10 Kasım LPG KABLO

Citroen C5 Aircross Test Sürüşü

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda Blue-Tuscani tarafından 20 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tucson alırken diğer markaların hepsine bakmıştım fakat bu araç çıkmamıştı.Merakımı çekti çünkü firma yetkilileri bu sınıfın en konforlu SUV modeli oluğunu iddia ediyorlardı.Hatta uçan halı etkisi verdiğini bile söylüyorlardı.Benzinli test aracı olmadığından dizel ile bir sürüş gerçekleştirdim
    En iddialı oldukları ve benimde merakımı çeken süspansiyon sistemiydi.Araç ilk kalkışta salına salına kalkıyor, değişik ve daha üst segment bir araç hissi veriyor gerçekten fakat yola çıktığınızda iddia ettikleri gibi bir uçan halı etkisi falan göremedim ben.Evet Tucson ile kıyaslayınca daha yumuşak fakat anlatılan ve abartılan kadar bir fark hissetmedim ben.Bu arada test aracında 18 inch jantlar vardı.
    Aracın iç tasarımı gerçekten çok güzel, vites bölümü yüksek konumlandırılmış ve göze hoş geliyor fakat iç mekan malzeme kalitesi vasat.Konsolun üst kısmı, kapı içleri sert plastik.
    İnanılmaz yumuşak ve keyifli bir direksiyona sahip, manevralar çok zevkli geldi.En beğendiğim kısım direksiyon oldu.
    Koltukları yumuşak ve rahat.Diz mesafelerinde sorun yok.Bagaj geniş ve kullanışlı.
    Açılır cam tavan Tucson'dan daha küçük ve açılır kapanır perde kaplaması kötü görünüyordu.
    Kadranlar dijital ve okunaklı, multimedya sistemi ise güzel konumlandırılmış fakat ayrı bir klima paneli yok yani multimedya sistemi üzerinden ayar yapılıyor. Klima ayarları vs için kısayol tuşları yapmışlar ama yinede bir ayar yapmak için kısayol tuşuna bas, ekranda klimayı ayarla derken 2-3 saniye insanın dikkati dağılıyor. Müzik sistemi Tucson da olduğu gibi vasat.Marka bir sistem sunulmuyor.
    Beni hayal kırılığına uğratan ise motor sesi oldu.Benzinli Tucson'dan sonra kamyonet gibi bir ses çıkıyordu.Sanki hiç motor yalıtımı yokmuş gibi bir kanıya kapıldım.Motor sesini duyduktan sonra istediği kadar konfor iddiasında olsunlar benim için bitmiştir dedim.Sonuçta motor gürültüsü konforun en önemli etkilerinden biridir.Motor sesinden yol sesi nasıl onu bile anlayamıyorsunuz.Benzinli test aracı olmadığından benzinli testi yapamadım.Nasıldır bilemiyorum.Onun için sadece dizel versiyon yorumu olduğunun altını çizelim.
    Hala 2 yıl garanti ile araç satıyorlar, 4 yıla çıkarmak için para verecekmişiz.
    Sonuç olarak C5 Aircross Dizel, motor sesinden dolayı ilgimi çekmedi ama benzinli seçeneği ile düşünülebilecek bir araç olabilir.

https://www.euroncap.com/tr/results/citroën/c5-aircross/35026

Son düzenleme: 20 Ekim 2019
    gokhan06, Samet_ak ve muhendus bunu beğendi.
  2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Garanti uzatmak için para isteyen firmalar kendi mallarına güvenmiyor da ben mi güveneyim? Garanti uzatımı için para isteyen hiç bir firma ile işim olmaz.

3. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    PSA grubu Citroen C5 Aircross araçların siyah tavan boyalarında soyulmalar başlamış ve birçok mağduriyet yaşanıyormuş. Çok kötü bir durum. Umarım Citroen bu durum ile ilgilenir.

4. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Videolarda görünen sorunların bir kısmının boya hatası olduğu belirgin ama bir kısmı da bildiğiniz kuş pisliğinden boyanın deforme olması gibi duruyor.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sadece hata buysa yine fena değil.

araca bayide bakmıştım. rakiplerine göre verdiği his çok zayıf gelmişti bana. testlerini de izlemiştim. bazı teknik özellikleri güzel.

bu araç çok abartıldı, zaten satış rakamları da düşük.

6. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Öncelikle belirtmeliyim ki ben de PSA grubu bir araç sahibiyim ve daha önce yine kullandığım başka modelleri oldu. Marka fanatikliği yapmadan kullandığım aracın hatalarını da olumlu yanlarını da dile getiririm.
    Piyasaya yeni çıkan bir modeli ya da tamamen makyajlanmış bir aracı almak oldukça risklidir diye her zaman söylerim. Özellikle PSA grubunda bu risk daha fazla malesef.
    Yeni çıkan bir modelde kronik sorunlar varsa çoğunlukla ilk yıllarda üretilen modellerde oluyor. Müşterilerin geri dönüşleri, veryansın etmeleri ve hak aramaları sonunda firma bunu dikkate alıyor, düzeltme çalışmasına gidiyor ve daha sorunsuz modellerin yollara çıkması 2 seneyi bulabiliyor. Bir çoğumuz hatırlayacaktır yakın bir geçmişte benzer şekilde Honda Civic sahiplerinin de neler yaşadığını.

7. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dikkatlice bakmak lazım kuş pisliği den dolayı yanıkta olabilir. Benim önceki aracım siyah accent blue da boyayla başım dertteydi boya çok çabuk yanıyordu gerçekten siyah boya başa bela bakımı çok zor eğer illa alınacaksa boya koruma seramik kaplama uygulanmalı mutlaka. Konuya dönecek olursa firma en fazla diyeceği getirin boyayalım diyecektir bunun dışında çözümsüz konu maalesef

8. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Psa alınacaksa Opel olmalı, geri kalana ön yargım var.

muhendus bunu beğendi.
  9. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Esasında C5 Aircross, 3008 ve GrandlandX temeli aynı olan araçlar, sadece üretim yerleri farklı.

suleymanozer bunu beğendi.
  10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Suat abi sana saygım sonsuzdur lakin dediklerin konusunda farklı fikirlerim var bir Honda Civic sahibi olarak daha önce de bir Hyundai Getz sahibi olarak ve gerek forum ortamı gerek yakın çevremde gözlemlediklerim olarak genelleme yapmam gerekirse

"Yeni çıkan bir otomobilde sorunlar olur ileride halledilir biraz bekleyerek almak gerekir", fikrine pek katılmıyorum çünki markalar satış rakamı iyi olan ekonomik ufak modelleri ilerleyen dönemde piyasaya sürerken kırpma, donanımdan çalma, detay azaltma gibi şeyler yapıyorlar haliyle detayı ve parçası azalan otomobil sorunsuz olmuş oluyor, ortada sorun çıkartan parça olmadığı için böyle oluyor, aslında sorun giderilmiş olmuyor, tasarım bozulmuş oluyor. Paramızın karşılığı olması gereken şey yok edilmiş oluyor

Tavan boyası kalkması hususunda ise marka fanatizmi elbette başka bir olay ancak bu sefer Opel yada Peugeot gibi markaları kötülemek istemiyorum çünki "Binici kullanıcı" diye tabir edilen ve otomobilini uzun süre elinde tutan ben ve benim gibi kullanıcılar için aslında boya kalkması gibi sorunlar hem her yerde herhangi bir kaportacıda boyacıda yada kaplamacıda kolayca halledilebilecek türden şeyler olduğundan ikinci el değeri de "Binici kullanıcı" lar için aslında çok ta önemli olmadığından aslında çok ciddi problem sayılmaz. Otomobilin hareket etmesine mani olan emniyetsiz hale getiren yada yolda kalmasına sebebiyet verecek olan problemler ise gerçek problemdir benim şahsi kanaatimce.

Honda Civic lerin CVT şanzıman kayışı kıran modelleri genellikle 2018-2019 eco elegance otomatik şanzıman modelleridir, 2016 ve 2017 olanlarda bu olay nadir yaşanıyor

C sütunu göçmesi başlı başına ciddi bir problem, Honda bunu ilk başta düzeltmek için kaportanın o kısmına içten köpük sıktı bu bir çözüm değil, hatta fabrikada sıfır banttan çıkan araçlara da bunu uyguladılar bu da kesin bir çözüm değildi, bunun yanında birçok parçası detay azaltmasına gitti.

Uzun lafın kısası eğer ilk piyasaya sürülen modeldeki problemler çok canımızı sıkan şeyler değilse ilk model tercih edilebilir, daha sorunsuz olan sonraki piyasaya çıkanlar ise daha az detay ve malzeme azaltılmışı olacaktır bu da tercih olabilir ama sonra çıkan model yada ilk çıkan model kesinlikle şu yada bu daha iyidir demek bu durumda çok zor.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Elbette ki farkli fikirlerimiz olacak ve bunlari dökecek, birbirimizden etkilenip daha farklı açılardan bakacağız olaylara. Konumuza gelirsek dediklerinde haklı olduğun noktalar elbette var. Ancak benim bahsettiğim ilk çıkan modellerdeki hataların düzeltilmesi donanım azaltmak şeklinde çözülen şeyler değil. Örneğin kendi aracımdan bahsetmem gerekirse 2006 model 407 sahibiyim ve yanlış bilmiyorsam Türkiye piyasasına girişi 2005 senesiydi. Bu araçlardaki kronik sorun klima klapesinin kırılması ve torpidodaki bilgi ekranının kararması. Firma bu sorunlar sonrasında donanım eksiltmeden, mevcut parçaların tasarım veya özelliklerini değiştirerek sorunu çözme yoluna gitti ve 2008 sonrası modellerde klape kırılması, bilgi ekranı kararması sorunu yok denecek kadar az. Yine aynı şekilde Civic'in C sütunu sorunu ilk çıkan modellerde mevcut sonrasında daha az yaşandı diye biliyorum (emin olmamakla birlikte). Bir başka örnek de çift kavramaya geçen markalarda mevcuttu. Bazıları zamanla bu sorunu çözdü veya azalttı, bazıları ise hala çözüm arıyor (ya da nasılsa bozulacak servise gelin öpelim sizi diyor).
    Yani bahsettiğim donanımı az ve sorun çıkınca mevcut donanımlar da çıkartılan araçlar değil zamanla sorun çıkaran donanim ve özellikleri gözden geçirilen araçlar.

erenuzel41, gokhan06 ve Hasan Tarık bunu beğendi.
  12. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Psa kullanıcısı olarak 1.5 dizel motordan ve EAT 8 şanzımandan çok memnunum. Çok uyumlu çalışıyor motor şanzıman.

Elbette memnun olmadığım konular var. Boya kalitesi kötü. Seramiksiz binilmez. İç trimlerden çıt çıt ses geliyor vs.

Ama aracın ana unsurları yeterince iyi. Pejo özelinde bence kendini epeyce geliştirdi son araçlarında.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  13. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,947
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Eskiden firmalar donanımdan kırparlardı manuel arka camlar sis farından vs vs ama şimdi o işler kalmadı, diğer markalara göre tercih edilme sebebi olması için donanımı zenginleştirmek mecburiyetinde kalıyorlar galiba,
    Buda farklı yerlerden ferakat etmelerine sebep oluyor gibi geldi bana boya kaporta gibi

sipartacus bunu beğendi.
  14. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yine de birçok özellik kırpılmış şekilde geliyor, ama az ama çok, özellikle bazı firmalar bu konuyu biraz abartmış durumdalar, yurtdışında 6 havayastığı ile satılan modeli, burada opsiyon ya da en yüksek donanımda bile 4 havayastığından fazlasını alamıyorsunuz. Adaptif hızsabitleme, şerit takip gibi birçok özellik bizde sunulmuyor.

Unicorn ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  15. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    O özelliklerin çalışması için trafik ve fiziksel imkanların da Avrupa'daki gibi olması lazim. Bu nedenle belirtilen özellikler Türkiye'de nasılsa düzgün çalışmaz diye kısıyor olabilirler

Unicorn ve sipartacus bunu beğendi.
  16. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,947
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hala olduğunu bilmiyordum , Aslında en çok tüketim ülkeleri arasındayız neden böyle anlamıyorum, veya da ne verirsen alıyorlar zaten diyerek gönderiyorlar herhalde:)

sipartacus bunu beğendi.
  17. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Konuyu takip etmemiştim ama iş baya büyümüş ve haber konusu olmuş. Yorum yapmayacağım bakalım yargı sonucu ne olacak?

Son düzenleme: 3 Ekim 2021
  18. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,889
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Fiyatlari dahada artar ülkemizde...örnek honda civic fc5 c sütünü olayi

19. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Çift renk tavan zaten riskli bir şey ama yine de yeni bir araçta yaşamak tabii ki moral bozucu olur.

En az risk için bir araç modelinin genelde kasasının ilk serileri değil de makyajlı kasasını tercih etmek daha iyi oluyor diye düşünüyorum. İlk serilerde olan üretimsel veya malzeme kaynaklı hatalara makyajlı serilerde düzeltiyorlar. Bir de açık renkli araç iyidir, boyası daha geç güneşten etkilenir, rötuşu ve bakımı kolaydır, temiz gösterir.

Bu C5 Aircrossların tiplerini çok beğenmiyorum ama inceleme videolarından gördüğüm kadarıyla rakipleri arasında ve hatta üst segmentteki araçlarda bile çok zor bulunan bir özelliği var. Arka koltuklar tam olarak 3 yetişkine göre tasarlanmış, orta koltuk öyle çocuk koltuğu gibi ufak değil, 3 koltuk ta aynı boyutlarda. Bu bence gerçekten güzel bir özellik. Onun dışında PSA grubunda tek alınabilir marka bana göre Opeller. Çünkü Peugeot ve Citroen modellerinin tasarımlarını hiç beğenmiyorum. Gerçi Hyundainin de yeni tasarım dilini beğenmiyorum. Ben biraz daha gelenekselciyim sanırım :)

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    o dediğiniz arka koltuklar berlingoda ve scenic'lerde de öyleydi. başka birkaç arabada daha vardı. arkada 3 kişilik alan bırakma işini ben de önemserdir ama arka sütünlara çok yakın kafa pozisyonu nedeniyle mantıksız bulmaya başladım.

muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş