LPG KABLO

Bayon 2022 Tekerleklerden Gelen Uğultu Ve Radyo Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda sdgn tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam Hyundai Assan Merkeze aynısını bildirin , belki insafa gelirler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Hocam tahminimce bir cok bayon ve i20 de ayni problem var. Bunun nedeni pandeminin ve ekonomik krizin yarattigi üretim ve parca kalite sikintilari. Hyundai bu konuya hakim ancak elinden gelen bir sey yok gibi gozukuyor cunku yeterli yedek parca uretimi yaptiramiyorlar. Uzun bir sure daha bu sorunlar devam edecek gibi duruyor. Cunku hyundai bu duruma dusmek istemeyecektir bunca sene marka algisini kirmaya calisti ve kirdi sonucunda ise senelerin emegini çöpe atiyorlar fazla kredileri kalmadi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB

Maalesef klasik bir Hyundai yetkili servisi tutumu,hiç şaşırtmadı.Öncelikle diğer markalarda olan ikame araç servisi Hyundai'ye hala neden gelemedi anlamış değilim gerçekten,sırf bu yüzden aracı servise bırakmadığım zamanlar olmuştu büyük eksiklik bence.Örneğin PSA, 2 saatten fazla sürebilecek olan işlemlere direkt olarak ikame araç temin etmeye başlamış,keza Skoda'da aynı şekilde bu durum onlarda çok önceden beri var zaten.Ondan sonra da müşteri çekmek için kampanya yapıp dururlar,müşteri bana kalırsa kaliteyle,yapılan işle çekilmeli saçma sapan kampanyalarla değil.İşin garibi Hyundai Türkiye'de bu durumdan gayet memnun ki asla bir yaptırım uygulamıyorlar böyle servislere,çoğu aynı rezillikte küstahlıkta,deneyimsiz,konuşmaktan haberi olmayan insanlar çalıştırıp müşterileri mağdur ediyorlar.

Son düzenleme: 25 Ocak 2023
  4. eran_

eran_ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    Erhan Erhan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    Hyundai servislerinim altın yılları 2013-2018 arası dönemdi bana göre. Sonrasında hızla bozuldular.

Emral10 ve SynysterGates bunu beğendi.
  5. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Pazarda 2 tane grup kaldi
    1-Vag
    2-Stellantis

Hyundai veya Kia böyle giderse hizlica pazar paylarini kaybedecekler. Anlam veremedigim gercekten rekabetci arac uretiyorlar, liste fiyatlarina baktiginda f/p yine iyi durumda hyundai. Ancak olay gercege gelince sinir bozucu hale gelmeye basladi hakkimizda hayirlisi.

SynysterGates bunu beğendi.
  6. eran_

eran_ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    Erhan Erhan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar bu fren kanırması sesiyle ilgili olarak servis garanti kapsamında benim arka balataları değişti, sabahları olan kanırma sesi gitti fakat bu kez aynı ses bazen düşük hızlarda frene dokununca ve daha şiddetli olarak ortaya çıktı. Yani en azından ısınınca yok olan ses bu kez gün içerisinde de ara ara olmaya başladı.

Bununla alakalı olarak Hyundai Genel Merkez nezdinde talep oluşturdum. 1 hafta sonra bugün dönüş yaptılar ve fabrika uzman kalite ekibi tarafından yapılan değerlendirmede sesin normal olduğuna ve herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirilmiş. :D Kanırma sesi dediğim de kamyon frenlemesi gibi. Öyle böyle değil.

Servisin bu işi beceremeyeceğini bildiğim için çözümü ben kendim aradım ve buldum arkadaşlar. Özel servisteki ustama durumu anlattım. Kendisiyle test sürüşü yaptık. Serviste olmayan titizlikle arabanın arkasına oturdu, kapıları açtı, sağa geçti, sola geçti, dışarıdan dinledi ve aracı lifte kaldırdı. Yaptığı kontrolde disk ile takılan balatanın tam uyumlu olmadığını, balatanın üst kısmındaki bir bölgenin diske tam oturmayarak diskin üst kısmına çok hafif temas ettiğini, her temasta da bu ara ara olan gıykk gıykk sesin ortaya çıktığını ve hızlanma/ısınmayla birlikte geçtiğini tespit etti.

Sonrasında açıkçası pek de ümidim olmayarak Hi-Q markasının (bilenler bilir, Kore malı kaliteli bir balatadır) SP1401 modelini taktık ve arabadan soğutan o lanet olası ses geçti. 1 haftadır aracı deniyorum, hem soğukta, hem sıcakta, düşük hızda, hafif dokunarak yani sesi yapabileceği tüm kombinasyonlarda denedim ve ses falan kalmadı.

Fren aksamıyla ilgili olarak değişimleri aşırı fahiş fiyatlar nedeniyle ben hiçbir zaman yetkili serviste yapmadığım için fren aksamının garantiden çıkması gibi bir endişem de yok. Zaten fren aksamına ilişkin parçaları kendim temin edip dışarda taktırıyorum hep. En son serviste şahit oldum. Önceki kasa Tucson'un dört disk, dört balata değişimi için 15.000 lira civarı para istediler. Bu şartlarda fren için zaten servise gitme ihtimalim yok.

