LPG KABLO

Bayon Rodaj Ve Paket Yükseltme

'Bayon Forum - Club' forumunda EmreCeviz tarafından 31 Mayıs 2023 tarihinde açılan konu

1. EmreCeviz

EmreCeviz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    YUNUS EMRE CEVİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Herkese selamlar ve mutlu haftalar.

2023 Bayon Style, aracımı 40km’de galeriden satın aldım, malum günümüz imkanları öyle olması gerekti.
    Aldığım günden itibaren araçta ara hızlanmalar haricinde devirini yükseltmedim ve bu şekilde 400km’ye kadar kullandım.
    1. Sorum şu: Rodaj yeni teknoloji motorlar için gerekli mi? Bu şekilde kullanmaya devam mı etmeliyim? 1000km sonra bakıma götürmeli miyim? Hyundai motorları hakkında bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum.

2. Sorum şu: aracımı style paket aldım, çünkü yine bildiğimiz malum sebepler. Hyundai Bayon’un Elite paketinde çarpışma önleyici ve dijital kadran gibi beğendiğim iki özellik mevcut, bunları kendi aracıma uygulatma şansım nedir? Ben hyundai servisini aradığımda yapamayacaklarını söylediler fakat bu imkansız demediler, aracı garanti kapsamı dışında bırakmadan bu işlemleri nerede yaptırabilirim. Bildiklerinizi benimle de paylaşırsanız sevinirim.

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,659
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aracı 1500 km kullandıktan sonra servise götürüyorsun , onlar alt takım ve motora bir bakıyorlar hepsi bu. Götürmesen ne olur hiç bir şey ama kontrolden geçmiş oluyor. Sonra ilk bakıma gidiyorsun. Bir üst versiyonun aksesuarları bir alt versiyona uygulanabilir. Bir takım soketlerine kadar hazır oluyor ama yapacak becerin veya becerili ustan var mı ?

Tapatalk kullanarak telefon aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper bunu beğendi.
  3. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    375
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Öncelikle hayırlı olsun. İlk 1000-1500km sakin kullanmaya gayret edin, ani hızlanma ve devirlenmeden olabildiğince kaçının, sonrasında normal kullanımla devam edebilirsiniz.
    @Asel Kaan Efe 'nin de dediği gibi bir çok parça eklenebiliyor ancak hani derler ya astarı yuzunden pahalıya gelir, üst versiyonu alacağınız paranın daha fazlasına parçaları alırsınız, haliyle orijinal almanız gerekli, takılması optimizasyonu ayrı macera.. bence bosverin hiç o topa girmeyin.
    Şöyle bir örnek vereyim, eski 2020 i20'nin silecegini değiştireyim dedim, geçtiğimiz şubat ayında servise gittim, takım halinde takiliyormus, fiyat olarak da 1200₺ civarı dediler... hatta servis görevlisi "bosverin dışarıdan kendiniz alıp değiştirin, hiç gerek yok" demisti. Oradan hesaplayın işte..

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. EmreCeviz

EmreCeviz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    YUNUS EMRE CEVİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Hocam haklısınız servisler günümüz şartlarında normal piyasaya göre pahalı ama ben yine de bir fikir edinmek, araştırmak için sordum. Çünkü bayi bana yapamayacaklarını söyledi, aslında kadranı alıp değiştirmek veya yazılım ile çarpışma önleyiciyi entegre etmek zor olmasa gerek. Çünkü araçta zaten o donanım için alt yapı mevcut.

5. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,052
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Genelde özelliği ekleyip pasif yapmak yada kilit koymak wv grubu araçlarda oluyor, arkadasim Jetta aracında bir çok özelliği actirmisti. Hyundai da pek olmuyor böyle şeyler

6. fatboy

fatboy Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Cagatay Sanli
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Rodaj süresi 1000 km olarak belirtildi son iki aracımda. (i20 ve Bayon) Bu süreçte ani hızlanmalar, yüksek devirlere çıkışlar yapmamalı, uzun yolda sürekli aynı hızda kullanmamalısınız dediler servisten. Ancak sonrasında bir kontrol ya da servis süreci olmadı 15000 kmye kadar.

Bunun dışında Hyundai araçlarda çoğu altyapı mevcut ancak bazı sensörlerin kalibre edilmesi gerekiyor. (ön çarpışma, smart cruise control vs.) Örneğin 2014 i10 aracımızda malum tuş takımı ve kablosunu bulup cruise control aktif etmiştim. Forumdan bir arkadaşımız da BC3 Hyundai i20 jump aracına i20N den çıkma hayalet ekran, led far vb. parçalarla upgrade etmişti. Sonuç itibariyle teknik olarak mümkün. Mesela ben de şu aralar Bose ses sistemine kafayı taktım ama parça bulmak mesele.

7. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    305
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Peugeotu aldigimizda bayi rodaja gerek yok istediginiz gibi hizlanip durabilirsiniz demişti, motora mumlu yapida bir sivi ekleniyor onunla alistirma yapiliyor vs birseyler anlatmisti. Frenler icinde buna benzer biseyler soylemisti ama yinede dikkat etmekte fayda var ilk 5000km.

Diger sorununuz icin servis boyle yukseltmeyi yapmayacaktir ancak disarida yaptirabilirsiniz istanbulda yapan yerler vardir arastirmak lazım

Bu Sayfayı Paylaş