LPG KABLO

Başıma Gelen Klima Arızası Ve Öneriler

'Santa Fe Forum - Club' forumunda olur_bazen tarafından 15 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. paradoks87

paradoks87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MUSTAFA BAŞTEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    dediğidiniz buğu çözme şu an aktif hocam deneyeceğim teşekkür ederim.Eğer buğu çözmeden kaynaklı değilse sizce başka ne olabilir?

2. paradoks87

paradoks87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    MUSTAFA BAŞTEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    sorunumun aynısı bu linkte de var.

3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Elektriksel bir sıkıntı olduğu çok net bence,Accent Blue'ların klimasının kontrolcüsü manuel değil elektronik dolayısıyla içinde elektronik kart barındırıyor,belki bununla ilgili bir sıkıntı yaşanıyor olabilir.

4. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhabalar,

2020 yeni kasa i20'nin kullanım kılavuzunda klimanın yüksek devirlerde devreye alınmaması veya rölantide devreye alınması ile ilgili bir uyarı göremedim. Klimanın rölantide devreye alınması durumu tüm araçlarda mı geçerli? Eski aracımı 10 sene kadar kullandım ve açıkçası bu işi bilmediğim için hiç dikkat etmemiştim. Ancak i20'nin kılavuzunda şöyle bir ifade var. Klima sistemini kullanırken yüksek dış sıcaklıklarda yokuş çıktığınızda veya yoğun trafikte hararet göstergesini izleyiniz. Klima sistemi motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Böyle bir durumda klimayı kapatıp yola fanlarla devam edin demişler.

Ayrıca, klimanın ayda en az 1 defa kısa da olsa çalıştırılması gerektiği, klima kompresörü çalışırken motorun devrinde hafif bir değişim hissedilebileceği, iç hava sirkülasyonunun ise sürekli çalıştırılmaması gerektiği, bunun iç hava kalitesine ve sürüş güvenliğine zararı olacağı belirtilmiş. Bu özelliği geçici olarak kullanın diyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    klima ünitesinin sigortasına ve soketine bakın.

paradoks87 bunu beğendi.
  6. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    tam 3 yıl sonra yine aynı tarihlerde yine İzmir'de yine klima arızası yaşamam bir mesaj mı, tesadüf mü anlamadım valla. 17 Ağustos Çarşamba günü İzmir Güzelbahçe'den İstanbul'a yola çıktım. Araçta sağ ön taraftan gelen çıkır çıkır ses ayrıca gürültülü motor sesi ve çekiş düşüklüğü var diye sabah erkenden sanayiye götürdüm ama ne usta bulabildim ne bulduğum usta doğru düzgün baktı. Bende Allah'a emanet yola çıktım. Ama klimada herhangi bir arızam yoktu.

Karabağlar da Selway outlette lastiklere hava bastım. Yola çıktım klimanın çalışmadığını ve balata kokusu geldiğini fark ettim. Yokuş çıkarken baktım hararette hafiften yükseliyor sağ şeritten dörtlüleri yakarak düşük hızda devam ettim. 6. Sanayiye gittim akabinde. Araç yüklü ve çocuklarla birlikte sanayide bir klimacıya gösterdim. Klimacı rulmanın aşındığını fakat klimayı çalıştırmadan devam edebileceğimi değişim için en az 4 5 saat süreceğini söyledi. Sonra tesadüfen ilk klima arızamı yaptırdığım ustayı buldum. o baktı yine aynı şeyi söyledi fakat kompresörü sökerken krank milini tutan cıvatanın boşta durduğunu verilmiş sadakamızın olduğunu söyledi. Klima çalışmasa trigerin kopabileceğini, triger kopmasa klima kayışının kopup trigere zara vereceğini, söyledi. Akabinde radyatör fanının da arızalı olduğunu tespit etti. Bu arızaların birbirini tetiklediğini söyledi usta.

Velhasılı kelam krank cıvatasına diş çektirip locktite ile sabitledi. Kompresör rulman setini değiştirdi. Radyatör fanını bulamadık parçacıda onu komple söküp temizleyip korozyonu falan giderdi çalışır hale getirdi vs. Toplamda 2600 tl ye aynı günün akşamı saat akşam 8 de sanayiden çıktım.

Araçlarımız arıza vermeden maalesef rutin bakım değişim yapılması gereken parçaları bilemiyoruz. Keşke böyle bir liste olsa. Hortumlardan valflere, filtrelerden cıvatalara, pistonlardan, rulmanlara, kayışlardan ne bileyim contalara kadar kapsayan bir liste. Karşısında değişim periyodunu km ve yıl olarak söylese. Sadece belli periyotlarda filtreleri değiştirip balata vs değiştirip devam ediyoruz. Sonra arıza verdiğinde oooovvv diye sinir yapıyoruz ve yüksek bedeller ödüyoruz. Ben kendi adıma böyleyim maalesef.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

Coolwhisper, santafe2004 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, kompresör yada diğer araç üzerindeki rulmanlar bulunduğunuz ortamla alakalı (nem, toz vs). yani belirli km'lerde değişmesi gereken bir parça değil. geçmiş olsun.

Coolwhisper bunu beğendi.
  8. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu tespitleri yapıp gideren bir ustaya denk geldiğiniz için bence çok şanslısınız :))

olur_bazen bunu beğendi.
  9. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    geçmiş olsun ergin haberimiz olsa 6,sanayide kendi ustalarıma yönlendirirdim ...mobis ve japon otoya baktınızmı parça için ....uzun yolculuk öncesi heleki aile ve çocuklarda mağdur olmaz sinir bozucu üzücü tahmin ediyorum .bir daha yaşamaman dileğiyle.araçlarımız artık dede malesef ne kadar iyi bakarsak bakalım üstüne titresekte yaş itibari ile süprizler yaşatabiliyor zaman zaman.yine de seviyoruz bu araçları sevmek zorundayızda :D bu konforda bu paralara muadil artık olmadığından .allah daha iyilerini nasip etsin herkese.insan ömrü sınırlı aracı çok dert etme kendıne .bende keyfi zaruri çok masraf ettim hala da ediyorum bende kaldıkçça edecemde.sıkıntı oldukça gidermeye bak keyfını çıkarmaya bak hayat kısa dostum öyle de böylede kazandıklarımız gidiyor

olur_bazen ve onurforces bunu beğendi.
  10. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Abi her İzmire gelişimde kısıtlı zamanlarda geliyorum maalesef. Ya çocukları bırakmaya ya almaya geliyorum. Haliyle bir türlü dostlarla görüşecek vaktim kalmıyor. Arıza konusunda da o an gerçekten denize düşen yılana sarılır hesabı rastgele giriyoruz sanayiye... ŞAns yaver giderse artık. Bir de çocuk olunca gerçekten sıkıntı. Ama aklımda olsun. Santa fem durursa bir sonraki gelişime kadar yazıcam sana. Birlikte bir sanayi çayı içelim :)

santafe2004 bunu beğendi.
  11. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Kesinlikle. İlk usta zaten bir şey olmaz sen yola çık demişti. Ama bir eli telefonda yalapşap baktığı için içime sinmedi. Başka ustaya götürdüm. Artık klima vs arızası olduğunda uğrayacağım tek yer orası olacak.

santafe2004 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş