LPG KABLO

2020 Tucson 1.6 Tgdi Klima Açıkken Titreme Sorunu

'Tucson Forum - Club' forumunda alalmis tarafından 30 Haziran 2023 tarihinde açılan konu

1. alalmis

alalmis Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba değerli forum üyeleri,

Aracımda geçen sene yaptırdığım bakımdan zamanından beri bir titreme var, sorun ondan da kısa bir süre önce başlamıştı. Sorunu ilk defa servise, Maslakta bakıma bıraktığımda anlattım onlarda kavramadan olduğunu bu araçlarda normal olduğunu söylediler. Bende üzerine düşmedim, aracı çok kullanmıyorum o zaman araç 18000 km deydi. Geçen erdemir plazaya silecek almaya gittiğimde genç bir çocuğa sordum durumu abi bu kilometrelerde titreme olmaz sen araca bir kayıt açtır baksınlar dediler.

Bende aracın ne zaman ve ne kadar titrediğini tespit etmeye çalıştım. Sizlere bulgularımı paylaşıyorum;

- Araç şu an 22000 km de
    - Aracımda lpg yok, hiç takılmadı
    - Aracım kilometresini uzun yolda yaptı, şehir içinde trafikte yorulmadı
    - Şanzımanı N yani boştayken veya D yani ilerdeyken de titriyor. Titreme boşa alınca geçmiyor.
    - Araç ilk çalıştırıldığında yani motor soğukken titreme olmuyor. Bu arada 1000 devir civarında geziyor. Sonra motor ısınınca 800 devir civarına düşünce titreme başlıyor.
    - Titreme anında rolanti de dalgalanma farkedemedim.
    - Klimayı kapatınca yaklaşık 15 sn. sonra titreme tamamen kesiliyor.
    - Klima dış dolaşımda eskisi kadar soğutmuyor, eskiden uzun yola çıkarken dış dolaşımda min'e ayarladığımızda üşüyordum, şimdi üşütmüyor. İç dolaşımda soğutmayla ilgili problem yaşanmıyor.
    - Klima açılınca yakıt artıyordu tabi ama anormal bir artış var, örneğin aracı ilk aldığımda klima kapalı konumdayken 7-8 lt sarfiyatı, klima açık iken 9-10 litre sarfiyatı vardı, fakat şu anda klima açıkken min. 12 lt civarında bir tüketimi var. Genelde klima açık kullandığım için durumu farkedemedim, geçen gün test için klimayı kapatıp seyahat ettiğimizde 7.5 ortalama ile sürüşü tamamladım. Bazen klima açıkken iki katı yakıyor 13-14 litreyi bulabiliyor.
    - Titreme zamanla artıyor gibi görünüyor, ilk zamanlar bu kadar titremiyordu. şimdi minibüs gibi titriyor.

Ben sorunun klima ile bir bağlantısı olduğu veya sonucunda klimadan kendisini gösterdiğini düşünüyorum, fakat bu gibi konularda servislerin yeterli ilgiyi göstereceğine emin olamıyorum.

Yukarıda sorun ile ilgili yeterli bilgi verdiğimi düşünüyorum, konu ile ilgili bilgisi veya deneyimi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum, aklıma takılan sorular var;

1-) Forumda arattım, klima kasnağı ve alternatör gibi parçalardan bahsedilmiş, bunların sorun ile alakalı olabileceğini düşünüyorum. Motoru açıp incelediğimde bu parçaların dönmeye etkisi olabileceğini ve buralarda yaşanan takılmaların titreşime neden olabileceğini düşündüm, fakat ben benzeri durumu daha önce yaşamadım, daha önce deneyimleyen veya bir uzman görüşünün, hem benim hem değerli forum üyeleri için faydalı olabileceğini düşünüyorum.
    2-) Serviste bu durumun kontrolünü nasıl istemeliyim? Malum daha önce servise bu konudan bahsettiğimde sorunun şanzımandan olduğunu ve güncelleme yaptıklarını söylemişlerdi ben de sorunu kendim detaylı incelemediğim için çözülmediği halde çözüldü sandım. Aracı teslim aldığımda titremiyor gibi görünüyordu, fakat yolda titremeye başladı. Kış aylarıydı motor hemen ısınmıyor tabi, yüksek devirde olunca sorun belli olmuyor.
    3-) Klima kasnağı, veya alternatör gibi parçalar garanti kapsamında değiştirilir mi? Sonuçta bu araç 5 yıl garantili. Bazen duyuyoruz bazı parçalar garanti kapsamına girmiyormuş fakat bu dışarıdan erişilebilecek veya sarf malzemesi olan bir parça değil.
    4-) Konuyu çözebilecek servis öneriniz var mı, istanbul avrupa yakasındayım

Son düzenleme: 30 Haziran 2023
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba,
    aracınız tgdi mi, gdi mi? kaç yaşında?
    daha önce bir yerde klima gazı basıldı mı?

3. alalmis

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    evet aracım tgdi, 2020 model kasım ayı çıkışlı, hiç klima gazı basılmadı.
    hocam daha önce klima gazı az olan araç kullandım, o araçlar toyota, honda, fiat gibi araçlardı böyle bir titreme olmuyordu, klima gazından olabilir mi diyorsunuz?

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    gaz fazla basıldıysa kompresör gereksiz yüke biner, bu da motoru haliyle zorlar, bu nedenle sordum.

motor bileşenleriniz orjinal ise şunlar kontrol edilmeli;
    * avans süreleri
    * vuruntu bilgileri
    * enjektör düzeltmeleri
    * lft ve sft değerleri

bunlardan limit dışına yakın olan varsa sorun yaşamanız normal.

koreci bunu beğendi.
  5. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

6. alalmis

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle verdiğiniz detaylar için teşekkür ederim.

Aracım sadece bakım için servise girdi, motor bileşenleri orjinal olmalı. Benim servisten gaz basma talebim olmadı fakat serviste bakım esnasında yapılmış mıdır bilemiyorum. Servis kayıtlarını bir incelettireceğim.

Önümüzdeki hafta için de servise randevu aldım. Yarım günde arıza tespiti yapılıyormuş. Servis yetkilileri ile görüşmeye çalışıp bu yazdıklarınız hakkında bilgi almaya çalışacağım, buradan bilgilendiririm sizleri de.

7. alalmis

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Arkadaşlar selam,
    Araçtaki titremeyi servis farketti, ve ilk olarak klimaya güç üreten altenatör gibi bir parçayı değiştirmek gerektiğini söylediler. Bunun üzerine parça siparişi verildi. Garanti kapsamında ücretsiz olarak 1 ay sonra parça geldi ve geçen hafta değiştirildi. Aracım şuan hiç titremiyor. Sorun çözüldü:)

ylmzer, gokhan06 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş