LPG KABLO

Arabada Hiç Elektrik Yok

'i20 Forum - Club (PB/PBT) (2008–2014)' forumunda mehmetf tarafından 26 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. mehmetf

mehmetf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Mehmet Fatih BOZDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Merhaba,

son birkaç zamandır 2 defa arabanın kapısını uzaktan kumanda ile açamadım. Sonra Manuel olarak anahtar ile kapıyı açtıktan sonra arabanın konsolunda hiç elektrik olmadığını fark ettim. dolayısiyle marş alma veya teyip'in çalışma durumu söz konusu olmadı. Arabayı bu şekilde bıraktıktan bir müddet sonra kendi kendine düzeldi.
    Sanayideki arkadaşlara sorduğumda ise Akü bitik dediler. Aküyü değiştirdim, 25.09.2019 tarihinde yine aynı sorunu yaşadım. Aküyü İnci marka aldım.
    Arabada bu sorunu tekrar yaşayınca direk aküye yöneldim. Akü sıvısı Yeşil renkte dolu gösteriyordu.
    - ve + Kutup başlarını çıkartıp tekrar taktığımda birşey değişmedi. Yalnız kutup başlarını takarken çok az miktarda Ark vardı. Bu ark kısa devre olacak kadar değil çok çok az...
    En son aracın beynine yöneldim. Beyin soketini Söküp taktıktan sonra durum düzeldi.
    sizce sorun ne olabilir?
    Bu duruma ilave olarak aşağıdaki sorunlarda bir süredir var.
    - Sol Cam düğmesi bozuk, yaylı şekilde davramıyor. Düğmeye bastığınızda veya çektiğinizde sürekli o pozisyonda kalıyor.
    - Dreksiyondaki Teyp kumanda butonları bazen şaşıyor. Bununda Dreksiyondaki bir parçadan olduğunu biliyorum. Kornaya basınca düzeliyor.
    - Sağ ön koltuğa çocuk pusetini koyduğumda yolcu Air bag'ini OFF konumunda aldığım günden beri Airbag arıza ışığı sürekli yanıyor.

yukarıda yazdığım 3 sebepten herhangi birisi bu duruma sebebiyet verebilirmi?

2. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Cam kaldırma düğmesinin sürekli bir yöne kısa devre halinde kalması, cam indikten veya kalktıktan sonra hala devreyi tamamlamaya çalışıyor ise sıkıntı yaratabilir bence.

MAERKEK bunu beğendi.
  3. Eradizelotomatik

Eradizelotomatik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Kenan ÖZKUL
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Kontak kapatıldıkdan sonra ve araç kitlendikten sonra akım çekmeye devam etmemesi lazım bence ama genede bilemiyorum

4. mehmetf

mehmetf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Mehmet Fatih BOZDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Kontak kapatıldıktan sonra bir süre daha camı açıp kapatabiliyorsun sonra açıp kapatamıyorsun.
    ama dediğiniz gibi, ben yinede düğme setini değiştireceğim.

Eradizelotomatik bunu beğendi.
  5. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Araç çalışmıyorken ve kapıların kilidi açık tüm elektronik cihazlar kapı iken bir elektrik akım testi yapın bakalım, boşta çekilen akım miktarı ne düzeyde.

Samet_ak bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ETACS beyni soğuk lehim problemi ihtimali, ETACS kabloda kemirgen hasarı vs. gibi araştırmak gerekebilir. Motor ve otomatik şanzımanı ECU yönetiyor ama diğer bütün silecek, teyp, cam rezistansı, kapı kilidi, farlar, koltuk ısıtma, kontak kapattıktan sonra camlara giden elektriğin timer ı ıvırı zıvırı yöneten bir tane daha beyin oluyor buna ETACS diyorlar ama nerdedir nasıl ulaşılır bilmiyorum.

Şu resimdeki gibi birşey, buna gövde kontrol beyni, kontrol modülü, alarm beyni vs gibi şeyler de deniliyor etacs tanımı daha ziyade mitsubishi den duyduğum bir terim.

