LPG KABLO

Bujilerde Su Birikmesi

'Getz Forum - Club' forumunda ibrahim.uzul tarafından 5 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. ibrahim.uzul

ibrahim.uzul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bir müddettir arabada bariz güç kaybı vardı. Geçen hafta ara sıra gazda iken pat pat ses geliyordu. 3 gün kapıda durduktan sonra dün , pazartesi sabahı arabayı çalıştırdım . Çok iyi çalıştı ama çok gürültülü çalışıyordu. Gitmeye kalktığımda zorlandı, gaza geçince pat pat sesler çıkmaya ve gitmekte zorlanmaya başladı. Benzinde daha iyi durumdaydı. En azından pat pat ses gelmiyordu. Ama yine de gazda ki kadar olmasa da güç kaybı vardı. 30 km işe gittikten sonra öğlen tamirciye götürdüm. Bir bujinin içine su dolmuş. Açtı temizledi , sorun kalmadı. Hatta uzun süredir kayıp olan güç de epey bir geri gelmiş oldu.
    Benim merak ettiğim motoru yıkatmadığım halde oraya nasıl nerden geldi o su. Kaynağı bilmediğim için aynı sorun tekrar edebilir. Motorun içinden soğutma suyundan gelmiş olabilir mi dedim ustaya, kesinlikle olamaz dedi. Dışardan gelmiştir dedi. Zaten ilk sorduğu sen bu motoru yıkattın mı dedi. Hafta sonu sağanak yağdı. Ama araba durduğu yerde o kısımdan nasıl su almış olabilir ki. Bir de zaten geçen hafta da vardı sıkıntı. Sabah ki kadar değildi. Zaten öğlen sanayiye giderken araba geçen hafta ki haline gelmişti. Gazda benzinden daha güçlü olmuştu. Ama sabah gaz daha beterdi.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bugünlerde sabahları yoğunlaşma fazla oluyor. belki ondandır. kaputun altında yoğunlaşan oraya akıyor olabilir.

bujilerin keçeleri ve yatakları sağlam mı acaba?

3. ibrahim.uzul

ibrahim.uzul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bugün şöyle bir kontrol yaptım. Kaputa biraz su döktüm ve bir fıskıyenin ordan kaputa su aktığını gördüm.
    Şimdi merak ettiğim içerden silikon yapacağım ama sıcak mı soğuk mu silikon yapmam gerekiyor bilmiyorum. Sıcak yapacaksam da 220 volt prizden kablo çekmem lazım. Soğuk silikon olursa hangi silikonu kullanmam gerekiyor ?

Bir sonra ki yağmur yağana kadar bu işi halletmem gerekiyor.

4. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    dyson tek geçerim. Ama küçücük bi yer için koca kutu ziysn olur. Dyson ile tamir edilecek işlerinizi biriktirin. Bir kutu ile tamamını kullanın. İş bittikten sonra donuyo yazık oluyo.

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.4 Getz i yıllarca kullandım hem ateşleme bobini üzerinde hemde bujilerin olduğu yerde kauçuk vantuz şeklinde kapaklar var oraya su değil hava bile girmez.

Gri renkli külbütör kapağının içinde suyun girmesi çok zor ihtimal arabayla dikiz aynalarına kadar suya girmek lazım, Getz ile çok aşırı şiddetli yağmurlarda hatta 20-25 santimetre su birikintisi içinden aştım sıkıntı çıkaran tek şey kayışların geçici olarak birkaç saniyeliğine kaçırması olmuştu

Bence kaputunuzun altında normal olmayan birşeyler var, silikon ile izole etmenizi hiç tavsiye etmem, eğer bujilerin üzerinde kapak yoksa kapak alıp takmanız lazım, eğer buji kabloları kötü durumda ise orjinali ile değiştirmeniz gerekir.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    fıskiyelerin kaput arasında sızdırmazlık yapan contaları da güneşten bozulmuş olmalılar, onları ya değiştirmek lazım ya oraya fıskiye ile kaput arasına kauçuk plakadan aynı ölçüde conta kesip takmak lazım.

7. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sabah ilk çalıştırmada tekleme patırdama yapıp araç ısındıkça düzeliyorsa conta yanmıştır.

8. ibrahim.uzul

ibrahim.uzul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Sonuçda az bir su dökerek fiskiyenin ordan kaput içine su aktığını gördüm. Bu şu an ki sorunla alakalı olmasa bile bunu izole etmem gerekmez mi ilk etapta ? Bu da bir sorun çünkü.

9. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sıcak silikon araç ısınınca kaput güneş görünce bırakır. Kaliteli soğuk siyah silikonlar var.

10. ibrahim.uzul

ibrahim.uzul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Tamam soğuk silikon uygulayacağım. Şuan evde sista universal silicone var. Acilen onu uygulayacağım. Daha kaliteli iyi bir ürün bulana kadar en azından yağmur yağarsa tekrar sorun olmasın diye onu süreceğim. Zaten gerektiğinde sökebiliyoruz bu silikonları. Teşekkür ederim.

11. mehmedbekir

mehmedbekir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    bekir korkmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Bahsettiğiniz olayın birebir aynısını yaşadım. Fiskiye kenarlarını silikonladık. Sorun ortadan kalktı şimdilik.

ibrahim.uzul bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş