LPG KABLO

App Plaka Ceza

'Araç Aksesuarları' forumunda emrex tarafından 12 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)

Evet yazar , kanun ve yönetmelik çıktığında bu ülkede yaşıyorduk , acımazlar.

2. Abdlkadirbayraktar

Abdlkadirbayraktar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    Abdülkadir bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bende de plaka farklı ama bu app mi oluyor ne oluyor anlamadım orjinal plakanın üstüne plastik harfler yapıştırılmış. Bunun cezası varmış sanırım. Geçen rutin çevirmeye girdim trafik yoktu normal asayiş mi oluyor o neyse. Memur sök yoksa göndermem falan dedi ama sökmedim çağır trafik gelsin o yazacaksa yazsın cezayı falan dedim çirkefliğe yattım biraz söktürmedi de yazmadı da. 90 ₺ demişti sanki bana ceza için

3. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bu plakalara 412 TL ceza kesiliryor ben öyle biliyorum.

emrex bunu beğendi.
  4. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Geçen Samsunda polis düğün arabasını durdurup evleniyoruz yazısı sebebiyle gelinden sonra damadı öptü 412tl unutulmayacak düğün olmuştur :D

Asel Kaan Efe ve ndipi bunu beğendi.
  5. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar şimdi ki yorumuma bazı arkadaşlar kızacak ama işin gerçek noktası bu. Geçen sene kış ayı idi. Her kış aracın gereken bakımlarını yaptırırım lastikler kar lastiği kesin olarak her ihtimale karşın aracın bagajında zincir durur. Neyse birden kar bastırdı. Malum Ankara öyle böyle değil ama. Çıktık işten eve geliyorum. Ve ufacık bir rampa var. Ama rampanın ilerisi bom boş lakin ortada bir yerde adamın biri resmen debeleniyor. Neden? Adam da kar lastiği yok. Çıkamıyor. Ada adamın arabasına bir görseniz app plaka çakma beyaz ışıklar cam filmleri desen öyle aracın jantlar öyle lastikler iki yana ayrılmış araba arabalıktan çıkmış resmen soytarıya dönmüş. Buna karşın bu herif aracına bir kar lastiği almamış ve kuyruk uzadıkça uzadı en sonun da vatandaş aracından indi ve iterek kenara çekti. Ve adama hali ile tepki gösterdiler çünkü bu apaçi yüzünden perişan olduk. Neden lastik takmadın diye millet çıkışınca adamın verdiği cevap param yok. Ulan paran yok da o kadar ota ... b...para harcıyorsun.

yvz, muhendus, snngngr19 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam dediğiniz pleksi plaka oluyor , mevcut harflerin üstündeki siyah boyayı tinerle siliyorlar kenar çizgisiyle beraber ve bembeyaz bir plakanız oluyor sonra bu beyaz plakadaki harf ve rakam karakterleri üzerine pleksiglas ( siyah) karakterler yapıştırıyorlar ( ne gereği varsa , bir polis ceza korkusu olmasa daha neler yapacaklar kim bilir para için ) sonra bir gün bakıyorsun karakterin biri ya kırılıyor yada düşüyor ve görüntülerde bir farklı plaka olarak çıkıyor vs. Tüm bu mahsurları bir yana plaka aracı tanıtan ilk kimlik bunun üzerinde fantezi yapmaya gerek yok bence.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

7. Abdlkadirbayraktar

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    Abdülkadir bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Ustam ben aracı yeni aldım yani 2,3 ay falan oldu aldığımda vardı üstünde plaka :)
    Görünümü güzel harfler okunuyor inşallah bi sıkıntı olmaz :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yinede yavaş yavaş eski haline çevirmeye çalışsanız iyi olur , çünkü polisin ölçüsü her şey orijinal halinde olacak , gerçi geçen gün emniyetin önünden geçtim polislerin sivil şahsi arabalarının hepsi app plaka , sizin açınızdan 412 tl ceza yerine kaybettim veya mahallenin çocukları çizmişler deyip bir çift yeni almak taş çatlasa 50 tl ye mal olur.