<<bülent>> ve MAERKEK bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Birde Serdar abinin dediğine göre yeni nesil otomobillerde kumanda ve kontrol düğmelerinin çalışma prensibi direnç ohmaj esasına göreymiş, yani basılan herhangi bir düğme yapacağı vazifeye göre aç kapa anahtar gibi değilde elektronik bir sinyal gönderiyor bu sinyal elektronik olarak okunarak komuta dönüştürülüp cam açıyor veya hangi düğmeye bastıysanız işte teybin sesini açıyor kısıyor vs. Sanırım bu tip bir elektronik tasarım arabanın içinde kilometrelerce kablo yığını oluşmasını önleyip daha az kablo ile daha fazla fonksiyonu işletmeye izin veriyor.

inşallah Serdar abinin dediğini doğru anlamışımdır.

Yani direnç bozulur ise farklı ohmaj farklı direnç değeri gönderip farklı komutlara sebebiyet verebilirmiş.

<<bülent>> ve MAERKEK bunu beğendi.
  8. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bir benzer sorunda ben yaşıyorum. Aküm 4-5 aylık araç 1-2 gün çalışmasın bindiğimde kapı açık uyarısı sönük yanıyor kontağı çeviriyorum ışıklar yanıyor marşa bastığımda sanki akü bitmiş gibi tık diyor kalıyor. Dün aynısı oldu ses sisteminden şüphelendim bagaj kapağını açtım kendi kendine düzeldi çalıştı araba. Bu akşam kontrol ettiğimde akü + kutup başı biraz gevşemiş sıktım düzelecek mi merak ediyorum.

MAERKEK bunu beğendi.
  9. mehmetf

mehmetf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Mehmet Fatih BOZDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ben beyin kablosunun soketini söküp taktığım günden beri sorun yaşamadım. takip ediyorum. önümüzdeki günlerdede sol kapı cam düğmesini değiştireceğim. o düğme arızalandığından beri bu sorun var...

erenuzel41 bunu beğendi.
  10. mehmetf

mehmetf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Mehmet Fatih BOZDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sorunu çözdüm. Benden önceki araç sahibi, Motor kısmında olan Ana sigorta atmış ve Sigortayı değiştirmek yerine 2 kablonun bağlı olduğu yere kırmızı renkli bir bypass kablosu taktırmış... kablonun yalıtkan kısmı somun ile civata arasına sıkışmış oda zamanla civatanın gövdesinde deformasyon yapıp elektriği zaman zaman iletmeme gibi bir sorun oluşturuyormuş. Bunu kabloyu hareket ettirdiğimde fark ettim... Kabloyu ilk gördüğümde hyundai neden böyle birşey yapar anlam veremedim diye çok düşündüm. Sonradan komşunu aracına baktığımda onda kablo olmadığını fark ettim. Ana sigortanın kendisi bir şekilde patlamış.
    birkaç gün içinde yeni sigorta gelicek değiştireceğim. Umarım sigorta atmaz ve daha fazla sorun çıkartmaz...
    Expertiz aracı kontrol etmişti fakat bu kısımlara bakmamış... Benden tavsiye araç alacağınız zaman sigorta kutusunu mutlaka kontrol edin...
    saygılarımla..

<<bülent>>, MAERKEK ve cenker_baba bunu beğendi.
  11. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Önceki sahibi harbi canını sokakta bulmuş . Sigorta boşuna mı var ?

12. mmucit

mmucit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Murat Kehya
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Merhabalar, bende de araç kontağı marş almadan önceki ana kadar tam çevirince (ABS, motor arıza vs ışıkları yanan kısım) bazen kaputtan tık diye ses geliyor ve araçta elektirik kesiliyor. Kontak kapatılıp biraz bekleyince yol bilgisayarının sıfırlamış olduğunu görüyorum. Araç kendini korumaya mı alıyor, nedir?

13. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bir yerden elektrik kaçağı var. Teyp , lamba veya başka bir şey . Kesinlikle baktır. Ustaya falan götürme. Servise götür , hiç yoktan şemaları vardır.
    Sigortaları kontrol et. Tek tek bak. Yerine tam otursunlar olası bir sıkıntı da yardımcı olur. Lpg var mı ?

Coolwhisper ve <<bülent>> bunu beğendi.
  14. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    İlk akünüz ise gidici değişim zamanı gelmiş, kesinlikle akü ve alternatör test edilmeli. Sorun bulunmazsa elk tesisata bakılmalı.

Coolwhisper bunu beğendi.
  15. mmucit

mmucit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Murat Kehya
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ben de ilk şasi bağlantısına bakayım, onu güçlendireyim diyorum. Akü yeni, araçta LPG var. Ama bu sorun yeni çıktı.

MAERKEK ve Coolwhisper bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş