10 Kasım LPG KABLO

2008 Era yol tutuşu testi..........

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Misafir tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Misafir

Misafir Guest

Bu gün çoktandır yapmak istediğim yol tutuşu testini gerçekleştirdim, Beylerbeyi'nden Bağlarbaşı'na çıkan Uvirajlı bir yokuş var'dır genelde yol tutuş testini orada yaparım, hem geniştir hemde pek trafik yoktur, tehlike arzetmediği için asılabildiğim kadar asılırım, neyse sonuç olarakyaklaşık 70 ile girip 85km hızla en ufak bir oynama olmadan U virajlı rampayı bitirdim'kiyol tutuşununa cok güvendiğim SkodaFelicia ile bile yaklaşık 90km ile sorunsuz dönüyordum, şimdilik standart bir araba için beklediğimden daha doğrusu söyleninlenler karşısında beklediğimden oldukça iyiydi,bu seferlik arabanın acemisi olduğum için fazla asılmadımbir dahaki'ne daha'da zorlıyacağım bakalım kaç km'de kopacak....

2. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Coşkun Abi süpersin. Test yaptığın yolu bilmiyorum maalesef ama eğer o virajda ufak bir iki bozuk bölüm olursa seni anında varsa yan şeride yoksa korkuluğa yapıştırabilir. Kaymak asfaltta sorun yok...

3. Misafir

Misafir Guest

İkazın için teşekkür ederim kardeşim, yaklaşık 45 senedir Beylerbeyi'nde oturuyorum ve açıldığından beri o yolu kullanıyorum, neredeyse santim santim ezberledim sayılır....https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif, ancak dediğin gibi yine'de temkinli olmak gerekiyor, dediğim çok müsait olduğu için (2 şerit çıkış 2 şerit iniş) gibi bu testi sadece orada yapabiliyorum tabi müsait olduğu zaman aksi takdirde işte böyle 3 - 4 ay beklerim denk getirene kadar.....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

4. yigido

yigido Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    çok merak ettim hocam ben eramla viraja girdigim zaman arka taraf tam ters yöne beşik gibi kayıyo sanki atıcakmış gibi ama atmıyo acaba bu atmaması için bi sistemmi yoksa en ufak bi virajda arka tarafın beşik gibi sallanmasımı?

5. Misafir

Misafir Guest

"Kayıyor"sözcüğünü sanırım "yığılıyor" yani fiziki olarak araba kayıpşerit değiştirmiyor ama arka taraf virajın tersine doğruyığılıyor demek istedin sanırım, sallanması merkezkaç kuvvetinden kaynaklanan fiziki bir olay, bu tüm arabalar için geçerlieğer gerekli önlemler alınmazsa bu sallanma sonucu arka taraf tutunamayıpkayar, kaymadığına göre demek'ki yol tutuşunda problem yok, ancak bizim araçların arka süspansiyonu yumuşak olduğundan bu salınım gerçekleşiyor, arka kaymak istiyor ama düzenek buna fırsat vermiyor ve her seferinde arkayı topluyor, bu toplama sonucu arka yerine geliyor ancak merkezkaç kuvveti tekrar savurmak istiyor ve bu olay devam edip gidiyor ve salınım gerçekleşiyor,her ne kadar sorun yaratmasa da bu olaybilmeyen insanları tedirgin ediyor.

6. yigido

yigido Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    teşekkür ederim hocam ögrenmek istedigim tam olarak buydu profesyonelce bi cevap olmuşhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

7. Misafir

Misafir Guest

Eywallah dostum.....rahmetli babam derdi'ki "bir işi ya tam yap ya da hiç yapma", Allah razı olsun ondan..........

8. Misafir

Misafir Guest

Bende birkaç kez viraja sert girdiğimde arka tarafta tekerler sanki ön tekerlerin aksi yönüne pozisyon alıyormuş gibi bir his oluyor. Virajı çok rahat alıyor. Bu sert süspansiyon bu gibi durumlarda çok işe yarıyor. Sizde orijinal lastiklermi var Coşkun abi. Bahsettiğiniz hız epey fazlada merak ettim.

9. Misafir

Misafir Guest

Benim şansıma üzerinde Brigestone çıktı, çok memnumun lastiklerimden, zaten tuttuğum bi markadır, bu arada zaten hızım düşük olsaydı normal bir sonuç deyip mesaj atmaya gerek duymazdım, senindedediğin gibi yüksek hızda yol tutuşu olmasıçok hoşuma gitti.
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

10. scorpion3560

scorpion3560 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    coşkun abi benim araçta ebd var bu ne işi yarar acaba

11. HaYLaZzZ

HaYLaZzZ Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hadı hayırlısı 120 km hızla felan dene bakalım coşkun abı ama gece dene o zamna daha ıyı olur

12. Misafir

Misafir Guest

EBD (türkçe'si elektronik fren dağılımı) kabaca frene yüklendiğinde fren gücünü lastiğin durumuna göre dengelemektir, yani diyelim'ki sağa dönerken fren yaptın, sol lastiklerin fazla frenlemeye ihtiyacı yok fren gücünün atıyorum %70'ini sağ lastiklere %30'unu sol lastiklere verir, yada frenleme yaptığın esnada lastiklerin biri tutunamadı fren gücünü diğerlerine göre bir miktar arttırıp o lastiğe yönlendirir gibi.

13. Misafir

Misafir Guest

Tabi ondan sonra beni yoldan toplasınlar, o yolda 90'ı göreyim yeter.........

14. scorpion3560

scorpion3560 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    vayyyözelliğe bak.geçen biraz hızlıydım abi birazsa dalgın kırmızı ışığı geç farkettim nastım frene araba hiç titremeden sanki alt takımlardan dengeliyomuş gibi oldu pat durdu tam çizgide.:)heralde bu özellikle araç sert frenlerde aracı dengeliyo

15. hayta38

hayta38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    İsmail HAYTA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    abi yok allah muhafaza o kadarlada deneme allah korusun kaza falan yaparsın.allah kimseye kaza bela vermesin

16. scorpion3560

scorpion3560 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    120 diyo ya ben oı hızı görünce ölümü düşünüyom ailemi düşünüyom bırakıyom gazı.

17. scorpion3560

scorpion3560 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bizim araç ferrai değil aile aracı.aslında 120 km en fazla yapılacak hız.ama dinleyen kim.tamam lastiklerini değiştirirsin yere alçaltırsın ama normalde çokkk riskli

18. Misafir

Misafir Guest

Tabi'ki faydası oluyor hemde tahmin ettiğinden de çok, hatta fren mesafesinin kısalmasında bile faydası oluyor, en basitindenbi masanın dört ayağının boylarının aynı olmadığını düşün bide dört ayağıda aynı boyda olanını düşün, olay bu işte.

19. Misafir

Misafir Guest

Yav EBD diyorsunuz ABS diyorsunuzya içim gidiyor hani. 1000 ytl tatil çekini vermeyin ABS li olsun aracım dedim kabul etmediler. İlla kakaladılar hediye çekini. Bende 1000 ytl daha çıkamadım verebileceğim rakam en son aldığım rakamdı. Şimdi pişmanım keşke zorlayıp EBD destekli ABS alsaydım. Şimdi mümkün değil...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

20. Misafir

Misafir Guest

Sürat konusunda dediklerinize tamamen katılıyorum, yaklaşık 35 yıllık sürücülük deneyimin ve aldığım "ileri sürüş teknikleri kursları" bana şunu öğretti "bilinçsiz süratinsonundaki faciakaçınılmazdır"

Not: Şimdi oğlum geldi yanıma mesajı okuduktan sonra "kesinlikle doğru bi laf" diyor, bi müddet önce kaza yapmıştı'da....

Bu Sayfayı Paylaş