LPG KABLO

Araç Muayenesinden Sonra Ikaz Işıkları Sönmedi

'Tucson Forum - Club' forumunda sevancak tarafından 12 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bu gün aracımınMuhayenesini yaptırdıktan sonra aracı teslim aldığımda aracın ABS ikaz ışığı yokuş aşağı iniş sistemi ve esp lambaları yanık. Aziyette takılı kaldı nedir acaba sorun bigisi olan var mı?

Primaluce bunu beğendi.
  2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Koltuğa oturan görevli koltuğu sert bir şekilde ileri geri yaptıysa kablolarda sorun olabilir.

3. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    ü
    öyle olsa fren sistemini etkiler mi ? Valla durduk yere masraf çıkacak frenleri kontrol ederken esp yi kapatmamış olabilir mi acaba böyle bir sorun

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Keşke hemen geri dönseydiniz.
    Servise bir sorun isterseniz.

5. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Servise gittim ama aracı bırakmalısınız kontrol etmemiz gerek deyince bu dönemde bırakmak istemedim önümüzdeki hafta Çarşambaya randevu aldım ama böyle bir sorunla ilk kez karşılaştım böyle bir sorun tüvtürkte muayene sonucu ortaya çıktı adamlar ne yanlış yapmış olabilir

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Siz aracı teslim aldığınızda lamba yanmıyorsa ispat etmek de zor.
    Ama isterseniz sabah bir uğrayıp sorun.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    muayeneden sonra arabanızı iyice kontrol edip bu arızayı gördüğünüzde arabama zarar verdiniz, polis çağırıyorum zabıt tutulacak diyecektiniz, ilgili şikayetiniz resmi evrak ile yazılı hale geldikten sonra tüvtürk kuruluşu bununla uğraşsın itiraz ederlerse mahkemeye verilir mahkeme neticelenince çekersiniz yetkili servise bir güzel 15000 lira arıza giderme masrafı giydirirler o işgüzar teknisyene aklını başına alır adam gibi davranır bundan sonra gelen araçlara.

Bedava mı veriyorlar bu otomobilleri bize ? sokaktan mı topluyoruz parasını parçalarını bu arabaların? yazık değilmi? tüv teknikeri bu aracı ha gitmiş duvara direğe gömmüş ha bu şekilde bozmuş arıza ışığını yaktıran arızaya sebep olmuş ne farkı var?

Tüv istasyonuna ve yetkili servise en pis surat ifademle girer çıkarım genelde ve zaman zaman gırtlak gırtlağa kavgaya başlamak için her anı değerlendirmeye çalışırım en son işler yolunda gidersen gülümseyip çıkar giderim ama işler ters giderse kavga gürültü başlayacaktır.

Bu işe bakış açımın bu hale gelmesinin sebebi işinin ehli olmayan eğitimsiz insanların kaldırabileceğinden fazlaca sorumluluk isteyen görev ve işlerde torpillerle çalıştırılması ve ülke ekonomisinin hali sebebiyle mal mülk edinme imkanının git gide çok zor hale gelmesi olabilir mi sizce?

Birisi bodykit li Honda Civic ile muayeneye gitmiş adama demişler bu bodykit uygun değil, teknisyen art niyetli bir insan olunca gördüğü güzel arabayı kıskanır ve dişini geçirebildiği anı yakaladığı zaman işte böyle muayeneden geçirmez, bu zamana kadar nice bodykitler neler neler ne coil overlar, sonradan açılma sunrooflar muayeneden çatır çatır geçerken ben gideceğim bütün kurallara uyan sıfır modifiye hiçbir sakatlık barındırmayan Tucson u vereceğim sonra zorlayacaklar orada tamburdur fren dynosu dur ve bozacaklar ne güzel dünya. Hemen ardından muayeneye tekrar girseniz bunun arıza ışığı yanıyor muayeneden geçmez ağır kusur diyecekler.

