LPG KABLO

Çocuk Oto Koltuğu En Güvenli Pozisyon, Bağlantı, Ece R44/04, Ece R129

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda memin tarafından 24 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhaba;

Çocuk oto koltuğu ile ilgili birkaç konu var ancak bağlantı yerinin bulunamaması veya ürün önerisi amacı içeriyorlar, bu ise biraz ayrı.

Kızımız 9 aylık olmak üzere, şimdiden araştırmaya başladım. Konu güvenlik ise (mesela bebek arabasını ekonomi-ergonomi temelinde araştırıp uygun fiyata almıştık) ekonomi ikinci planda kalıyor. Araştırmalarım sonucu kısaca bir şeyler yazıp bir de soru soracağım. Umarım başkalarına da faydalı olur. Bazı çocuk oto koltuğu markaları uluslararası standartlarda yapılan çarpışma testlerine giriyor. İnternette markaları vs araştırabilirsiniz. Ancak şundan emin değilim, ECE R44/04 standardı var mesela. Bu standarda sahipse çarpışma testine girmiş anlamına mı geliyor yoksa standarda sahip olmak için bu mecbur değil mi bilgim yok. bir de ECE R129 var. ECE R129, ECER44/04'e göre daha güncel bir standart. Satın alacağınız ürün üzerindeki etiketten veya kullanım kılavuzundan bu kalite standartlarından birine sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. ECE R129'da yandan çarpışma testi, test hızlarının biraz daha yükseltilmesi, yalnızca isofix ile bağlantı yapılacak şekilde üretilip emniyet kemerinin yanlış bağlanması sebebiyle ürünün işlevini yerine getirememesi riskinden kurtulmak gibi yenilikler var. Detayları yine internette bulabilirsiniz.

Sorum şu:

1- 2015 i20 kullanım kılavuzuna e-döküman olarak hızlıca göz attığımda çocuk koltuğu için arka koltuk ifadesini görsem de, arka koltuğun orta kısmına dair bir şey göremedim. Ben arka-ortayı kullanmak istiyorum. Yabancı kaynaklı bir sitenin güncel (2017) yazısında en güvenli kısmın arka orta olduğunu okudum. Hem böylece arkaya binen yolcular da sağ ve sol arka taraflar ortaya göre daha rahat ve geniş olduğundan rahat edecek. Bu konuda Hyundai'nin doğrulayan / reddeden bir kuralı var mı?Aşağıdaki resim bir firmanın ürün kullanım kılavuzuna ait, buna göre firma ürünün arka ortada kullanılmasına çarpı koymuş, sebebini bilmiyorum, farklı üreticilerde onay veriliyor mu onu da bilmiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Asel Kaan Efe ve koreci bunu beğendi.
  2. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Selamlar. Arka orta taraflara alakali ilk defa böyle birşey duydum, arastiracagim. Kızıma 9 aylıkken besafe marka almıştım. Volvo ile protokolleri olan bir firmaymis. O zaman çok arastirmistim. Fiyat kalite bazinda. Memnunum. Ben şoför arkası koltuğa emniyet kemeri ile sabitledim, isofixten daha sağlam bence :) mantıken rahat bir yolculuk için aile kalabalık değilse, sağ veya sol yanlar kullanılmalı. Ama dediğiniz fotoğraf MPV sınıfı bir araca ait olabilir. Scenic Altea gibi....

Asel Kaan Efe ve memin bunu beğendi.
  3. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bilgiler için teşekkürler hocam. Bir reklam vs amacı taşımayan yabancı bir site olduğundan linki paylaşıyım o halde, mahsuru olursa site yönetimi uyarır kaldırırım.

http://www.childcarseats.org.uk/choosing-using/positioning-child-car-seats-in-cars/

İşte burada 3 numaralı pozisyon, araç üreticisi aksini iddia etmedi ise en güvenli pozisyondur deniliyor. (Ancak dediğim gibi ben bizim kullanma kılavuzunda arka koltuk ayrımı hk. bilgiye denk gelemedim.) Yandan çarpışmalarda kapı kenarlarındakiler ilk darbeyi alacakken, ortadaki, çarpışma şiddetine göre almayacak bile muhtemelen. Tabi bu veriler istatistikler doğrultusunda oluşturuluyor, %100 anlamı taşımıyor. Ancak bizler de zaten güvenlik tedbirini yaralanma / zarar görme riskini en aza indirmeye gayret ediyoruz. Be Safe ürünlerinin de çarpışma testleri ile test edilen markalardan olduğunu okumuştum ben de.

Şematik ise sanırım genele yönelik hazırlanmış. Yani sağdan-soldan direksiyon, sedan, hatchback, mpv, suv vs. Biz kendimiz için en arka ikili olmadan düşünmeliyiz.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Güncel. Başka cevap yok mu?

5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hyundai dahil bir çok markada arka orta kısımda isofix bağlantısı yoktur. Arka orta güvenli olabilir fakat kullanımı zordur. çocugu araca bindirmek ve indirmek için orta kullanışsız olur, her seferinde yanındaki koltuğa oturmanız gerekir.

Murat, Asel Kaan Efe, memin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Her ne kadar genel gibi görünse de, dediğim tarzda ki araçların arka koltukları 3 e tam olarak bölünmüş oluyor genelde. Bizdekilerin orta kısmı tam bir koltuk gibi değil zaten, üstelik kolçak vs hafif bombele oluyor ortalar. Mantıken orta güvenli ama, kullanış olarak rahat olmaz. Kaldı ki bütün firmalar oto koltuğu güvenlik testlerini ön koltuk arkalarında ki bölümlerde gerçekleştiriyor.
    Ayrıca sektör de kendini kanıtlamış kaliteli isimler var. Ben 1 kere aldım, almışken de iyisi olsun dedim. Memnunum.

7. Night_Blade

Night_Blade Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ibrahim s
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Ben de çok araştırdım. Öncelikle şunu diye bilirim; avrupa malı alın. Çarpışma testi yapılan ile yapılmayan arasında 400 TL oynuyor. ISOFIX varsa koltukta 200 TL daha artar. Markaya takilmayin. Türk firmalarının hepsi (diye biliyorum yanlışsa düzeltin) çarpışma testi standartlarında üretilir fakat çarpışma testine girmez. i20 lerde arka sol ve sağ tarafta isofix vardır, ortaya bağlayanazsınız isofix yok. Bendeki çocuk koltuğunda hem isofix hem de kemer bağlantısı var. Zaten ikisini bağlayarak ancak sabitleniyor. Bazı araç modellerinde ISOFIX arka ortada hatta ön koltukta bile var. Bu tip araçlar genelde lüks aile arabalarında var.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memin bunu beğendi.
  8. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @Yusuf , @YasinD. , @Night_Blade hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Şu karara vardım;

- Araçta isofix varken zorla gidip ortaya bağlamak, hem hatalı bağlama riski hem de kullanım kolaylığı bakımından mantıklı görünmüyor. Cadde - yol trafiğini de düşününce arka sağ tarafa bağlamaya karar verdim, tabi aldığımda :)

- Türk malı olmasını hep isterim evvela, ama işi layıkıyla yapmıyorsa boş bir milliyetçilik de anlamsız. Önce hakkıyla iş yapsın, sonra Türk malı olsun başımın üstünde yeri var. Ancak bu şekilde bir markaya rastlayamadım. Öğrendiğim 4 marka Cybex, Be Safe, Britax Römer ve Maxi Cosi çarpışma testlerine giren markalar. Bunlar üzerinde yoğunlaşacağım.

- 2 yaşına dek geriye dönük pozisyon tavsiye ediliyor, hatta ileride belki zorunluluk olabilir. Ancak 2'den sonra artık iskelet ve kas sistemi öne doğru pozisyonda oluşabilecek sarsıntılara dayanabilir hale geliyor. (hatta tam olarak 15 ay, 2'den de önce). Dolayısıyla kızım büyüyünce de ileri dönük olması gerek, yani dönebilen modellere bakacağım.

- Ürünü aldığımda aksilik olmazsa buraya daha detaylı deneyimlerimi de paylaşarak fayda sunmasına gayret edeceğim.

Umarım ne bizim bebeklerimiz ve biz, ne de başka kimseler bu tür güvenlik aksesuarlarının kendini kanıtlamasına ihtiyaç duymazlar hiç. Tedbir bizden, takdir Allah'tan.

Asel Kaan Efe ve Yusuf bunu beğendi.
  9. Night_Blade

Night_Blade Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ibrahim s
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Şunları da ekleyeyim;

Çocuk koltuğunu sol arkada kullanıyorum. Nedeni ise kızımın yanında mutlaka birisi bulunuyor. Eğer bendeki gibi çocuğunuzun yanında biri olacaksa işlek cadde veya sokaklarda arka taraftaki yetişkinin soldan inmesi tehlikelidir. Haaa ben Kızım ile yanlız kısa mesefa gideceğim derseniz sağa koyun derim. Ben çocuğumun yanında mutlaka bir kişinin olmasına dikkat ediyorum çünkü arkada tek olursa ağlamaya başlayınca hem susturamazsiniz hem de dikkatiniz dağılıyor.

2 yaşına kadar çocuklar ters gitmezler isteseniz de gitmezler. 1 yaşından itibaren o da sizin gibi seyahat etmek isteyecek.

Siz ne kadar anatomik yapısına dikkat etmeye çalışanız bile o istediği şekilde yatacak veya oturacak. Bence önemli olan güvenliği en üst düzeyde koltuk almak ve bunu alırken aşırıya kaçmayın. Ben cybex kanguru aldım sonra çok pişman oldum. 90 TL lik kanguru yetiyordu, gittim 350 TL bayıldım. Bundan ders çıkarttım çocuk arabasinda paston çocuk arabası aldım 140 TL ve kalite olarak McLaren ile nerdeyse aynı markası Rival junior ve bebek koltuğu Kiwi olması gerek, isofix li İtalyan markasıdır. Baston iş görüyor, Bebe koltuğu idare eder fakat çok sağlam. Arabanız küçükse i20 ise baston Bebe arabası alın, tavsiye dir.

Bu arada son olarak ekleyeyim hem mühendis hem de çelik üreticisiyim. Ortada eşit kalitede Türk malı ve ithal mal varsa ilk tercihim daima Türk malindan yanadır.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam altına imza basarım :) Ben de Makine Mühendisiyim.

Bebek arabasını seyahat seti olarak geçen yıl almıştık Sunny-Baby, girişimcisi Adana'lı bir işadamı, ama üretimi uzakdoğu dediler; yine de yarı-Türk diye onu tercih ettik. Kızım henüz 9 aylık, hala onun pusetiyle geriye dönük yolculuk ediyor ama şu an pek farkında değil olayların daha, yaş dolup ters istikamette susmazsa esprisi kalmaz önerilen almanın, verdiğim fazla paraya yanarım.

Dediğiniz markaya da bakacağım, Sunny Baby'nin oto koltukları internetten pek kaliteli gibi gelmedi ama bu şekilde yorum yapmak çok saçma bizzat incelemem gerek. Başka Türk malı ve kaliteli ürün de tavsiye edilirse seve seve incelemeye giderim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yazdıklarınıza bende imzamı atarım. :)
    Yazdığınız 4 markadan Besafe i tercih etmiştim.
    Bu arada ben de Ankara itfaiyesinde arama kurtarma ve yangın personeliyim. Yaklaşık 7 yıllık iş tecrübem de 100 lerce trafik kazasına gittim. Hiç birisin de EMNİYET kemerinin koptuğunu veya çıktığını görmedim eğer takılı ise. Oto koltuğu araştırmalarım sürecinde yukarda da bahsetmiştim, isofix bağlantısının aman aman bir gereksinim olmadığı konusunda bir arkadaşım tavsiye de bulunmuştu. Emniyet kemeri ile hakikaten çok sağlam bir şekilde sabitlenebiliyor oto koltuğu :) ilk 3-4 denemem de bağlantıyı yavaş yapıyordum ama şimdi 1 dk mı almıyor neredeyse :)
    Şu an benim aldığım oto koltuğunun isofixlisi ile olmayanı arasında 800 tl fark var. :) Ben çok gerek görmedim. İyi ki de almamışım. Aldığım araçların hepsinde bağlantısı mevcuttu :)
    Benim bildiğim ülkemizde ki çocuk oto koltuğu piyasasın da dönebilen tek model;Cybex sirona. Güncel fiyatı 3000 olmuş . :eek::confused:

memin ve Night_Blade bunu beğendi.
  12. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Evet güzel başlık olmuş, benimde benzer tavsiyelerim var.
    • Bebek malzemelerinde hiçbir zaman aşırı pahalıya kaçmayın... Pahalı iyidir gibi kural yok, bebek endüstrisi anne-baba fiyat istismarına en açık sektördür.
    • Biraz araştırma ile fiyat/performans şampiyonu ürünler bulabilirsiniz.
    • Bebek malzemeleri dönemseldir, çoğu ürünü en fazla 1-2 yıl kullanır, sonra yaş ve çocuğun ebatı büyüdükçe değiştirme ihtiyacınız doğar... Yetişkinlerdeki gibi " alalım 10 yıl kafamız rahat olsun " gibi bir şey bebek malzemelerinde yok... Bu sebeple pahalı ürünlerden kaçının...
    • Bebek arabası böyle janjanlı-pusetli-dev tekerlekli olanlardan sakın almayın... 3-4 bin tl veren arkadaşlarım var, hepsi alıp bir iki kullandıktan sonra depoya kaldırdılar... Bebek arabasında en iyisi baston tipi olanlardır. Hafiftir, en küçük yerden geçerler ve bagaja rahat sığar. Tatilde sorun olmaz...
    • Alacağınız malzemeyi sıfır almak yerine sahibinden.com, letgo gibi sitelerden bakın. Bu malzemeler dediğim gibi dönemsel malzemeler olduğu için yarı fiyatına hatta daha ucuzuna satılıyor... Tamamı yıkanabilir kılıf olduğu için en fazla makinede yıkar, tertemiz kullanırsanız.
    • Son sözümü tekrar edeyim, bebek endüstrisi ebeveyn istismarına en açık sektör, kendinizi soydurtmayın:) Nasılsa gücüm var diyerek her şeyin en pahalısına yönelmeyin, bunun yerine ekonomi yaparak çocuğunuz için ileride yapacağınız eğitim masraflarına ek ödenek ayırın...

Son düzenleme: 26 Nisan 2017
    YasinD., Night_Blade ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tekrardan merhaba;

Sonucu yazacağımı belirtmiştim, yazıyorum.

Sıfır olarak, Be Safe İzi Comfort X3 siyah renkli olanını aldık. Ürün rafta teşhir sayıldığından biz 900 lira verdik.Tercih nedenlerine gelirsek;

- Birçok ikinci el ürüne baktım, kimisinin parçası eksik, faturaları da mevcut değil, soruyorum 2-4 yıl kullanılmışlar. Ama ilanda çok az kullanıldı, 10 kez binmemiştir falan yazıyorlar, detaylı sorunca söylüyorlar. Güvenemedim. Ayrıca; ben ortaya kurdum şimdilik ama, genelde sağ ya da sol kenara kuruyorlar. Cam kenarında sahibi titiz olmayan bir koltuk yaz sıcağında kavrulunca kumaşı önemli değil ama köpüğü sertleşip darbe emiciliğini yitirmeye başlıyor. Zaten 6 yıl köpük ömrü olduğu belirtiliyor. Ekonomik olsun derken güvenlikten zafiyet vermem gerekecekti. Bu sebeplerle sıfır aldım. Ancak sahibini tanıdığım, geçmişinde kaza vs olmadığına emin olduğum bir ürün çıksaydı kesinlikle ikinci el alırdım. Ama oto koltuğu peynir-ekmek gibi değil, bunun için çok beklemem gerekebilirdi.

- Her bebek her modelde rahat edemeyebiliyor, o sebeple kızımın bu koltukta rahat olduğuna emin oldum. 2-3 gün içerisinde farklı zaman ve mağazada aynı modele oturttuk, ağlamayınca tamam dedik. Oturma pozisyonu gayet yüksek. Böylece bebek seyahatte camdan dışarıyı seyredebiliyor, araç içinde gömülüp kalmıyor. Ayrıca güvenliğe de katkısı varmış yüksek pozisyonun, firmanın iddiası bele gelebilecek darbeyi en aza indirgemesi. Yatış kademesi de yeterli ve çok kolay yatırılıyor, uyuduğunda rahatlığı ve boynunun düşmemesi de önemli. Örneğin Römerin birkaç modelinde ağlamıştı, o da muhtemelen bizim ufaklık henüz tam 9 ay olmadığındandır. İçine gömülüp kalmıştı.

- Emniyet kemeri isofixe göre güvenlik zaafiyeti içermediğinden ve sıkça sök tak yapmayacağımızdan isofix olmayanı tercih ettik, çünkü @YasinD. hocamın dediği gibi aralarında 700-800 lira fiyat farkı var.

- Üretim tarihine, kurulum kolaylığına baktım. 2016 üretim, yani indirimli derken eski model de almadık.

- Oldukça hafif bir koltuk. Sıkça sökmeyecek olsak bile özellikle eşim kolayca taşıyabildiğinden çok beğendi. Diğer baktığımız modeller oldukça ağırdı.

- Araca koltuğu bağladıktan sonra 2 yetişkinine kalan oturabilme alanını test ettik. 9-18 kg modeller için ortalama bir genişliğe sahip. Zaten birçok model 43-45 cm civarında yanal genişliğe sahip. 1-2 saatlik bir yolculuk için idare edilebilir, ama mutlaka daraltıyor, yapacak bir şey yok.

Umarım bu konu kalıcı olur ve başkalarına da fayda sunar. İlginize teşekkür ederim. Gerek otomobilinizde, gerek hayatınızda; güvenlik ekipmanlarının vazifesini yerine getirmesine hiç ihtiyacınız olmaması temennisiyle..

YasinD. ve koreci bunu beğendi.
  14. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Güzel ve çokk ekonomik bir tercih olmuş. Allah nasip ederse ağustos gibi 2.ci kızım da doğacak, biraz büyüsün ablasının koltuğunu alır.

Salih beyin dediklerine katılıyorum. Özellikle istismara açık bir sektör. Ancak koltuk önemli. :) Her ne kadar 2.el piyasaları olsada ürünlerin kanaatimce %80 i ömrünü tamamlamış, fiziki kusurlu vs sıralanabilir. Bende tekrarlıyorum; "
    "

memin bunu beğendi.
  15. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçen gün arabaya çocuk koltuğu aldım. Arabamın arka koltuğu geriye doğru eğimli olduğundan ve arka tarafı biraz aşağıda olduğu için isofix bağlantısı yapınca çocuk koltuğu araba koltuğuna tam oturmuyor, arabanın koltuğunun eğimli olmasından dolayı arada boşluk oluyor. Çocuk koltuğundaki isofix bağlantıları da hareketli değil ve açısı ayarlanmıyor.
    Aynı arabadan olan arkadaşlara sorduğumda onlar da benzer şekilde kullandıklarını ancak sorun olmadığını söylediler. Yine de kafama takılmıyor değil. Bu şekilde kullanmakta herhangi bir sorun olur mu? Bilgisi olanlar deneyimlerini paylaşırsa sevirim.

[​IMG][​IMG]

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hiçbir sorun olmaz.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  17. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Teşekkür ederim üstadım. Sadece isofix değil aynı zamanda emniyet kemeri ile de koltuğu sabitleyeceğim zaten güvenliği arttırmak amacıyla. Yine de insan acaba diyor böyle bir durumda. Hele ki çocuk söz konusu olunca insanın aklına olmayacak sorular gelebiliyor.

18. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    hiçbir sorun olmaz içiniz rahat olsun zaten bağlantınız sorunsuz doğru olmuşki yeşile dönmüş bağlantı işareti...sadece isofixe güvenmeyin ekstra kemeride koltuğa bağlayın arka kısmında kemer geçme yerleri var zaten koltuklarda tabi çocuğunuz küçükse....5 yaş üzeriyse normal kemer bizlerinki gibi koltuktan geçip takılır pozisyonda kullanabilirsiniz.çocuğun boyuna yaşına göre bağlantı şekilleri değişiyor ne markaysa onun illaki tanıtım videoları vardır bulamazsanız yardımcı oluruz

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  19. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Teşekkür ederim bilgiler için. Ben de dediğiniz gibi tek başına isofix ile bağlamayı düşünmüyorum. Çocuk ufak olduğu için koltuğu aynı zamanda emniyet kemeri ile de sabitleyeceğim. Isofix+emniyet kemeri en sağlamı olacaktır.

santafe2004 bunu beğendi.
  20. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    kesinlikle extra önlemden zarar gelmez