LPG KABLO

2017 Model I20 Crdi Style Dizel Partikül Filtresi Sorunu

'İ20 Forum - Club' forumunda Canturk07 tarafından 29 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Canturk07

Canturk07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Canturk
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Herkese merhaba.

Araç bilgileri; 2017 model / 36Bin kilometre / Crdi style / Sürekli kullanılan yakıt Shell Eurodizel

Aracım geçtiğimiz cuma günü dizel partikül filtresi ışığı (sarı renkte) yaktı ve bir süre sonra da motor arıza ışığı (sarı renkte) yaktı.

Bunu görür görmez hemen yetkili servisin yolunu tuttum geçtiğimiz Cumartesi günü sabahı yetkili bayinin servisi arabayı bilgisayara bağlayıp sıfırladılar servisten çıkıp 5 kilometre kadar yol yaptıktan sonra dizel partikül filtresi ışığı (sarı renkte) tekrar yanıp yanıp sönmeye başladı. Servis bana bilgi olarak yine partikül filtresi ışığını yakarsa arabayı düşük viteste devir yükselterek kullanmamı söyledi ve bunu yaptım 3. viteste ortalama 80 / 90 km/s 3000 / 3500 devir arasında yaklaşık 45 dakika yol yaptım bu esnada yine araç motor arıza ışığı (sarı renkte) yaktı.

Tekrar servisi aradım, bana araba park halindeyken 15 dakika kadar gazlamamı söylediler onu da yaptım işe yaramadı ve tekrar bugün (Pazartesi) için randevu aldım ve sabah arabayı götürdüm.

Yine bir takım kontroller yaptılar arabanın hataları sıfırlandı usta ile birlikte öğle saatlerinde test sürüşü yaptık 20 kilometre kadar yol yaptıktan sonra yine dizel partikül filtresi ışığı (sarı renkte) yaktı.

Tekrar servis yerine getirdik arabayı, sensörü kurum kapladığı için belirli bir kilometre sürdükten sonra ışık yaktığını söylediler. Yetkili ana merkeze mail atıp dizel partikül filtresi bölümü için parça siparişi verileceği bilgisini bana ilettirler. Parçanın maliyeti de ortalama 3bin lira civarı bilgisi tarafıma verildi. Genel merkezin bayiye dönüş yaptığında beni arayacaklarını söylediler ve bende eve oradan ayrıldım. Tabiki araba bayiden çıkarken herhangi bir uyarı vermedi ve eve dönerken 15 kilometre kadar sonra dizel partikül filtresi ışığı yakmaya başladı :)

Ek olarak araba bu ışıkları yakıyor gidişinde çekişinde sürüşünde herhangi bir sorun yaşamıyorum :)

Şimdi bilgisi olanlardan yardım istiyorum

Arabamın garantisi devam ediyor parça değişikliğinde para almaları normal mi?

Parça değişimi yapmak sizce mantıklı mı? Arabada daha önce herhangi bir parça değişimi yapılmadı.

Bu problemlenden kurtulmak için yapabileceğim başka birşey var mı?

2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Aracınızı sürekli şehir içinde kısa mesafede mi kullanıyorsunuz?

3. Canturk07

Canturk07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Canturk
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet aracım ağırlıklı olarak şehir içinde kısa mesafe de kullanılmaktadır.

4. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    daha önce hiç ışık yakmadı mı? Serviste bilgisayara bağlayınca DPF için "son başarılı rejenerasyon işleminden bu yana yapılan km" de ne yazıyor? Sanırım DPFniz kendi kendine açılamayacak kadar dolmuş. Bence 3. viteste yüksek devirde değilde yüksek devir ve biraz yüksek süratte bi 20 dakika kadar sürün. Yine temizleyemezse sanırım sökülüp temizlenmesi gerek.. Bazen bu işlemde işe yaramayabiliyor ama siz kolaydan zora doğru gidip çözüm üretmeye çalışmalısınız. En son hiç çare olmazsa DPF'yi hiç onaylamasakta iptal etmek zorunda kalırsınız, çünkü DPF çok pahalı bir parça. Sizden istedikleri 3 bin liralık parça değişimi kesin çözüm olacak mıymış? Bunu iyi teyit edin. Benim anlamadığım "araçta çekiş düşüklüğü yok" diyorsunuz, sandığımız gibi tıkanmış olsa aracınızın çekişten düşmesi gerek. Acaba sensör sorunu mu var sadece?

5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bana garanti kapsamına giriyor gibi geldi ama yine de bilemiyorum. Yetkili servislerin sağı solu belli olmaz. Varsa başka bir yetkili servise daha gidin.

6. Canturk07

Canturk07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Canturk
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:

Daha önce ışık yakmadı. Cuma gününden bu yana sorun oluştu hocam

Son başarılı rejenerasyondan bu yana yapılan kilometre bilgisini bilmiyorum açıkçası. Bugün serviste bununla ilgili bilgi verdiler. Rejenerasyon uygulanıyor vs. gibisinden. Sonra usta ile test sürüşü yaptık. Usta sürdü ben arka koltukta oturdum. İşte 20 kilometre kadar yol yaptıktan sonra düzel dpf ışığını yaktı. Servis bölümüne normal vatandaşları almıyorlar bekleme salonunda bekletiyorlar uzaktanda araba net görünmüyor.

Yüksek devir & Yüksek hız işlemini yarın deneyeceğim bunu hiç denemedik doğrusu.

DPF'i iptal edemem sanırım çünkü ekim-kasım ayları gibi aracın muayenesi geliyor orada geçemeyiz. DPF fiyat olarak bana 3bin olarak söylendi işçilik almayız dediler. DPF için sorularınızı aynı şekilde kendilerine soracağım.

Dediğim gibi aracın çekişinde bir anormallik yok bana da zaten sensörü kurum kaplamış sensör tam verimli çalışmıyor doğru okuyamıyor gibisinden bilgi verdiler onun için parça değişikliği yapacaklarmış.

Yetkili servisi antalya merkez de 1 tane var :)

7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sizin sorununuz sadece DPF'nin giriş çıkış basıncını ölçen iki sensörden birinde sanırım. Sensör yanlış çalışıyor olabilir. Değiştireceğiz dedikleri de sensörlerden biri olmalı çünkü komple dpf'yi 3 bin liraya alamazsınız. Dediğim gibi; "bu parça değişiminden sonra sorunum kesin çözülecek mi" diye iyice sorun. Ayrıca garanti kapsamında işlem yapmaları gerektiğini söyleyin. Sizin bi hatanız olamaz o sensöre, sanmıyorum, garanti kapsamında işlem yapmalılar. Ayrıca değişecek parçanın orjinal kodunu öğrenin birde varsa Kia bayisine sorun. Bazı parçalar Kia'da Hyundai ile birebir aynı olup daha uygun fiyatta olabiliyor. Umarım sorununuz sadece sensördür. Ayrıca bundan sonra dpf'ye daha dikkat edin. Sonucu bildirirseniz sevinirim. Geçmiş olsun.

Canturk07 bunu beğendi.
  8. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,001
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    36 bin km de partikül filtresi dolar mı sanmıyorum muhtemelen sensörlerdendir garanti kapsamında yapılması için için zorlayın kabul etmeyin ödeme yapmayı

Canturk07 ve ester23 bunu beğendi.
  9. ester23

ester23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mehmet Aslanbey
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Km çok düşük ve çekişte de bir düşüklük olmadığını söylüyorsunuz @adgny Ahmet abinin dedigi gibi yapın eger olmazsa hemen sensör degişimine gitmeyin tamir ettirmeyi denettirin bazen küçük bir temizlik ve lehimleme sorunu çözebiliyor bu da olmazsa garantiden degiştirmeleri konusunda ısrar edin.

Canturk07 ve adgny bunu beğendi.
  10. Canturk07

Canturk07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Canturk
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    @adgny Ahmet hocam senin dediğin yüksek vites yüksek devirde denemelerimi yaptım, evden çıktığımda kilometre'yi sıfırladım aracı 5. viteste ortalama 125 - 140 km/s hız arasında 3000 devirde 45 dakika kullandım. Bu esnada evden çıkarken dizel partikül ışığı yanmıyordu 91-92 kilometre yol yaptıktan sonra aynı anda hem dizel partikül ışığı hemde sarı motor arıza ışığı yaktı. Eve geldim kilometre 125'de stop etmeden önce her 2 arıza ışığı yanmaya devam ediyordu.

@ester23 Mehmet hocam araba %60 eğimli yolda rampa çıkarken 6. viteste çekişi düşmeden rahat bir şekilde çıkıyor. (hız ortalama 100 - 110km/s)

Parça değişimi için en son bayii genel merkeze mail atmıştı cevap geldiğinde bana bilgi vereceklerdi bayii bana ulaşmadı o işlemler henüz beklemede diyebilirim

Birde aklıma şu geldi
    21 haziran tarihinde depo yarıdan 1-2 tık fazlaydı 160 liralık yakıt aldım yalnış hatırlamıyorsam 25 litre civarı bir yakıt aldım depoyu fulledim

Bu sorun da 24 haziran tarihinde oluştu.

