LPG KABLO

Carbon Clean

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda erkanaga tarafından 5 Kasım 2007 tarihinde açılan konu

1. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Carbon Clean yaptıran var mı. Ben dün yaptırdım çekişi belirgin bi şekilde değişti, ilk günkü performansına kavuştu sanırım. EGR sinide iptal ettik yeniden kurum bağlamasın diye.

2. Truva

Truva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    EGR nedir. Bende servistemi bosch bayisindemi yaptırsam diye düşünüyorum.

3. lepistes

lepistes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    peki bu carbon cleanı nerede yaptırmalıyız maliyeti nedir?

4. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    egsoz gazının bi kısmını tekrar yanma odasına atıyor. buda daha fazla kurum bağlamasına neden oluyor.

5. lepistes

lepistes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tamam ama nerede yapılıyo servislerdemi orda yaptırırsak maliyet felan nedir

6. Turgay

Turgay Yönetici

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Turgay ÖRSBAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    servislerde yaplıyor... bence servislerde yaptırmakta fayda var.

7. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    bu dedıgın katolızor degılmı yaw

8. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayır katalizör zehirli gazları süzüyor. bu egsoz gazından aldığı havayı yanma odasına atıyor.
    Düzenleyen : erkanaga

9. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bosch car serviste yaptırdım. 75 ytl

10. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    <DIV id=post_message_165935>Dizel için konuşuyorum..

Bu sistem avrupanın kaliteli yakıtları gözönünde bulundurularak tasarlanmıştır..Ve ülkemiz yakıtları motorda yandıkdan sonra daha fazla is(duman) çıkarmaktadır..Bu is EGR sisteminin sayesinde tekrar emme kanalına alındığında Motor karter havalandırmasından gelen yağ buharı ve turbonun bırakdığı çok az miktarda yağ ile karışarak katran olur..Emme manifoldunu kanser gibi sarar zamanla..Yeni jenerasyon dizel motorların bir numaralı düşmanıdır bu sistem..Konuya belki aramızda en hakim teknisyen olarak bir tek şey söylüyorum..Aracı Sıfır Aldığınızda İlk Yaptığınız iş EGR yi İptal Ettirmek Olsun..(Alıntıdır)

11. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet arkadaşlar..

Ülkemizin yakıtları malum..En iyisi avrupadaki yakıtların yarısı kalitesinde bile değil...Dizel motorlarımızın yakıt sistemi komponentleri tamamen yakıt ile yağlanmaktadır..Kullandığımız yakıtların yağlama vasfı düzeyi avrupadaki yakıtlardan çok daha aşağılardadır..Ve yağlama vasfı düşük olan yakıtlar yakıt sisteminin miadını çabuk doldurmasında önemli rol oynar..Ülkemizin yakıtlarlarıyla çalışan dizel motorlarımız zaman içerisinde yakıtın, yakıt sistemindeki hassas parçalarda bıraktığı yapışkan katranımsı maddelerden sebep düzensiz çalışmaya ve ileri derece problemlerinden hiç çalışmamaya başlıyacaktır..Multijet motorlarda yanma sonucu açığa çıkan isli eksoz gazının belirli oranda bi kısmı, araçlarımızdaki EGR sistemleri vasıtasıyla tekrar emme manifolduna bırakılmaktadır..Motor karter havalandırmasından gelen motor yağ buharı ve turbonun azda olsa emme kanalına saldığı yağ bu eksoz gazı ile birleşip çamur gibi manifold cidarlarına yağlı kurum şeklinde yapışır kalır..Bu kurum oluşumuna zamanında müdahale edilmez ise..Bir müddet sonra sekman kırmaya varana kadar türlü türlü problemler çıkarmaya başlar..İşte Carbon Clean işlemleri kendilerini buralarda gösterirler..30-40 bin km de başlanıp her 20 binde periyodik olarak yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz..
    Kurum oluşumunun önüne geçmenin tek yolu ise EGR sistemindeki egsoz gazı sirkülasyonunu engellemektir..Bunun bir kaç yöntemi var ve mutlaka her araçda engellenebilir..EGR sistemi kapatılan araçlarda kurum oluşumu tamamen yokolur..

Arkadaşlar bu konu önemli..gereken özeni göstermenizi tavsiye ederim..Bu ürünün ülke genelinde 1000 den fazla uygulama merkezi var...Tek dikkat etmeniz gereken ürünün markası dır..Çok fazla taklidi vardır..MotorVac Carbon Clean ibarelerini arayın koyulan kimyasal kutusunda..

Egr Sisteminin Kapatilmasinin Hicbir Dezavantaji Yokmu ?
    Var tabiki..Araç öncesine nazaran daha fazla oranda NOx gazı üretecektir..Ama o seviye bile ülkemiz standartları çerçevesinde geçerli kalıcağından emin olabilirsiniz..Malum avrupa emisyon standartları çok sert..Bunun dışında hiç bir zararını görmezsiniz..Biz senelerdir iptal ederiz bu sistemi..Şimdiye kadar kimse gelipde sen iptal ettin bak arbamın şurasına bu oldu burasına şu oldu dememiştir..

(Mehmet Gazihan ustadan alıntıdır)
    Düzenleyen : erkanaga

12. erkanaga

erkanaga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Egr sisteminin en kolay ve kesin iptal edilme yöntemi gaz sirkülasyonunu kesmektir..Buda Valfin atık gaz çıkışının iletime kapatılması ile olur..Herhangi bir içi deliksiz sac conta veya kaynak ile dolurulması gibi tıkama yöntemleri kullanılabilir..

Benimki egr valfinin vakum borularına vida sıkılarak iptal eidldi.bu hafta sonu kendim söküp sacla kapatacam.

13. fatih.61

fatih.61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar 97 oktan kullanınca carbon clean a gerek kalmıyo.Yakıt zaten sistemi temizliyor.ama isteyen yaptırsın

14. lepistes

lepistes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    kesinmi eminmisin 97 oktan benzin öylemi faydalı yanipekala
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

15. sîneçâk

sîneçâk Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yahu benzin mi koyacaksınız dizel arabanıza, pes!

16. Misafir

Misafir Guest

97 oktan her araca konulmaz, eğer aracınız 97 oktan'a göre ayarlı değilse vuruntu yapar performans alamasınız

17. legion

legion Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Emre Akçay
    Katılmıyorum abicim.3 senedir 97oktan alıp oktanarttırıcı atıyorum içine..Aksine performansta kesinlikle artış var..

18. Misafir

Misafir Guest

Erkanaga arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Diesel aracım 30.000 de şu an. Dediğiniz gibi avrupadaki yakıtçok daha kaliteli. Aracıma oradan yakıt aldığımda motor dahada sessiz çalışıyor. Ayrıca tek bir dizel yakıt var. Euro dieseli ben aracımla gittiğim ülkede göremedim ama mesela Almanya da olduğunu söylüyorlar.
    Dizel aracım için karbon clean işlemini serviste yaptırmayı kesinlikle düşünmüyorum. BOSCH servislerinden birinde yaptıracağım kesin. Böyle bir durumdanda yeni haberim oldu tekrar teşekkürler.
    Düzenleyen : raven

19. Misafir

Misafir Guest

Arkadaşlar az önce Bosch Car servis yetkilisiyle görüştüm. Era araçların kronik hastalığının depo içindeki boyanın dökülerek mazot filtresini,pompasını ve enjektörleri tıkaması olduğunu öğrendim.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif
    Birde belki faydası olur diye yazıyorum. Diyelimki aracınız haftasonu veya bayram gibi resmi bir tatilde arızalandı yolda kaldınız. Bosch Car servisleri 7/24 resmi tatillerde dahil olmak üzere çalışıyorlarmış. Aracın orijinal parçalarının bulunamaması gibi bir durum söz konusu değil diyorlar.

20. cebrialem

cebrialem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    peki arkadaşlar bu carbon clean meselesi yüksek km li araçlarada yapılıyormu?
    örneğin benim araç 170000 km de ve 2003 model
    bi sakatlık olmaz değil mi?

Bu Sayfayı Paylaş