10 Kasım LPG KABLO

Accent Era Direksiyon Kutusu Tamiri

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Ersin tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ruslar Paylaşmışlar
    http://hyundai-club.com.ua/showthread.php?t=28741

İlk Direksiyon Mili Sökülüyor

Z Rotları, Rot Başları , Rotiller Sökülüyor

Alt Travers İniyor ,

Traversden Direksiyon Sistemi Sökülüyor

Rot Kolu Kötü Durumda ;

Aynı Şekilde Körüklerde Kötü Durumda ,

Tıkırtı Burcu Kırılmış ;

Yenisi İle Değiştiriliyor ,

MAERKEK, <<bülent>> ve ressamyuva bunu beğendi.
  2. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Bayağı zahmetli bir işmiş yani alt travers inmeden rot kollarıda değiştirilemez herhalde

3. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Onlar Değişir Onda Sorun Yok.

4. hasanvgt

hasanvgt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Arkadaşlar öncelikle merhabalar.. forma yeni üye oldum, ve bundan sonra sık sık takip ve yorumlarla katkıda bulunacam inş.
    2006 model crdi team kullanıcısı olarak küçük bir sorun olarak düşündügüm birsey var ama tamir ustası gözümü korkuttu.direksiyon kutusundan ses gelmekte özellikle stabilize yollarada sürekli tıkırtı geliyor gıcık bir durum ama herhangi bir direksiyona etkisi yok yani sertleşme boşluk yapma yada sarsıntı yok. usta sökmedi tabi ama fikir olarak direksiyon kutusu değişmesi gerekir dedi. Sizce ne yapmalıyım iyi bir ustaya söktürüp baktırmalımıyım? yada başka bir fikri olan varmıdır? :confused:

5. ayarlipense

ayarlipense Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bülent h.kerim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    aynı sorun bende de var. eps arızası bu. servis 1050 lira fatura cıkarıyor garanti dolduğu için. aslında bu kronik bir sorun artık yeni eralarda hidrolik direksiyona geçildi zaten. olan bize oluyor. amerikada olsa böyle bişey tüm araçlar geri çağırılır. burası türkiye vur vatandaşın sırtına.
    bu arada sorunu hallettiysen son durumu yazarsan sevinirim.

6. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    https://www.hyundaiclubtr.com/showt...%C4%B1zas%C4%B1&highlight=era+eps+ar%FDzas%FD

https://www.hyundaiclubtr.com/showt...%C4%B1zas%C4%B1&highlight=era+eps+ar%FDzas%FD

https://www.hyundaiclubtr.com/showt...runu-yasayanlar&highlight=era+eps+ar%FDzas%FD

7. ayarlipense

ayarlipense Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bülent h.kerim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    isa kardeş, arabayı 45000 de aldım. servise soktum hemen direksiyonda tık sesi var diye kabul formuna yazdırdım bir de bakım tabi o zaman direksiyonda sorun yok dendi. zaten forumdan takip ediyordum olası arızaları eps ışığım yanmadı. neyse sonra 65000 girdim servise bu arada direksiyonumda sertleşme olmuyor hiç stabilize yolda ses yapıyor. araba muayenesinde ordaki teknisyen rotbaşı bozuk demişti. ben bu sesi hep rotbaşından sanıyordum. geçen ay rotbaşını değişeyim dedim o zaman ortaya çıktı. tabi servise gittim kocaeli fertana. bu hususta en büyük kabahat onlarda tabi 50 m arabayı stabilizede test etselerdi önceki servise girdiğimde fark edilecekti. Servis müdüründen bunu bedelsiz yapmasını istedim olmaz dedi. assanı arayıp durumu anlattım servisi ve müdürünü ayrıca şikayet ettim kaba tavrından dolayı. assan 1 ay bekletti ben aradım en sonunda sizi servis aramış olmalıydı felan dedi. olumsuz cevap verdi olay bu. şimdi ne yapabilirim yada kime başvurmalıyım bilemedim

8. sahincem2000

sahincem2000 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cem sahin
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Benim araçtada aynı ses var sankı bir plastik bir plastige deyiyor hanı bır sert plastik ucu bosta olurda stabilize yola girince bir yere çarpa ses yapar aynen o. Ama direksiyon normal çalışıyor eps ışıgı yanmıyor pamuk gibi yumuşak ? kesin eps sorunum mu sizce bu? araç 2007 model era 1.4 team garantisi biteli çok oldu.. bilgi rica ederim ( lütfen servise götür ustaya göster diye cevap yazmayın onu bende biliyorum zamanım yok ilk önce burdan durumu anlamaya çalışacagım)

9. ayarlipense

ayarlipense Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bülent h.kerim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    ne oldu sonuç diye merak edenler için yazıyorum sonuç=hiçbirşey . hyundai assan genel müdürlük de çözmedi benim sorunumu. Ancak parayla çözülür. şimdi ben kendimce çareler arıyorum nasıl çözebilirim diye. bu eps denen meret servis harici hiçbir yerde yok. resmen tekel, 1100 - 1200 arası idi ama başka yerde yok, bilseler 3000 lira da derler araştırmaya devam ediyorum. arabamdan değil ama hyundaiden soğudum artık, gerekirse arabamı da satacagım. bu yüzden bir sonraki arabam hyundai olmayacak. hatta uzakdoğu kökenli olmayacak. onlar da müşteri memniyeti altında antalya da toplanmaya devam etsinler.

10. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Paylaşım çok güzel,yıllar önce opel aracımda tıkırtı burcu sesi vardı, resimdeki tüm işlemler aynı şekilde tekrarlanmıştı..

11. yıldız77

yıldız77 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    enis yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhabalar ilk gittiğim yetkili servis gen müdürlük ile görüştüklerini eps nin daha önce değişmiş olduğunu artık karşılayamayacaklarını ve ücret karşılığı yapabileceklerini bildirmesi üzerine Ankarada bir başka yetkili servis olan ATA ya götürdüm aracı servis yetkilisi Ömer bey tespitler yapıldıktan sonra gen müd ile görüşeceklerini daha sonra durum hakkında bilgi vereceğini bildirdi.Daha sonra tarafımı arayarak genel müdürlükten onayı aldıklarını ve ellerinde hazırda parça olmasından dolayı 1 gün içerisinde tamir edilerek 1 kuruş dahi talep edilmeden aracım teslim edildi.

12. asilayn

asilayn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    kardeşim aynı sorun bendede var 2 gündür sanayide debeleniyorum en sonunda buldum 2 yerden kaynaklanıyor 1 fren balata bağlantı körüklü yataklarına oring yatağı açtırıp tıkırtıyı kesersin ve direksiyon mafsallarına baktır büyük ihtimalle ondan yapıyor kronik hastalığı olsa gerek

13. BAZAARAN

BAZAARAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bende otopratikte ön düzen kontrolü gideyim dedim ve araç lifte kaldırıldığında söz konusu yerde baya bi yayılmış şekilde yağ terlemesi yapmış olarak gördüm, servis ustasının bildirmesine göre direksiyon kutusunda var olan bir sızıntıdan dolayı olduğundan bahsetti ve hemen aracımı aldım servise götürdüm. Ata Hyundai servis kabuldeki bir arkadaş saolsun çok ilgi ve alakalı çıktı ve yardımcı oldu. Aracımın garantisinin son zamanlarını yaşadığı son günlerde böyle bir olaya denk gelmem büyük şans olsa gerek. Parça ellerinde yokmuş gelince haber verecekler bakalım, baya bi meşakkatli bir iş olduğu belli umarım çözüm bir an önce ve sağlam bir şekilde gerçekleştirilir.

14. XXXBALIK

XXXBALIK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    yüksel bal
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Sa.benim accent era 2007 model team crdi vgt araba var araç bozuk yola girinci direksiyondan tıkır tıkır ses yapıyor asvalta yok rahatsız ediyor ustalara gösderdim kimi balata dedi kimi fren dedi ama kesin cöxüm bulamadılar sebebini acil yardım ustalarım

15. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    benim tıkırtı burcumda arzalı bugun lifte kaldırıp baktım çok karışık acaba burç kutu dışarı çıkmadan değişirmi değiştiren varmı yumurta kasa için ?

16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende ustama olası bir durum için test ettirdim. Temizlenip yağlanması gerektiğini belirtti Aşağı yukarı 100 bin km'de yağı tamamlanıp temizlenmesinin iyi olacağını bildirdi. Parke yollarda giderken hafifte ses gelmesinden dolayı gerekli parçaları yetkili servisten alıp gerekeni yaptırdım.

Aslında tıkırtı burcu ile bir parça daha var onunda değişmesi iyi zaten para tutan şeylerde değil. İşçilik olarakta 150 lira verdim.

Sonuç : Değişen parçalarda herhangi bir sorun yada aşınma yoktu. Temizlenip yağlanırken değişmesini istedim. İşlemden sonra sadece 10 km mesafe kullandım, ileriki günlerde parke yollarda test edip anlarım. Benimkisi biraz pimpiriklilik olduğu için, en iyi tamirin bakım olduğunu düşünürüm.

Takriben 1000 km kadar sonra, direksiyonum çok daha güzel oldu gerçektende eskisine oranla daha hafif ve tok bir hal aldı.

Kod : 56555-1C100 ( 18 Lira )

Kod: 57715-24000 ( 43 Lira )

17. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Konuyu hortlatıcam ama daha önce yumurta kasalara tıkırtı burcu değiştiren oldumu değişitrimek için kutu sökülüyor diyolar doğrumu kutuyu söküp tekrar toplamak gözüm yemiyor eski haline dönmesse diye

accera bunu beğendi.
  18. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Alt takımda hiç sorun olmadığı halde sesler geliyor direksiyon kutusundan diye tahmin ediyorum tıkırdı Burcumu sorun bilmiyorum ne Kadar'a Patlıyacak bana onu da bilmiyorum Meçhul yani, bir fırsat bulursak baktırıcağım bakalım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94

20. karabocek23

karabocek23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    ENGİN SAĞIROĞLU
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    aynı sorun bendede oldu amortisörlerden başlayıp ön takımda ne varsa değiştirdik traverslere de baktırdım hala ses geliyordu.Hatta direksiyonu sağa sola durduğu yerde çevirdiğinde ses vardı tak tak gibi.Asfaltın yama yapıldığı yerlerde bile ön takımdan ses geliyordu. Uzatmayayım sonuç olarak direksiyon kutusunu tamir ettirdim bütün ses kesildi.

Bu Sayfayı Paylaş