LPG KABLO

Bakım Sonrası Artan Yakıt

'İ20 Forum - Club' forumunda muyar tarafından 31 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. muyar

muyar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Mustafa Uyar
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Aracımı yeni aldım. İlk defa dizel araç kullanıyorum. 2 hafta önce aracın 90 000 bakımını yaptım. Parçaları sanayide parçacıdan aldım. Fakat yakıt tüketimi bakım sonrasında düşmeli derken hiç değişmedi. Şehir içi bakımdan önce 5.0 yakan araba, bakımdan sonra 5.4-5.6 arası yakmaya başladı. Şehir dışında ise deneyemedim. Ama 20 kilometrelik bir çevre yolu deneyimi ile cevap verecek olursam soğuk çalıştırma ile başlayıp 20 km sonra kontağı kapattığım zaman en az 4.8 değerini gördüm. 5 litre oluyor yol bilgisayarında.

Bakımdan sonra aracının yakıtı var mı diye forumda arama da yaptım ama i20 için bir başlık bulamadım. Acaba kısa mesafeler ve havaların soğuması başlıca etken midir yağın değiştirilmesine rağmen?
    Motor yağı: Castrol Edge 5w-30 DPF'li araç için. Yağ flitresi, mazot filtresi ve hava filtresi değişti. Üzerinde hyundai amblemleri vardı ama orjinal olacağını sanmam. Orjinal olmayan parça gerçekten yakıtı arttırıyor mu?

Mesela bir konuda @umitgun arkadaşımız bu sorunu yaşadığından bahsetmiş. Çözüm içinse @cenkerdemir arkadaşın yardımcı olabilceğini belirtmişler. Konunun bağlantı adresi de aşağıdadır.
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/bakim-sonrasi-artan-yakit.33560/#post-601901

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

serviste bakım sonrası 10 w 30 yağ koydular menzilim kısaldı 5/30 a dönünce normale indi
    bu soğuk havalarda ve bakım sonrası birkaç bin km de birz fazla yakar normaldir 5,5 litre yaksam şuan öper başıma koyarım :) 7 lt den aşağı inmiyor kaç aydır

muyar bunu beğendi.
  3. hepsi1lesme

hepsi1lesme Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    yok
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    1600 oldu uzun yolda anlık sabit hızda 3.4 kadar duşuyor
    Şuan 6.2 lerde 3 km 5 km yol da kısa mesafelerde Bursa da

Eski kasa 75lik i20 de 100.000 bakımda edge yağ orjinal filtre kullandım servisten aldım
    Onceden serviste çalışan arkadaş şimdi kendi yeri var o bakım yaptı 6. Sene
    Samsun havza ya gelmeden doldurdum yalavo çıkışında fulleden 18 litrede tabanca attı 21 litrede bıraktı pompacı
    640 km falan
    Otobandan klima açık 3 kişi 1 bebek 2 kişi d 100 e kilodan fazla idi

muyar bunu beğendi.
  4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Kış mevsiminde yakıt değerleri normal. Biraz havalar ısınsın düşer. Benim ş.i ortalama 5.5 şu an normal diyorum

muyar bunu beğendi.
  5. muyar

muyar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Mustafa Uyar
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Mesajlarınız için teşekkür ederim. Ben o zaman biraz daha bineyim. Havaların ısınmasını bekleyeyim o zaman. Eğer olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkarsa da bildiririm size.

6. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar, diğer başlıklara baktım ancak sanırım en yakın konu bu oldu;
    2020 1.4 benzin manuel i20 aracımın tüketimi ilk bakımdan sonra artti, yani şehir içi (İstanbul) 8-8.5 civarı iken su an yanlasik 9,5 civarı oldu.
    Güzergah aynı, hatta İstanbulda trafik yok gibi bu aralar, kullanımım aynı, sıcaklık da artti, klima kullanımım bakım öncesine nazaran öyle büyük bir miktarda da artmadı, aynı sayılır, bakım sonrası böyle bir artışın nedeni ne olabilir?
    Not:Bakım Hyundai kendi servisinde yapıldı.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam bakımda arabayı rahatlatacak her şey yapılıyor , bakıma rağmen yakıt artışı işlemin sonucu olamaz belki aracınızın yazılımının da güncellenmesi gerekiyor diyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

DoktorÇeyreği bunu beğendi.
  8. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Eğer frenle alakalı işlemler yapıldıysa servisler kaliper kontrolüne hiç dikkat etmiyorlar,araba kendi kendine frenleme yapıyor.Frene basmazken balataların asla diskle temas etmemesi lazım.Aynı şey el freni ayarı yapılırken de geçerli.Bunun böyle olup olmadığını 0 100 denemesiyle ölçebilirsiniz.Araç liftteyken tekerler serbestçe uzun süre dönebilmeli.

