LPG KABLO

Araç Temizliği ve Boya Bakımında Kullanılan Ürünler

'Detaylı Temizlik' forumunda Köksal tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Atas est forest oldukça etkili bir kimyasaldır :) her yerde kullanmayın :) inatçı yağlarda, motor temizliğinde, kapı menteşelerinde, jantlarda vs kullanmak en uygunu :)

2. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Bilberry ile est yi 2 eline aynı oranda sulandır dök, farkı hisset ;)

Geçenlerde g techniq exo v2 yaparken (eldiven ile), farketmeden gözümü kaşımışım bi an tutuştum :D

3. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    @Köksal merhaba hocam ben motordaki yağı ve mazot lekelerini akıtacak bir ürün arıyorum tavsiyen varmı ve ben cila olarak yıllardır çbs cila teflon kullanıyorum güzel parlatıyor ve en az 5 ay gidiyor ama piyasada bulunan ve uygun fiyatlı olan elle yaparken zift v.s lekeleri daha çabuk çıkarıp parlatacak bir ürün tavsiyen varmı
    Tamponda bir sürtme izi var tampon boyasız bunu su zımparasıyla çapağını alsam dahamı kötü olur

4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Merhaba,

Jant temizleyici veya bulamazsanız yağ çözücü özellikli temizleyicileri kullanabiliriniz. çbs 5 ay giderse firma size plaket verir, dünyaca ünlü markaların waxları bile çoğu zaman o kadar gitmiyor :D
    zift sökücü farklı bir ürün, wax farklı bir ürün, ikisini aynı anda yapana denk gelmedim. ben zift sökücü olarak atas decabit kullanıyorum ama herhangi bir marka da aşağı yukarı işinizi görür. gazyağı esaslı ürünlerdir.
    zımpara tecrübeniz yoksa tamponu ellemeyin derim, eskisinden kötü hale gelir.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  5. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    @Köksal bey merhaba. Benimde bu konuda birkaç sorum olacak. Mart veya Nisan da aracıma kil+pasta+cila yapmak istiyorum. Ugulama ile ilgili forum içerisinde epeyce bilgi paylaşımında bulunmuşsunuz teşekkür ederim. Bu işlemleri makinasız yapmak veya matkap ucuna takılan vidalı aparat kullanmak arasında tereddütte kaldım. Anlayacığınız ilk defa kalkışacağım bir iş ve eyvah dememek için habire yazılar okuyup videolar izliyorum. Sizin tavsiyeniz hangi doğrultuda ve hangi ürünler ile olacak, tavsiyenizi almak istedim. Aracın muhtelif yerlerinde çok hafif çökmeler mevcut bu iş için satılan basit tertibatlı vantuzlu çekme setlerinden alacak gibiyim biri beni durdurmazsa. Bu konuda da tavsiyenize ihtiyacım var.

6. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Merhaba,

Pasta, matkap ucu aparatları veya elle olacak gibi değil, ya polisaj makinesi ile yapın ya da elle cila atıp hevesinizi törpüleyin. Diğer seçenekler vakit ve enerji kaybından başka işe yaramaz, maktap ise fazladan tehlike içerir, bir an kontrolü kaybederseniz kaportada acı hatıralar bırakır. Ben dikkatli olurum sıkı tutarım diye düşünmeyin çalışırken öyle olmuyor.
    Pops a dent seti(tv dekilerden) bende var ama 1 tl büyüklüğündeki yerlerde işe yaramıyor. avuç içi kadar olacak ve yumuşak metal kısmında olacak(sert köşeler değil yani) o zaman iş yapabilir. Hevesiniz kaçmasın ama sadece bikaç aparat/ürünle profesyonel sonuç almak mümkün değil. Ufak ufak başlamakta fayda var, ben 5 yıldan fazla süredir ilgileniyorum 2.el yerli oto parası rahat harcamışımdır :)

scream3057 ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  7. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, ürün tavsiyesi için konularınıza bakıyorum şu an.

8. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yağ çözücü daha önce başka araçta denemiştim ve aracın metal üst kapak kısımlarının rengini mafetmişti çbs cilayı camlar dahil attıktan sonra en az 5 ay kayganlık ve su kaydırma özelliğini koruyor birde cilayı atarken ufak tefek ziftleri sürtünce temizliyor

9. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Hangi marka yağ çözücü kullandınız, biz uzak duralım, aşırı güçlü bir ürünmüş. Jant temizleyici kullanabilirsiniz, ben atas, valet pro, 3D gibi markaların jant temizleyicisini kullanıyorum motorda da bir sıkıntı yaşamadım.

Cbs 5 ay tr şartlarında kalıcılığı varsa helal olsun, ben kullanırken yoktu, çok geliştirmiş kendini :)

Tapatalk

joker_06 bunu beğendi.
  10. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Marc mutfak spreyi idi
    Jant spreyi var ama sanki su gibi bir ürün yani kendine hayrı yok
    Motor temizliği için satılan spreyler var ama onların da tahminimce yağ çözücü karışımlı ürünler yani onlara boşa para vermeye gerek yok en iyisi yine biraz daha az etkili bir yağ çözücü ve sıcak su ile temizlerim

11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    ÇBS, hem de en az 5 ay biraz iddialı sanki. Bir çok farklı marka kullandım 2-3 aydan daha uzun süre etkisi devam edene denk gelmedim. Bi tane de çbs mi alsam

12. joker_06

joker_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    124
    Ad Soyad:
    İbrahim akinci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar
    https://m.bauhaus.com.tr/ca-mobile-product-detail?product_id=27110
    bu polisaj makinası hakkında bilginiz varmı devir ayarida varmış yavaştan bakım setini toplamaya çalışıyorum tavsiyelerinizin bi kacini not aldım zift sokucu atas decabit iç plastiklerde atas plak 2 genel temizleyici olarak atas vinet şampuan olarakta atas proteo
    Goremedim yada gözümden kaçtı pasta cila boya koruma si olarak tavsiyeleri bizi bekliyorum İyi forumlar.

13. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Amatör sınıf olsa da işinizi görecek bir makinedir. Kutu içindeki pedler işe yaramaz ayrıca almak gerekir.

joker_06 bunu beğendi.
  14. joker_06

joker_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    124
    Ad Soyad:
    İbrahim akinci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu paraya ikinci el daha iyi bisey mi alsam :) oto kuafore gittim zift temizliği 150tl pasta cila + boya koruma 250 tl istedi kendi kendime o paraya takımı alır kendim yaparım dedim köksal Abi pasta cila ve boya koruması tavsiye eder misin

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Bakımlı olmayı elbet tavsiye ederim. Bu makina işini görür fazla para verme şu aşamada, hatta bu makinenin 1-2 kez kullanılmışı da alınır daha uygun fiyata.

Pasta cila için aslında ilk yatırım biraz maliyetli olur ama meraklı bikaç arkadaşı ortak edersen herkesin çıkarına olur. Acele etmeden makine kullanmaya alışmak lazım ilk denemeleri araç üzerinden ziyade çıkma/hurda panelde denemeli.

cenker_baba bunu beğendi.
  16. joker_06

joker_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    124
    Ad Soyad:
    İbrahim akinci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Abi bu arada ben makina imalatcisiyim celik isiyle ugrasiyoruz aksama kadar 4 kiloluk bosch taslarla dans ediyoruz acemilik cekecegimi zannetmiyorum :)) bu arada bi konu açtım sari basa benzer lekeler ile ilgili arkadaşlar tavsiyelerde bulundu ilk işim müsait olunca onlarla ilgilenmek olacak

17. ekspertisego

ekspertisego Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Arda Arpınar
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Araç temizliği başlığını görünce hemen girdim bakayım dedim ama daha çok temizlik ürünleri paylaşılmış. Araç temizliğinden önce arabaların yaşam kalitesini ne kadar düşürdüğü ile alakalı olarak konuşmak lazım. Araba kullanan hemen hemen ker kullanıcı, ayakkabının basabildiği her yere girip çıkıyorlar yani, WC, pis zemin, çamur, farklı bakteri veya mikrop yuvası alanlarda dolaştıktan sonra o ayakkabılarla otomobil içerisine girmektedirler. hal böyle iken toplu taşıma araçlarını düşünün. bir günde binlerce insan taksi, otobüs, minibüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına o ayakkabılarla giriyor hatta tutmaçlara dokunuyor veya koltukları kullanıyorlar. Konuya bu şekilde giriş yaptıktan sonra belirtmeliyim ki; toplu taşıma araçlarının iç mekanlarındaki yaşam kalitesi neredeyse yok denecek seviyede. Hasta olmadan evinize gidebiliyorsanız aslında bir mucize gerçekleşmiş demektir. Hal böyle iken, kendi aracımıza bile gereken temizliği ve hijyeni göstermezken. (temizlik hijyen demek değildir) toplu taşıma araçlarının kirliliği hakkında ne denebilir ki?Araç sahiplerinin, küçük çocuk veya bebekleri yok mu? kirli ayakkabılarla girdikleri otomobillerinde birşeyler yiyip içmiyor mu? veya aracına bir arkadaşı ya da yabancı birileri binmiyor mu? tüm bunları düşünürsenin araç içinin aslında araç dışından daha önemli olduğunu görürsünüz. Aracımızı en kötü 15 günde bir yıkatıyoruz ama içini sadece ve sadece süpürge ile çektiriyoruz. Peki hijyen nerede?Bu konu başlığı altındaki temizlik ürünlerini gördüm ama bu ürünlerde önemli olan nedir? iyi kir çıkarması mı? yoksa mikrop ve bakterileri öldürmesi mi? veya hem görüntüyü güzelleştirmeli hem hijyen sağlamalı diyorsanız hangi ürün ya da ürünleri kullanacağız? peki kullanılan ürünler insan sağlığını ne ölçüde etkiler?Araç içi temizliğin önemi üzerinde çok konuşmak gerekir ama benden önce bu konuyu incelemiş, işlemiş ve sonuca bağlamış birileri var. size tavsiyem araç içi temizliğin önemi ve hangi ürünlerin kullanılması noktasında önemli bilgiler veren şu videoyu izlemeniz:

18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ben şahsen mikropsuz bir ortamda rahatsız oluyorum. Mikrop olmazsa olmazımdır.

Mesela bu uygulamalarla hiç alakam yok

Son düzenleme: 30 Ekim 2017
    umutd07, sipartacus ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  19. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Köksal bey, o ozonmatik sizin mi? @Köksal

20. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim değil ne yazık ki, Heroic Detailing garajında yaptım, sahibi yakın arkadaşımdır.

Bu Sayfayı Paylaş