LPG KABLO

Buji Değişimi Ve Amortisör Takozları

'Bakım Günlükleri' forumunda SerialKiller41 tarafından 3 Ağustos 2023 tarihinde açılan konu

1. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Arka amortisörün tekinin kulesi ve takozu patlamisti onlari siparis gecmistim geldiler onlar geldi sol taraftakide patladi her ikisi birden değişti, kapı ve cam tavan bakımı yapildi.

Asıl olay bujilerde, 115.000 bakiminda bujileri degistirtmek istedim servis bu bujiler iridyum buji 160.000 km ömrü var deyip degismek istemediler. Arabada bariz tekleme vardı egzoz patlatıyordu, serviste çıraklar takozlari degisirken bujiyi sok ustaya goster dedim bujiyi bir söktü kapkara porselen yerine kadar yanmış kömür gibi olmuş. 4 buji degisimi yapildi arabadaki tekleme ve egzoz patlatma sorunu gitti ustune 6.0 litre yakan araba 4.2 litreye düştü resmen 20 hp eksik kullaniyormuşuz arabayı.

işlem maliyeti 6500TL
    Blue card ve daimi müşteri indirimi %20
    Ödenen para 5.200TL

bekobey, MSC ve gokhan06 bunu beğendi.
  2. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Ne buji olursa olsun 160.000 km giden bir buji imkansız bence. İyi ki baktırmışsınız.

bekobey bunu beğendi.
  3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba,aracın motoru 1.4 mü 1.2 mi yoksa 1.0 mı ? 4 tane değişti dediğinize göre 1.0 değil diye düşünüyorum.

Kendi aracımdan biliyorum,1.4 G4LC’nin orijinal bujisi iridyum değil nikeldir,kullanım kılavuzunda 60 binde bir standart bakımda değişimi istenir.Ben 55 binde değiştirmiştim,bujinin porselen kısmı paslanmış ve hafif kararmış şekilde almıştım,bir problemim yoktu ancak 60 bin nikel buji için zaten çok çok uzun bir süre,max. 40 binde bir değişim kesin olmalı diye düşünüyorum,zaten ucuz oldukları için 40 bin km götürmesi dahi her türlü kâr.İridyum ise gerçekten 80 bin kmleri görür,nikelden çok daha dayanıklı ve elektrik tüketimi daha azdır bu sebeple ömrü daha uzundur ancak pahalı. Hyundai yetkili servislerine güven olmaz bu devirde bunu hep söylüyorum,bir sürü olayına şahit oldum,bu gibi sebeplerden dolayı aracımı götürmüyorum.

En son buji ne zaman değişmişti de servis değiştirmek istemedi ? Eğer gerçekten orijinal bujileri takıldıysa ve 1.4 motorsa şikayet edin bu tutumlarını,yok 1.0 motorsa ve iridyum buji varsa o zaman motorda bir problem olabilir,çünkü gerçek iridyum bujileri 80 bin kmleri görür ancak dediğim gibi 4 tanesi değişti dediğinize göre 1.4 ya da 1.2 olmalı.

4. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    1.2 Mpi manuel

50.000km 2 yaşından beri arac bende 119.000km de ilk defa buji degisimi yapildi uzerinden cikan iridyum bujiydi hadi gitse gitse 80.000km gitsin kaldı ki 90 bin km lerde hafiften ateşleme kaçırmaya baslamisti, 100.000 geldiginde hissedilmeye baslamisti 110.000 de iyice gitti.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    doğru demişler iridyum buji, ancak ömür konusunu tutturamamışlar belli ki.

Bu Sayfayı Paylaş