LPG KABLO

Accent Era Savrulma Ve Ses Sorunu

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda basasy tarafından 15 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. basasy

basasy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Herkese merhaba

2006 model Accent Era aracım var ve 10 yıla yakındır kullanmaktayım. Fakat şu son 3-4 aydır şöyle bir sorunum var. Kasislerden ya da yol uyarı şeritlerinden geçince (özellikle virajlarda olanlardan) aracım savruluyor ? Bir kere o kadar savruldu ki hızım az olmasına rağmen (max:50-60) yolda ki bariyerlere girecektim.

Kime götürdüysem hepsi farklı birşey diyor. Servise götürdüm, direksiyon kutusu dedi Fakat bu yaz direksiyon kutusu, ön iki amortisör(mando), amortisör takozu(orjinal) değiştim. Başka ustaya götürdüm alt rotil dedi, başka bir tanesi bu arabalar hep böyle dedi sıfır alsanda böyle bunlar dedi 10 yıldır kullanıyorum hiç böyle olmadı diyince de sustu tabi :D Arap saçına döndü yani kısacası.

Bir sıkıntım daha var. Yukarıa ki parçaları değiştikten sonra sesler inanılmaz kesilmişti. Bildiğin araba sıfır gibi olmuştu fakat yine 3-4 aydır kasislere girince lakur lukur sesler geliyor ve bazen ufak tumseklerden bile geçince sanki araba hiç salınım yapmıyormuş gibi patır patır geçiyor. Sıfır yumuşaklık. Gerçekten de bu sorunlar 10 yıllık arabamdan soğutmaya başladı. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Lastikler yol tutuşu konusunda en önemli elemandır.
    Ayrıca salıncaklar, z rotları, viraj demir lastikleri de yan sanayi olanları bazen kısa sürede ses yapmaya başlayabilir. Bunları da değiştirdiniz mi? Bir de bunları yaptırınca rot ayarı da yaptırmak gerekir.

MAERKEK bunu beğendi.
  3. basasy

basasy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Lastikleri yeni değiştirdik. Lastik basinclari olması gerektiği gibi. Bu arada söylemeyi unutmuşum savrulma arkadan oluyor. Önden bir savrulma yok.
    Rot ayarı yapıldı. Alt takıma ses için bakıldığı zaman hiç birşey bulamadılar. Zaten tüm alt takım orijinal parça şu an.

MAERKEK bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Amortisörlerin patlak sadece ön iki takım değiştirmekle olmuyor. Mando gibi yumuşak karakterli alırsan aynı olur.

Ön arka monreo amörtisör taktır. Muhtemelen arkalar patlak haberin yok.
    Arkalar sana sert gibi geliyor amma aslında değiller.
    Hiç gelen darbeyi sönümlenmiyorlar.
    Yaylar çalışıyor sadece.

Şöyle anlatayım şimdi bu eralarda arka süspansiyonlarda torsiyon denilen çubuk var. Arka amörtisörler birbirine bağlı. Tekerin biri çukurdan geçse diğeri de geçmiş gibi olur.

Senin arkadan tek taraflı amörtisör patlak olması , çift taraflı etki yapar .

Sağa doğru Viraj içinde sol tarafa yatmış bir şekilde dönüşünü yaparken . Sağ arka tekerin tümsekten vb. geçmesi sol tekerdeki amörtisörü de etkiler. Yaylar üstünde gidiyorsun zaten. Birden hopluyor araç dışarı veriyor kendisini haberin yok .

Hatta kendi aracımda örnek vereyim. 1.4 2006 eram var. Yolda çok tatlı hafif yükselti , düşüklük var.
    Oraya 80 ile girdiğimde arka başlardı , yukarı aşağı oynama. 3-4 kez böyle salınım yapardı. Sonra dururdu. O zaman mandolar vardı.

Şimdi monreo taktırdım daha sert oldu. Konfordan bir tık ödün veriyorsun ama sürerken daha az sağa ve sola oynadığını daha stabil gittiğini fark ediyorsun.

Tavsiyem monreo taktır. Arkalara taktır en azından bırakma arabanı.

Direksiyon kutusunu niye değiştirdin ki ?
    Ben zamanında direksiuon kontrol ünitesini değiştirmiştim. Garantiden kilitlenip kalıyordu.

5. saylon

saylon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Sadi Bora APAYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Araç arkadan savrulma yapıyorsa arka amortisörlerine baktır..

6. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Arka amortisörler yaylar torsiyon burcu. Tam bir kontrol kazım o zaman

7. basasy

basasy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Öncellikle cevabınız için teşekkür ederim. Arka amortisörler orijinal amortisörler. Tam emin değilim ama servise götürdüğümde sanırım bir problemleri yoktu. Direksiyon kutusunu da arızalı olduğu için değiştirmiştim. Sürekli lak luk ses geliyordu.

Ama dediğiniz gibi benim de ilk başta aklıma arka amortisörler gelmişti. Bir problem olmadığını söyledikleri için çok üstüne dusmemistim. Tekrardan bir kontrol ettireyim.

Kasis ve tumseklerden geçmeye gelince de. Şöyle anlatayım. Mesela evimin önünde ufak bir ufari kasisi var. Oradan hangi hızda geçersem geçeyim ön göğüs üzerime gelecek gibi oluyor. Direk pat pat yapıyor hiç bir yumusaklilik yok. Yani ön tekerler girdiğinde o sertlik oluyor arkalarda problem yok.

Yollarda ki arkanin sallanması maalesef Era Larin çok sıkı yılı bir durumu. Arkadaşlarım arkada oturunca bildiğin kafalarını vurmamak için uğraşıyorlar yüksek hızlarda

MAERKEK bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    O kasisi merak ettim. Hafif sertlik olur lakin o kadar hissettirmez , bende geçiyorum öyle kasislerden göğüs bana doğru gelmiyor.

Arka o kadar sallıyorsa , burçlar falan gitmiştir yahu . Orjinal amortisör diyorsun araç 15 yaşında . Dışarı patlak belirtisi vermese bile amörtisör özelliğüni yitirmiştir , burçlar sertleşmiştir.

Kontrol ettirmek yerine değiştir. Ne kadar ertelersen o kadar pahalı.

Orjinal amörtisörleri fazla kilolu 4-5 kişi binince üstüne de çukurdan geçince patladığını biliyorum. Senin ki nasıl patlamadı ?

9. basasy

basasy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Şu dört yollara koyulan güvenlik için olan plastik kasislerden o kasis. Gerçekten de sinir bozucu. Olmadi bu hafta gidip baktirayim amortisörlere.

Bursa o kadar kötü ki usta konusunda. Servis bile güvenilir cevaplar vermiyor. İnşallah doğru düzgün bir yer bulurum. Gerçekten de sıkıldım artık. Cevabınız için teşekkürler bu arada

MAERKEK bunu beğendi.
  10. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Aynı kasisten bahsediyoruz rica ediyorum.

En kötü kendin değiştir.

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    eraların arka amortisörü gazlı değil miydi? gazlının patladığı zor anlaşılır. arkaların patlak olduğunu düşündüm ben de.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş