LPG KABLO

2018 Dct Tucson'da Başıma Gelenler

'Sohbet' forumunda hsmsrn tarafından 3 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Forum ailesi herkese günaydın.Ticari taksi olarak kullandığım 2018 Tucson 1.6 crdi hyundai olarak 4.hususi halen arada kullandığım admiremle beraber 5. aracim.Tucsonu aldıktan sonra ilk olarak 30.000 kmde Oksijen sensörü ile kızdırma buji arızası sonrası, 50 bin ve 85 binler de iki kez sanziman kavrama değişimi ,95 binde klima kompresör kasnak kilitlemesi arızasi ve en sonda geçen perşembe 110 bin km yetkili servis bakımından çıkmasının 2 gün sonrasında aniden viteslerin 2 şer 2 şer değişimi arızası ve sonrasında kontağı kapatıp açmam sonucunda hiç hareket etmeyerek tümüyle yolda kalmamiza neden olarak çekici ile yetkili servise çekilmiştir.Yapilan kontrollerde 1-3 ve 5.vites senkromeç,7.vitesin de dişli göbeğini sararak sıkıştığı bilgisi geldi.Masraf 19.000 TL. İtirazlar sonucu 12.000tl olarak dönüş yapıldı.110 bin km de bu arıza normal değil tabikide.Birde parça koreden gelecek.3 haftaya yakın termin diyorlar.Tucsonu olan arkadaşların bilgisi olması açısından yazmak istedim.Bu kadar arıza bize bu aracın üretim hatalı olduğunu düşündürüyor artık.Gelismeleri buradan yazarım.Genel merkezle tartışmaya devam bakalım.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Başlıkta bir güncelleme yaptım.

Geçmiş olsun. Ticari taksi olarak her ne kadar Tekirdağ şartları da olsa otomatik vitesli bir aracın doğru olmadığını düşünüyorum.
    Araç tamamen servis bakımlıysa " gizli ayıp" üzerinden baskı yapabilirsiniz. Sonuçta 50 bin km de şanzıman arıza vermelere başlamış zaten.

onurforces ve MAERKEK bunu beğendi.
  3. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Teşekkurler.Araç ticari amaçla kullanılmasından ötürü servis tavsiyesiyle her 7500km de bir bakıma girdi.Verdigim bakım ücretinin haddi hesabı yok.Alırken de özellikle ticari amaçlı aldığımızı atmas biliyor zaten.Sorun olmayacağını,tiguan alipta taksi olarak kullanan çok olduğunu dahi konuştuk alırken.Dsg dayaniyorsa dct hayli hayli dayanır dedik ama güvenimiz sarsıldı. Bu sorunun kullanım kaynaklı olmayacağı konusunda tartışıyoruz genel merkezle.Zaten garanti süresi daha 10.000 km geçti.Sanki özel ayarlanmış gibi.Durakta kia ceed ve kia Niro da kullanılıyor.Bunlar da otomatik.Ceed bir kez arıza sebebi ve 1 kez de güncelleme sebebi ile servise gitti.Niro da Ise hiç sorun yok.ikisi de 200 bine dayandı.

Son düzenleme: 3 Ağustos 2021
    adgny ve MAERKEK bunu beğendi.
  4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,300
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun, burada telafuz edilen km'ler şehiriçi taşımacılıkla kat edilen mesafeler. yani sizin 110.000 km normal kullanıcı için belkide 200.000 km'lere denk gelir.
    soruna gelirsek sadece bir araçta böyle bir sorun varsa bu ya kullanıcısı yada üzerindeki şanzımanın üretimiyle alakalıdır. komple sıfır şanzıman talep etmeniz daha doğru olurdu.

5. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Tesekkürler serdar bey.Talebimiz garanti koşullarından karsilanarak hızla aracın yola dönmesi.Onarimda olur komple sanzuman değişimi de.Dun genel merkezle görüşmede ilettim kendilerine.Donus yapmalarını bekliyorum.İl itibari ile yorucu bir trafik yok tekirdağda.Zaten pandemi sebebiyle çokta yol yapamadık.Tam işler açıldı derken araç yolda bıraktı.Once ki i30 da otomatikti.Onda hiç sorun yoktu.2006 yilindan bu yana daimi hyundai kullanıcısı olduğumuzu satış ve servis kayıtlarından hepsini görebilirler.Magdur etmeyeceklerini düşünüyorum ama süreç uzadıkça kaybım hergun artıyor.

MSC bunu beğendi.
  6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,897
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Gecmis olsun insallah kisa zamanda yola döner aracınız...bende de benzinli dct var...şu devamli 2 ile kalkması yokmu keşke bir care bulsalar...kavramayi bitiren etken o dur diye düşünüyorum

7. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İnşallah.Temenniniz için teşekkürler.Neredeyse durmadan 1 e düşmuyor.Surekli 2.viteste yarım debriyaj misali kalkmaya çalışıyor.Bu da erken aşınmaya neden oluyor.Hele ki dönüş ve rampalarda daha da zorlanıyor.Tavsiyem bu tarz zorlu yerlerde manuelde 1 e alıp sonradan drive moduna çekmeniz.Kavrama ömrünü fazlasıyla uzatirsiniz. İlk kavrama değişmeden 1 e dusmuyordu neredeyse.1.degisim sonrası da aynıydı.2. Kavrama değişiminde 1 e otomatik olarak düşük hızlarda ve özellikle rampalarda sorunsuz sarsıntısız düşmeye basladi.Degisim tavsiye ederim.2. Kavrama değişimi servis kontrolü sırasında arıza tespit edildi.Kullanim sırasında hiçbir anormallik yoktu.Hatta sorun yok kullanıyoruz dedik ama değişimi yaptılar sagolsunlar.Bence siz de tekrar bi kontrol ettirin derim.

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bir dönem Tucson crdi nin manuel viteslisi hiç satılmadı, yoktu. O dönemde zaten DCT den başka seçenek yok idi, bu ilk mesajda adı geçen oksijen sensörünü babamın 2019 Tucson crdi sinde servisin geri çağırması ile ücretsiz değiştirmiştik, ayrıca henüz 3000km de iken şanzıman yazılımı güncellemesi için servis yine geri çağırma yapmıştı. Bizim V kayışından da ilk çalıştırmada tuhaf ses geliyor sonra kesiliyor, dizellerde kızdırma bujileri 60000km den yukarısını gören pek yok hiç duymadım 50-60000km lerde mutlaka o kızdırma bujileri bozuluyor. Şimdi de yangın riski sebebiyle mazot geri dönüş sisteminde bir parçanın ücretsiz değiştirilmesi için servise yine geri çağırma sebebiyle gideceğiz. 2008-2011 yılları arasında Hyundai Kia SUV lerinin başarılı olması insanları Tucson tercihine yöneltmiş olabilir ama yeni Tucson ne hikmetse böyle.

SUV modeli araçların birçoğu yapısı itibariyle büyük olan kütlesini hareket ettirmek için epey yüksek takat kullanıyor ancak mekanik yapı olarak C veya D segmentinden daha güçlü duran bir hali de yok tekerlekleri büyütülmüş altı biraz yükseltilmiş hatchback bir otomobil gibiler, dolayısı ile birçok markanın SUV modeli mekanik olarak ufak bir otomobil kadar yüksek sorunsuzluğa sahip değil, bazı birkaç tane iddialı marka model haricinde bu durum böyle, hatta otomobil ve motor şanzıman mekaniği olarak sorunsuz tanınan Honda, Toyota, Subaru ve Nissan gibi Japon menşeili markaların SUV modelleri dahi çok sorunsuz değiller insanı çileden çıkaran masraflar çıkartabiliyorlar.

Demek istediğim şey ticari araç olarak yada gündelik yüksek km yol yapılan araç olarak yada benzeri biçimde kullanılacak ise SUV tercihi bu şekilde biraz masraflı olacaktır, bu durumda işin güzel açıdan bakılabilecek olan hali ise belli bir miktar masraf edilerek yıpranan parçalar değiştirildikten sonra sorunların giderilebiliyor olması. Masraf etseniz de sorunlarını gideremediğiniz SUV ler var o daha da kötü olurdu. Ticari taksi olarak aslında en uygunu hafif kütleli B ve C segmenti otomobiller.

DCT şanzıman konusunda Hyundai bayisi zamanında DCT şanzıman tercih edenlere kart biçiminde özel basım broşür bile dağıttı, sıkışık trafikte manuel e çekin birinci vitese takın, şanzıman hararet göstergesi var oradan şanzıman sıcaklığını kontrol edin şeklinde birçok bilgi içeriyordu.

adnankaya, adgny, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Bunca zaman titreme dışında bir sorun yaratmamiştı sanzuman.Onca trafikte kalmasına rağmen hiç ısınma uyarısı dahi almadık.Ancak tek belirti vermeden birden yolda bırakması beklenmedik ve hiç alışık olmadığımız bir durumdu.Geçmişte ki sorunsuz hyundai araçlarımız gibi olacaktır şeklinde düşünerek almıştık.Ancak bayağı yanılmışız belli ki.Daha genel merkezden dönüş yapan da yok.Bu kadar bekletilmezdi. Bakalim ne cevap verecekler.Bekliyoruz....

onurforces bunu beğendi.
  10. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam bence burada aşağı yukarı 1.5 ton olan bir arac o lastiklerle beraber dct epey zorlanıyordur şehir içi kullanımda

11. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    1670kg ağırlık var.Yolcu bagaj derken 2 ton.Ağirligin etkisi büyük tabiki.Ama buna göre tasarlanması gerekir sonucta.Alanlarin çoğu da sehir içi kullanıyorlar.Eski hyundailerin dayanıklılığını çok arayacağız sanırım:)Tucsona olanları gördükçe admireye sarılasım geliyor valla....

onurforces, Unicorn, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Haklısınız tabiki ama manual araç=sorunsuzluktur otomatik araç elbet bir yerde sorun çıkaracaktır. Öyle 300-600 bin km de yalnız 2-3 sefer yağ değişimi ile 2 sefer balata değişimi ile yırtmak çok zor maalesef en basit sistem cvt ise pek suvlarda yok QQ hariç sanırım

13. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    600 binler çok iyimser olmuş.Bizimki 110 binde yolda bıraktı.Bu derece dayaniksizlik beklemiyorduk.Kavrama değişimini bilerek aldık zaten.Ama dişli sistemi kabul edilecek bir durum değil.Off-road yapmıyorsanız ,karavan vs yük çekmiyorsanız bir aracı tüm hayatı boyunca götürmesi gerekir.

45R3928 bunu beğendi.
  14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,300
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    300 bin üzeri yapan tgdi'lar var ki çok çok daha güçlü motorları. dediğim gibi üretim hatası bir şanzıman yada kullanım kaynaklı problem olabilir.

45R3928 bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ticari araç sürdüğünü için zaten otomobilin bir çok kısmından anlıyorsunuzdur, bu nedenle ben kullanıma bağlı bir arıza olacağını düşünmüyorum. bu tip arızalarda yetkili servislerden gerçekten büyük kısmı hyundai tarafından karşılanan ve yedek parçası 1 günde temin edilen tamiratlar görmeliydik. bence tek sorun bu. dct şanzımanla satılan çok araç var. hepsi 100 bin km civarında büyük arıza yapıp 3 hafta parça bekleseydi mutlaka haberimiz olurdu.

hsmsrn ve gokhan06 bunu beğendi.
  16. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hayatım araçlar içerisinde geçti diyebilirim.Kullanım kaynaklı bir sorun şoför çalıştirsam düşünebilirim.Aracı tek kendim kullanıyorum.Daha patinaj dahi yapmadı aracim.O denli dikkat ederim.En azından üretim hatalı mi kullanım kaynaklı mi gibi parça inceleme vs dahi yanaşan olmadı.Direkt garanti bittiği için ücreti şu kadar deniyor.Alindigindan bugüne karsilastigimiz farklı arizalardan dolayı araçta üretim hatası olduğu aklıma gelmiyor değil.Maalesef halen de genel müdürlükten de dönüş yapan olmadı.Yarın gidip onarıma baslamalarıni isteyecem mecburen.Onarim ücretini falan geçtim.Umarim parça tedariği dedikleri gibi üç haftayı bulmaz.Aracın her yattığı gün bize zarar.

gokhan06 ve Halil bunu beğendi.
  17. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Tekrar merhaba forumun değerli üyeleri.Bugün servise tekrar uğradım.Genel merkez 19 binden 12 bin TL ye düşerek iyi niyet indiriminde bulunmuş.Kabul edip onarima başlamaları için onay verdim.Siparisler geçiliyor.Parca tedarigi için iki haftayı zorluyor servisteki arkadaşlar sagolsunlar.Durum şu anlık bundan ibaret.lgilenen, cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.Gelismeler oldukça mutlaka tekrar yazarım.

18. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sanki Hyundai yıllar içinde oluşturduğu güzel imajını ve biz müşterilerini silmiş , bizimde aynısını yapmamız için uğraşıyor..
    Hele sizin gibi bir müşteri için olanları anlamak zor... Allah cc sabır versin kardeşim...

adgny bunu beğendi.
  19. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Tesekkurler ilginiz için.Asıl yardımcı olan assan yerine yetkili servisti gerçekten.Adamlarin nasıl cabaladiklarina gözümle şahidim.Genel müdürlüğün ilgisizliğini yazdık bir kenara.Bir dönüş dahi yok.En geç 5 yılda bir arac değiştiriyorum.Tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırıyorum.Müsteri kaybetmemek adına neler yapılacak önümüzdeki süreçte görecez.Inatla kaybetmek isterseler bizim icin seçenek bir hayli çok.En azından onarım sürecini hızla cozerseler yine sadık müşterisi olarak kalmakta kararlıyım.Bekleyip görelim bakalım.

Asel Kaan Efe ve onurforces bunu beğendi.
  20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Servisi değiştirin diyeceğim ama bu gibi durumlarda işe yarar mı bilemiyorum. Belki bundan sonrasında...

Bu Sayfayı Paylaş