<<bülent>> bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Katılıyorum hocam , bu devir her şeyin görünüşten ibaret olduğu bir devir , adam merceksiz fara zenon takıyor , karşından gelirken bakıyorsun sanki bir boing uçak iniyor , adam sis farını beyaz yapıyor oysa sis farının işlevi yoğun sis ve görüş engelleyici hadiselerde beyaz ışık yok olur ama halojen sarı ışık yolunu gösterir , adam arabayı ( şahinler mesela) yere yapıştırmış altından kedi yavrusu geçemez sonra ilk kasiste kalıyor yazacak şey çok ama belki bir arkadaşımız alınır maalesef durum bu.

muhendus ve ndipi bunu beğendi.
  10. Abdlkadirbayraktar

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    Abdülkadir bayraktar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Onu ben bi düşüneyim öyleyse :)
    Eğer 92 tl olmuş olsaydı sıkıntı değildi de 412 biraz sıkıntı :)
    O polisler hep gıcık bu gün sivile kafadan geçiriyordum az kalsın tersten geliyordu bide şekil yaptı gitti :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kocaeli direk app fontta basıyor. Benim eski aracın plakasıda direk beşiktaşta plaka basım yerinden çıkan app plaka idi. Şu an orjinal sahte vs farketmiyor. Kafaya koymuşlar.

Bunların böyle olmasının sebebide yok plakanın harflere plastik harf takanlar . yok kıçı başı kesik harf takanlardır.

Polisle iddalaşmayada girmeyin yok bu orjinal yazamazsın vs vs. alttan alıp ikna etmeye çalışın ..

12. DeMeNTe

DeMeNTe Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Fatih Gezman
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Arkadaşlar trafik polisi olarak konuyu biraz açayım.

İlk olarak bu değişikliğin sebebi tabiki terör olaylarında kullanılan ikiz plakaların önüne geçmek; kimisi demiş yapan yerlere de ceza yazılsın diye, çıkan kanunla basım yapan yerlere mülki amirin onayıyla 10.000 TL ceza artı sahtecilikten adli işlem yapılacak. İlla merdiven altı üretimler olur yine ama yaygınlık azalacak, millet de ceza yememek için yaptırmayacaktır artık.
    Mühürlü yapan yerler uyduruktan hiç bir şey okunmayan bi yuvarlak basıyorlar, onlar mühürlü falan değil. Eş dost aracılığıyla bi şekilde gerçek mühür bastıranların da plakası geçersiz. Çünkü mühürü artık polis basmadığı için özellikle güneydoğuda teröristler rahatlıkla app plakaya şöförler odasından orjinal mühür bastırabilirler. Zamanla kendiliğinden kaybolup gidecek bu app plakalar.

Terör dışında yeni köprüler açıldı ve geçiş ücretleri epey tuzlu. Düşünsenize vatandaşın biri sizin plakanızı aynı marka-model ve renkte bir arabaya takmış ve her gün köprülerden geçiyor. O zaman da evinize gelen HGS fotoğrafındaki app plakanın yazı tipi hâlâ hoşunuza gider mi? Emin olun adliyelerde bu konu ile alakalı binlerce dosya var.

Bir de yorumlarda gördüm, plakayı kaybettik diyip yenisini bastırın 50tl ye demiş bir arkadaş ama o da terör olayları sebebiyle bitti. Plakasının çiftini kaybeden yada çaldırana yepyeni bir plaka veriliyor ve o kaybettiği plaka terör olaylarında kullanılma ihtimali olduğu için iptal olup bir daha kullanılmamak üzere boşa çıkmış oluyor. Tabi yeni bir plaka tahsis edildiği için ruhsat sayfaları da iptal oluyor ve ruhsat da yenileniyor. Bu da gerekli bir şeydi, ankaradaki patlama bu şekilde çalıntı bir plaka ile yapılmıştı. Ama özel plaka alanlar (34 FB 1907 gibi) plakaları kaybederse o plaka iptal olacak ve yerine sıradan bir plaka verecekler. Ama tüm bu tedbirler hepimizin maddi, bedeni ve manevi sağlığımız için alınan tedbirler. Kurallara uyanlara zaten hiç bir şekilde ceza yazılmaz. Kimi yerlerdeki 50km/s hız sınırı çok can sıkıcı olabiliyor ama yapacak bir şey yok.

Ceza tutarları alttaki resimlerde yazıyor. Bir an önce herkes orjinal plakalarını taktırsın bence, bu devirde para kolay kazanılmıyor.
    Bir de genel bi yanlış anlama var. Trafik polisi hiç bir zaman bu gün nasıl daha çok ceza yazabilirim diye işe gitmez. Orda ceza yazmakla uğraşacağına bi yere geçip çay içip dinlenmek istemez mi sizce? Ama başındaki amir bi ekibe şuraya geç emniyet kemeri denetimi yap der, diğerine buraya geç plaka denetimi yap der ve polis de yapar, omzunda da kamera vardır ve birine ceza yazıp diğerine yazmasa soruşturma geçirir. Nasıl EDS sistemi gördüğü her plakaya cezasını yazıyorsa trafik polisi de omzundaki kamera ile EDS gibi çalışmaya başlamıştır ve insiyatif olayı bitmiştir.

MehmetHan, MSC, Ersin ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam Trafik Polisi tabiki kanun ve yönetmeliklere göre hareket eder , ikincisi gerçekten mahallenin çocukları aracımın plakasını çivi ile çizip bir diğerininde ortadan kırmışlardı ve ben hasarlı plakaları ibraz ederek ve huzurda makaslayarak yenisini bir çift bastırmıştım ancak tamamen kaybolduğu zaman önceleri bir takım tutanak vs yapılırken bazı yerlerde de beyana göre işlem yapıldığını duymuştum. Son kanuna göre yapılan uygulamalar yeni ve eskiden gelen bir çok alışkanlık tabiki müeyyide ile mukabele görecektir. Sizin de detaylı açıklamanıza teşekkür ediyorum.

14. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

çok güzel açıklamışsın katılıyorum fakat bir onceki sayfada benim emniyetten aldığım plakaların resmi mevcut ne yol izlicez ? onu geçtim bizim semt bu şekilde sonuçta aynı emniyet hepimiz eski plakaları sokup yeni plakamı bastırıcaz aynısını vermiceklermi ?

hata ilk başta emniyet muhuru kaldırıp işi sadece cemiyete verilerek yapıldı , eskiden bastırdığımız plakaya emniyetten mühür vurdururduk ki eğer istedikleri gibi olmazsa vurmazlardı

bence şuan devlet buna onlem almak istiyorsa ceza çıkararak alamaz , once bir standart belirlemeli , plaka standartı ne ? yukarda kanunu açıkladım ama basan yerlerin haberi varmı ?

plaka basımıyla ilgili olan herşey devlet kontrolunde dağıtılmalı harf karakter vs türkiyede plaka standartını geçtim şehirlerde bile yok , her şube kafasına gore plaka verirken kime ceza yazılıcak kim suclu ? düşünsenize beşiktaş baskı diye bişey var o şube veriyor :)

ben bir onceki sayfadada belirtim plakamı paylaştım açıkcası bana polis cevirse ve bu plaka sahte dese sorumlusu onlar , cezaya dava açar ayrıca şikayetçi olurum haksız değilmiyim ?

Abdlkadirbayraktar ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Farklı şubelerin yanlış plaka bastığını ben de biliyorum. Bu konuda bir düzeltme şart.

Ama bile bile değişik plaka bastırmak bence çok gereksiz. Temiz orjinal plaka olsun yeter. Plakayla mı modifiye oluyor?

@DeMeNTe teşekkür ederiz açıklama için.

Asel Kaan Efe ve ndipi bunu beğendi.
  16. Tamer52

Tamer52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    729
    Ad Soyad:
    Tamer gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    VW
    Bende orjinal plakanin üstünde siyah folyo var ama sadece eskisine göre daha kalin bide mavi olan yer kırmızı acaba sıkıntı çıkarmi ondan[​IMG]
    Boyle yani

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. DeMeNTe

DeMeNTe Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Fatih Gezman
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    @onursumer @yanlayanaccent Bu konuda haklısınız, ben mersinde çalışıyorum ve buranın plakalarıyla antalyanın bazı ilçelerinin plakaları da farklı. Bu konuda bir standart oluşturulup ehliyet değişimi gibi cüzi bir ücrete tüm türkiyedeki plakaların yenilenmesi gerekir bence ve bu sırada mühür yetkisi yine emniyete verilmeli. Şu an için biz plaka denetimi daha yapmadık ama yaparsak da mühürsüz ve sahte mühürlülü, bariz şekilli app plaka ile silik ve pleksi yapıştırma plakalara yaparız ilk başlarda. Diğer muallaktaki plakalara işlem yaparsak bizim de başımız ağrır zaten. Zamanla bununla ilgili yeni resmi yazılar da gelir.

@Tamer52 Folyo olayını ben destekliyorum, çünkü bir çok yerin boyası yıkamada çıkıyor ama folyo çıkmıyor. Ben olsam o plakaya ceza yazmam ama başkası standart dışı diyerek yazabilir. Bence orjinal plakaysa okunabilirlik önemli ama bazen ne polislerle amirlerle çalıştığımız için kimin kanunu nasıl yorumlayacağını bilemeyiz. Mesela senin plakadaki kırmızı TR yazısına ben karışmam ama normalde standart dışı olduğu için bazı arkadaşlar söktürüyor.

18. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    nedir bu app plaka sevdası.vaaaaoovv plakaya bak ne karizma denildiğini bu güne kadar daha duymadım ben.

19. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çıkar TR mavi olacak

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Beyler bu benim i20 nin plakadan bir ceza yermiyiz sizce ? Font boya ile kalınlaştırılmış , kenar siyah çizgileri yok. [​IMG]

Bu Sayfayı Paylaş