LPG KABLO

2004 Elantra Sol Aks Değişimi Sonrası Abs Işığı Neden Yanar?

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda Uzmert42 tarafından 23 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Merhaba arkadaşlar! cuma günü 2004 Elantra aracımın, ilk kalkış esnasında ve çok düşük hızlarda (1. ve 2) vites aralığında, 1000-1200'lü devirler arası) yaşadığım lok lok şeklindeki tok bir ses eşliğinde titreme sorunu nedeniyle komple sol aks değişimini ve orijinal ürün ile yıpranmış olan arka motor kulak/takoz değişimini yaptırdım. Aksın markası MGA. Bu marka yerli diye satılıyor ancak Çin malı olduğu aksçı tarafından teyit edildi. Gerçi 8 yıldır kullandığım aracımın üzerinden çıkan aksın orijinal olabileceğini düşünüyordum ancak o da Çin malı çıktı! Bunu da aksçıdan öğrendim. Ban aracı aldığımda bu akslar üzerindeydi. Ben aracı almadan önce kim bilir ne zaman değişti bilmiyorum. Demem o ki, Çin malıysa bile iyi dayanmış. Neyse, MGA marka sol aksın komple değişimi sonrası aracı 5, 6 defa Dur kalk denemesi yaparak tecrübe ettim. titreme ve ses sorununun tamamen ortadan kalktığını gördüm. Ancak ustanın yanına döndüğümde, gösterge panelinde ABS ikaz ışığının yandığını gördüm. Ustam da enteresan bir şekilde olayı şaşkınlıkla karşıladı!? Daha önce aks değiştirmemiş olabileceğini bile düşündüm açıkçası. Abs kablosunu ve aksı tekrar kontrol etti ama ABS kablosunun fiziksel olarak hasarsız olduğunu söyledi. Zaten öncesinde de ABS ile ilgili bir sorunum yoktu. Sonrasında aracı, ustamın tanıdığı bir elektronikçiye götürdük. Oradaki elemanın, ustama söylediği ilk şey "Eski akstaki ABS dişlisini/tırtığını yeni akstakiyle değiştirmedin değil mi?" Oldu! Neyse döndük geri, tekrardan takılan yeni aksı araçtan sök. Sonra eski akstaki ABS dişlisini/tırtığını yeni aksa tak (baya zahmetli bir işti) sonra yeni aksı eski ABS dişlisi/tırtığıyla birlikte tekrar araca monte et, bir sürü angarya iş. Sonuç olarak tekrar tecrübeye çıktım, Bu arada değişimden sonra da ABS ışığı hala yanıyordu! bir kaç kez hızlanıp hızlanıp ani duruşlar yaptım ve en son yaptığım sert frenlemeden sonra abs ışığı nihayet söndü. Yeni aksın üzerinde gelen ABS dişlisi ile eskisi arasında, eski dişlinin hafif paslı ve yıpranmış olması dışında ölçü ve ebat olarak hiç bir fark olmamasına rağmen böyle bir sorun ile karşılaşmak hayret verici. Bilmiyorum böyle bir sorun yaşayan oldu mu aranızda ama, artık ABS ışığı neden yanar sorusuna belki de farklı bir cevap olabileceğini ve Elantra kullanıcılarıyla bu bilgiyi paylaşmak istedim. Farkındayım, biraz uzun oldu herkese kazasız, belasız sürüşler ve iyi günler diliyorum. Bilgi paylaştıkça büyür!

isaslan bunu beğendi.
  2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    O dişlere bakarak tekerleğin dönüş hızını ölçüyor. Düzgün ölçemeyince fren ve abs lambası yanıyor.

Uzmert42 bunu beğendi.
  3. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dişliler tıpatıp aynı. Eğer ABS sensoru dişliler arasındaki micron farkını ölçüp hata veriyorsa ona diyecek birşey yok. Tertemiz yeni ABS dişlisini beğenmedi bizim sensör. Benim anlatmak istediğim, WEB'de aks değiştirip ABS arıza ışığı yananlara, sorunu, ABS kablosuna ve sensöre bağlayıp degiştirenlere yönelik olarak arızanın dişliden kaynaklı da olabileceği bilgisini değerlendirmeleri için.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Abs sensörüne zarar vermiş olabilirmisiniz?

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ben anladım zaten neden yazdığınızı belki üstündeki pisliğe alışmıştır :D

6. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hayır, ABS sensörü ve kablosunda bir sıkıntı yok. Değişen yeni aksın dişlisini okumadığı ve ABS ışığını yaktığı için eski aksın dişlisini yeni aksa taktıktan sonra problem çözüldü. ABS kablosu ve sensörü zarar görse ABS ışığı eski dişliyi taktıran sonra da yanardı. Bu dişli değişimi mevzusunu, ABS ışığının neden yandığını elektronikçi söyledi. Ve gerçekten de ABS ışığının yanmasına neden olarak ABS dişlilerinin sebep olabileceğine bir cevap oldu.

ai_torcuk bunu beğendi.
  7. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ben de öyle düşünüyorum . Sen tertemiz ayna gibi parlayan dişliyi okuyama, yılların pas ve bilimum toz toprak tortusuyla kaplanmış dişliyi oku! Gerçekten inanılmaz...

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yazıyı okurken kaçırmışım. Bu araçlarda her zaman eski dişli takılır.

9. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Eyvallah üstad doğru diyorsun. Zira elektronikçi işi bildiği için direk bu eski dişli değişimi konusuna dikkat çekti. Malesef benim ustam bu konuda kendini yeterince güncellememiş. Asıl sıkıntı donanımlı bir atölyede değilseniz, uygun sokme takma aparatları yoksa, eski dişlinin sokulup yeni aksa transferinde aksaklık yaşanabilir. Bizim usta dişliyi kanırtarak, kitabına aykırı ve uygun olmayan yöntem ve altlerle zorlayarak çıkardığı için dişlinin koruma sacını ya da adını bilmediğim dişli sabitleme sacının orijinalliğini bozup, koruma/sabitl m saçının faturalı iç kısmını ezerek zarar verdi. Sonra da yankeski ve tornavida ile eski formuna getirmeye çalıştı. Daha da kötüsü, eski dişliyi, yeni aksa takmaya çalışırken yine uygun olmayan ekipman ve aletlerle kaba kuvvet uygulayarak takmaya başladı. Dişli çapındaki bir boru ile dişliyi aksa çakmaya çalıştı. Tabi çok sıkı geçmesi gereken dişliyi, yerine oturtmak için çekiç ile kaba kuvvet uygulamaya başladı. Bu esnada, nazım da geçtiği için kendisine, aksçıya götürelim ustam, onda uygun alet edevat vardır dedim, aks çin malıymış, ömrü zaten tartışmalı, bir de sen kaba kuvvet uygulayıp aksın ömrünü yem dedim . Baktı olmuyor, dişliyi şalama ile ısıtıp yerine öyle kolayca çaktı. Çaktı ama ısınan ve kuvvetle muhtemel zayıflayan bu dişliyi, aldığı bu darbelerden sonra kaç defa daha kullanabileceğim!? Asıl soru burada...

suleymanozer, ozgutozkan ve ai_torcuk bunu beğendi.
  10. bhdrsnk

bhdrsnk Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Bahadır ŞİNİK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dediğiniz gibi bende de aynı sıkıntı var.Benim Aracımda 2004 elentra üstünden çıkan kollar xd2 yazıyodu çıkmacıdan orijinal almışlar.O yüzden akslar baya uğraştırdı.Sizinde tecrübe ettiğiniz gibi eski dişliler takıldı.Şuan benimde ABS ışığım yanıyor ama sürekli değil bazen sönüyor bazen yanıyor trigeri değiştireceğim için bekliyorum o zaman kontrol ettireceğim.Konu dışında yeni kullanıcıyım bu elentra nın hangi modelleri XD hangi modelleri xd2 yanıtlarsanız çok sevinirim.

11. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra xd2'ler 2004 sonrası modeller. 2004 sonrasındaki modellere dikkat edin on panjur ve farlar farklıdır.

bhdrsnk bunu beğendi.
  12. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sizin ABS kablosunda/sensöründe hasar oluşmuş olma ihtimali söz konusu. ABS ışığının yanıyor olması ABS nin devreye girdiğini gösterir normalde. Dediğiniz gibi her hangi bir frenleme olmadan kafasına göre yanıp sönüyor ise dediğim parçanın arızalı olabileceğine işaret ediyor.

bhdrsnk bunu beğendi.
  13. bhdrsnk

bhdrsnk Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Bahadır ŞİNİK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim.