LPG KABLO

Accent 1.3 Mpi Atiker Zor Çalışma Sorunu Çözüldü..

'LPG Sistemleri' forumunda Merterak tarafından 26 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Merterak

Merterak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Accent 1.3mpi Atiker'de sabah zor çalışma, tekleme yığılma, gaz yememe problemim %100 çözüme kavuştu. Uzun süredir aracımda bulunan soğuk motorda zor çalışma, tekleme, boğulma, gaz yememe, patlama yapmavb sorunların çözümü için resmen lpg ustalarıyla arkadaş oldum ve aynı zamanda Konya da ikamet etmem dolayısıyla gide geleAtiker fabrikasındaki mühendis arkadaşları bile bıktırdım. Ama sorunun çözümüne %100 ulaştım tamamen denenmiş olarak söylüyorum sorun ortadan kalktı tam 2 aydır aracım ikinci marşı istemiyor yarım kontak çalışıyor hemde karda kışta -7 ve -10 derecelerde en ufak bir tekleme vs hiçbir sorunu kalmadı. Aracı her türlü şartta denedim benzin ışığı yanarkende sorunsuz çalışıyor çeyrek depoylada yarımlada her şartta sorunsuz.Uzun süredir uğraştığım epeyi zaman ve para harcadığım çözülmesine inat ettiğim sorunun çözümünü sağolsun Serdar bey in tavsiyeleriyle yendim gerçekten işe yaradı buradan önce Serdar beye ardından tüm forum'a yardımları için çok teşekkür ediyorum. Deneyimimi aşağıda sizlerle paylaşıyorum umarım sizlerin derdinede deva olur. Öncelikle aracın üzerinde bulunan 1.8mm enjektör memelerini 1.5mm e düşürdük ve regülatör basıncını 1.20 bar yaptık aracın kutup başını söküp beyni sıfırladık ve hiç bir ayarını değiştirmeden bire bir kalibrasyon yaptık araç 28 ekim tarihinden beri karda kışta her şartta sorunsuz yarım kontak çalışıyor ve aracın çok ciddi şekilde çekişi arttı torku arttı bu işlem yapıldığından beri sanki farklı bir araç kullanıyorum inanın abartmıyorum iyi yönde çok fazla değişiklikler oldu araca lpg takıldığından beri artış gösteren yağ eksilmesi azaldı. Anladımki araç eski ayarlarıyla bir türlü düzgün verimde çalışamamış şimdi sanki ipinden kurtulmuş gibi rahatladı arabamı yeniden sevmeye başladım atiker de bu işin çözümü kesinlikle bahsettiğim ayarlardan geçiyor deneyin farkı görün diyorum. Konu hakkında varsasoru ve görüşlerinizi elimden geldiği kadar cevaplayacağım. Buyrun 1 Şubat 2010 da açtığım çalışma problemlerinden bahsettiğim ve her yolu denediğim toplucatartıştığımız konunun linki https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=17182

Düzenleyen : Merterak

Mustafa..., muyar, AYDO71 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Rica ederim, iyi gazlamalar. İnce ayarla +%8 daha güçlendirebilmiştim ben 1.3 mpi accent'imi, hiç bir zamanda tekleme gibi bir sorun yaşamadım.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

3. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Serdar Bey bundan biraz bahsedebilir misiniz?
    60bin bakımından sonra araca LPG taktırmayı düşünüyorum.
    Otm. olduğu için tüplü 1,6şahinle kafa kafaya gidiyor.
    Atiker SafeFast uygun fiyatlı sanırım. Önerir misiniz?

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    SafeFast olabillir, ama obd'li wentgas olursa daha iyi olur.

5. nadir3391

nadir3391 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    aynı sorun bende de var ustaya bir baktırayım..

6. kaan20

kaan20 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    internette gördüğüm fiyatlar;
    LPG KİT WENTGAS 4 SİL. OBDII 1.240(silindir) 1.290(simit)
    LPG KİT WENTGAS 4 SİL. SUPER OBDII 1.290(silindir) 1.340(simit)

LPG olayına biraz uzağım, OBD ile bağlantı durumunda araç ECU'sundaki veriler ile LPG kit verileri anlık olarak haberleşiyor mu?

%8 performans olayı demişsiniz.. Bu da benim için önemli. regulatör basıncı ve uçlarla mı oluyor?

7. ödemişli

ödemişli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sorununuzu çözdüğünüze sevindim.geç çalışma sorunu benim 2004 1.3 admire atiker aracımdada var.lpg taktıralı 10 000 km olmuştu.bakım yaptırmak için lpg taktırdığım yere gittim ve filtrelerini değiştirip ayarlarını kontrol ettiler.bakımdan önce yarım kontak alan marş bakımdan sonra 2-3 saniyeye çıktı.bujileri değiştirdim sensörleri temizlettim faydası yok.başka lpg ciye ayar yaptırdım oda işe yaramadı.
    aracı hata kodu varmı diye cihaza bağlattım "P0171 yakıt sistemi çok zayıf" hatası çıktı.
    bu arıza yüzünden aracımdan soğudum.tekrar gaz ayarı yaptırmayı düşünüyorum.

8. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Gaz ayarına gitmeden önce aracı benzinde 100 km kadar kullanın, bozuk emisyon değerlerinin üzerine ne kadar ayar yaparsanız yapın randıman alamazsınız.

9. tornacı

tornacı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ismail çamlıca
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    selamünaleyküm benim de böyle bi sorunum var acaba sizinle tlfnla görüşebilirmiyiz

10. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    a.s. forumda arama yapmalısnıız, lpg başlığı altında bununla ilgili bir sürü bilgi var.

11. emreönen

emreönen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    emre önen
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    merhaba

2004 admire 1,6 16v arac satın aldım hiç lpg takılmamış.
    brc sıralı sistem lpg taktırmayı düşünüyorum ancak bu zor çalışma ve yığılma problemleri ile ilgili çekincelerim var.
    bu sitede uzun uzun araştırdım serdar bey enjektör çapları ve regülatör basınçlarının uygun değerlerde ayarlanması ile problemin çözüldüğünü anlatmış
    ancak bazı arkadaşların da depodaki benzin miktarını yarım depoya yakın tutmaları ile bu sorunun oluşmadığı konusunda aktarımları var
    depodaki benzin seviyesinin enjektör memeleri ve regülatör basıncı ile ne gibi bir ilgisi var yada varmı? yokmu?
    sanırım sorun ile ilgili kesin bir çözüm bulunamamış gibi görünüyor.
    acaba 1,6 motorlar da da aynı problemler mevcutmu yoksa sorunlar sadece 1,3 motorlarda mı
    lpg kiti olarak atikerler mi sorun lu yoksa brc ve lavoto gibi pahalı kitlerde de bu sorunlar yaşanıyormu.
    çok sordum galiba kusuruma bakmayın ama oldukça kafam karışmış durumda neredeyse aracı satıp dizel almayı düşünüyorum. ama aracımda çok temiz (henüz 86.000 de) kıyamıyorum
    iyi forumlar diliyorum.

12. bahadırbey

bahadırbey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Lütfi ALAGÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Değerli kardeşim Emre bey; aracım 1.3 admire, 26.000 km. iken lpg taktırdım şu anda 60.000 km. olan aracımda şimdiye kadar forumda okuduğumuz hiç bir sorunla karşılaşmadım,lpg kiti atikerdir.forumda incelediysen ortak kanı,markadan ziyade montaj işini iyi ve titiz bir ustaya yaptırmak olduğunu göreceksin. Bence kaygılarını bir yana bırak ve içine sinen bir marka lpg takdır ,aracının tadını çıkar.

13. emreönen

emreönen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    emre önen
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    merhaba lütfi bey

ilginiz için teşekkür ederim.
    şu aşamada lpg kitini taktırıp sonuçlarını gözlemlemekten başka yol görünmüyor. zira benzin fiyatları malum :(

14. karmate027

karmate027 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Ahmet Berk
    Araç Modeli:
    darisi bizimde başımıza... inşallah bizde çözeriz....

ödemişli arkadaşımızın dediği gibi ayni sorun bendede var benimde kisa bir süre öncesine kadar hic bir sorunum yoktu yarim kontakta çalışan arabam tüpe enerji gelmediği için atikere servisine gitmemle başladi beyni sifirladiğini ayar atilmasi gerektiğini söylediler ayar atti ve filtreninde eski olduğunu söyledi filtreyi değişti ertisi gün arabami garajdan çıkarmak istediğimde sabah zor çalışma ve bogulma ve gaz yememe problemi yaşamaya başladim... bir kac gün böyle denedikten sonra tekrar gittim bir daha ayar yapti düzelecegini söyledi ama yine düzelmedi. bir süre benzinde birdim ve geçen hafta yine servise yine gittim bu defada memelerden olacağını ve memleri büyütince sorunun ortadan kalkacağını söyledi ve memeleri büyüttü artik normal olmasi lazim dedi yine ayni... arkadaşımın dediği gibi arabadan soğudum dün sabah satmayi bile geçirdim aklimdan... Bugun internetten araştirip konya atiker servisini aradim teknik servis ile görüştüm durumu başından sonuna kadar anlattim bu sorunun sebeplerini siralamasini istedim... konya atiker teknik servisideki arkadaş bu durumun ateşlemenin zayif olmasindan kaynaklana bilir dedi bende kendisine benzinde kullandiğimda sıkıntı olmuyor tüpü devreye alinca sabahlari çalışmadığını gaz yemediğini boğulup kaldiğini anlattim bujilerden olabilir dedi birde onu değiştirecem düzelmese ne yaparim bilmiyorum... sizlerinde yardimlarinizi bekliyorum arkadaşlar

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
  16. shadow71

shadow71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Araba soğukken 6-7 marşta çalışması veya biraz bekleyince yine 2-3 kontakta geç çalışması ile ilgili problemim vardı.Hemen hemen herşeyi denedim benzin pompası motoru değişti, yeni pompa eskisinden performanssız çıktı tekrar eskisi takıldı, kanister temizlendi,bujiler değişti,baya bir süre benzinde ve enjektör temizleyi katkı ile kullanıldı,hyundai serviste benzin basınç regülatörü çıkma olarak takıldı yine değişen bişey olmadı. En son benzin pompasını komple değiştirmeyi düşünüyordumki bulup deniye bilirsen benzin basınç regulatörünün yenisini denemem gerektiğini anladım.Yeni benzin basınç regülatörü sıfır sorunsuzuyla değişince tüm problem halloldu.Tüm sorun benzin filitresinin içindeki basınç regülatöründen kaynaklanıyormuş şu an araba saat gibi.Hatta TOKAİ çakar çakmaz çakıyor.Sorunu yaşayan arkadaşların dikkatine!!!!!!!!!!

kiario63 bunu beğendi.
  17. next_erkan

next_erkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    erkan demirkıran
    Araç Modeli:
    selam arkadaşlar benim 2005 1.3 atiker lpg li aracım sabah benzinde çalışmıyor çalışsada çok geç çalışıyor lpg ye geçtikten sonra hiçbi sıkıntı yok ama lpg ye geçmeden gaza basınca istop ediyor.sabah lpg de çalıştırdım sorun olmuyor. yakıt pompasını değiştirdim bujileri aküyü hepsini sıfırladım ama hiç bişey değişmiyor..yardımcı olursanız sevinirim

18. next_erkan

next_erkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    erkan demirkıran
    Araç Modeli:
    aynısı bendede var nasıl buldunuz yardımcı olursanız sevinirim

19. next_erkan

next_erkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    erkan demirkıran
    Araç Modeli:
    parçayı nerden tedarik edebiliriz acaba tşkler.

20. karmate027

karmate027 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Ahmet Berk
    Araç Modeli:
    Aynı sorundan ben çoktandır dertliyim biraz daha detaylı olarak anlatırsan cok sevinirim. parçayi nerden aldınız

Bu Sayfayı Paylaş