LPG KABLO

9+1 minibüsün koltuk eksiltilmesi

'Starex Forum - Club' forumunda antalya tarafından 12 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    9+1 minibüsüm var bu aracımı muayene yaptıracağım ama koltuk sayısı az yani koltuk sayısı aldığımda 7+1 olarak aldım aracım birde kısa şase bunların orjinali 7+1 mi? yoksa ruhsatta belirtildiği gibi 9+1 de olabiliyormu?Aracımda bende ikili koltuğu söktüm ve sadece arkada 3 lü koltuk kaldı.Bu şekilde muayeneden geçebilirmiyim.Yoksa koltukları taktırmammı gerekiyor.Bide şunu belirteyim 7+1 minibüs varmı eğer öyle varsa yeniden ruhsata 7+1 yaptırayım.Aracım benim hususi.ticari değil.bana bunun hakkında bilgi verirseniz memnun kalırım.iyi günler.

2. 10-UR

10-UR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu koltuk olayı benimde başıma dert oldu.ruhsatımda 9+1 minibüs yazıyor ama aracımı ticari vip olarak kullanıyorum .2 koltuk söküldü böylece.
    bu şekilde yasal olarak kullanmanın yolu nedir birtürlü net bilgi bulamıyorum .herkes başka birşey söylüyor.proje yapacaksın diyorlar aradım sordum 9dan 7 ye düşürmenin projesi olmuyor diyorlar minibüs olduğu için .7 koltuk minibüs geçmiyor çünkü .muayene sorun değil koltukları takıp giricem zaten ama polis çevirdiğinde bakarsa 556 tl cezası var ve aracı bağlıyor .bu kadar saçma bişey olamaz,kendi aracımın 2 koltugunu söktüm diye aracım bağlanıyor komik gerçektende.
    Düzenleyen : 10-UR

3. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    10_UR sanırım sizin araç ticari benim araç ise hususi bende tam bilgi sahibi değilim buraya yazdım bir cevap veren yok.benim aldığım zaman araçda koltuğun biri sökülmüş hiç yoktu bir benim araç kısa şase bu araca nasıl bir koltuk daha sığar anlamış değilim 10+1 yapmışlar daha olmazsa multivana çevirteceğim yani oda nasıl olacaksa koltuk söküldü diye orijinalliği değişti diye ben zaten hususi biniyorum yolcu taşımıyacağım en faazla kişi sayısı zaten dört kişi olacak illaki koltuk sayısı 10'a çıkarılacak diye zora koşarlar anlamıyorum.bilginiz olursa banada bildirirseniz sevinirim 10-UR iyi günler

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyigeceler...
    kısa şase araçlarda koltuk sıralamasını en arkayı 4, orta koltuk 3 en ön koltuk 3 olarak dizayn ediyorlar...bu şekilde 10+1 gözükebiliyor....
    Aracınızı multivana çevirmek için proje çizdirmeniz gerekiyor. Bu iş oldukça zahmetli...maliyeti 1000 lira civarında olacaktır...Ancak ruhsatınızda 9+1 olması gerekir....10+1 olması imkansız...Zira kısa şaselerde 4+4+3 koltuğa izin vermiyorlar...

Ama 9+1 ise...herhangi bir döşemecide 4'lü kısa koltuklardan temin edip (2 adet) karşılıklı koyabilirsiniz...Böylece hukuken hem 9+1 aracınız olur..hemde kolaylıkla aracınızı istediğiniz bigi kullanabilirsiniz

5. E.F.E

E.F.E Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba,

Benimde bir sorum var. Siz, benzer bir uygulama yaptırdınız sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Benim arabada yandan camlı çift sıra koltuklu 4+1 kapalı kasa kamyonet yazıyor.
    Ben yandan camlı üç sıra koltuklu 6+1 kapalı kasa kamyonet yazdırmak istiyorum.
    Bunun için neler yaptırmam gerekiyor? Proje çizdirmem ve vergi farkı ödemem gerekiyor mu?
    Düzenleyen : .E.F.E.

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Günaydın....
    Aslında bizim araçlarda 4+1 ile 5+1 arasında "tanım" farklılığı vardır. 4+1 modeller, çift sıra kapalı kasa kamyonet sınıfında, 5+1 olanlarda panelvan sınıfında idiler. Fakat hükümet vergilendirmede adaletsizlik yarattığı gerekçesi ile 2003 sonunda bunu iptal edip hepsii kapalıkasa kamyonete çevirdi.
    Bu işlem için proje çizdirmeniz gerekli. Ama ek bir vergi ödemezsiniz. Zira aracınızda 4 koltuk varsa, proje olmadan5 koltuk yada 3 koltuk yapamıyorsunuz. maliyeti düşüktür ama zahmetli olacağı kanısındayım

7. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ruhsatta yazan kişi ve koltuk sayısının dışına çıkmak isterseniz (eksiltme yada çoğaltmada) proje çizdirmeniz şart. Proje için ise aracınız 2500 kiloyu geçiyorsa ABS şart.
    Proje çizdirirken aracınızın senelik vergisini düşürmek için ise ,( panelvan ve ticari sınıfından ,minibüs yada hususi vergilendirmeye geçirmek için) , aracınızın 5 yaşından büyük olması şart. (%85 ÖTV ödememek için)

8. E.F.E

E.F.E Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Merhaba,

Zahmetli derken neyi kastettiniz?
    Ne kadar tutar tahminen ruhsata işletmek?

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

9. 10-UR

10-UR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim araç uzun şasi 9+1 minibüs olarak geçiyor
    arkayı 4 lü olarak yaptırabiliyormuyuz ?oturma mesafeleri 46cm olmak zorundaymış starexlerde mesafe yetmediğinden tek sırada 4 lü kabul edilmiyormuş diye söylendi bana .
    tolgakmg sanırım bu konularda bilgi sahibisin yardımcı olursan sevinirim.ruhsatımı nasıl 7+1 yaptırabilirim acaba ?

10. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba;
    iyi akşamlar Tolga hocam özür dilerim yanlışkla 10+1 yazmışım aracım 9+1 'dir.Aracım ruhsatta hususi olarak,ticari değil,arkada 3 lü oturak var onun önündeki ikili oturağı söktürdüm ama nisan ayında muayeneye gireceğim biliğim kadarıyla bu şekilde muayene etmiyorlarmış,o ikili koltuğu takdırsam o zaman 7+1 oluyor ve bir tane daha ikili koltuğa ihtiyac olacak ama onu takmam için yeri yok.bu şekilde muayene yaptırabilirmiyim yoksa proje çizdirip 7+1 yaptırabilmiyim.proje çizdirirsem ne gibi maliyetler olur bilgi verirmisiniz.iyi akşamlar.saygılar

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyiakşamlar....
    Arka koltuğun ölçüsünü bilmiyorum. Ama 4'lü koltuk takma fikrini bana ankarada söylemişlerdi. Dediğiniz gibi tek sırada 4'lü, ortaya 3Lü ve önde 3Lü olmak üzere kısa şaselerde 9+1 yapmak mümkün oluyor.

Ruhsat işlemi için öncelikle aracınıza proje çizilmesi gerekli. Bu işlerle uğraşan bir döşemeciden yardım alabilirsiniz. Zira artık dönüşüm işlemleri gerçekten zorlaştırıldı. Ankara'da Murat veya Gül otomoıtivden bilgi alabilrsiniz.

12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bence sadece muayene işleminde sorun yaşamamak için proje çizdirmeyi düşünüyorsanız, bence en az 1000-1500 YTL gibi bir rakamı gözden çıkartacaksınız. Bunun yerine, basit bir döşemecide 4'lü tek koltuk alın. En arkaya yerleştirin. Onun önüne mevcut 3'lü koltuğunuzu takın ve en öne zaten eksik 2Li koltuğununu yerleştirdiğinizde 9+1 sayıyı elde edersiniz. Aracın projesi de muhtemelen bu şekildedir. Koltuğun konumşekli önemli değil. Bu yüzden bana koltukları kompartıman şeklinde birbirlerine bakacak konumda da yerleştirebileceğimi söylemişlerdi. Bence hususi sıfatından çıkarmaktansa, 250-300 YTL'ye bir 4'lü kaoltuk almak hem daha az zahmetli olacak hemde aracınızın vergi avantajını korumanızı sağlayacaktır.

13. edarguner

edarguner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ediz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    Aracım 10+1 koltuklu ruhsatta ve içinde de aynı şekilde. Hususi Minibüs geçmekte ,

En arka 3 lü koltuğu söküp malzeme için yer açmak istiyorum, birkaç mesaj önce araç bağlanır diye yazmış bir arkadaşımız. Nette konu ile ilgili herhangi bir döküman bulamadım.

İstediğimde takıp çıkarsam ve takmadığım zaman nasıl bir ceza ile karşılaşırım bilgisi olan varmı acaba?

14. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben size şöyle izah edeyim basima gelen olay dir
    Benim starex 5+1 kamyonet arka 3 luyu isim geregi hafta ici hep takmiyordum arac bosken birkere polis cevirdi dedi bu 6 kislik nerde arka koltuk bende ayağı kirildi tamirde falan dye yalan söyledim mecbur dedi arabayi bagliyorum yapma etme falan filan biraz abi cektim de öyle birakti dedi bidaha yakalmiyim kesin baglarim yasakmis katli olabilir ama sokuk olmuyacak dedi bende artik sadece tadiyacgim zaman cikartiyrum yeri grliyor haftada 2 3 kere sokup tktigim oluyor

15. edarguner

edarguner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ediz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    Salih bey teşekkür ederim.

Sanırım bende sökük dolaşmayacam iş harici. Çok saçma birşey, millet arabasının dışını yaratığa çeviriyor birşey yok, biz koltuğu sökünce ceza .

Bu ülkede adalet anlayışı gerçekten komik.

Bu K belgesi olayında da aynı, 10 Tane aracın var ise Toplam K belgesi masrafın 3000 TL, Tek arabası olan gariban esnafa 2500.

16. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    ben ticari hatlı minibüs kullanıyorum normalde 14+1 ruhsatta yazan ama aracta 13+1 var bu şekilde muayneden gecmiyor mecburen muayne için tekli koltuk takıp öle götürüyorum muayneye

17. serkan.ozaydin

serkan.ozaydin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    serkan özaydın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    Merhaba,

Benim aracım 9+1 hususi bir adet koltuk eksilterek aracımı 2 sene de bir muayene ettirme şansım varmı varsa nasıl bir yol izlemeliyim cevaplar için şimdiden teşekkürler.

18. ahmetcan466

ahmetcan466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Bende de ayni araçtan var. TSE koltuk eksiltilmesine müsaade etmiyormus. Makina mühendisleri odasının beyani

19. serkan.ozaydin

serkan.ozaydin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    serkan özaydın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    ruhsatta minibüs geçenleride mi aynı acaba

20. ahmetcan466