Sonuç olarak Hyundai meseleyi bal gibi biliyor fakat ölü taklidine devam ediyor. Olacaklar şu şekilde gerçekleşecek. Bu sıkıntı soğuklarda olduğu için 2 aya kadar havalar düzelecek ve şikayetlerin üstü kapanacak. Kasım ayı gibi tekrar yakınmalar başlayacak. Bu sırada araçların bir çoğu kilometre yapacak ve servisten şu kadar kilometre kullanmışsınız, balata/disk sarf malzemedir, kullanıcı hatası olmuştur, sıcak diske su gelmiştir, eğmişsinizdir gibi türlü bahaneler sunup ancak ücretli değişim yapabileceğiz diyecekler. O sırada da uğraşır da iyileştirilmiş tam uyumlu balata getirtirlerse parayla satacaklar. Belki disk bile satmaya kalkacaklar. Bu dediklerimi unutmayın, aynen de böyle olacak.

Bu arada Hyundai servisleri de büyük oranda bitik durumda. Doğru dürüst kaliteli usta yok. Arıza tespiti yok. Ezbere 1-2 şey yapıyorlar ve tamamına yakını sonuçsuz. Sorun çözecek kalibrede usta yok. 3 bin TL karşılığında 3 adet filtre ve yağ değiştirmekten başka bildikleri maalesef yok. Diğer markalarda durum nedir bilmiyorum ama Hyundai için üzücü bir durum.

tekosis, People, gokhan06 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. sdgn

sdgn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samed doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Yanıtınız için çok teşekkür ederim bu sorunu şu şekilde çözdüm diyen tek kişi sizsiniz çok sağolun ben ve benim gibi bu sorunu yaşayan arkadaşlar için çok faydalı bir cevap oldu çok sağolun

8. People

People Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Server
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba arkadaşlar, aynı şikayeti bende ocak ayı sonunda senelik bakıma gittiğim yetkili servisteki görevlilerle paylaştım aldığım cevap sizi de kayıt altına aldık ''evet Bayon'larda böyle bir sorun var konuya genel merkez çözüm üretiyor kısa zaman içerisinde sizlere ya Sms yoluyla yada yetkili servis aracılığıyla dönüş yapılacak dendi, yani arka tekerleklerden gelen '' Vazurtu '' sorununu biliyorlar, tavsiyem sorunu olan arkadaşlar bunu yetkili serviste ısrarla kayıt altına aldırsınlar, sanırım geri çağırma gibi bir şey planlıyorlar, bakalım bir sonuç çıkar mı...

onurforces bunu beğendi.
  9. ahmetakif34

ahmetakif34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    444
    Ad Soyad:
    seyfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sıfır araç alıp bu tür sorunlar gerçekten üzücü umarım geri çağırma yaparlar. Malesef pek çok marka sıfır araçlarında farklı sorunlarla karşılaşılabiliyor. Artan maliyetlerden araç üreticileri de kaliteden taviz vererek maliyet azaltmaya gidiyor anlaşılan.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. eran_

eran_ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    Erhan Erhan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet hemen her markada garip garip kronil hatalar var. Aslında benim buna itirazım yok. Olabilir, üretim aşamasında olmuştur. Bunjn üzerine gidilip çözülmemesi insanı üzüyor.

11. omergurcu

omergurcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    omer gurcu
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Araç Modeli:
    Bugun Hyundai Genel Merkezden Aradilar Neymis Aracı Bırakmamışım Sabah 08.30 dan Öğleden Sonra 3 e kadar Aracimi Kontrol Etmeyen Boştan Yere Beni Bekleten Hyundai Ata Servisine Aracımı Bırakmayacağımı Tekrar Söyledim ve Üstüne Sizim Bu Sorunu Bildiginizi Ama Hyundai Olarak Çözmek İstemediğinizi Sarf Malzeme Değiştirmek istemediginizi Bile Bile Yapmiyorsunuz diye Müsteri Hizmetleri Yetkilisiine Söyledim. Hyundai Genel Merkezide bu sorunu çözmek istemiyor anlaşıldi.

12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @omergurcu hocam , geçmiş olsun ben çok yıllar önce örneğini yaşadım , şöyle ki vatandaş arabasını X yetkili servise getiriyor ve durumu anlatıp , resmen giriş yapıyor , servis yetkilisi sizi dinleyip , aracı kontrol edip bir fikir sahibi oluyor. Sizin arzu etmediğiniz bir bahane ileri sürdüyse işte genel merkeze durum intikal ettiği zaman , genel merkez de size servisin söylediğini söylüyor yani servis sizi gammazlıyor genel merkeze , olay bu zaman kaybedip, moralini bozma işi oluruna bırak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gunesec bunu beğendi.
  13. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Haklısınız servisler bitik durumda.Ağustos sonu serviste triger değişimi yaptırdım.Yıllardır motor çalışınca gelmeyen şıkırtı sesi gelmeye başladı.Servise gösterdiğimde bahaneyi enjektörlere attılar.Kasım’da frenden gelen sesten dolayı deneme sürüşünde bahsettiğimde yağı bahane edeceklerdi bakımı sizde yaptırdım deyince bişeyde diyemediler.

Bu Sayfayı Paylaş