LPG KABLO

2006 crdi otomatik starex hızlanma problemi

'Starex Forum - Club' forumunda ATABERK tarafından 6 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    S.A 2006 kısa şase crdi otomatik starex. alalı 3 ay oldu. km 124000 de. araç 80.90 a ulaşana kadar bi hal oluyorum. kesinlikle hızlanma problemi var. kick down yapmam gerekiyor her defasında normal gaza bastığımda araç kesinlikle hızlanması çok yavaş oluyor. düz yoldada aracı 130 km ilerisne getiremedim. sorunu bilen varsa anlatabilirmi. yokuş yukarı çıktığımda araç adeta bayılıyor. kick down yaptığımda yokuş yukarı araç 80 km yi geçmiyor o hızda sabitleniyor pedal sonuna kadar basıyorum. hiç geri çekmeden.hızlanma kesinlikle yok. sizce normalmidir.? yağ ve filitreler yeni değişti. kışlık lastik vardı lastikler yenilendi.yağ eksiltme duman atma çalışmasında hiç bir problem yok. 90.110 km hızda kullandığımda yakıt sarfiyatı 410krş.

2. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    arabamda 700 kilo yük vardı yükü indirdik. şu an düz yolda sürat denemesi yaptım. kick down yaparak 140 km de sabitlendi. bu hız makulmüdür yoksa dahada hızlanması gerekiyormu ? 10 km lik bir artış oldu yüklü hali ile. saat 10 da sanayiye gideceğim. bakalım ne sorun çıkacak. birde mazot filitresini değiştirmemiştim onuda değiştireceğim.

3. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    140km hıza ulaştığınızda aracınız 4. viteste ve motor devriniz 2700-2800 civarında ise sorununuz güç ile ilgili,...Şayet bu hızda motor devriniz 3500-4000 civarında ise ve siz ayağınızı gazdan hafifçe kaldırdığınızda vites büyümüyor 3. viteste kalıyorsa sorun vites kutusundadır.

4. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    hocam tşk.ler bilgi için. söylediklerinizi test edeceğim. peki bu arabanın kaç km yapması gerekiyor. 140 km normalmidir. birde yokuşlarda 80km de sabitleniyor eğime göre en fazla 90 km yi geçmiyor yüklü iken. yükümüz ortalama 700 kg

5. tna07

tna07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Tunahan YAVUZ
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Opel
    Belki turbosu varsa onda sıkıntı vardır. Doblo vardı turbosu arızalı oda öyleydi basıon gitmiodu bi baktırın isterseniz

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aracınızın düz yolda 160 km hıza kadar rahat gelmesi gerekir. Son viteste hızınız 1000dev/dk 50km dir. Buda aracın 140km hıza ulaşması için 2750 devir gibi bir devre gelmesi anlamına gelir. Eğer bu hıza ulaştığınız halde (dip gazda) araç motor devri 3500-3750 gibi bir devirde ise araç 3. viteste kalıyor demektir. 700kg yük araç için fazla değil. Ancak yine de yüksek sürate ulaşmak için yüksek bir yük.
    Otomatik CRDİ starex'in en büyük handikabı 4 ileri oluşudur. Yüksek bir son dişli oranı ile de araç ne yazık ki güç istenilen yerlerde yeterli performansı verememektedir. Örneğin yokuşta....80km hızda sabit kalıyor diyorsunuz. Bu durumda aracınız eğer 2. viteste kalıyor ise, sizin ayağınızı gazdan çekip aracı bir üst vitese geçmesini sağlamanız ve akabinde hızlanmaya devam etmeniz gerekir. Ancak siz gazdan ayağınızı çektiniz, araç vites büyülttü tekrar gaza bastınız ve vites küçülttü ise şanzuman bir bocalama yaşıyor demektir. Mutlaka şanzuman yağınızı kontrol ettirmelisiniz. Eksik yada (kısa süre önce aldığınıza göre) eski olması durumunda vites kutusu vites geçişlerinde gecikme yaşıyor olabilir.
    Şanzuman yağınızı mutlaka kontrol ettirin ayrıca birkaç kontrol yaparak burada paylaşın. Ona göre daha etkili yorumlar yapabiliriz.

1- 140km hızda motor devrinizi ölçün. Sonrasında gazdan az bir miktar hafifçe ayağınızı çekin. Araç vites büyültmesi yapması ve motor devrinin düşmesi gerekir. Ayrıca vites kilitlemesi devreye girmesi gerekir (bu esnada araç sanki düz vites gibi hızlanmaya devam eder)
    2- 80km hızda ilerlemiyor dediğiniz noktada vites kolundan OD tuşunu off konumuna getirin (göstergede ışığı yanar). Bu durumda hızlanmanızda yada motor devrinizde bir değişim oluyor mu.
    3- Vites D de ve Seçim tuşundan HOLD seçeneğine gelin. Aracı sıfırdan kaldırın. Sonrasında hold seçeneğini kapatıp tekrar hızlanmayı deneyin. Farklılık var mı?

7. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    antalya manavgatta aracı gösterdim. fakat burdaki servis küçük arabalara bakıyor. açıkcası starex ten anlamıyorlar. arabada hiç bir sorun olmadığını söylüyorlar. araçta vites geçişleri normal. 1.2.3.4 viteslere geçiyor. araçla düz yolda 80 ile gidiyorum. hafif firene atıyorum vites 3. viteste bu arada 70 kmye düştüm. tekrar hızlanmak istiyorum gaza basıyorum araçta hiçbir tepki yok sabit hızda devam ediyorhızlanma çok yavaş tabi bu arada arkadan gelenler kornaya asılıyor. dip gaz yapmazsam kesinlikle araç hızlanamıyor. mazot filitresini yağdeğişimi hava filitresi değişimi. yazlık lastik. taktırdım. yakıt katkısı attırdım. hiç bir değişiklik yok malesef. araç viteslerinde takılma geçmeme gibi hiç bir sorun yok. ve araç bu bakımı yaptırmadan önce kışlık lastikleri üzerinde iken çok rahat düz yolda çokta zorlamadan 140 150 yapıyordu. ve km de 380krş 390 arası yakıt sarfiyatı vardı. bu işlemlerden sonra yakıt 440 a yükseldi ve hızlanmak dip gaz yapmadıktan sonra problem. özellikle 60.90 kmler arası çok yavaş hızlanma gerçekleşiyor. araç dip gazla şuan düz yolda 140 ı geçemiyor malesef dip gazda iken. OD tusunu kullanıyorum arada o tuştada problem yok of yaptıktan sonra 4 vitese geçiyor. ama pover tuşuna geldiğimde holdla pover arasında hiç bir değişim izleyemedim. sürüşte. şanjuman yağına baktırdım bir problem olmadığını söylediler. hem yakıt sarfiyatı arttı bakımdan sonra hem hızlanma problem oluyor anlamış değilim. dünde opet e uğradım mazot aldım. arabayı çalıştırmak istedim araba çalışmadı. bir müddet bekledim 3. marşta araba çalışmaya başladı. bu durum hiç olmamıştı

8. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    arkadaşlar turboyuda gösterdim hava akış metre herşeye bakıldı problem yok dendi. ama sanayide özel servisteki arkadaş çalışmasında gaz yeme gibi hiç bir problemin olmadığını söyledi. antalyada doğan makina diye bir yer söyledi. tel açtım randevu aldım cumartesi sabahtan bakacaklarını söyldiler onlarada herşeyi anlattım. duman yok çalışmasında vites geçişlerinde gaz yeme problemi yok!! ama gel gelelim düz yolda araç 130 u geçmiyor bir türlü. devir saatide normal hızlanmada.!! bakalım ne diyecekler yazarım cumartesiden sonra...

9. snaps

snaps Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    75
    Ad Soyad:
    Ali GÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    sonuc ne cıkacak bende merak ettim takipteyim geçmiş olsun

10. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    arkadaşlar servise gittim bilgisayara bağladılar. motor değerlerinde otomatik viteste turboda aklınıza ne gelirse hiç bir problem bulamadılar. malesef araç hala aynı düz yolda 130 hafif rampalarda bayılma devam ediyor. 60 90 km arası hızlanma çok yavaş. usta motoru açıp bakmak lazım dedi enjektörlere pompaya. bana pek inandırıcı gelmedi. bir arkadaş yazılım atar dedi düzelir sizce yazılım bu sorunlarımı düzeltirmi ?

11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Forumda yazilimlisinin video su var.

12. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    bir arkadaşın kia sorento jip varmış. bendede aynı sorun vardı yazılım attırdım düzeldi dedi. yazılım 140 km reyi geçirtirmi ?140 kmyi geçmiyor araç.

13. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    140 la giderken devir kacta oluyor peki dikkat ettinizmi

14. ATABERK