LPG KABLO

2022 1.4 Mpı I20 Titreme Problemi

'İ20 Forum - Club' forumunda jube tarafından 10 Ağustos 2022 tarihinde açılan konu

1. jube

jube Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Sevgün Gürkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhabalar,
    Aracımı 1 ay önce yeni aldım, şu anda 2200 km'de, aldıktan 100 km sonra uzun yol yaptım (1500 km).
    Yeni fark ettiğim ve bir problem olarak gördüğüm (aynı araçtan ve motordan -i20 ve bayon- kullanan arkadaşlarımda bu problem yok) konuyu forumdaki konuyla ilgili tecrübeli üyelerle paylaşıp görüş ve tavsiyelerini rica ediyorum; bu bir problem mi, gelecekte sıkıntı olabilir mi, teknik olarak açıklaması nedir vb.
    Kısaca şöyle izah edeyim:
    Aracı ilk çalıştırdığımda rölantide fark ettim; 1750 ile 2250 devir aralığında sol kapı açıkken anormal titrediğini fark ettim, sonrasında sağ kapıyı da açtım ve onunda aynı şiddette anormal titrediğini fark ettim, daha sonra kapıları kapatıp aynı devir aralığında test ettim koltukta diğer devirlere kıyasla hissedilir derecede titreme fark ediliyor.
    Devamında araç ısındıktan sonra yani; 25-30 km kullanıp yine rölantide test ettim; bu sefer yine aynı devir aralığı fakat daha kısa aralıklarda yapıyor, yani 1900 de başlayıp 2200 de bitiyor titreme, fakat en şiddetli titreme anı ise 2000 ile 2100 aralığında oluyor.
    Diğer devir aralıklarında her şey normal.
    Görüş ve fikirlerini paylaşan üyelere şimdiden teşekkür ediyorum.

2. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Motor takozlarina baktirin derim, normalde en ufak bir titreme olmuyor, ancak size tavsiyem servise gidin ve bunun için mutlaka kayıt açtırıp dökümünü alın.

jube bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    motor bir sorundan dolayı titriyorsa vuruntu sensörü üzerinden her piston için ayrı ayrı bunu kayıt altında tutar. yetkili servis bilgisayarla bakabilir.

jube bunu beğendi.
  4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Takozlardan birisi arızalı olabilir gibi sanki tarif ettiğiniz arıza

jube bunu beğendi.
  5. jube

jube Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Sevgün Gürkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bir arkadaşım; "Subap zamanlamasıyla ilgili yazılımsal bir sorun da olabilir" dedi. En iyisi servise gidip inceleme yaptırmak sanırım. Amacım servis öncesinde olası ihtimalleri öğrenip gerekirse servise tüm ihtimalleri sıralamak. Tekrar teşekkürler.

6. jube

jube Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Sevgün Gürkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Tekrar merhaba,
    Servise gittim, kontrol edildi ve konunun bir problem olmadığı; motorun vibrasyonunun bahsedilen devirlerde normal olduğu söylendi.
    Ben de kendilerine aynı durumun aynı model 2 araçta daha olduğunu gösterebilirlerse ikna olacağımı söyledim. Beraber 2 araca da baktık, test ettik evet birebir aynı devirlerde nispeten aynı titreme var.
    Sonrasında 2021 model aynı aracı olan arkadaşımda bizzat kendim test ettim ve onda da benzer titreme mevcut.
    Dün bir arkadaşım 1 hafta önce aynı araçtan sıfır almıştı, onun araçta da test ettiğimde benzer titreşimi bizzat deneyimledim.
    Kronik midir, normal midir bilemiyorum ama ben hala aynı noktadayım; yeni bir araçta, kapıyı gözle görülür seviyede, sürücü koltuğunda da hissedilir! seviyede titreteşim olmamalı.
    Motor takozuna elimi koyup baktığımda da aynı devirlerde diğer devirlere göre farkı hissedebiliyorum.

7. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Ben bu konuyu zamanında araştırmıştım,bahsi geçen 1.4 Kappa motorlarda tam bu devirlerde titreme motor karakteri olarak sayılıp normal kabul ediliyor.Aynı titreme benim 2014 Accentimde de mevcut.Aracı sürerken ya da gaz vermezken belli olmuyor bu durum ancak 2000 devirde bariz benim motorda titriyor.

Bu Sayfayı Paylaş