LPG KABLO

2011 Dizel Otomatik Accent Era Stop Etme Sorunu

'Accent Forum - Club' forumunda eracan06 tarafından 26 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. eracan06

eracan06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    eren haşhaş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    merhaba abiler kardeşler aracım 2011 dizel otomatik era. aylar önce 1-2 kere yolda giderken sağa sola dönmek için yavaşlayınca stop etti. çok çok uzun süre bir daha tekrarlamadı. 1 hafta kadar önce tekrar ve sık yapmaya başladı. yine aynı şekilde dönerken yavaslaynca stop ediyor. bazen stoptan sonra ilk marşta bazen 10 -15 denemede marş alıyor ve saatlerce bir daha yapmıyor. ustaya gösterdim beyinde arıza kodu yok dedi şamandıraya baktı patlak çatlak kırık yok dedi. rutin bakımı gelmişti zaten onu yaptırdım. yapmışken mazot filtresini de değiştrdi çünkü bir önceki bakımda değişmemişti. ordan çıktım bütün gün yapmadı akşam tekrar yaptı. depom çeyrekti usta fulle öyle bakalım dedi fulledim yine yaptı. nette yaptığım araştırma sonucunda bütün belirtiler krank sensörü arızasını gösteriyor ancak usta sensörden olsa arıza kaydı mutlaka bırakır dedi. burdan sonra kafam karıştı çıkmaza girdim. şunu farkettim otomatik era kullanan arkadaşlara sorum şu ben şunu farkettim. hızım 60 km altına düştüğü zaman devir normal rölantiye iniyor mesela 90-100 km de gazı bıraktığımda yavasca arac yavaslıyor devir normal olarak yavaş yavaş düşüyor 60 km altna düştüğü an normal rölanti devrine iniyor. eğer hepsi öyleyse araç viteste değil rölantide stop etmiş oluyor ? neden yapar araştırmadığım yer sormadığım insan kalmadı araçtan soğudum yardım edin lütfen

2. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Krank sensörü arızası

eracan06 ve SynysterGates bunu beğendi.
  3. eracan06

eracan06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    eren haşhaş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    krank sensörü arızası bilgisayara bağlandığında gözükür mü ? ustam ısrarla gözükür diyor burada okuduğum yorumlarda ve bazı sorduğum ustalar gözükmez yada stop ettiği an bakılırsa gösterir diyor. çok arada kaldım.

4. ilyasdeniz

ilyasdeniz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    ilyas deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    aynı araçtan bendede var arıza konusunda bişey diyemem bilgim yok ama şunu yapabilirsin malum bizim araçlarda hararet göstergesi yok sadece uyarı ışıkları var bende o yüzden obd cihazı almıştım güncel verileri görmek için 20-30 tl civarı alıp kullanırsan en azından stop ettiğinde uyarı verip vermediğini görebilirsin 2. olarak vites konusunda bizim eralarda yelken vites sistemi diye geçen sistem var aslında araç boştaymış gibi davranıyor ama o esnada vites o anki hızın için hazır tutuluyor o yüzden 60 km altında vites salıyor yakıtı düşürmek için yapılmış birşey

5. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Dizel admirem var aynı soruna yakın problemlerim vardı arıza tespit cihazları arıza göstermiyordu pompacı elektirikçi motorcu dolaşıp durdum bir keresinde pompacının cihazı anlık eksantirik sensörü hatası verdi ve hemen kayboldu arıza kodu forumda araştırdım deniliyor ki piyasa cihazları eksantirik hatası veriyorsa arıza krank sensöründedir gittim orjinalini aldım 2 sene oldu sorunum kalmadı

6. eracan06

eracan06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    eren haşhaş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İşte tam olarak bundan bahsediyorum demek ki doğru 60km altında boşta gibi davranıyor. OBD cihazım var ancak arıza kodu bırakmıyor dedikleri için bakmadım hiç stop ettikten sonra çalıştırıp yoluma devam ettim. Ayrıca demek oluyor ki sağa sola dönüşte ve trafikte dur kalkma zaten 60 km altında oluyor gazdan ayağımı çekince boşta gibi davranıyor bu da demek oluyor ki aracım boşta stop ediyor. Bu bilgi için teşekkürler çok sağol hocam

7. eracan06

eracan06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    eren haşhaş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Günlerce araştırdım bütün belirtiler krank sensörü arızasını gösteriyordu ben arabadan anlamadığım halde krank sensörü arızası diyerek gittim fakat sanayide usta bilgisayara bağladı arıza kodu yok sensör olsa arıza kodu bırakır deyince benim bütün tezim çökmüştü. Şimdi herkes diyor ki arıza kodu vermez. Tekrar umutlandım. Ankara’da yeniçağ Hyundai diye bir yer varmış yorumları baya iyi onlara vermeyi düşünüyorum akşam bakalım ne olacak

8. ilyasdeniz

ilyasdeniz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    ilyas deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    ankaradaysan bizim bir ustamız var orda eralarında piri olmuş ona bir uğra mutlaka çözer büyük ihtimal

9. ilyasdeniz

ilyasdeniz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    ilyas deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    [​IMG] ustamız bu bi görüş istersen

10. eracan06

eracan06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    eren haşhaş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Emre orak usta biliyorum rutin bakıma gittim geçen bilgisayara bağladı arıza kodu gözükmüyor dedi bırakman lazım aracı dedi. İşe gidip geliyorum diye bırakamadım ancak bırakcam sanırım oraya da garip bir şekilde 3 gündür yapmıyor

11. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Krank sensoru hatasında mutlaka ariza kodu duser.. Ama su fark var ariza anlik yasanir ise sonrasında duzeldiginde ariza kaydi siliniyordur.. Ualniz yinede tuhaf olan bir durum var.. Dusen bur ariza kodu hemen silinmez.. Hafızaya alinir.. Hafizada tutulan kodlar 3 farkli sekilde durur..
    1. Duz yazi seklinde.. Bu o arizanin bir ara raporlandigi ama devaminda sorunun cozuldugu seklinde yorumlanir..
    2. Ariza kaydi sari renkle vurgulanir.. Bu arizanin sık sık tekrarlandigi anlamina gelir..
    3. Kırmızı renkle vurgulanir.. Arizanin kronik hale geldigi ve nornal calisma sartlarini etkiledigi gibi yorumlanir..
    Yani arac arizayi bir kez tespit ettiginde sorun cozulsede bu kayit uzunca bir zaman hafizada raporlanmis olarak durur sen silene kadar.. Sen silmezsen ve ariza da devam etmezse bir kac marsdan sonra kendiliginden silinir..
    Yalniz senin anlattiklarindan anladigim kadariyla senin arizan motordan kaynakli.. Ya motorda bir zorlanma var.. Yada rolanti valfinde bir sorun var gibi geliyor bana.. Obd cihazini tak ve motora binen yuk ile emme manifoldu basincini izle.. Bu veriler ters orantilidir.. Rolantide olan bir araçta motora binen yuk yüzde 18 civarında olurken emme manifoldu basinci 23 24 kpa gibi gorunur.. Yuk artinca manifold basincida duser.. Bu verilere ihtiyac var.. Bunlari verirsen daha net bir sey soylenebilir..

12. Sercan16

Sercan16 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Sercan kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hocam çözümü nasıl buldunuz acaba aynı problemler bendede var.

Bu Sayfayı Paylaş