Yedirmem kimseye, böyle bir olay yaşasam anında çağırırım polisi oraya nas-ı izrar dan (mala zarar verme) basarım yaygarayı. Polis yan çizerse oradaki tüv teknisyeninin boğazına yapışırım. Mevzu tüv istasyonunda arbede çıkmasına kadar gider. Haberlerde çıkarız.

Siz emin misiniz? muayeneden hemen sonra mı oldu bu olay?

<<bülent>>, blue55 ve Under Ground bunu beğendi.
  8. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet hiç bir sorun yoktu araçta zaten sorun olsa muayeneden geçmesi imkansız.Aracı ilk önce eksoz muayenesi yaptırdım daha sonra diğer muayene için adama teslim ettim.Aldığımda aracı baktığımda ikaz oambalarının yandığını gördüm heralde geçer dedim ama yol. Oyunca sönmeyince şüpelenip sevise gittim aracı bırakıp kontrol etmemiz gerek diyorlar malum pandemi dönemi araçsız olmuyor bırqkmqk istemedim._Daha önce de deneyimlerimde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.aBakakım ne olacak peki sizce sorun neden olqbilir

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    sorun bence ESP sisteminin dyno/test/diagnosis moduna alınmadan ön ve arka tekerleklerin yüksek hız farkı ile çalıştırılması sonucu ESP kalibrasyonunun bozulması, bu durumda kontak aç kapa yapıldığında yada bir süre yol gittikten sonra ışığın kendiliğinden sönmesi gerekir.

Başka bir şüphe ise teknisyenin kontrol esnasında çamurluk içlerindeki ABS kablolarına, motor içindeki harness lere, porya göbeğindeki ABS enkoder dişlisine zarar vermesi. Günümüz araçları bundan 5 sene 10 sene 20 sene evvelki hiçbir otomobil yapı olarak birbirine benzemez hepsi ayrı ayrı hassasiyette tamirat tadilat ve özen ister kaputun içinde aracın altında yada çamurluk içerisinde işlem yaparken ufak bir dikkatsizlikte herşeyi mahvedebiliyorsunuz.

Şanzıman hız sensörünün arızası bu ışıkları yakar bu yaştaki otomobilde milyarda bir olacak bir durum, pek ihtimal vermiyorum.

Teknisyen daha henüz 3-5 yaşındaki bu arabanın yaylarının, amortisörlerinin paslandığını çürüdüğünü bozulduğunu rüyasında gördüğü için arabayı kaldırıp çamurluk içlerine elini sokup sağını solunu koparacak gibi zorlarken çamurluktan inen ABS kablosunu eldivenli eliyle hart hurt çalışırken koparmış olabilir.

Zaten bütün araçları uygunsuz biçimde kaldırıyorlar ve uygunsuz biçimde sağını solunu zorluyorlar asıl görmeleri gereken şeyleri asla görmüyorlar.

Ön ve arka tekerleklerin fren testinde ayrı ayrı döndürülmesi de özellikle otomatik vites var ise çok kötü birşey, önce ön tekerlekleri tambura sokuyorlar arka tekerlekler yerde dümdüz frenli halde duruyor ön tekerlekler dönüyor sonra fren yaptırıp tamburdan dışarı hoplatıyorlar, bunun gibi işlemleri sorunsuzca yapabilmek için gizli özellik açmaya benzer ESP OFF prosedürleri vardır, eğer dyno/fren testi gibi muayenelerden önce ESP tamamen kapatılmaz ise arıza ışığı yakıyor. Tucson da nasıl kapatılıyor sormayın hiç bilmiyorum,

Örnek vereyim, kendi arabamda ilk marştan sonra birkaç kez el freni indir kaldır yapıp frene birkaç kez sırayla basıp ESP düğmesine sırasıyla basınca tamamen OFF konumuna geçiyor

birçok araçta ESP düğmesine basmakla dashboard ta ESP OFF yazar ancak ESP hiçbir zaman bu kadar kolay şekilde tamamen kapanmaz, kısmen devre dışı olur, mesela çekiş kontrol sistemi iptal olur yada yüzde 100 verimden yüzde 50 lik spor sürüş özelliğine geçer, ESP nin diğer niteliği olan yanal kayma savrulmayı düzeltme programı ise kolay kolay kapatılamaz. Clio da asla kapatılamıyor ama illa vardır bir yolu.

