LPG KABLO

Bu Maliyetlerden Sonra Araba Almak Hayal

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda roosTer tarafından 16 Mart 2023 tarihinde açılan konu

1. roosTer

roosTer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Uygur Güven
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Türkiye’de araba satın almak artık oldukça büyük bir maliyet haline geldi. Türk halkının en büyük yatırım araçlarından biri olan araba şu anki piyasa koşullarında gerçekten de yatırım getirisini sağlıyor mu ele tekrar değerlendirmek gerekiyor. Biz de bu yazımızda araba satın almanın oluşturduğu tüm maliyet kalemlerini sizin için tek tek ele aldık.
    Oluşacak ilk maliyet tabii ki araba satın alma maliyeti. Sıfır en ucuz arabalar 400bin TL’den başlıyor ancak o araç da zaten bulunamıyor. Sıfır araba almak için şu an tüm marka ve modellerde sıra olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle şu an 400 bin TL olarak öngördüğünüz arabayı teslim döneminde daha da pahalıya alma riskiniz olduğunu belirtelim.
    Araba satın almak için ikinci maliyet kalemi ise eğer arabayı kredi ile alacaksanız katlanmanız gereken kredi faizi tutarı. Eğer 400 bin TL’lik araba almak istiyorsanız, özel bankalardan alabileceğiniz en ucuz faiz tutarı %1,89 ve en uzun vade 36 ay. Bu da 400 bin TL’lik araba için en az 200 bin TL daha fazla faiz ödemesi yapmanız anlamına geliyor. Aylık taksit tutarları ise 16 bin TL civarlarında. Tabi bu krediyi ve faizi de seçilmiş bir kitle alabiliyor. Herkese verilmiyor.
    Arabayı bir şekilde satın aldınız. Özellikle 2022’nin sonunda da gündem olan konulardan biri olan kasko fiyatları ile yüzleşmeniz gerekiyor. Şu an için en ucuz kasko sıfır bir arabada 20 bin TL civarlarında tutuyor. 4 yıl ve üzeri hasarsızlık kaza yapmama indirimi varsa minumum 10 bin TL'e kadar düşebiliyor.
    Diğer maliyet kalemleri ise Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Sigortası. MTV şu an yıllık 3 bin TL. Trafik Sigortası ise ilk kez yaptıranlar için 5 bin 500 TL. Hasarsızlık indirimi ile minumum yıllık 3 bin TL’ye kadar düşebiliyor.
    Araba aldıktan sonra masrafları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bakım, yağ, lastik, balata vs. gibi kalemlere bakıldığında yıllık ortalama 10 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor. Otopark ücretini de özellikle vurgulamak isteriz. Otopark ücretleri özellikle 2023 yılına girilmesi ile birlikte %50’nin üzerinde artış gösterdi. Eğer arabanızı İspark dışındaki özel otoparklara park etmek isterseniz otoparkların ortalama aidatları aylık bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu da yıllık en az 18 bin liralık bir otopark ücretine katlanmanız anlamına geliyor.
    Kaza sonrası oluşabilecek değer kayıpları riskini de düşündüğümüzde artık araba almak gerçekten de önemli bir yatırım aracı mı sorusu akıllara takılıyor.
    Son zamanlarda aylık abonelik ile araba kiralama daha cazip hale geldi. Bu yöntemle sürücüler arabanın kaskosu, sigortası, bakımı vb daha birçok masraflarına karışmadan araba ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar.

2. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ben motor aldım 20 bin liraya bu ekonomiyle seneye 100 binden aşağı motor 300 binden aşağı şahin kalmaz

fume ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Çoğu genç gibi ben de şu yaşlarda sadece eğitimime odaklanmak yerine hem eğitim hem de çalışmayı aynı anda sürdürmeye çalışıyorum,küçüklükten beri en çok istediğim şey bir arabamın olmasıydı hala daha yapamadım.Yapabildiğim tek şey eldekine bildiğim gibi en güzel şekilde bakabilmek.Bu yüzden buna sebep olanlara asla hakkım helal değil,tek dileğim bu düzenin ya da gidişatın bir an önce değişmesi,yine bir şeyler değişmiyorsa da Türkiye bir vatandaşını daha kaybedecek durum bu maalesef.Gençliğimizi yaşayamadan dert sahibi olduk yemin ediyorum şu zamana kadar yaşadıklarımızla.

Mevcut ekonomiyle ve vergilerle birlikte artık bir araba sahibi olmak gerçekten çok zorlayıcı oldu,yıllık vergileri bir yandan,muayenesi bir yandan,bakımı bir yandan sanki ev sahibi olmak kadar zorlayıcı oluyor.Biz şanslılardan olarak en azından zamanında ucuz da olsa ekonomik bir modelde olsa bunu alanlar olarak araç alma faslını geçmiş bulunuyoruz fakat mevcut araç sahipleri için de durum facia ne yazık ki.Kaskosu sigortası yakıtı derken yıllık ciddi bir miktarın araç için yürütme gideri olarak ayrılması gerekiyor.Toplu taşıma uzak destinasyonlar için asla yeterli bir çözüm değil,özellikle İstanbul’da eğer şanslı değilseniz oldukça yıpratıcı oluyor.Fakat ondan daha da beteri trafik,yani aracınız olsa bir dert olmasa bir dert durumu.İnsan ne yapacağını şaşırıyor gerçekten.

fume ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bunu her yerde yazıyorum ama;
    2018 yilinda 104 bin tl ye aldığım honda civic bugün 1 milyon 100 bin tl...

5. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Eylül ayında bindiğim astra 1.4t aracimi 490 bine sattım, bugün araba 700 bin tl...
    bu ekonomi kafasiyla devam ederlerse yaza 1 milyontl...

Tilki, umutd07, Coolwhisper ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    2018'de 25.000 nakit 51.500 kredi ile 76.500 TL'ye i20 almıştım. Kredi faizi ile birlikte 82.500 TL'ye geldi toplamı.
    Şuan 600.000 filan ediyor heralde hiç araştırmadım. Satsam daha üst segmenti almak için çekeceğim krediyi ödeyemem. Böyle devam ederiz.

Coolwhisper ve Roadrunners bunu beğendi.
  7. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    39 bine aldığım Getz' i 1 yıl sonra 84500' e sattım. Az önce merak edip baktım fiyatlarına... 300 binler 400 binler havada uçuşuyor...

umutd07 ve Roadrunners bunu beğendi.
  8. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kisaca araba ülkemizde yürütme maliyeti çok yüksek...fakat satan ortada kaliyor,örnek ben...
    normalde vergi,sigorta benzin bakim servis çok büyük para...ama satiyorsun arabayi daha ne olabilir diyorsun yuzde 25 daha koyuyor...insallah devlet bir daha otv matrah gibi konulara girmez, resmen sapitiyor piyasa

9. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Kardeşimgil 19.000'e aldığı 99 vectra'yı 135.000'e sattı. 3 yıl mı ne bindi. Eylülde 125.000'e aldım 98 vectra 180-190 yazmışlar şimdi.

105'e aldığım i20`ye bakmadım bile ama ikisini de satsam aileme yetecek sıfır araba alamıyorum o ayrı.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. banderas34

banderas34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    hakan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Valla millet çatır çatır arabada alıyo evde yazlıkta millette o biçim para var sen bakma açız edebiyatına bir evde 2 tane bazılarında 3 tane boşver zengin millet olduk

11. banderas34

banderas34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    hakan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kar ettim zannettin değilmi satarken halbuki zarar ettim :)

12. BiG BaNG

BiG BaNG Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Oğuz ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bu sizin dediğiniz toplumun sadece %20'lik kısmı. Geri kalan %80 ancak karnını doyurabiliyor.

Asel Kaan Efe ve Gunesec bunu beğendi.
  13. banderas34

banderas34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    hakan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    O yazdığın tersi olacak dostum yüzde 80 zengin yüzde 20 si fakir daha araba çıkmadan (toog) millet sıraya girmiş bırakın bu fakir edebiyatı lafları acına acına zaten acınacak duruma düştüğünüz herkez eskiden bir evde baba çalışır dı şimdi bir evde emekli çalışan sürüsüne bereket

MAERKEK bunu beğendi.
  14. BiG BaNG

BiG BaNG Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Oğuz ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    :D :D :D
    Kendi görüşünüz saygı duyarım. Daha fazla yazmayacağım. Forumu siyaset meydanına çevirmeyelim.

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

milletin yokluktan canı yanıyor, boş yere ortaya ne olduğu belli olmayan mesajlar yazmayın.

16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @BiG BaNG @banderas34 son mesajları sildim. Lütfen mevzuyu daha fazla gereksiz yere sürdürmeyin. Yoksa uzadıkça uzar ve çirkinleşir. Mesajlar hakaret boyutuna ulaşmaya başladı.

Tilki bunu beğendi.
  17. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Konu farklı yerlere kaymasın ama ... Mesela eskiden araç toplamak çok cazipti ve orta gelirli bu şekilde çok araç toplardı. Ek araç isteyen eksikleri olan aracı ucuza alır sadece vaktini ziyan ederek cazip fiyata aracı toplar biner yada satar ek gelir kaynağı sağlardı.
    Şimdi baktığımızda araç parça ve işcilik maliyetleri çok yükselmiş... bu da 2. el piyasasına yeni girecek (toplanmış) araçların maliyetini artırıyor. Örneğin bugün ulaşıbilirliği orta seviye bir aracın egzoz sistemini komple elden geçireyim deseniz 8 - 10 bin TL bulabiliyor hatta ucu açık daha yukarı çıkar... Bu ciddi bir maliyet ve gözle görülmüyor bile :).

Asel Kaan Efe ve ai_torcuk bunu beğendi.
  18. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2021 11.ayda biraderime 0 km toyota hilux invincible aldık full paketini 485 bine 2 ay sonra 700 bin teklif etti aldığımız bayi şuan araca verilen teklifler 1.250000 16 ay olmuş alınalı

19. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    tövbe yarabbim, nereye kadar gidecek acaba