LPG KABLO

2005 Santafe Gaz Kesme Sorunu Ve Yüksek Devir

'Santa Fe Forum - Club' forumunda mertozcelik tarafından 27 Nisan 2024 tarihinde açılan konu

1. mertozcelik

mertozcelik Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mert özçelik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Merhabalar.2005 santafe 2.0 crdi otomatik dizel araca sahibim. Gaz kesme sorunu yaşıyorum. olay örgüsü şöyle: Yaklaşık bir sene önce Mersin yolunda yokuşta çekiş düşüklüğü yaşadığım için döndüğümde aracımı ustaya gösterdim. O zamana kadar araçtan bir şikayetim yoktu. Hava akış metre ön hortumu(hava filtresinden turboya giden hortum) yarılmış ve başka bi hortum da yerinden çıkmış. Akış metre hortumu bulamadığımız için geçici süreliğine tamir etti. Ertesi gün ankara ya doğru yola çıktığımda 110 ile giderken bi anda araç gazdan kesildi. Gaz pedalı hiç tepki vermedi. Araç 4wd sistemi uyarı ışığı yanıp sönerken motor arıza ışığını yaktı. tekrardan memlekete dönmek zorunda kaldım. Yolda giderken gaz kesip ışıkları yakıyor. birkaç dakika sonra fren yapınca, gaza yüklenince yada aracı kapatıp açınca düzeliyor. motor arıza ışığı yanık kalıyor. birkaç gün yapmadığında motor ışığı kendiliğinden sönüyor. zaman zaman aracı ilk çalıştırdığımda yine 4wd sistemi uyarı ışığı yanıp sönerken yüksek devirde çalışıyor hareket edince düzeliyor. Akış metre hortumunu orjinaliyle değiştirdim (eski hortumun alt gözükmeyen kısımları baya yıpranıp parçalanmış durumdaydı.) ama yine ara ara bu sorunu yaşadım. ustalar bir çözüm bulamadılar. Farklı ustalarda Cihaza bağlandığında aldığımız arıza kodları şöyle;
    p1726 gaz kelebeği konum sensörü (aps) girişi sinyal kaybı.
    P0220 gaz pedalı konum sensörü 2.devresi
    P 07410
    P0107
    U 0004
    Ustalar gaz pedalının değişmesi gerektiğini söylediler ama orjinal parça üretimi durmuş.çıkma parça bi tane bulup ustaya taktırttığımda pedal hiç tepki vermedi. (Tabi çıkma parçanın arıza durumunu bilemiyoruz.) tekrar eskisini kullanmaya devam ediyorum. Parça bulamıyorum. sorunun oradan olduğuna da emin değilim. yine burada okuduğum bir yazıda elektriksel sorunların led far kaynaklı olabileceğinin söylenmesi üzerine eski farları da taktım ama sonuç değişmedi. birkaç ay hiç yakmayıp sonra bir hafta boyunca ara ara yaktığı oluyor. Klimayı ayak kısmına verip soğuk tutunca daha az yaptığını , araç sıcak altında kaldığı zamanlarda daha çok yaptığını düşünüyorum belki bir şey ifade edebilir. hava değişimi nasıl etkiler bilmiyorum. Ankara'da yaşıyorum. önereceğiniz bir usta varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme: 27 Nisan 2024
    MAERKEK bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,063
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun,

bu kodlar çok genel, mesela map sensörü arızası da olabilir, krank sensörü arızası bile olabilir.

ama araçtan canlı veri almak daha doğru sonuç verir. mesela ilk lamba yaktığında hangi arızaları veriyor, bu bilinse daha doğru olur.

aracınızdaki birçok parça aynı yıl üretilen sonata ile ortak. ama birçok parçayı orjinal ve sıfır olarak bulmanız zor.

3. mertozcelik

mertozcelik Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mert özçelik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    @Halil bey yorumunuz için teşekkürler. Geçen yaz Mersine giderken yolda araç stop etmişti. krank sensörü o zaman değişmişti. sonrasında azaldı ancak bu sorunlar yine ara ara devam etti. bir de şöyle bi ekleme yapıyım araç nemli bölgede ve özellikle yağmurlu havada daha çok yapıyor. olaylar da zaten ilk Mersine gidip gelmemle başlamıştı. orada nem alıp sonra su buharı mı oluşturdu bi yerlerde bilemiyorum. Bir süredir yine sıkıntı yoktu ama malum bu günlerde Ankara da havalar çok yağmurlu, araba daha çalıştırırken yine ışıkları yakmaya başlıyor. neredeyse zor hareket ediyor sürekli gaz kesiyor. motor kısmında bariz bi su alan yer göremedim. araç altından ıslanıp sıkıntı çıkaracak bi yer olabilir mi? yada nemden etkilenen? gaz pedalının sensöründe bi sıkıntı olmuş olsa araç aylarca yapmayıp sonra arka arkaya yapması mantıklı gelmiyor. yada orası mı nem alıyor? parça olmadığı için de çok oynatmaya korkuyorum. @MSC @santafe2004 yardımcı olursanız çok sevinirim.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,316
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, pedalın tesisatı kontrol edildi mi? araç üzerinde sonradan takılan alarm, park sensörü vs var mı?

5. mertozcelik

mertozcelik Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mert özçelik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ustalar cihaza bağladıktan sonra, pedal üstündeki sensörde sıkıntı olabileceğini söylediler. sensör tek olmayacağı için pedalın tüm değişmesi gerekir dediler. kaç usta gezdim hiç biri fiziksel bir müdahale yapmadı. ama araştırdığım kadarıyla sensörün içini wd40 la temizleyenler var.bi zararı yada faydası olur mu? araca sonradan takılan arka park sensörü ve double teyp var. cruise control de çalışmıyor onu da eklemiş olayım.

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,316
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    sonradan takılan sistemlerden direksiyon altından akım alan varsa geçici olarak iptal edilmesinde fayda var. akım dalgalanması nedeniyle de pedal verisi bozulabiliyor.
    cruise control tuşlarınız sağlamsa fren müşiriniz arızalı olabilir.
    pedalı söküp potans kısmının içini temizleyebilirsiniz, olduğundan daha kötü bir durum yaşamazsınız.

örneğin ;

7. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,784
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
  8. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,784
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    izmir mobis i google dan aratıp iletişim numaralarından sorgulayın ellerinde mevcut olabilir .ben yazdım lakin yasak olduğundan kaldırılmış ben çoğu orjjinal parçayı ordan temin ettim şimdiye kadar yetkili servislerde bulamadığım

Bu Sayfayı Paylaş