10 Kasım LPG KABLO

Açık Hava Filitreleri

'Motor Modifiyesi' forumunda acc067 tarafından 20 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. şerafettin

şerafettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Performans Hava Filtreleri

Performans hava filtreleri uygulamadaki kolaylıkları ve fiyatlarının diğer modifiye aksamlarına göre çok daha hesaplı olması sebebiyle modifikasyonda genellikle hepimizin ilk başlangıç noktası olmuştur.

Performans Hava Filtreleri : Performans hava filtreleri uygulamadaki kolaylıkları ve fiyatlarının diğer modifiye aksamlarına göre çok daha hesaplı olması sebebiyle modifikasyonda genellikle hepimizin ilk başlangıç noktası olmuştur. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, hepimizin ortak olarak hoşlandığına inandığım, orijinal ekipmana kıyasla bu filtrelerin çıkardığı spor ses bize bu filtreleri aldıran ilk sebeplerdendir. Ancak, modifikasyona genelde herkesin spor hava filtresinden başlamasının bundan daha etkili bir sebebi var ki, o da birilerinin bize bu hava filtrelerini monte ettikten sonra 5-10 bg. gibi güçler elde edebileceğimiz konusunda son derece rahatça atıp tutmalarıdır. Teori : Burada teori şudur ki, silindirlerin içindeki yanma odasına yakıtla karıştırılmak üzere ne kadar çok hava gönderirseniz, o kadar fazla güç elde edersiniz, ancak mesele bu havayı birinci olarak nasıl gönderdiğiniz, ikinci olarak da gerçekten fazla hava gönderip gönderemediğinizdir. Hava aerodinamiği o kadar komplike bir konudur ki, otomobilinizin orijinal hava filtresini açık bir spor hava filtresiyle (K&N, Kingdragon ve Green gibi markalar koton hava filtrelerinde en bilinenleridir) değiştirdiğiniz zaman ne kadar daha fazla hava elde edeceğinizi bilmek imkansızdır. Kutu İçi Uygulamalar : İsterseniz ilk önce kutu içi K&N değişimleri gibi, açık hava filtresi takmak yerine kutuyu aynen kullanıp sadece orijinal filtreyi bir sürü para ödeyip K&N gibi filtrelerle değişmeyi düşünenler için aşağıdaki test sonuçlarını verelim. Otomobilinizin orijinal hava filtresinin bulunduğu kutuda yapılan ve silindirlere, yakıtla karışmak üzere giden havanın akış rezistansını ölçen vakum testleri şu şaşırtıcı sonuçları vermiştir: (% 100 rakamı havanın yanma odasına giderken maksimum dirençle karşılaştığı durumları, % 100’e göre daha düşük rakamlar ise havanın yakıtla karışmak üzere yanma odasına giderken daha az dirençle karşılaştığı durumları göstermektedir. Doğal olarak arada filtre ya da filtreyi barındıran kutu olmadan, direkt olarak manifolddan alınan hava, % 37,5 ile en az dirence uğrayanıdır) orijinal hava filtre kutusu / orj.hava filtresi ile 100 % orijinal hava filtre kutusu / K&N hava filtresi ile 100 % orijinal hava filtre kutusu / hiç filtre yok 100 % modifiye edilmiş hava filtre kutusu (kesilmiş) / orj.hava filtresi ile 62.5 % modifiye edilmiş hava filtre kutusu (kesilmiş) / orj.hava filtresi ile 56 % açık hava filtreleri 44 % sadece manifold 37.5 % Görüldüğü üzere, açık hava filtresi kullanmadıkça, orijinal hava filtresini K&N benzeri hava filtreleriyle değiştirmek, kutuda oynama yapmadıkça yanma odasına giden hava miktarında hiçbir artı sağlamıyor, çünkü hava her seferinde bir şekilde dirence uğruyor. Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir, bu testte benim aklıma en çok takılan nokta, orijinal hava kutusu içerisindeki orijinal hava filtresi ile K&N hava filtresinin geçiş sırasında havaya uyguladıkları direncin eşit olmasından çok, kutuda K&N veya orijinal hiç bir filtre yokken de havanın sanki kutuda filtre varmış gibi dirence uğraması oldu.. İnanılır gibi değil.. Burada da yukarıda bahsettiğim, hava aerodinamiği işin içine giriyor. Demek ki kutu, ne olursa olsun havaya direnç uyguluyor. Zaten hiç kutu yokken, sadece manifolddan alındığında bile havanın 100 değerine göre 37,5 değerinde dirence uğruyor olması, hava aerodinamiğinin ne kadar hassas olduğunu kanıtlıyor. Sadece manifolddan alınırken bile bir direnç varsa, kutu olunca -içinde filtre olsun veya olmasın- havanın dirence uğraması kulağa mantıklı geliyor. Aslında buradan başka bir sonuca daha geçiyoruz.. Kutu varsa, içine hangi marka filtreyi koyarsak koyalım, ya da içinde filtre olsun olmasın hava aynı dirence uğruyor. Hava, ancak kutuya girişini artırmaya yardımcı olacak kesim

2. Misafir

Misafir Guest

Bencede biraz reklam yapılmış. Ne yalan söyleyeyim daha önce aracımda böyle bir filtre kullanmamıştım almadan önce bir danışayım istedim sizlerede...

3. Misafir

Misafir Guest

"Soğuk hava" olayını sadeceperf. tipi hava filitrelerine bağlamak yanlış olur, ancak şöyle diyebiliriz soğuk hava alan filitre sıcak hava alan filitreden daha performanslıdır, ayrıca"ınsanlar acık hava fıltresını genelde sesı ıcın takarlar" şeklindeki ifadenize katılmıyorum, adı üstünde "performans filitresi" amacıda silindirlere giren hava giriş miktarını arttırmak, bu arada yapısı itibarıylada yani direk havayla temas etmesi nedeniyleses verir, ama amaç ses değildir. soğuk hava olayına gelince sıcak hava genleşir ve 1 hacim havada bulunan oksijen miktarı soğuk havaya göre daha düşüktür, dolayısıyla soğuk hava kullanmak, içinde bulunan oksijen miktarının daha çok olması sebebiyle daha fazla performans verir. Bildiğiniz gibi patlamanın gerçekleşmesi için oksijen gerekir, bu oksijen en kolay havadan elde edildiği için motor hava emer, hatta aşırı besleme yapmak için NOS (nitrous oxide) sistemi yani sıkıştırılmış saf oksijenin pistonlara verilmesi işlemi uygulanır. Bu arada kırmızı ile işaretlenmiş bölüme katılıyorum, rakam o kadar yüksek değil artış1 - 2 hp civarında olur ama şuinkar edilemez bir gerçektir "performans tipi filitreler performansın arttırılması açısından faydalıdır"
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

4. genchmurat

genchmurat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben dün araştırdım arkadaşlar hava filtrelerini.hava filtresini direkt olarak havayla temas edebileceği bir yere koymak gerekiyor en başta.eğer motorun ortasına koyar kaputtan da herhangi bir hava girişi sağlamazsanız bu öncekinden daha kötü oluyor.ama bunu araya borular ekleyerek giderebiliyorlar ancak fiyat artıyor.modifiye yapacaklar için ideal bence.ben eylül ayı gibi taktırmayı düşünüyorum.

5. 4g63_2.0_sonata

4g63_2.0_sonata Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    murat kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    arkadaşlar bu güçler honda typer modelinden alınmış güçler 200 hp 2litre ve atmosferik bir motor bizim otolarımızda bu kadar güç almak imkansız intage setle yapılan testler bunlar hortumun ucuna filtre takıp güç alınamaz

6. Misafir

Misafir Guest

İmkansız diye bir şey yoktur, önemli olan açığa çıkarmaktır, bi NOS uygularsın 100hp'lik araç 200hp olur.....

7. 4g63_2.0_sonata

4g63_2.0_sonata Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    murat kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    orası öyle ama açık filtreden bahsediyoruz setle bile en fazla 2 -3 hp verir

8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    peki dizel aracıma kutu içi hava filtresi taksam daha soğuk hava girişi elde edebilir miyim veya daha hoş bir ses alabilir miyim (öyle abartı olmasına gerek yok sesin) . 1-2 bg in zaten bi fark yaratacağını düşünmüyorum ancak motorun rahat çalışmasını sağlamak ve orta yollu hoş bir ses elde etmek için kullanılabilir mi kutu içi filtre??

9. Emre Ömür

Emre Ömür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bunu bende merak ediyorum kutu içi performans filtre normale göre avantaj mıdır dezavantaj mı? yada yine kutu içi normal fitre değiştiriplip ses alınabilri mi?(benzinli)

10. Misafir

Misafir Guest

dizellerde ses vermediğini duymuştum ama bilemiyorum..

11. overclock38

overclock38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar aracım 2006 getz 1,5 dizel 88ps açık hava filtesi tavsiyesi olan varmı yada takan performans veren nedir tavsiyeniz hangi marka model?getzlerin hava giriş boru çapı kaçtır?

Düzenleyen : overclock38

12. SoLLaR

SoLLaR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Berkay Özden
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    arac 2006 model accent 1.3 ben yed açık hava filtresi sipariş edicem fakat '76 mm' acaba bizim araçların filtresine olurmu bilgisi olan varsa yazsın......Bide performans ve ses olarak etki edermi?

Düzenleyen : SoLLaR

13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    K&N Kutu içi filtre tavsiye ederim. Açık hava filtreleri cold intake yapılmadığı sürece randıman vermez, aksine daha düşük performans ve daha fazla yakıt sarfiyatına neden olur. Aracınızın orjinal hava emme sistemi en soğuk yerden alınacak tarzda tasarlanmıştır. Bunu iptal edip kaputun altındaki sıcak havayı motora vermenin size bir getirisi olmaz, sadece ses olarak değişiklik olur. Kutu içi filtreler ise aracın orjinal emme sisteminin üzerinden çalıştığı için olumlu yönde performans verir. Ama tabii "ben kaputu yada çamurluğu kesitirir, ordan dışardaki soğuk havayı alır, açık tip filtreme taşıyabilirim diyorsanız dahada iyi performans alırsınız. Hali hazırda ön panjurdan gelen hava önce radyatöre, sonrada motor bloğuna temas etmektedir, bunun önüne geçmediğiniz sürece açık hava filtresi hiç bir işe yaramaz. Selamlar.

14. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Doğru.İlk önce filtreyi eski kutu filtresinin borusuna bağlayarak motorun yanına bıraktım.Motor soğukken aracın kalkışları devirlenmesi çok iyiydi ama motor sıcaklığı normale dönünce motor filtreyi ısıttı ve orjinal filtresine göre belirgin bir performans düşüşü oldu.Araç yokuşlarda hiç çekmemeye başladı.Geçenlerde filtre borusu aldım filtreyi sol sis farının oraya koydum şimdi motor sıcaklığı fazla olsun olmasın hiçbir fark yok.Normal kullanımda motor rahat hava aldığı için hem performansın artması hem yakıt tüketiminin azalması harcadığım paraya değdi dememe yetti.Ama agresif kullanımda yakıt tüketimi normal tüketimi biraz aşıyor gerçi aracın motoru 1300cc ne kadar yakacakkihttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif Tabi araçta performans filtre varken normal kullanmakta olmaz değilmi https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

15. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Motora zarar vermesine gelince eğer aylarca temizlemeden kullanırsanız o zaman zararı var.Bu sefer tozları motora çekebilir ve büyük zararlar verebilir.
    Motora giren ufacık bir toz tanesi bile silindirleri çizmeye yetecektir.Bu yüzden filtre takacaksanız bu konuyu unutmamanız gerekir.

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhabalar, yaptığınız uygulama yine sizin için çokta avantajlı değil. Bunun nedeni ise uzayan emme hortumunun yaratacağı zor emiştir. Bunun eni iyi yolu kısadan soğuk havaya ulaşmaktır. Yani kaputyada çamurluk kesimi. Tabii bunu çok profesyonel bir usta yapmalı ki, kesilen yerde ileride korozyon ve buna bağlı çürüme oluşmasın. Toparlarsak en ucuz ve verimli yol kutuiçi filtredir. Ayrıca kutuiçi filtreler açık filtrelere oranla daha geniş hava temas alanınasahip oldukları için dahauzun ömürlü ve temizliği daha kolaydır.

Filtreden geçen tozların motora zarar verdiği henüz PRATİKTE kanıtlanamamıştır. Açıkcası bende mikron ebatındaki tozların zarar verebileceği bir segman yapısı düşünemiyorum. Selamlar.

17. SoLLaR

SoLLaR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Berkay Özden
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    bilgileriniz için saolun arkadaşlar filtreyi aldım bide ara boru tabi şu anlık bişi yok ara sırada temizletçem bu arada aracı fazla kullanamıyorum okul fln zor oluyo onun için fazla bi zarar olucağını sanmıyorum ama yinede teşekkürler...

18. overclock38

overclock38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aracım 15 88 hp getz takan varmı varsa hangi marka performans ve ses nasıl?

19. ufukorhan_era

ufukorhan_era Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    fazla benzin cekio...ama o ses icin bazen umrumda olmuyor...filtreyi herkese oneririm fakat herkes tak cıkar yapsın:D:D surekli aracın motorunda takılı kalmasın:D

20. çaki

çaki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar jsv 2600 hava fitresi benim araçıma olurmu 14 era var benzinli?

Bu Sayfayı Paylaş