LPG KABLO

2015 I20 1.2 Mpi | Yeni Araç Için Tavsiyeler

'i20 Elite Forum - Club (GB) (2014–20XX)' forumunda Aalkan tarafından 28 Mart 2023 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Merhabalar, geçtiğimiz hafta 2015 model 1.2 mpi atiker lpg kitli aracımı satın aldım. Araçtan şimdilik memnunum, daha önce 1.6 Avansis kullandığım için gidişi bana yeterli geldi aracın :)

Aracın periyodik bakımına da az kalmışken araç hakkında tecürbeli arkadaşlardan 1-2 önderi almak istedim.

• Motor yağı olarak 5w30 tavsiye ediliyor ama özellikle bir marka önerisi olan varmı? Lpg de olduğu için motor yağında dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?
    • Aynı şekilde yağ filtresi için kendim alıp mı gitmeliyim, hangi marka almalıyım, yoksa özel servisteki yan sanayi ürünler sağlıklı mıdır?
    • Önceki sahibi lastikleri ön arka yaparak kullanıyormuş, o yüzden 2 yeni lastik ihtiyacım olabilir? Aracı kullandığım süre içinde de yol sesi ciddi şekilde aldığını fark ettim. Biraz da aracaca bu anlamdı sessizlik katacak bir lastik önerisi olan olaiblir mi? Mümkünse 4 mevsim.
    • Aracın hillholder ( Yokuş kalkış desteğini) bir türlü aktif edip kullanamadım, forumda da okudum bir kaç konu ama (eğim, ağırlık vs.) belki net bi bilgi edinen varsa yazabilir? Eşimde kullacancağı için kalkışlarda onun bayağı bir işene yarayacaktır.
    • Sağ dikaz aynamdaki sinyal ledi yanmıyor, kırılmış ve büyük ihtimal su girmiş içinde, buğulu görnüyor. Bu led tek başına değişiyor mu, nereden temin edilmeli?

2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Özellikle motor yağ filtresini kesinlikle servisten orjinalini alın derim, motor yağından bir tık önemli , shell, valvolinei eneos kullanabilirsiniz.
    4 mevsim işimi görür ılıman yerdeyim derseniz falken as210 serisi derim.

Aalkan bunu beğendi.
  3. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Evet söylediğiniz lastiği ben de araştırmıştım. Lpg için 5w40 ya da 5w30 fark eder mi? LPG araçalra 5w40 daha iyi diyenler de var. Teşekkürler

Tilki bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,115
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınız atmosferik benzinli, yağ konusunda üretici tavsiyesine uymanız gerekir. 5-30 kaliteli ve sahte olmayan bir yağ koymanız yeterlidir.

Aalkan bunu beğendi.
  5. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    305
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Yokuş kalkiş icin biraz dik yol gerekiyor yoksa devreye girmiyor

Dikiz aynasi ledi servisten siparis verebilirsiniz iscilik dahil 1500 civarina gelir muhtelen. Veya yan sanayi alarak kendinizde degisebilirsiniz

6. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    653
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    1- Aracınız ve ülke şartları için 5W-30 motor yağı gayet uygundur.Yağın tam sentetik olmasına,fazla ya da az konulmamasına ve lpgli olması sebebiyle 15 bin kmden fazla kullanılmamasına özen gösterirseniz bir sorun çıkmayacaktır.Shell Helix Ultra,Motul XClean EFE,Mobil 1 ESP ve Liqui Moly gibi yağlar en kaliteli yağlardandır.

2- Yağ filtrenizi orijinalliğinden emin olabilecekseniz Mann,Hengst,Bosch,Mahle gibi dünya filtre devlerinden birinden tercih edebilirsiniz,şahsi tercihim Mann olur ancak çok dikkatli olunmalı doğrudan distribütöründen almak gerek.Macera aramamak istiyorsanız servisten orijinal filtrenizi temin edebilirsiniz.Filtre konusunu ustalara kesinlikle bırakmayın,dışarıda bir bakım görecekse mutlaka kendiniz götürün.Çoğu zaman abuk sabuk markalar takıyorlar ya da kaliteli markaları takıyorum diye çakma filtre takıyorlar o yüzden tölare edilebilecek bir konu değildir.

