LPG KABLO

2011 Elantra Otomatik Şanzıman Problemi

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda hokans tarafından 23 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Önemli bir soru sormak istiyorum. 2011 Hyundai Elantra aracının tüm parçlarının kodlarını bulabileceğim bir web sitesi var mı? Mesela aracın valf gövdesinin kodunu aynı zamanda selenoidlerin de kodunu öğrenmek istiyorum. Parçacıya gittiğimde benden VIN nosunu istiyor ve kodları şak diye buluyor. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @MSC hocam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Partsoug.com adresine bir bakın

hokans ve SynysterGates bunu beğendi.
  4. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    partsouq.com 'a şasinizi girin,groups sekmesinde bütün parçaların no.su tek tek çıkıyor.

Coolwhisper ve hokans bunu beğendi.
  5. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şu part bilgilerini öğrendiğim siteleri paylaşan ve yardımcı olan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Sayın @MSC şimdi sizin uzmanlık alanınıza giriyorum. 2011 MD Hyundai Elantra Prime Plus aracım parça kontrolünü doğru yaptıysam şayet valf gövdesi 4621026000 kodu (A6MF) ile çıkıyor. Selenoidleri inceledim. Sırasıyla yazarsam TCC (Tork konvertörü kavrama) selonoidi, 3-5-Reverse selonoid, 2-6 Brake Selonoidi, Underdrive, Overdrive, shift B, shift A ve Line Pressure selenoidi olarak toplam 8 selenoid yapıyor. İşin mantığını anlamak adına şunu sormak istiyorum. Araç 6 vitesli fakat 2-6 ve 3-5 vites kontrolleri var gibi duruyor. 1 ve 4'ü kontrol edenler 2-6 ile 3-5'i kontrol eden selenoidler mi? Benim devir yükselmesi ve vuruntu ile vites geçişi 2'den 3. vitese geçerken oluyorsa (2-6 Brake) selonoidim mi arızalı? Yoksa (3-5 Reverse) selonoidim mi? Not: (2-6 Brake) selonoid parça nosu 463133B072 olarak belirtiliyor. (3-5 Reverse) selenoid parça nosu ise 463133B061 olarak belirtiliyor. Underdrive ve overdrive selenoidleri, (3-5 Reverse) selonoidi ile aynı selenoid parça numarasına sahip. Peki neden bu kadar detaylı kontrol ediyorum? Çünkü belki 2.000-2.500TL'ye halledilebilecek basit bir selenoid arızası için tüm valf gövdesinin 20 küsür bin TL'ye satılmaya çalışılmasından. Hatta selenoidleri 9 voltluk yassı pil ve timsah kablo ile dışarıda çalıştırıp, selenoid açılıp kapanıyorsa içine boğaz kelebeği temizleyicisi ile temizleyip, selenoidi kurtarma ihtimali bile var. Ama inanın bu kadarını istemiyorum. Çünkü beyin sökme takma parasına kimse bu işi yapmak istemez. Uğraşmaz. Git kendine garaj tut, alet edevat al kendin sök derler. Eee haklılar da. Bu kadar da yapmamak lazım. Benim derdim 2.000 hadi bilemedin 3.000TL'ye yaptırabileceğin bir iş için 20.000TL'lik sıfır ürün teklif edilmesi. Şu da var: Belki selenoidler değişse bile kanallarda aşınma vardır. Bilyeler problemlidir. (Onun bile çözümü var ama neyse:)) O zaman yeni gövde(beyin) teklif edilir. Ama daha hiçbir şey yapmadan kestirip atmak hiç hoş değil.

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar son güncelleme ile tekrar bilgi vermek isterim. Aracımın valf gövdesi yani otomatik şanzıman beyninin kodunun A6GF1 olduğunu öğrendim arkadaşlar. Selonoidlerde problem çıkmadığı için sorunun daha derin olduğu netleşti. Bu nedenle de komple valf gövdesi siparişi verdim. Şu anki güncel fiyatı işçilik KDV dahil 28bin TL civarında. Anlayacağınız Elantralarda otomatik vites işi çok pahalıya halloluyor. Sonuçta işin çözümü var fakat maalesef çok tuzlu. Otomatik vites geçişlerinde farklılık hisseder ve tuhaf sesler duyarsınız hiç zaman kaybetmeden tamir ettirin. Böylece, valf gövdesinin aşınmasına fırsat vermeden daha ekonomik yoldan çözüme ulaşmanız mümkün olabilir. Umarım paylaşımlarımın bir faydası dokunur.

7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, mesajınızı yeni gördüm. 150.000km'lerde bir aracın valf gövdesinde böyle bir aşınma bana çok mantıklı gelmiyor. bu iş sadece selenoid işi değil, sonuçta o selenoidleri süren bir beyin var. elektronik kontrol tam anlamıyla sağlandı mı acaba?

8. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Hocam sanırım Pendik civarındasin sana iyi bir sanzumanvi tavsiye edebilirim (eski konularima bakarsan şanzıman hasarlı bir kazalı araç toplamaya çalıştım)

Belki bir faydası olur

Coolwhisper ve hokans bunu beğendi.
  9. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet Bostancı'dayım. Şayet mümkünse sizden şanzımancının adını ve adresini alabilir miyim? Tanıdık birilerinin olması her zaman avantaj.

sunyy2003 bunu beğendi.
  10. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracımı il içerisinde çok yoğun kullanıyorum. 150.000km'nin 130.000km'si şehir içinde dur kalkla geçmiştir. Balataların aşındığını ve filtreyi tıkadığını kendi gözlerimle gördüm. İlk önce balata değişimi ve tork konvertör revizyonu ile kurtarabilirim diye beyni değiştirmedim. Fakat yine vuruntu ve vites geçişlerinde anormallikler görünce beyindeki selonoidlere yöneldim. Fakat selonoid arızası da çıkmayınca komple valf kontrolü gerekti. Gittiğim iki farklı şanzımancı da tamir olur fakat Hyundai Elantra'ların yazılımları elimizde olmadığı için verim alamayabilirsin dediler. Valf parçalarının temini de kolay değil dediler. İşin kısası Elantra'ların valf tamirine pek yanaşan yok. ZDF ise direkt değişim öneriyor. Tamiri daha önce denemişler fakat verim alınamamış. Çok hassas parçalar olduğu ve valf tamir edilse bile kısa sürede balatalara ve tork konvertörüne tekrar zarar vereceği söylendi. Bu nedenle de zaman ayıramama ve moral bozukluğu nedeniyle pes ettim.

Son düzenleme: 14 Aralık 2022
    Coolwhisper ve sunyy2003 bunu beğendi.
  11. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    hokans bunu beğendi.
  12. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

Ne yaptınız hocam

13. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Orijinal valf gövdesi siparişi verdim. Ocak'ta verdiğimiz sipariş ancak geçen hafta geldi. Maalesef Kore'de parça tedarik sıkıntısı varmış. Önümüzdeki hafta valf gövdesi de takılacak. Problem tamamen çözülmüş olacak.

14. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    İnşallah

hokans bunu beğendi.