LPG KABLO

Atatürk rozetiyle camiye gidince...

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda TurkSpace tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bence imam direk rozeti takma demek yerine camide güzel bir sohbet yapıp cemaati bu konuda bilgilendirseydi daha güzel olurdu.

2. cemceylani

cemceylani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Valle ben bir müslüman olarak tek dikkate aldığım kaynak Kur'an-ı Kerim'dir..İslam'da birçok şeyin saptırıldığının eminim birçoğumuz farkındayız,sakal bırakmanın bile sünnet olduğu söylenir ama nedense deve ye binilmez,ne bileyim misvak kullanılmaz..Hazreti peygamberimizin saçlarının uzun olduğunu biliriz,birçok islam ilmi ile ilgili kitaplarda bu şekilde söylenir,ama nedense uzun saç bırakmak sünnet olmaz..bu ve buna benzer birçok şey var da ben konumuza geleyim..

Ben rozetin namazı bozduğuna inanmıyorum,ki nihayetinde kılınan her namaz da kabul olunmayabilir,bunun kararını Allah verir,imamlar değil..Kur'an-ı kerim'de esas olan Akıl'dır,yani biraz aklınızı kullanırsanız doğruyu bulursunuz bilmem ne efendilere sormanız gerekmez..Sen o rozeti haşa Allah gibi görüp göğsüne asarsan ya da resim tablosunu karşına koyup ona secde edersen o zaman zaten dinden çıkmış olursun ama yok sadece sevdiğin için göğsünde taşıyorsan namaza engel teşkil etmez..Esas olan içindeki Allah sevgisidir..

İmam efendi kafayı o rozete takacağına namazı bozabilecek diğer hususlara dikkat çekseydi mesela ben namaz kılarken yanımdaki kişinin benim duyabileceğim şekilde dua okuması,parmaklarını oynatması gibi.Ben namaz kılarken yanımdakinin rozetinden rahatsız olmam da sesli dua okumasından rahatsız oluyorum,okuduğum dua birbirine karışıyor..Mevlana'nın bir eserinde okumuştum kendisi namaz kılarken dudağı bile oynamazmış,,Allah herşeyi görür,duyar diyoruz ama nedense namaz da illa konuşur gibi dua okumamız lazım geliyor,akıl almıyor..

Burak Çevik ve mirkan bunu beğendi.
  3. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    İşte ben bundan korkuyordum...:RpS_sad:
    Bu konu burada kapanabilir mi Serdar kardeşim..:RpS_mellow:

4. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Mustafa Kemal ATATÜRK'e tapıyorum ... Her lafına , her resmine , her heykeline tapıyorum ...
    İcab ederse alırım posteri , heykeli camiyede girerim kliseyede ...
    Küçücük rozet Allah c.c. ile arana giriyor dikkatini dağıtıyorsa senin bileceğin iş ...
    Namazın yeri , şartı şurtu olmaz ... icabında sokak ortasındada kılınır dağın başında da ...
    İnanarak kılıyorsam gerisi allahla aramdadır , kimseyi ilgilendirmez ...

cemceylani, Burak Çevik ve Ümit Zengin bunu beğendi.
  5. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar sapla samanı karıştırmayalım. bunun Atatürk'le hiç ilgisi yoktur. Aşağı yukarı herkeste zaten resmin yanında namaz kılınmayacağını biliyordur yada namaz kılarken resimlerin üzerini kapatanları görmüştür. Olayı nereden nereye getiriyorsunuz. gerçi bu şekle getirmek, 'namaz kılanlar Atatürk düşmanıdır' gibi bir hale sokmak için bu haberleri yapıyorlar. yoksa haber yapılacak bir değeri bile yok.

adnan20 bunu beğendi.
  6. adnan20

adnan20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad Soyad:
    ADNAN EĞDİR
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Mirkan sana bi şey diyen yok.Nedir bu feveran..Ayeti kerimedir.Estaizu billah.Leküm diniküm veliye diiin..(Senin dini sana benim dinim bana)

7. cemceylani

cemceylani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Neden korkuyorsunuz adnan bey? Ve neden konu kapansın ki? Türkiye'de bir de bu olay başladı,insanlar karşıt fikirlere karşı saygı duymayı unuttular,hemen susturma çabası..Konuyu kapatmak yerine benim mesajıma saygılı bir biçimde cevap yazarsın olur biter,konu kapatmak ne oluyor..İletişim eksikliği var maalesef türk insanında..

8. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Mürsel abi namaz her şekilde kılınır ... yeterki gönlünden gelsin ... Mecburiyetten kılanlarıda biliyoruz ... Ayrıca herkezin inancı imanı kendine ... tartışılacak bir konu da değil yani ... dünya üzerinde milyarlarca insan var ... yaptıkları ettikleri dedikleri beni ne islama daha yakınlaştırır nede uzaklaştırır ... Sadece kendilerine olan bağlarımı etkiler ... Yer yüzünde allahla arama girebilecek hiç birşey yoktur ...
    Bu çok farklı ve derin bir bağ ...
    Atatürk sevgiside bambaşka ... tırnağına laf edenin kolunu kopartırım ...
    Ama bazı kesimlerin amacı başka , bunu kimse görmemezlikden gelemez ... Bu gün doğuda nasılki terör ve terörist var , burdada Atatürk düşmanları var ... konu ile alakası olmayabilir , cami hocası gerçekten islamın şartını kendine göre yerine getirmeye çalışmış olabilir ... ama işin boyutu bu kadar değil malesef ... Emin ol camiye parti rozetleri ile giriliyor ... tapılan partilerin rozetleri ...

9. cemceylani

cemceylani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Sonuçta burası bir nevi tartışma ortamı,herkes birbirine saygılı olduktan sonra konu kapatmaya gerek yok..Siz rozet tarzı bir şeyle ile namaz kılınmaz demişsiniz ben de kılınır diyorum,Tek doğru yoktur,herkesin doğrusu farklı..

10. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Zaten birşey diyemezsinki ...
    Ben farklı birşey demedim ... herkezin dini inancı kendine ... müslümanlığın altın kurallarından değilmi ?

cemceylani bunu beğendi.
  11. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    aynen katılıyorum, annemin genelde namaz kıldığı odasının duvarında benim okul fotoğraflarım asılı (önüne geliyor) ama kılacağı zaman üzerini güzelce kapatır öyle kılar. durduk yere birbirimizi gerecek mesajlar yazmayalım konu dışına çıkmayalım lütfen.

12. Ümit Zengin

Ümit Zengin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ümit zengin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    sAYIN Adnan hocam ve forumdaşlar sakın yanlış anlamayın niyetim polemik yaratmak değil,yaşım 52 boynumun sol tarafında bir ATATÜRK fotoğrafının döğmesi ,sol kolumun ön yüzünde de ATATÜRK'ün Kocatepe'dki meşhur fotoğrafının döğmesi var,yani aşikar bir şekilde görünen,demem o ki bana kimse bu güne kadar ne Camide nede cenazede kimse itham etmedi,eğer diyen olsaydı bende sizin verdiğiniz cevabı verirdim."senin dinin sana benim dinim bana"

cemceylani bunu beğendi.
  13. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Köksal abi , bana dersenki namaz öyle değil böyle kılınır , beni gerecek mesajı kendin yazarsın ... İslam dini baskıcı bir dinmi ? şahıslar benim ibadetime karışabilirmi ? ister puta taparım ister ağaca ... kimse kimsenin ibadet haline karışamaz ...
    Anlatmak istediğim , ibadet sırasında önemli olan çevrendekiler (ağaç,kitap dergi değil) Allah'a olan gönül bağındır ...
    o yüzden kıyafetin resmin koltuğun masanın önemi yok ... en azından benim için yok ... benim dinime karışıp ısrar etmeyin var diye ... Nasıl kılarsanız kılın bak kimse kimseye karışmıyor ...

cemceylani bunu beğendi.
  14. cemceylani

cemceylani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ben Atatürk ile ilgili birşey yazmadım,genel olarak rozet ile ilgili yazım..Namazı bozan şeyler kılan kişinin dikkatini dağıtıcı olması lazım,yanımdaki adamın göğsündeki ufak bi rozet benim dikkatimi bozmayacağı için o yüzden namazı ve namazım bozulmaz..
    Köksal arkadaşım sana zaten katılıyorum,o derece büyük fotoğrafın karşısında kılınmaz,bu en azından Allah'a saygı için bu şekilde yapılır..
    Birbirimizi germek değil de mesela benim mesajıma kimse cevap yazmadı..Ben diyorum ki yanımdaki kişinin sesli biçimde dua etmesi benim dikkatimi dağıtıyor hatta okuduğum dua yı karıştırıyorum,mesela imam lar Cami'lerimizde bu konuya dikkat çekseler ne güzel olur,ya da el parmak oynamaları,sırf bunları görmemek için mutlaka gözlerim kapalı kılarım namazı..

Küçükken camiye giderdim nerdeyse dört vakit her gün,bunu övünmek için yazmıyorum,malum ibadetin gizli olanı makbuldür ama konu ile alakalı..Neyse Öğle ya da ikindi namazını kıldık her zamanki camimizin yaşlı cemaati ile evlerimize doğru yürüyorum,yaşlı bir amca enseme yapışıp 'bak bir daha o nike yazan eşofmanı giyip gelme' dedi sert bir şekilde,ben de dokuz , on yaşlarındayım..O günden sonra o camiye cuma namazı dışında gitmedim..O rozet takan adamın hislerini az çok anlayabiliyorum..

15. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu olayın ardından köydeki gençlerin imam Fazlı Şahin'e tepki gösterdiğini söyleyen Yalçın Kılıçkaya, "İmam bir hafta sonra özür diledi, tekrar ben de Atatürk rozetiyle girdim camiye. Bugüne kadar geçen 4 ay içerisinde de rozetle camiye gidiyorum" dedi.

Şimdi hoca tepkiyi alınca dinindenmi vazgeçti ?
    Yoksa hatasınımı anladı ?
    Neden rozetle namaz kıldırmış ?
    Demekki rozetlede namaz kılınabilirmiş ...
    Biz o sembolü dinle bir tutmuyoruz , o siyasi inancımız ... dinle siyaseti karıştırmamak lazım ...
    Hepimiz elhamdülillah müslümanız ... Ama Atatürk'çüyüz ...
    Parti rozetleri ile girilebiliyorsa , Atatürk rozeti ile de girilebilir ...

Burak Çevik bunu beğendi.
  16. Burak Çevik

Burak Çevik Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    556
    Ad Soyad:
    Burak Çevik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Mecnun namaz kılan birinin önünden geçer.. ADAM: "Ey Mecnun beni görmüyor musun da namaz kılarken önümden geçiyorsun?" MECNUN: "Be adam ben Leyla'yı düşünürken seni görmedim, Sen Mevla'yı düşünürken beni nasıl gördün ? "

17. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mirkan dediklerine katılıyorum. zaten bu tarz haberlerin amacı bellidir. kişiler arası çatışmaya yol açmak. toplumda fikir ayrılığı oluşturmak. yoksa dediğim gibi haber değeri bile yok. doğuda 3 şehit veririz spottan küçük bir haber yaparlar. bu tarz haberleri manşetten verdikleri olur.
    Sonuç olarak herkesin inancı ilk olarak kalbindedir. millet görsün diye yapılan bir ibadetin kimseye faydası olmaz.
    Fakat ibadet yapılırken de uyulması gereken şeyler vardır.
    Nasıl ki gidip Anıtkabirde namaz kılmaya kalksak uygun olmaz. Aynı şekilde Atatürk büstünü alıp camiye sokmak da uygun olmaz.
    Bu olayda hocanın yaptığı da tartışılır. daha öncede dediğim gibi eğer cemaatte bu konuda bir eksiklik görüyorsa direk o kişiyi uyarmak yerine cemaate topluca bu konuda bir sohbet verseydi güzelce anlatsaydı eminim ki o kişi kendiliğinden çıkarırdı.

adnan20 ve Ümit Zengin bunu beğendi.
  18. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    arkadaşlar konuyu saptırıyorsunuz mevzu ATATÜRK değil resim suret .benim ailemde namazını kılmadan önce resim gibi bazı resimlerin üzerini örterler.örtmelerinin nedeni resime karşıt olmaları değildir.bende namaza giderken gördüklerimi uyarıyorum kimseye karşı değilim.üzerimde resim taşıyan giysi varsa gitmiyorum sapla samanı karıştırmayalım.

19. teginhun

teginhun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Her kelimesinin altına imzamı atarım.

20. nadir3391

nadir3391 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    bakın arkadaşlar bu konularda kendi kafanıza göre yorum yapmaya çalışmayın dinimizin genel ilkelerini iyi bilmek gerekiyor..bana göre bir sakıncası yok diyen arkadaşlar neye göre diyor? kafamıza göre hüküm verseydik o zaman dinin, kitabın, peygamberin gelmesine ne gerek vardı? genel kural namaz kılınan yerde insan resmi bulunmaz çünkü o resim bir şekilde bizi Allah'tan başka şeyleri düşünmeye, namazda onunla ilgilenmeye ve en kötüsü putlaştırmaya götürebilir.Nitekim cahiliyye devrinde puta tapmak bu şekilde başladı..lütfen bana göre olur bana göre olmaz diye hüküm vermeyin bu konular hassas konular..

Ayrıca herşey Kur'an'da bulunmaz veya bulunur bize kapalıdır bu durumlarda peygamberimiz bizi aydınlatmıştır.Onu örnek almak en güzelidir.Özellikle ibadet konularında tek kaynağımız peygamberimizdir.Hayatını okursanız kesinikle resim şu bu bulundurmamıştır.konuyu saptırmamak gerekir.

Son olarak şunu da ekleyim tamam dinimiz akıl ve mantık dinidir..akıl çok önemlidir ama sağlam akıl önemlidir, salim akıl önemlidir..her insanın aklı acaba sağlam ve salimmi? her insanın aklı tertemiz mi? yani dini ilkelerin hepsini, dinimizin asıl maksadını tam biliyor muyuz ki böyle rastgele hüküm vermeye çalışıyoruz? bu daha uzar gider o yüzden dinin temel konularını ve maksadını bilmeden hüküm vermeyelim yoksa çok yanlışa düşeriz..burda birkaç arkadaşın yazısını görünce bunları yazmak zorunda kaldım..konu ne Atatürk ne de başka birşey..

onur_team bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş