LPG KABLO

2009 I30 1.4cvvt Motor Arıza Işığı Sarı Yanıp Sönmesi.(lpg)

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda 60mustafa60 tarafından 13 Ekim 2022 tarihinde açılan konu

1. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Herkese kazasız belasız hayırlı günler.
    Aracım son bir haftadır çekişten düşme sorunu yaşıyordu tekleme de oluyordu sonunda sarı ikaz lambası yanmaya başlayınca aracı olduğu gibi park yerine bıraktık. Mesafe yakın olduğu için Hundai serviside olmadığından Normal tanıdık vasıtası ile sanayiye ustaya götürdüm.Ateşleme bobinlerinden 2. sıradaki bobin çalışmadığı için arızayı bulmuş gibi hava atarak bobin şu fiyat diyerek yeni bobin getirtti bobini taktı ama aynı hata devam edince arıza bobinden değilmiş diyerek aracın beyninde arıza olabir diye başka ustaya göndermeye çalıştı Aradığı usta beyinle alakası yok silindir kapak contası değişecek dedi.başka bir ustada aynı arızayı söyleyince eve döndüm.
    Bu konuda bilgisi olan tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

arıza kaydına bakılmalı. sanayide bir yere gösterirseniz arıza kaydına doğru düzgün baksın ve size kodları söylesin. bu kodları buraya yazabilirseniz, çok daha doğru bir tahmin yürütebiliriz.

bobin olabilir, sizin sonradan taktığınız bobin de arızalı olabilir. maalesef sanayide kimseye güvenilmiyor.

arıza kodunda 1 silindirde ateşleme hatası çıkarsa, bobinlerin yeri değiştirilir ve tekrar kod okunur. arıza diğer silindire geçerse bobin arızalı diye değişim yapılır. bunun gibi pekçok arıza tespit yöntemi var. ama siz önce arıza kodunun ne olduğunu bulmalısınız.

bir de bobin ve bujide orjinal parça kullanılmalı.

60mustafa60, MAERKEK ve adnankaya bunu beğendi.
  3. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Halil kardeşim bilgilerin için teşekkür ederim.Araba şu an evin önünde yatıyor iyi bir usta arayışındayım teknik donanımı olan bir tamirhaneye götürmeyi düşünüyorum.
    Başka başka bobin denedik ama 2 nolu bobinin yeri arızalı hiçbirisi ateşleme yapmadı sorun 2 nolu bobinde. bu gün resim yükleyeceğim daha açıklayıcı olur bence.

MAERKEK bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bobin değişmesine rağmen yine 2 nolu silindir ateşleme hata veriyorsa önce bujilerin yeri değiştiril. hata aynı devam ederse bobin kablosu arızalıdır.

adnankaya bunu beğendi.
  5. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Bu gün götürdüğüm usta biraz daha teknik bakarak bobinlerden birisinin yanık olduğunu tesbit etti ve değiştirdi.Daha sonra bobinlerin hepsini çıkarıp bujileride çıkardıktan sonra bobinlerin 4 gözünüde (kompresyon) testi ile teker teker kontrol etti 2 ve 3 nolu bölümlerde basınç ibresi normal seviyeye ulaşmadı.sonuç 8 bin tl masraf çıkararak silindir conta takımının değişmesi ve rektefe edilmesi gerektiğini söyledi.El emeği için 3 bin tl,rektefe için 1500 tl,yedek parça içinse 3,500 tl masraf olacağını söyledi.arabayı evin önine yeniden getirdim.Bu ara arabadaki tekleme ve hız kesince stop etmesi hiç olmadı çekişindede az da olsa düzelme vardı sanırım değişen ateşleme bobininden kaynaklandı.Fiyatının sanki anlaşmış gibi tüm ustalar 6,7,8 hatta 10 bin tl diyen dahi oldu.İnternette yedekparça fiyatları 550 tl den 1600 tl ye kadar var ama ustalar kendileri temin ettikleri için bir sürü laf kalabalığı yapıp parça getirmemide istemiyorlar ne yapacağımı şaşırdım.

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam her şey için geçmiş olsun , bütçe durumunu bilemiyorum servisle görüştünüz mü hiç , kullanılan parça ve işlem için garanti çok önemli. Evet dışarıya göre pahalı olacaktır ama dışarıda doğru usta , doğru parça doğru işçiliği buluncaya kadar ne kadar harcayacağınızın bir garantisi yok.
    Ya da hangi
    İldesiniz bilmiyorum , gerçekten işçiliğine güvenilir bir usta bulup , parçaların temini konusunu konuşabilirsiniz ( kendiniz ve usta ortak temin gibi ). Maalesef orijinal parçalar bile olsa işçilik ön planda , inşaallah gönlünce çözersin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Asel kaan ben Tokatta yaşıyorum ve Hundai servis yok.Bu gün arabayı Bir tanıdık vasıtasıyla kendi ustasına götürdük akrabasıymış,Durumu ve yapılan işlemleri değişen parçaları anlattım.Ateşleme bobinlerini tek tek çıkardı ve yerlerini değiştirerek deneme yaptı ateşleme bobinlerinden bir tanesininde yanık olduğunu Daha önceki ustanın bunu bilerek değiştirmediğini Sorun bobinlerde değil diyerek daha masraflı olsun diye silindir conta takımının değişmesini istediklerini anlattı.Yeni bir bobinide takıp araba ile tur attık sarsıntı vuruntu ve düşük hızda titreme yada stop etme yoktu araba çok rahatlamıştı.motor sesi çok iyiydi.Ahlaktan ve dürüstlükten yoksun ustalar malesef müşterileri kandırmak için şeytanın aklına gelmeyen yolları denediklerini söyledi.Daha sonra fren balatalarım kötü durumdaydı onlarıda komple yenisi ile değiştirdim.Toplam 1250 tl ödedim balatalara ve ateşleme bobinine.daha öncede 700 tl ödemiştim diğer ustalara toplam 2000 tl ye sanayiden çıktım.
    Araştırmadan soruşturmadan işlem yaptırsaydım boşu boşuna binlerce lirayı heba edecektim,Yaşlı ve tecrübeli usta olmasaydı.Allah ondan razı olsun.
    Cümlemize kazasız belesız keyifli sürüşler dilerim.

ai_torcuk, MAERKEK, MSC ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hepten geçmiş olsun , güle güle kullan.
    Arabanız da çok yakışıklıymış , masrafı değer.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme: 16 Ekim 2022
    MAERKEK bunu beğendi.
  9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    artan maliyet ve kiralar bazı ustaları kötü yola itmiş durumda. aracınızda bir arıza varsa en az iki ustaya daha göstermenizde fayda var. fiyat bu denli artmaya devam ederse, millet artık kendisi bakım ve onarım yapmaya başlayacak.

vpolat, koreci, ai_torcuk ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Piyasa şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor fiyat konusunda buna diyecek yok Fakat Az kazanıp Helal lokma yemek yerine Çok kazanıp Haram yemeyi tercih ediyorlar.Yanlarında bulunan iki üç tane genç çırak yada kalfa Ustanın uygulamalarını görüp gelecekte onun gibi davranıp İnsanları Nasıl kazıklayacağını Öğreniyorlar.
    VE şunu Gördüm hiç bir usta çıraklara gelin bakın şurası şöyle burası böyle diye göstermiyor hatta yanında durmalarını dahi istemiyorlar.

11. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Herkese kazasız sürüşler dilerim.Aracım 2009 model 110 binde cvvt severek kullanıyorum içi geniş ve rahat. Kars Erzurum arasında ocak ayında gece lapa lapa kar yağarken diz boyu kar asfaltı kaplamışken banamısın demeden rampaları zorlanmadan çıkışı ne kadar doğru bir tercih yaptığımın kanıtıydı.Lastiklerim michelin lastiklerininde hakkını yemeyelim.Bu modellerin tek sıkıntısı 5 vites olması 6.cı vitesi aramıyor değil .

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Benim sorunlarıma çok benzer sorunlarmış ufkumu açtı biraz konu ama işinin ehli bir usta bulamadıkça sıkıntım sürecek gibi bakalım araştırmaya devam :)

13. 60mustafa60

60mustafa60 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    mustafa ertaçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    İ30 1.4 (2007-2012) FD
    Öncelikle iyi bir usta bulmanızı dilerim.Gerçekten büyük sorun usta bulmakta değil Asıl sorun alınteri ile kazandığımız rızkımızdan kesip aldığımız milyonluk arabaları satan firmaların servis ve yedek parça yetersizliği.Değiştirilen tüketici kanuna göre 7 COĞRAFİ BÖLGEDE TOPLAM 20 SERVİS yeterliymiş.Çok ama çok yetersiz ve tüketici için oldukca masraflı bir servis ağı.Araştırdım benim bulunduğum şehre en yakın Hundai servis 320 km uzakta.Bunu bilen sanayideki ustaların insiyatifine kalmış oluyoruz tüketici olarak.Aklınıza yatan ehil bir ustayı bulana kadar aramaya devam edin.

14. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Ben İstanbul'un göbeğindeyim herhangi bir yerinde olsa da kalkıp gidiyorum ustaya daha işe yarar birine denk gelemedim 15 senedir arabam var :)

Tek bildikleri şey yağ hava filtresi değişsin rutin bakımları sök tak yapsınlar arıza tespit edebilen komple motoru indirmeden makul fiyatlara tamirat yapan usta bulabilmek büyük mesele

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    o kadar karmaşık değil,
    bujiler bozuluyor, periyodik olarak değişmesi gerekir
    bazen(genelde 100bin kmden sonra) bobinlerden birisi bozulabilir. 200 bin kmye kadar belki hepsi değişir. bozulanın nasıl tespit edileceği belli. ustaya sormakla birlikte bir OBD cihazı alıp kendiniz bakabilirsiniz.
    araca hararet yaptırmamışsanız motor kapak contasına zarar gelmez.
    yine aracın yağ bakımını doğru yaptırırsanız motor kompresyon değeri de düşmez.

dolandırıcı ustaya denk geldiğinizi düşünüyorsanız; araç expertiz firmalarından birine gidip conta testi veya kompresyon testi yaptırabilirsiniz. tamiratı onlar yapmayacağı için size gördüklerini söylerler.

Bu Sayfayı Paylaş