Minimal de olsa serviste kullanılan yağlar da kesinlikle tüketimi etkiliyor.Serviste ilkel yarı sentetik 10w30 kullanıyorken ben 5w30 tam sentetiğe geçtim,yakıtta net olarak yarım litrelere varan değişkenlik,menzilde artmalar oldu.Motor yağı hususu atlanmaması gereken bir nokta,motor yağınızı kontrol edin,5W30 tam sentetik bu motor için her zaman ilk tercih olmalı.Shell,Castrol,Liqui Moly ve Motul şahsen güvendiğim markalardır ancak yetkili servise gidiyorsa zaten onlar ne koyuyorsa o olacak,viskozitesine dikkat edin.

Öte yandan kullanılan hava filtresinin kalitesi var,Hyundai Fil filtreye geçtiğinden beri yetkili servisten filtre almıyorum ancak bunun tüketime gözle görülür şekilde etkisi olacağını düşünmüyorum,o kadar etkisi olsa Yetkili Servis standartlarından geçemezdi.

Lastik basınçlarınızı mutlaka kontrol edin,daha ekonomik sürüş için izin verilen miktarda lastiklerinizi en yüksek psi da şişirin.Bunun sonucunda frenleme uzar,konfor düşer üreticiler de bunu bildirir ECO olarak yazarlar ancak tüketimde düşüş elde edersiniz,lastiklerde çok etkiliyor.

Klima kullanımının artmadığını söylemişsiniz ancak bu kappa 1.4 motorlarda tüketimi doğrudan yükselten en önemli unsurlardan biri yokuş,diğeri klimadır.Net olarak 1-2 litreler kadar tüketimi arttırıyor,ekonomik sürüş için mümkün olan her zaman kapatılması en iyisidir :)

Buji değişim zamamlarına dikkat edin,yine tüketimi ve performansı doğrudan etkileyen bir unsurdur.60 binde bir kesinlikle değişmesi gerekir,bir tık önce değişse de fena olmaz.Benzin filtresi çok uzak bir ihtimal çünkü uzun ömürlü ve deponun içinde konumlanıyor sürekli değişen bir filtre değil ancak yine de değişim periyotlarına dikkat edilmeli.Henüz 2020 model bir araçta bundan dolayı bir sorun olacağını hiç sanmıyorum.

Son olarak,kullanımınız da çok önemli.Araç manuel diye belirtmişsiniz,yazdığınız tüketimler otomatik için bile çok fazla.Sakin bir sürücüyseniz ve güzergahınız düz bir yolsa bu tüketim asla kabul edilir gibi değil.

Son düzenleme: 4 Ağustos 2022
  9. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hocam aslinda aklıma gelebilecek herşeyi yazmışsınız çok teşekkürler,araç henüz 14.000 kmlerde, yağ olarak yanlış hatırlamıyorsam 5-40 koyulmuş (emin değilim listeye bakmadan yazdım). El freni ayarı yapılmıştı, aklıma geldi ama emin olamadım, bı kontrolde fayda var sanki.
    Aslında fabrika verisi 7.7 s.ici için, Eyüpte ikamet ediyorum, malum düz yol yok, yokuş, ve bir de trafigi bol olan Fatih ve Kağıthane agirlikli gidip geliyorum, bu nedenle 8-8.5 aslında baya normal gibi ama bakımdan sonra fark edilir şekilde arttı, hatta benim aklımı karıştıran yol bilgisayarinda 6-8 arası görünen tüketim pompa hesabı yapınca fark oluyor. Önceden aynı hesapla Max 0.3-0.5lt fark ederdi ki bu da normal.
    Servise bir daha uğrayıp özellikle yazılım konusuyla birlikte kampana kontrolü yaptırsam iyi olacak sanırım.

10. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Hocam eğer gerçekten 5W40 ise kim koydu ? Koyulan yağ yanlış,daha ince viskozite varken daha kalın yağ koymak yakıt tüketimini tabii ki arttırır,1 litre arttırmaz ama arttırır.Eğer yağ 5w30 ise sorunu direkt başka yerlerde aramak lazım.El freni ayarı yapıldıysa direkt onu kontrol ettirin çünkü araç sürekli frenlemeye zorlanıyor olabilir.Kısa süre sonra da el freni balatalarınız bitebilir.

Bu Sayfayı Paylaş