Ben şimdi bu sıkıntının son aldığım yakıttan olduğunu düşünüyorum eski yakıtla yeni yakıt birbirine karışınca yakıt aldığım tarihden 3 gün sonra bu sorunu verdi. Şimdi depo yarıdan 2 tık aşağıda iyice bitirip başka bir shellden (antalyanın en işlek shell petrolü sayılır) alacağım. Çünkü bu en son 160 liralık aldığım yer önceden petrol ofisiydi sonradan 2 hafta içinde shell'e döndüler belki de isim değiştirince önceden kalma yakıtı sattılar emin değilim (Kimsenin günahını almak istemem sadece bu şekilde düşünüyorum)

Gelişmelere göre buraya ekleyeceğim

11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bazen yakıttan dolayı partikül filtresi hatası ile karşılaşılabiliyor. Aldığınız yakıtın kalitesiz olmasından kaynaklanmış olabilir. Faydası tartışılır olsa da depoya eklenen katkılardan ekleyip kaliteli bir yakıt aldıktan sonra da olumlu sonuç alabilirsiniz.

Canturk07 bunu beğendi.
  12. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yakıttan olabilme ihtimali bence çok zayıf. Yakıta eklenen katkılardan ben çok çektim, forum arkadaşları bilir ama benim km 200k üstü idi tabi, sizinki 36k düşük yani, belki katkı zarar vermeyebilir ama ben bi daha sıfır aracıma bile mazot katkısı dökmem.

ester23 ve Halil bunu beğendi.
  13. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bemim de 85 binde ilk defa yandi dpf, o anda uzun yolda gidiyordum, 45 dakika surdukten sonra sondu dpf, aracin garantisi yeni bitti acikcasi ben olsam sanirim dpf yi iptal ettirirdim, muayeneden gececek sekilde yapiliyor sanirim bu islem bir sorusturun bence arkadasin da dedigi gibi dpf cok yuksek maliyetli bir parca, dpf filtresinin 4-5 binin uzerinde oldugunu duymustum yanlis degilse tabi

LYA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    DPF iptalinin uzun vadede daha yüksek maliyetli sorunlara neden açabilmesi de söz konusu.
    Ben arkadaşın sorunun halen yakıttan veya kullanım koşullarından olabileceğini düşünüyorum.

15. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yanlis biliyor olabilirim, ama benim bildigim dpf araca yuk olan bir sistem, sadece dogayi koruma vsvsvs gibi yasal nedenlerden dolayi takilmasi zorunlu olan bir sey, iptalinde araca zarardan cok yararli diye biliyorum, bu yuzden garantisi biten bir cok arac dpf sorunu basgosterdiginde maddiyatindan cok araca yuk diye tamir ve degisim yerine iptal ettirme yontemine basvuruyor

LYA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    yetkili servis size yola çık yüksek devirde kullan düzelirmi dedi :)))
    aracın yağına baktılarmı???
    o dedikleri sönsörü söküp temizledilermi???

makinaya bağlayıp dpf nin doluluk oranına bakıldımı???

aracı çalıştırıp 1,2,3km (5-15dk) sonra tekrar kontağı kapıyorsanız ve bu kapatma anı tamda rejenasyon anına denk geliyorsa dpf tıkanır.
    şehiriçi,şehirdışı çokta farketmiyor.

bence makinaya bağlayıp rejenasyonla dpf yi temizlemeliler.

havalar sıcak zaten antalyadan yazmışsınız.elinizi gaz pedalının sağ tarafını elleyin sıcaktır

17. EmreKoç

EmreKoç Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Emre KOÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Aynı sorunu geçen hafta aracımda yaşadım. Motor arıza ışığıyla beraber araç kendini korumaya alarak çekişten düşürdü.

Ankara ata Hyundai yetkili servisi partikül filtresinin değiştirileceğini ve maliyetinin 13 ila 17 bin lira arasında değişebileceğini söyledi. Sözde rejenerasyon ile temizlik yapılamayacak kadar doluymuş.

Şaşmazda bir firma ile iletişime geçtim. Çok çok daha makul bir ücrete toplam iki saat gibi bir süre zarfında aracımın arızasını giderdiler. Bir haftadır şehir içi şehirler arası kullanıyorum aracımı şükür bir sorunla karşılaşmadım. Yakıt bariz bir şekilde düştü, çekiş eskiye nazaran baya arttı. Aracın rahatladığını hissediyorum.

Forumda aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa özelden yazarsa iletişim bilgilerini paylaşabilirim. Hiç değilse bir fikir alsınlar yoktan yere gidipte yetkili servise para kazandırmasınlar. Bu sorun daha makul şekilde de halledilebiliyormuş.

Bu Sayfayı Paylaş