3- Lastiklerinizi değiştirecekseniz mutlaka her zaman 4’ünü birden değiştirin,güvenlik zaafiyeti oluşturmayın.Mümkünse Michelin,Continental gibi premium üreticileri tercih edin değilse bütçenize uygun bilindik alt sınıf markaları tercih edin.

4 ve 5. sorularınız hakkında net bir bilgim yok..

Son düzenleme: 28 Mart 2023
  7. Hâlife

Hâlife Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    1. Castrol Edge 5W-30 tavsiye ederim ancak güvenilir yerden al sahtesi çok piyasada.

2. Ucuza kaçma ortalama birşey yeterli abartmaya fazla masrafa gerek yok.

3. Kesinlikle 4 mevsim alma ses olayı çok fazla oluyor yok alcam beni rahatsız etmez dersen yaz kış o sese alışman gerekecek tavsiye etmem.

4. İ20 yokuş kalkış desteğine hiç güvenme aşırı eğimli yerlerde bile afk kalabiliyor. Varla yok arsında gibi hiç beğenmiyorum . Yokuşlarda kalkışlarda fren debriyaj kalkmaya çalış debriyaj bi noktadan sonra kendi gaz veriyor devir yükselmeye başlayınca gaza dokun yoksa kafası karışıyor geri kaçırma çok yaşıyorsun bunu yeni çözdüm bende .

5. Buğ olayı kronik ona yapılabilecek fazla birşey yok kendiliğinden tahliye ediyor onu fazla dert etme

Aalkan bunu beğendi.
  8. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    305
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    İ20 nin yokus kalkis sistemi dosta korku düşmana güven verir hangi yokusta calisacagini kendisi keyfine gore karar veren bir araba

Aalkan ve Hâlife bunu beğendi.
  9. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Rica ederim...
    Aracınızın yaşı yada kilometresi ilerledikçe, biraz daha yüksek viskoziteli bir yağ seçersiniz mesela 5w40 gibi ama şu an km düşük ise 5w30 daha iyi bir seçenek bence.
    Lpg li araca farklı motor yağı konusunda benim şahsi görüşüm Alman meşeli araçlarda , genellikle turboşarj sebebiyle ve bu turboşarj ünitesi nazlı ise 5w-40'ı ustaları tavsiye eder lakin bence kore/japon araçlarında buna gerek yok. iki yağ viskozitesi arasında aman aman bir fark yok ondan önce sahte olmayan bir yağ ve orjinal yağ filtresi tercih etmeniz gerektiğini diye düşünüyorum.

Aalkan bunu beğendi.
  10. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Aracın yokuş anlayışı ile bizim yokuş anlayaşımız farklı sanırım :D
    Yan sanayi dikiz fiyatlarını bi araştırayım .

11. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Yanıt için teşerkkürler. Bu araçların 15 binde mi yoksa 10binde mi periyodik bakımları. Kitapçıkta 15 bin yazıyor ama sanayidekiler 10bin diyor :) Shell HElix ve Motul araştırıyorum, aslında Liqui Moly 'i de çok öneriyorlar ama bi tık pahalı :)

Yağ filtresi için servisten fiyat aldım otjinali için, 205 TL fiyat verdiler. Çok fark yoksa servisten alacağım o parçayı.

Lastikler için eve dediğiniz gibi aslında 4'ünü değiştirmek daha sağlıklı ama önceki sahibi 2 tekeri geçen yıl almış ve 10bin km anca yapılmış. O yüzden 2 tane almak maddi olarak da daha makul şuan :)

12. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Yanıt için teşekkürler hocam. 4. maddedeki kendiliğinden gaz verme oalyını başka forumlarda da okumuştum ama ben onu bir türlü yapamadım, yani gaz verip vermediğini anlayamadım. Sadece debriyajı kaldırıp gözlemliyecem dediğiniz gibi bir de.

Buğ olsa sorun değil de, yanmıyor aynı zamanda sinyal :)

13. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    5w30 internetten kendim, HB satıcılıcı ya da çok güvenilir satıcılarda yorumlara bakarak almaya çalışacağım hocam artık. Tavsiyeniz olursa değerlendirimim :)

Yağ filtresi için dün servisten fiyat aldım 205 TL fiyat verdiler. Çok fark yoksa orjinalini alacağım dediğiniz gibi .

Tilki bunu beğendi.
  14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valvoline için yagpazarlama sitesi sanırım hyundaiclubtr üyelerine indirim yapıyor idi bir ara sanki öyle hatırlıyorum. o site zaten orjinal sağlayıcısı.
    Castrol alacaksanız BP, TP, Auto king veya https://www.hepsiburada.com/magaza/castrol
    Mobil alacaksanız mesela https://www.cleanpex.com.tr/

Aalkan bunu beğendi.
  15. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Valvoline'i hiç bilmiyorum açıkcası, Motul düşünmüştüm ben, kullananlar çok memnundu.

Tilki bunu beğendi.
  16. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Motul yağlarıda çok iyidir orjinal bulmak mesele... Denizli desiniz sanırım Doğuş otomatik şanzıman ile çeşmeliler oto servis motul bayisi görünüyor bakabilirsiniz.

Aalkan bunu beğendi.
  17. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    653
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Yağ filtresinin fiyatı çok iyiymiş bence direkt oradan alın geçin derim.Bu araçların bakımı 15 binde birdir daha erkene almaya bence gerek yok,yıllardır hem yetkili serviste hem de şu anda kendim yaparken 15 binden önce bakım yapmıyorum.Eğer kullandığınız parçalar kaliteliyse hiç gerek yok.Sanayide 10 bin demelerinin sebebi kendi kullandıkları parçalara güvenmediklerinden olabilir,zaten onlar her araca 7500 de bir de olsa 15 binde bir de olsa,20-30 binde bir de olsa 10 bin derler itibar etmemenizi öneririm,üretici ne öneriyorsa eğer üretici standartında bakım yapıyorsanız onu uygulayabilirsiniz.

Yağ konusunda mutlaka üreticiden satın alın,örneğin Liqui Moly alacaksanız doğrudan kendi sitelerinden alabilirsiniz,Motul alacaksanız mutlaka sitesinde görünen bayilerden alın aynısı diğerleri için de geçerli.Benzinlik yağları bu konuda çok iyidir,sahtesini benzinlikler satmayacağı için direkt alıp geçebilirsiniz,Shell Helix Ultra iyi seçenek olur ancak bulamıyorsanız HX8'de tercih edilebilir.

Lastiklerle 10 bin yapılması garantiyse 2 lastik almanız kurtarır,aynı lastikleri almanız problem çıkarmayacaktır.

Aalkan bunu beğendi.
  18. Hâlife

Hâlife Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hahahaha Sesli güldüm valla harbiden öyle özgürlüğüne düşkün sanırsam taviz vermiyor canı ne zaman isterse

Aalkan bunu beğendi.
  19. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Evet Denizli'deyim söylediğiniz yerlere bakacağım teşekkürler:)

20. Aalkan

Aalkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ABDULLAH ALKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Hocam şöyle bir çekincem oldu bugün, kılavuzunda 3.5 L diyor yağ için ama, yağ filteresi felan da değişince, acba 4lt yetmez mi? Ben 4lt bakmıştım hep yağları?

Aslında dediğiniz gibi direkt Shell'den alınabilir, yağlar iyiyse. Kılavuzda Shell yazıyor ama bazen reklam için yazabiliyorlar.

Bu Sayfayı Paylaş