LPG KABLO

Accent Era LPG arızası

'LPG Sistemleri' forumunda Samuera tarafından 13 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    İyi akşamlar abilerim.Geçtiğimiz dün iftar yemeği için bir yere davetliydik arabada gaz vardı ama ne olur ne olmaz diyip 30 liralık daha gaz aldık sürekli aldığımız BP den.Arabayı ben kullanıyordum.Gazı aldık yola çıktım uzun süre LPG ışığı tek ışık yanmaya devam etti.Daha önce de gaz aldım normalde alır almaz yanardı LPG ışığı hatta 2 ışık olması gerekirken 3 ışık yanardı ilerledikçe 2 ye düşerdi ama dün aldıktan 5-6 dk sonra yolda giderken 3 ışığa yükseldi LPG. İnceden bir şüphelenmiştim ama babam anca gelecek hep öyle oluyo diyince üstelemedim.Dönüş yolunda Araba birden lpg uyarısı vermeye başladı dit dit öttü.Babam kullanıyordu arabayı Araba kendini benzine almış ama hala 2 Işıklık LPG gösteriyordu.Yolun ilerleyen kısmında arabayı gaza geçirmeye çalıştı babam ama geçmedi.Araba kafa atıp kendini tekrar benzine aldı.Eve gelinde rolantide tekrar deneyelim dedik sorunsuz bir şekilde lpg ye geçti ve çalıştı.Gece sahur için çıktığımda normalden daha uzun sürede araba benzinden gaza geçti ve 2 ışık yanan gaz önce 3 ışığa çıktı sonra 4 ışık oldu eve geri döndüğümde ise 3 ışık olarak arabayı kapattım.

Alakası var mıdır bilmiyorum araba lpg ye geçince rolantide motorda tır tır tır tır bir ses geliyor dizelde ki ses gibi ama onun kadar yoğun değil hatta normalde duymazsınız bile.600-700 devir gibi bir devirde çeviriyor rolantiyi.
    Bu hafta içinde bir aksilik olmazsa Gaz filtresini değiştirmeye götürücem onun da zamanı gelmişti bunu yaparken eğer şu anlattığım durum bir sıkıntıysa onu da çözmek isterim.

2. serkan2060

serkan2060 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Serkan ceylan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Motor arıza ışığı yaktımı acaba yaktı ise enjektörlerden bir yada bir kaçı çalışmıyordur rolantide çalışırken sanki buji kablosunu çıkarırsında titreşimli çalışırya aynı öyle sallanarak çalışır ve titrer arıza işığı yakar araç bu arada silindir misfire hatası verir

3. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Arıza aşığı yanmıyor.Titreşim lpg de var ile yok arasında benzinde hiçbir sorun yok rolantide de giderken de sorunsuz.Bi işte geçtiğimiz gün LPG de giderken benzine geçti tekrar LPG ye geçmedi onun dışında gözle görülür hissedilir başka bir sorunu da yok.Bir de işte çalışırken inceden tır tır tır tır tır bir sesi var o kadar

4. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Üzülerek belirtiyorum ki konu güncel.Aradan geçen bu 1.5 hafta içerisinde araba BRC lpg bakımına gitti periyodik bakım yapıldı orda sorunu belirttik bilgisayara bağladılar hiçbir sorun çıkmadı.Buna rağmen sorunu belirttiğimiz için LPG ayarlarında bir kaç değişiklik yaptılar.Bu değişiklikler ile tır tır tır diye geldiğini söylediğim ses kesildi.Gösterge normale döndü ama dün gece 4 civarı bir ana yola çıkarken araba stop etti lpg alarmı ötmeye başladı ve ardından gaz kokusu geldi.İlk başta umursamadım dedim heralde uyku sersemi kavramayı ayarlayamadım tekrar çalıştırdım arabayı benzinde sorunsuz çalıştı yolda giderken yığılıp tekrar benzine geçti.Yolda 2-3 defa daha gaza almama rağmen ki bazılarında devir yükselttim acaba bir şey mi tıkıyor diye hepsinde yığılıp tekrar benzine geçti.

Özetle eğer aradan geçen 8 saatte arabaya bir ilham gelmediyse şuan gazda hiç gidemiyor olmam gerekir.

5. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
    Yakıtı hep aynı yerden alıyorsanız değiştirin. Bence sorununuz yakıt kaynaklı olabilir bir deneyin derim. 2011 de tatile giderken aynı durum başıma geldi. Gaz bitince uzun süre benzinde gittim (shell bulamadığım için) baktım oda bitiyor mecbur uzun yolda bir bp'den 20 tl gaz aldım. Ne olduysa o gazdan sonra oldu lpg ötmeye başladı araç benzine atıp durdu stop etti vs vs. allahtan gazı az almıştım. Daha sonra shell bulup depoyu fulledim ve araç kendine geldi. Araç 98 GLS yumurta lpg kiti atikerdi.

6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    lpg aldığımız yer hep aynıydı böyle bir sıkıntı yoktu bu sıkıntıyı yapmaya başlayınca onu da değiştirdik ki depo bitmişti en son aldığımızda neredeyse onun üzerine farklı bir yerden neredeyse fulledik depoyu ama tekrarladı.onu da değiştireceğiz galiba mecburen

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Gaz hortumlarında ezilme sözkonusu olabilir. Regülatörden kaynaklı sıkıntı olabilir. Şekil olarak sizin sorunlarınız fiziksel gibi ayar ile program ile değil

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Abi mesajını yeni gördüm araç gunlerdir sorunsuzdu 1200kilometre yaptık 2 günde hiçbir sorun çıkarmadi 3 saat kadar önce arabayi yikadim golgeye cekmek icin calistirdim golgede on kaputu kaldirip plastikleri sileyim dedim bir gaz kokusu aldim sonra durumdan şüphelenip koku dagilinca arabayi calistirdim bu sefer gazda stop etti benzin ile istasyona gidip gazi fulledik yine stop etti devri arttirdik 6000 rpm e kadar cikarinca gaza geçti az önce yolda yine benzine geçti tekrar devri yukselttik yine gaza geçirebildik ama su dikkatimi cekti egzozdan bir sivi geldi koklayip ne olduguna karar verecek kadar durma zamanim olmadı ama sorunun hala sürmesi can sıkıcı bir durum varsa oneri tavsiye hala açığım fikirlere

9. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Anlatırken telefondayim diye bazi yerleri belirtmemisim araç sıralı sistem kendi benzinde calisiyor müdahale edip gazda calistirmamiz gibi bir durum yok yolda gazdan benzine geçişleri araç yapıyor benzinden gaza geçişleri biz yaptırıyoruz.

Lpg markasi - Brc

10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Eğer basın ayarı düzgün yapılmışsa. Depodan gelen gaz hortumu ya ezilmiş yada regulator arızalı gaz geçişi sıkıntılı demekki

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Araç balata değişimi için servise gitti gitmişken bu sorunu dile getirdik servis bizimle alakalı parçalarda bir sıkıntı gözükmüyor dedi oradan çıkar çıkmaz BRC servisine gittim motorun üstüne su döktü bir yerden hava kaçağı gibi mi desem öyle bir ses geliyordu orda hortumları değiştirdi sorun bundan yapıyor bir daha tekrarlamaz dedi ve bilin bakalım ne oldu ? dün yolda giderken araç yine gazdan benzine geçti.Ancak şuna dikkat ettim benzine geçtiği sırada bir tümsekten geçtik bunu anlattığımda 2 gün önce aynısı babamın başına gelmiş onda da bir tümsekten geçerken yapmış bu sorunu.Daha fazla çözümünü aramayı düşünmüyorum gittiği yere kadar gitsin böyle ama son durum bu

12. umera

umera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    MSC Elektronik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lpg sisteminin elektirik bağlantılarını, akü yanında ki sigorta yuvasını elle hareket ettirerek kontrol etmelisiniz.

MSC bunu beğendi.
  13. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Konumuz hala güncel en son enjektörler değişti sanki şimdi düzelmiş gibi yeniden tekrarlarsa buradan yazmaya devam edicem

14. nebiliyim

nebiliyim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    ecu da arızalı olabilir. bende de olmuştu araç kafasına göre benzine gaza geçiyordu atiker vardı üzerine sevisine gittğimde usta 2 saate yakın aradı taradı bulamadı sonra başka bir usta baktı ecu ya elektrik gelişinde sıkıntı var usta ayarladı direkt bağlantı yaptı düzelmişti sorun.

Bu Sayfayı Paylaş