LPG KABLO

Cruise Control Çalışmıyor

'Santa Fe Forum - Club' forumunda olur_bazen tarafından 15 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir forumu boşladım. Arada bakıyorum ama çok katılım sağlayamıyordum. Artık yaz da gelmeye başladı ufaktan bakımlara geçtik. Artık sık sık buralarda olacağım.

Önce Arızalar aykırı seslerden başladık. Şuan sorunumuz cruise control. Hız sabitleyici.

Bu özelliği özellikle uzun yolda kullanıyordum ve baya bir faydasını gördüm. Şuan ise düğmeye basıyorum çalışmıyor. Işık yanmıyor. Uzun süredir yanmıyor. Geçenlerde tekrar denedim hasbelkader yandı ama hızı sabitlemedi. Sonra kapattım bi daha açılmadı?

Bu sorunla karşılaşan ve kendi imkanları ile çözenler var mı aramızda? Bakıma götürdüğüm usta biz yapamayız dedi onu ustasına ya da yetkili servise götürmen gerek dedi. Bende önce size de bir danışayım dedim.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,063
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim santa fe'de de çalışmıyordu.

öncelikle direksiyondaki tuşları kontrol etmek gerek. benimkinde lehimler çatlamıştı. söktüm ve lehimleri yeniledim. çalıştı.

ayrıca hız sabitlemenin sigortasını da kontrol edebilirsin.

bir de fren sivici bozuksa çalışmıyor. fren sivici fren pedalında. sökersen nasıl çalıştığını anlarsın. 2 konumu var. 4 kablosu var. frene basmadığında 2 kablo kontak, bastığında diğer 2 kablo kontak halinde. bozulursa değişiyor.

olur_bazen bunu beğendi.
  3. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Tuşlar zaten ilk aklıma gelen. Ki eski kasa hyundai lerin kronik sorunu sanırım. cam tuşları diğer tuşlar vs soğuk sıcak farkında vs çalışmıyor. bazen kafasına göre çalışıyor. havalar ısınsın ilk işim tuşları sökmek olacak. cam tuşlarını da temizleyeceğim. sigorta aklıma gelmemişti bi de onlara bakayım.

Teşekkür ederim. Sağolasın. Şimdi servise götürsem modül bozuk diye iteleyecekler 3 4 bin tl...

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,063
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    serviste bu tip arızları anlayıp uğraşacak adam kalmadı. basit işler aslında.

santafe2004 ve olur_bazen bunu beğendi.
  5. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Geçtiğimiz günlerde tüm sigortalara baktım. Hepsi aktif sorunsuz çalışıyor ama cruise control yine aktif olmuyor. ekranda ışık yanmıyor tuşlara basınca. Tuşları da temizledim vs ama yine tık yok. Usta kablo hattında bir sorun olabileceğini iletti ama onu kime göstermek gerek kabloları nasıl nereden geçer bilmiyorum. Bilsem en azından ustaları yönlendiririm. Zaten bu kablo hatlarında bir sorun var bu santafelerin. Arka siste yanmıyor benim şuan usta komple kablo tesisatını sökülmesi lazım dedi. Düğmeden çıkış var ışık yanıyor ama lambaya elektrik gelmiyor. Sanırım cruise control de de böyle bir sıkıntı var.

Bu cruşse control arızalarına hangi ustalar bakar bilen var mı?

santafe2004 bunu beğendi.
  6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,316
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kolun çıkışında 2 tane kablo var, omajlarını ölçüp sağlamlığına bakılabilir. genelde biraz daha profesyonel çalışan elektrikçiler bakar. mesela istanbulda form elektronik.

7. zemburak

zemburak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Burak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    merhaba, aynı sorun bende de vardı. ELM cihazıyla araca bağlandıö debriyaj swic arızası vardı. Sildim ardından hız sabitleme ve hız limitleme çalıştı. Direksiyon zembereği vs. araştırmaya başlamadan önce belki bir kontrol etmek istersiniz.

olur_bazen ve santafe2004 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş