LPG KABLO

Debriyaj Ve Tekleme

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda SerialKiller41 tarafından 9 Temmuz 2022 tarihinde açılan konu

1. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Havaların isinmasiyla beraber onceki i20 aracimda yasadigim gibi debriyaj sertlesmesi ve vites gecis zorlugu yasiyorum. Arabayi yokusta kullandigimda veya zorlasigimda debriyaj tofas debriyaji gibi sert oluyor ve basinca gicirti yapiyor vites gecisleri kemikli hale geliyor. Ancak duz yolda gidersem zorlamazsam herhangi bir problem yasamiyorum. Debriyaj balatasi olabilir diye dusunuyorum arac 103.000 de baski balata orjinal. Ancak forumda araştırdığıma gore debriyaj alt ust merkezide olabilir seklinde yorumlar gordum

Bir diger konu arac rolentideyken 30 saniyede bir ateşleme kaciriyor anlik olarak motor tekliyor sonra duzeliyor ozellikle frene basili sekilde isiklarda durduğumda basima geliyor. Bujilerden supheleniyorum onlarda hic degismedi fabrikasyon bujiler. Yolda giderken tekleme veya silkeleme olmuyor.

Bir diger danismak istedigim konu arac uretildiginden beri sadece yetkili serviste bakimi yapiliyor ancak ne antifriz sivisi degistirdiler ne sanziman yagi ne buji ne kablosu sordugumda bu araclarda ariza vermedikce degisme olmuyor ömürlük parcalar diyorlar 15.000 de bir periyodik bakim yaptırin yeterli seklinde cevap geliyor ancak bir buji benim bildigim max 75.000 km de bir degismesi gerekiyor antifriz sivisi max 5 yilda bir degistirilmesi gerekiyor manuel sanziman olsada sonucta yag bu 7 yasinda araba 7 yildir ayni yagi kullaniyor bunun degismesi gerekmiyor mu?

Cemal 004 ve Oknbzk bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Periyodik bakım zamanı geldiğinde ; servis şefine , rutin değişim ve kontrollerin yanında , buji , balata , yakıt sistemi kontrolü ve şanzıman yağını hatırlatın ve iş emrine yazdırın derim .

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  3. İsmail34

İsmail34 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    İsmail esen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Merhaba şayet trafikte veya sık vites değiştirdiğiniz zaman geçişlerde zorlanma oluyorsa debriyaj değişim zamanı gelmiştir başıma geldi.
    Elbette her parçanın ve sıvının fabrika tarafından önerilen yenilenme zamanı vardır o serviste büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim üzerine düşüp kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

MAERKEK bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Debriyajın motor kısmında pedala basınca oynayan ince uzun bir çubuğu olacak . Onu yağlattırın biraz yumuşayacaktır.

İsmail34 bunu beğendi.
  5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    sert kullanımda (yada dik yokuşta) sertleşen debriyaj pedalının sebebi çok çok büyük ihtimalle üst debriyaj merkezidir, nadiren alt merkezdir. Pedala sertçe 4-5 defa ani basıp ani bırakın düzelir.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. SerialKiller41

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Bugun denedim bunu devriyaj yumusadi ama 2-3 dakika sonra tekrar ayni hali aldi. Birde yumusak halinde gicirdama yapmiyor ama sert halinde yumusama yapiyor sanki aradaki bir parca calismaz hale geliyor baskiyi ayirmiyor veya yari ayiriyor gibi. Sertlestiginde yuksek devirde vites atmak icin pat kut vurmak gerekiyor vitese. Bugun mesela butun gun duz zeminde kullandim hic sertlesme yapmadi ne zaman eve ciktim bayagi dik yokus 3-4 km park ederken sertleşti

MAERKEK bunu beğendi.
  7. SerialKiller41

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kesinlikle serviste eksiklik var hocam gecen seneki periyodik bakima gitmeden once araba 90.000 km ye geldi v kayisi kesin catlamistir dedim baktilar ettiler sağlam dediler sonra bakim gunu geldi bir actim kayisin bir kismindan yarisi yirtilmis zaten paramparca haldeydi kendim degisimini talep ettim 700 kayis + iscilik demislerdi disarida 150 tl ye kayis dahil degismistim

MAERKEK, İsmail34 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    muhtemelen üst merkez.

9. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bazı işleri harbiden dışarıda yaptırmak daha mantıklı. Bir kayış değiştirecek alt tarafı parçdan vur , işçilikten vur. Sanayi esnafına basit işler için gidilebilir diyorum artık. Önceden servisten caymayan beni bu noktaya getirdiler.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. SerialKiller41

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Bugun yetkili servis, özel servis ve sanayide bir ozel servisi aradim yetkili servis ariza tespiti icin 300 tl + kdv ucret istedi, ozel servislere durumu anlattigimda baski balata bitmiş durumda hatta volanin taşlanmasi gerektigini soylediler + olarak şanziman yaginin degismesi gerektigini 90.000 km de bir yag degisimi oldugunu soylediler.

japon kore ozel servisini aradigimda ise araba 105 binde dedim daha bir sey soylemeden direk problemi oradaki usta soyledi i20 lerde baski balata bittiginde debriyaj en dipten kavrar 3-4 km gidip araba isindiginda ise debriyaj gicirdama sesi yapar ve vites gecisleri kemikleşir suanlik problem yok ama yorar daha siyirmasina 5 ile 10 bin km arasi var rahatsiz ediyorsa sehir icinde getir dediler. Bir diger ihtimal ise merkez arizasi ama km ye gore dusundugumuzde baski balata olarak dusunebiliriz dediler. Baski balata orjinal + sanziman yagi + volan taslamasi + bogaz kelebegi temizligi + işcilik ozel servis 4.125 tl fiyat cikardi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Cemal 004

Cemal 004 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Cemal Celik
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bir diger konu arac rolentideyken 30 saniyede bir ateşleme kaciriyor anlik olarak motor tekliyor sonra duzeliyor ozellikle frene basili sekilde isiklarda durduğumda basima geliyor. Bujilerden supheleniyorum onlarda hic degismedi fabrikasyon bujiler. Yolda giderken tekleme veya silkeleme olmuyor. Bunun için çözüm bulabildinizmi

MAERKEK bunu beğendi.
  12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bujilerin değişmesi lazım öncelikle.

13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bujileri iridyum buji ve yeni buji kablo takımı yap bak nasıl düzelir hastalık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  14. Cemal 004

Cemal 004 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Cemal Celik
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Malesef buji bobin bobin kablosu olabilecek tüm ihtimaller değerlendirildi akla başka bişey gelmiyor hangi ustaya gidiyorsam yapılanları anlatıyorum bı fikrim yok diyor tıkandim herşey yapilmiş diyor

15. SerialKiller41

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Evet serviste bujileri degistim sorun cozuldu uzerinden cikanlar kömür siyahiydi paslanmıştı şuan canavar gibi en ufak tekleme atesleme kacirma yok

16. Cemal 004

Cemal 004 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Cemal Celik
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    bir tekleme var ilk başta LPG de 2000 devir civarı kesik atıp düzelirdi sonrasında hem LPG hem benzinde rolantide yapmaya başladı ama sürekli bir tekleme değil 20 30 saniyede bir veya birkaç sefer tekler durur şehir içinde arabayi çok yüke bindirmeden gidince al ver yapıyor yüke binince geçiyor bunun için buji bobin değistim gaz kelebeği temizlendi ustaya üst kapakçıya ve yetkili servise götürdüm arabada tekleme var ama neyden kaynaklandığını bulamıyorlar son ihtimal subap diyorlar ama kompresyon testi yaptıklarında tüm değerler normal çikıyor subaplar kaçırmıyor bunun için kanister deposu ve valfi dahil hepsi kontorol edildi arıza ışığıda yakmıyor artık neye bakılacak bilmiyorum fikri olan yazsın lütfen

Bu Sayfayı Paylaş