LPG KABLO

Araba Yamuk Duruyor

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda yilmaz7474 tarafından 26 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. yilmaz7474

yilmaz7474 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    yılmaz okuyucu
    Milenyum aracın travers sökülüp tornacıda kaynayan vida çıkarıldı sağ sol salıncak z rotları viraj dmr lastkleri motor takozu değişip monte edildi rot balns ayarı yapılıp işlem tamamlandı.fakat sorunlar
    1-düz yolda hafif sola çekme
    2-ve düz zeminde park halinde aracın 2 cm gibi sol önü aşağıya basık durma problemi mevcut
    Görüş bildirenlere teşekkürler

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arabanın düz gitmesi rotçunun görevi. Eğer aracın şasi vesairesinde yamukluk yoksa rotçu işini iyi yapamamış gibi. Varsa da kendisi söylemeliydi. Bu araç buradan kaza yapmış sağa çeker gibi.

Kendi rotçum da başka araçlar için böyle şeyler duyduğum için söylüyorum.

sipartacus bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yan sanayi parçaların bazıları ayar tutmuyor. ayrıca bunun rot balansçı tarafından görülmesi gerekir.

micomico bunu beğendi.
  4. yilmaz7474

yilmaz7474 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    yılmaz okuyucu
    Eski düzende bu sorunlar yoktu rot ayarı yapıldımı dümdüz giderdi ve hatta bozuk rotille bile direksiyon şaşmazdı ne olduysa ön takım değişiminden sonra oldu rotçuya tekrar gittim parçalar yeni old için alışma süreci var dedi bana garip geldi açıkcası kimse işini layıkıyla yapmıyor baştan savma

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ya ne alışma süreci benim aracın da balata değişimi, direksiyon yağı değişimi vesaire den sonra direksiyon hafif yamuk duruyordu. Gittim rot balansçı düzeltti. Birkaç işini düzgün yapmayan rotçudan sonra aynı rotçu benim teker yandan çarpmadan dolayı tekeri tutan demirmi yamukmuş bilmiyorum araya bir tane Vida sıkıştırarak durumu düzeltti hala Vida aynı yerde duruyor.

6. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Usta benimde direksiyin düzken araba sola gidiyordu.Rotcuya götürdüm.Sok aks kafası degismisti.Bu aks kafası abs disli degildi ondan yapıyordu.Benim absli ama parçacıdan aldığımız absli aks kafası uymamıştı.Direksiyonu düzelttik.Kullanılan parçalar uyumsuz olabilir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Travers beşiği indirilip geri takılmış ve ön takım ayar görmüşse bu esnada ya beşiği yerine takarken yada rot ayarı öncesinde bir yerlerde bağlantı elemanları vida, somun, saplama, gupilya gibi parçalar sökerken zarar görüp değiştirildiyse bunlardan birisi hatalı olabilir.

İşyerinde bizim montaj ustabaşısı gidip daha önce hiç mekanik aksamına anahtar değmemiş 99 model Civic almıştı, alt takım motor vs. 20 sene boyunca hiç tamir görmemiş alt takımı bir yenileyeyim demişti, gittiği tamirci metrik 12x1.5 hatveli salıncak vidasının üzerine M12x1.75 standart hatve somun takmış ve salıncak yolda giderken somun sıyırıp kopmuştu. Gerzek Honda 1.75 standart hatve kullanacağına piyasada pek bulunmayan özel standartlara sahip 1.5 somun takmış alt takıma, bizim neyimize ince hatve somunlu vida?, gerçi ince hatve bağlandığı parçayı daha sıkı kavrar ama piyasada kolay bulunmaz.

İyiki yavaş gidiyordu da ölmedi bizim iş arkadaşımız. Referansları daha düzgün olan bir özel Honda servisinde düzelttirdik alt takımı.

Yani ustaya gittim yaptırdım bunda artık sorun olmaz demek yerine çok acı bir gerçek olarak usta ya gidip tamir ettirilen parçalar ilk önce sıkıntı çıkarmaya başlayacak parçalardan oluyor. Nasıl oluyorsa.

Sizinki de böyle birşeydir, şimdi iyi bir şaseci bulup travers beşiği bağlantısı ve porya merkezlerinin eksen ölçülerini ölçtüreceksiniz ve muhtemelen biri yukarıda biri aşağıda çıkacaktır hangisi hatalı ise ona göre tekrar işlem yaptırmanız gerekir.

gokhan06 bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Alışma süreci lafına da pek inanmayın, alışma süreci denen mevzu sağlıklı bir otomobilde gerekli ayar tamirat vs. yapıldıktan sonra zaman içerisinde belli belirsiz rahatsız etmeyecek düzeyde çok çok az farklar yaratır, 60-70km hızla düz yolda giderken gaza abanınca şiddetli bir biçimde sola çekme yapan bir otomobil zamanla düzelmez ama lastikleri düzensiz aşındırarak aks laleleri ve rulmanlarını bozarak daha beter hale gelir.

gokhan06 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş