LPG KABLO

ABS Varmı Yokmu?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda TrabzonAccent tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Paylaşmak isterim; ABS sisteminin esası araç hakimiyetini sürücüye vermektir, ABS fren sisteminde frenleme mesafesi az da
    olsa uzar deniyor fakat, stabil olmayan yol koşullarında (zemin üzerinin kısmen veya tümünün farklı bir madde içermesi, buz, kar, su, toprak, yeni ıslanan yolun üzerindeki tabakanın çözünmesi vs.) tekerlekler kilitlendiğinde
    araçta ne bir yön kabiliyeti mevcut olur ne de araç durma eğilimi
    gösterir. Yukarıda saydığım örnek zemin şartlarında frenleme yapıldığında ABS fren sistemi mevcut
    bir araçta fren mesafesi uzamaz aksine güvenli bir şekilde araç
    durdurulur. Güvenli frenleme sağlanır. Aynı şekilde yukarıda saydığım örnek zemin şartlarında ABS sistemi bulunmayan bir araç düşünelim, sizce bu araç durur mu ?
    Yapılan kıyaslama koşullarının aynı düşünülmelidir.
    Düzenleyen : flipper

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    İşte Bende Onu Demeye Çalışıyorum .. Ben 2 Farklı Lastikli Aynı Aracı Denedim Starex Kısa Şasi.. İkiside ABS Li ..Birinde Lassa Sport İmpetusmu Neydi Tam Bilmiyorum Ama Lassanın Bir Lastigi(Binek Tipi) Bendekide Pirelli Citynet Kargo Tipi Lastik..
    Lassa Olan Lastikte ABS Bile Açmayacaktı Neredeyse Zank Diye Yapıştırdı.Ama Bendekinde Sert Fren Yaptıgımda Sert Bir Fren Hisstemedim Ve Hemen ABS Yi Açtı Maalesef..
    Zaten Yukarlarda Yazdım Hep Kaçarak Kurtuldum..ABS Olmasa Kaçamayacaktım https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

Ama Lastikler Degisene Kadar ABS Bana Kazaya Sebebiyet Yaratmaktan Başka Bir İşe Yaramıyor.. Benim Hızım Bellidir 80-90 %75 Otoyolu Kullanırım En Sag Şeritten Veya Ortadan Giderim Ve Frenle Pek İşim Olmaz ABS Açan Bir Durum Olmaz..
    Ama Şehir İçine Girdigimde Ve Girdigim Yerler Genellikle Sanayi Ve Benzeri Yerler Oldugu İçin Kamyonlar Olsun Tankerler Olsun Hep Yerleri Islatıyor Kısacası https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif O Yüzden ABS Bana Zor Anlar Yaşatıyor.. Bundaan Önce H100 Kamyonet Vardı Onda ABS Falan Yoktu 1 Kere Freninde Sorun Yaşamadım Fren Yüzünden Kaza Atlatmadım

3. firari83

firari83 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim karşılaştırmam pek adil değil ama tecrübelerimi aktarayım babamda doblo premio var 2006 model abs li... ben de o zaman 1,3 admire vardı abs siz antalya şehir merkez,nde trafikte gidiyorum dobloyla babam yanımda, ben frene basıyorum araba durmuyor abs devreye giriyor babam bana bağırıyor o kadar yaklaşma diye... aynı tarfikte admire ile tampon tampona süürüyorum bu arada admire de de kızaklama başlayınca araç daha hızlı gidiyor sanki, neyse admirede de araç devrini 2000 devre düşürüünceye akdar sert frenlerde debriyaja basmıyordum kızaklamayı engellesi diye...

ben kabahati doblonun mühendislerine bulmuştum ama yeni arabam da abs var ve lastiklerinde sert olduğu söyleniyor ama abs devreye girmeden çok etkili bi şekilde aracı yere çakıyor...

4. djkubi

djkubi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    kubilay çabuk
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    Lastikler gerçekten buyuk etken. Lastik testlerinde abs'nin ne kadar erken devreye girdiği ölçülüp buna göre puan veriliyordu.

5. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Abs hakkında genel bilgi paylaşmak istiyorum;
    istatistiklere göre abs'li araçlar daha fazla kazaya karışıyormuş,
    nedeni de abs sisteminin doğru kullanılmaması ve fren mesafesini
    kısalttığının düşünülmesi. Gerçekte abs'li sistemler fren esnasından
    tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek aracın kontrolünü bize sağlar ve
    prensip olarak klasik frenlerden farklı olarak abs li araçta frene
    yaptığınız baskıyı azaltırsanız pedaldan ayağınıza hissettiğiniz bir
    dişlinin kaydırdığı izlenimidir, bu izlenim abs nin çalıştığını
    gösterir, doğru kullanım için fren pedalındaki baskıyı azaltmamanız
    gerekir.
    Özellikle ani duruşlarda fren pedalına kararlı bir baskı uygulanmalıdır.Abs fren sistemini klasik fren gibi kullanmamalısınız, hatta ilk bindiğiniz her araçta da ilk keşfedeceğiniz ve bilmeniz gereken araçtaki fren sistemidir.

6. flipper

flipper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Senin yaşadığın direk olarak sadece ABS sorunu değil zemine tutunamamak

Düzenleyen : flipper

7. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Arkadaşlar bende araç alırken bu olayı çok araştırdım...ABS olup olmadığı çok basit anlaşılıyor.... ARacın kontağını aç ABS işareti varsa ve hemen sönüyorsa araçta...ABS vardır ve düzgün çalışıyordur demektir.... İşte Bu kadar kolay.. Diğer yöntemlerle ugraşmaya değmez....

8. hamit 42

hamit 42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar 2000 milenyum accent frenleri zayıf diye sanayiye götürdüm ama ayarla bişi degişmedi ve arabanın absli oldugunu ögrendim fakat sigortalarını çıkartmışlar bende takıp denedim çalıştı ama enufak basmada devreye giriyor ve bi tuhaf çalışıyor bir bilgisi ölan varmı acaba yapan usta anlayamadı p.tesi başka usta bakacak ama ?
    saygılar

9. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    lastiklerle ilgili olabilirmi? normalde abs tekerler kızaklarsa devreye girer, demekki lastiklerin frenlemesi kötü ve çok kolay kızaklıyor
    bir diğer ihitmalde abs beyni veya sensörlerinde sorun olup gereksiz devreye girmesi olabilir

Bu Sayfayı Paylaş