Yetkili servisin desteği ile illa ki ne olduğu hemen anlaşılır ancak arabayı bize bir süre bırakın inceleyelim demekle işgüzarlık ediyorlar ama bir parça haklılar da çünki servisler de virüs davasına birçok resmi ve özel kurum gibi az personelle hizmet vermeye çalışıyor, ancak orada halihazırda bir GDS OBD cihazı yok mu ki? hemen ECU soketine takıp bakabilecek? yada çok mu yoğunlardı bakmadılar? Özellikle beş dakika şurada bir cihaza bağlayıp hata koduna bakalım şeklinde talepte bulunabilirsiniz, cihaza bağlandığı zaman elde edilecek olan arıza kodları herşeyi detayı ile söyleyecektir.

Tüv teknisyeni afedersiniz eşek gibi biliyor o arıza ışıklarının yanmasına sebebiyet verdiği davranışları, o halde arıza ışığı yanar halde muayeneye girse geçmeyen araç muayeneden sonra bu arıza ışıkları yanar vaziyette nasıl teslim edilebiliyor ki?.

keşke polis çağırsaydın abi hemen sana orada çalışan Tüv cüler diyecekler muayeneye giren herkesin arıza lambası yanıyor sonra sönüyor, Banane? bozuyorsun sağlam arabayı sonra bana gazel okuyorsun, bu arabanın sıfırının vergisiz fiyatı 85000 lira.

Tüv bu işe çare bulmalı seninle başlardı bu iş sonra çorap söküğü gibi gelirdi.

Forumda vardı galiba bir Tüv teknisyeni gelsin yardımcı olsun bu mevzuya.

En son 2017 mayıs ayında Tüv e Getz ile gittim ön tarafını kaldırdı arabanın sol ön tekerleği koparacak gibi çekiyor anlayamadı eğitimsiz arkadaş gitti başka bir teknisyen çağırdı o da gücünü deniyor tekerleği aşağı çekerek, sonra geldiler bu senin arabanın ön takımı kırık bozuk vs. dedi direk teknisyenin üzerine yürüdüm neresinde ne var söyle bilelim ona göre detay ver bana zaman kaybettirme dedim, çünki biliyorum arabada ne bir ses ne bir düzensizlik bir sorun yok, sonra gittik benim garanti rot balans a baktık sağ ön amortisör üst takozu hafif açılmış ama o şekilde çekiştirmeye devam etse amortisörü yerinden çıkaracak aks porya dağılacak muayene istasyonunda orada kanalın içinde birde çekiciye yüklemesi rezilliği çıkacak tampon far kıracaz çekiciye yükleyelim derken.

Otomobilde eskiyen bir parça mı var? o zaman yapılacak masrafa hiçbir zaman acımam, Getz in muayenede sorunlu olan parça sadece ön sol amortisör takozu idi ancak ben gittim komple ön iki amortisör, ön iki amortisör takozu, get lastikleri ne varsa yeniledim tekrar gittim geçtim

sapasağlam gördükleri arabaya bile farların yönü hüzmesi hatalı diye yazmak bunlarda bir nevi moda olmuş sıfır sorun deseler arkalarından soruşturma falan oluyormuş ta o yüzden hafiften birşeyler sallamaları lazımmış şeklinde dedikodular var.

Fabrikadan yeni çıkmış en iyi yetkili serviste bütün far ayarları özel cihazlar ile ayarlanmış arabayı çekiciye yükleyip asfalta değdirmeden muayeneye git abi farların yönü bozuk yazıyorlar.

Yazık günah ya yalan dolan işler hep, hiç sevmem bu tür işleri. Şimdi birde günümüzde her otomobilde ESP, TPMS gibi sistemler var bunlar çok hassas elektronik şeyler, muayenede bunları bozacak türden eski otomobillere yaptıkları test rutinlerini bu yeni düzen otomobillerde de uyguluyorlar ise yazık günah hem bize hem otomobilimize.

10. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Araç 4x4 mü acaba?

11. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet

12. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    4x4 aracım acaba bu yüzden mi şimdi bir deneme yapalım bakalım ne olacak.Sorun çıktığını anlasam direk şikayet edicem o anda ama biraz yol gidersem sorun çözülür dedim ama serviste bir sorun var mı bakalım ne çıkartıcak sanırım 4x4 sisteminde sıkıntı var offf

13. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bende geçen ay crv nin muayenesini yaptirdim bizimkide 4x4 özel bir aparat ile muayene yapıyorlar yoksa araca zarar veriyor...baktım öylece yapacak bağırınca hemen gitti o özel aparatı getirdi

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    O zaman şikayette bulunup kamera kayıtlarından bakmak lazım.

<<bülent>> bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hyundailer 4x4 sistemine zarar vermiyor ama lambalar yanıyor. lambaların belli bir süre sonra sönmesi gerekir. bence önce yetkili serviste arıza tespit cihazıyla arıza lambaları söndürülmeli. tekrar yanmayacağını düşünüyorum.

araç durduğu yerde tamburlara çıktığı için yanıyor,

16. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Araca o zararı veren eleman iyi biliyo öyle arıza ışığı yanık muayeneden geçer mi. Sen nasıl bir muayene yapıyosun aracı nasıl zorlu koşullarda test ediyosun da vöyle sıkıntılar oluyo. Yeminle sopalıklar. Ben de birinin gırtlağını sıkacaktım.muayene istasyonuna pati çekerek giriyo. Akıllı ol seni burda bu arabanın arkasına bağlar sürüklerim benimle ortak mı aldın arabayı filan deyince biraz karıştı ortalık sonra özür diledi. Şimdi muayenelerde tembihliyorum. Keyfimiz kaçmasın ikimizinde arabaya kibar davran diyorum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Mayıs 2020
    <<bülent>> bunu beğendi.
  17. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    O durumda muayeneden geçemezdi eleman muayeneyi yaparken meydana gelmiş ve bilerek geçirmiş muhtemelen

18. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aracin 2 teker muayene oluyor diger iki teker 4x4 ise dönmeye çalışıyor ve kütür kütür alttan ses geliyor...crv de böyle oluyor, babasının arabasi değil o muayenedeki adamın...sen gözüne bak arabanın elin adamı ezsin

<<bülent>> bunu beğendi.
  19. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Aracı tam muayeneye sokarken arka kemer karşılıklarının kılıfın biraz altında kaldığını farkettim.Muayeneyi yapan arkadaş 'tamam abi kalsın öyle' deyince bıraktım. Frenlerden ve arka emniyet kemerinden ağır kusurlu kaldı araç. Frenler geçse ne olacaktı diyorum saf saf yüzüme bakıyor adam. İnsanın canının sıkılmaması mümkün değil. Servise gidecek belki 50-100 tl para harcayacak cihazla ışıkları söndürmek için arkadaş. Hem zaman kaybetmiş olacak.

<<bülent>> ve MAERKEK bunu beğendi.
  20. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Pandemi döneminde olduğumuz için az miktarda eleman çalıştırdıklarından sevislerde yığılma var ve fandevu ile çalışıyorlar aracı garaja çektim be mecburen çarşamba sabahına kadar beklemek zorundayım umarım makineye bağlanırsa çözülür sorun bugüne kadar böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.Benim servisin bana yaklaşımı biraz sıkıntılı geldi aracı bırakın parça değişimi gerekirse daha çabuk yardımcı oluruz demeleri beni telaşlandırdı inşallah bir sorun çıkarılmaz artık hizmetten korkma durumuna geldik bu virüs nedeni ile şişen faturalar ve maliyetler herkezi zorlıyıcak inanın bir muayene eksoz ile beraber 420 tl ücret ödedik ğzerine birde bu sevis ücreti vermek zorunda kalıcam inşallah bu işlem için servis ücret istemez hayırlısı bakalım

Samet_ak bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş