LPG KABLO

2 Yıllık Ioniq Deneyimi Ve Son Yakıt Tüketimi

'Ioniq Forum - Club' forumunda katitan tarafından 11 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. kazimargun

kazimargun Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    kazım argün
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba. Bodrum da yaşıyorum. 13000 km de 5.1 yakıyor.

MSC bunu beğendi.
  2. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    merhabalar,normalde dikkat etmeden kullanınca(hiçbir aracımda da gazı köklemem) 4,6 lt yi pek geçmedim,5 lt leri kış ayları hariç hiç görmedim.Bodrum merkezinde çok olmasada az dışarı doğru rampalar ,yokuşlar etkili olabilir.Siz orada yaşadığınız için biraz daha bilgilendirirseniz iyi olur aslında yol şartları nasıl,kullanımınız nasıl? almayı düşünende daha net bilgilere ulaşır.:)

3. kazimargun

kazimargun Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    kazım argün
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Evet, Bodrum a pek düzlük bir ilçe diyemeyiz ama şu ana kadar yolun yarısını uzun yolda yaptım. Kesinlikle sakin bir kullanıcıyımdır. Araç Hyundai de 1,5 yıl kadar beklemiş. Akü bu esnada negatif etkilenmiş olabilir diye düşünüyorum.

katitan bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benzin 7 lira üstünde ve siz 26 kuruş yakıyor diyorsunuz . Bunu lpg fiyatından hesaplasak ne kadara gelir . 15 kuruş falan herhalde

katitan bunu beğendi.
  5. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Kesinlikle ilerde alacağım hybrid araçlardan . Japonyada minicik 600 cc motorlu ve hybrid olanları var. Şehir içinde binecekler kesinlikle tercih etmeli.

katitan bunu beğendi.
  6. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aküden kaynaklandığını sanmıyorum.Bildiğim kadarıyla Hibritlerde kullanılan aküler aracın ömrü ile eşdeğer ve performans kaybı olsa bile çok düşük olur.Eskiden forumda bir arkadaş demişti;15-20 bin km sonra araç oturunca ve siz alışınca tüketim dahada düşecek benim öyle oldu diye...Şimdi bakıyorum dediği gibi oluyor ayrıca geçen sene bu konuları konuşurken havanın soğuması,lastik basıncı,klima etkili olduğunu kanıtladık neredeyse :D...Ben kapıdaki lastik basınclarını(36 psi hepsi) kullanıyorum biraz sert gelebilir benim için ideali o..Gerçi tüketim değeriniz çok uç değer değil ama genelde kullanıcıların ortalaması 4,3-4,7 lt arası yazın kışın 5.0-6.0lt arası

7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hibritler 1990 lardan beri kullanılıyor aslında hatta yanlış hatırlamıyorsam abd de bir eyalet 1972 lerde elektrikli araçları kullanıyorlar sonra benzinli araçlar ucuza getirtilip elektrikli araçların önü kesiliyor falan.Dış güçler,para babaları her yerde abd falan dinlemiyor:D.Bize 4lt-5lt lerde yeter aslında ama bizim hibritlerden beklentimiz çok yüksek ayrıca bilgi sahibi olmadan fikrimiz var.Adam diyor ki hibrit alıp 4-5 lt yakacağıma 1.0 motorlarda o kadar yakıyor bunu diyen kişi kullanmamış bile hayatında şehir içi sakin istanbul trafiğinde 7 lt den aşağı yakman çok zor,az dokunsan 7.5-8 lt ler geliyor.Hibrit alacağıma elektrikli alırım 450 km menzil var diyor hiç araştırmamış,o en minimum kullanımda öyle farlar açıksa,klima açıksa yada güç tüketecek şeyler açıksa,gaza yüklenirsen anında 320 km lere 260 km menzile düşüyor.Altyapı daha türkiye için yok derecede ve hızlı şarj süreleri şuan 1 saat bunu 20 dk bile yapsalar sırada 3 kişi olsa seninde doldurma sürenle 1 saati geçiyor ve bu 200-250km menzil için olacak 250km sonra bir daha duracaksın şarj için ve şarj istasyonlarında elektrik kesilmesi durumu varmış o zaman elektrik gelene kadar bekleyeceksin.Evde şarj etmek riskli olabiliyormuş hem 10 saat sürüyor hem de akımın düşmesi,yükselmesi elektrik kesintisi en büyük sıkıntıları.Test videoları vardı 100km/2lt tüketime eşdeğermiş.Bakım maliyeti çok az en büyük avantajalarından biri bu zaten ama pil değişimleri yüksek maliyetli.Onun yerine çoğu firma hibrite yöneliyor tüketimi 2,5-3lt lere çekmeye çalışıyorlar,öyle olsa 45lt lik bir depo ile 1400km yol yaparsın sürekli şarj etme durma derdinde yok kafan rahat.Hibrit araçları,elektrik ve benzinin mükemmel uyumu olarak görüyor,elektrik motoru düşük devirlerde yüksek torku veriyor yüksek devirleri de benzin ele alıyor.Hibrit araçlarda pil hacmi elektrikli araçlara göre düşük olduğu için değişse bile maliyetleri çok düşük kalıyor.Teknolojinin hızı hesaplanarak,elektrik motoru bulunan araçların tam olarak yaygınlaşması 2040-2050 ler olarak görülüyormuş..o da %100 elektrikli değil,hibrit ve elektrik araçlar dahil.Bu arada herkes sadece elektrikli araclara odaklanmış durumda ve Hidrojen yakıtı göz ardı ediyor.Hyundai bu konuda öncülerden ve toyota,mercedes,honda,lexus hidrojenli araçlarını yaptı Hyundai nexo hidrojenli otomobili seri üretimde ve satıyor hatta otobüsü tanıttı..Bmw,audi,ford bunlarda Hidrojen üzerinde çalışıyorlar.Biz sadece elektrikli düşünüyoruz ilerde tahminimce 2040-2050 yıllarında Hibrit,%100 elektrikli ve Hidrojen yakıtlı araçlar piyasalarda bol bol olacak ve öyle uzun süre ilerleyecek.Beyin fırtınası yapalım biraz :D

MAERKEK, santafe2004 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  8. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    yazınızı keyifle okudum.bir düşünsenize her yer bu araçlarla dolu sessizlk azalmış gürültü kirliliği kornalar dışında azalmış egzost salınımları dahada düşmüş insan yadırgar :)

katitan bunu beğendi.
  9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Halil Bey,

hidrojen yakıtlı otomobil yapmak çok kolay ama yakıtın depolanması çok zor ve pahalı. hidrojen en kolay sızan gazdır. yakıt hücresi dediğimiz hidrojenin girdiği ve suyun çıktığı elemanlar sayesinde hidrojenden elektrik üretiliyor.

eskiden pil teknolojisi gelişmediği zamanlarda hidrojenli araç yapmak mantıklıydır. günümüzde pil teknolojii geliştikçe hidrojen yakıtın fizibilitesi düşüyor. ayrıca hidrojenin üretilmesi sırasında ortaya çıkan maliyet de işin ekonomikliğini bozuyor.

ben hibrid araçların zaman kaybı olduğunu düşünüyorum, ama tüketici için değil üreticiler için. hibrid otomobiller normal benzinli otomobillerin bütün olumsuz özelliğini üzerinde barındırıyor. mesela belirli zamanda değişmesi gereken hava ve yağ filtresi ve yağı, bujiler vb. mesela güç üretmek için en az 25 kiloluk krank milinin binlerce devir dönmesinin zorunlu olması.

sadece elektrikli olan araçlarda bu kötü kısımlar ortadan kaldırılıyor.

iş sadece şarja kaldı. bu işi de çözüyorlar. evdeki şarj işini çözdüler, evde rahatlıkla yavaş şarj edebiliyorsunuz. ayrıca yeni otoparklar yapıldı. araç fişe takılmadan kablosuz şarj oluyor.

ben elektrikli araçların 2030'u görmeden yaygınlaşacağını ve her satılan 2 araçtan birisinin full elektrikli olacağını düşünüyorum.

katitan bunu beğendi.
  10. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Ben şehir içinde dur kalk trafiğinde sessizce gitmenin yolunu hibritte buldum. Çaktırmayın şu an bisiklet kullanıcısıyım. Sessizlik hafif zincir dönme sesi doğa temiz hava

katitan bunu beğendi.
  11. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Elektrikli araç dönüşümü sandığımız kadar kolay olmayacak. Hala bazı teknolojik eşikler var aşılması gereken. Şarj süreleri halen hızlı şarj istasyonlarına rağmen bir benzinli araca yakıt doldurmak kadar kısa sürede olmuyor. Şarjı daha hızlı yapmak için daha yüksek kilowatt kapasiteli şarj istasyonları kurmak lazım ancak onu da şu aşamada bir yere kadar yaygınlaştırabiliyoruz. Çünkü şehirlerin enerji dağıtım altyapıları da bunu limitliyor. Bir caddede veya park yerinde aynı anda birkaç aracın şarj olması mümkün, bunu yapabiliyoruz. Ancak aynı cadde veya park yerinde aynı anda 40 veya daha fazla aracın birden şarj olacak olması demek o bölgedeki elektrik dağıtım altyapısına çok ciddi bir yük demek. Kilowattlarca elektriği anlık olarak şebekeden çekmek çoğu Avrupa şehrinin altyapısı için bile mümkün değil.

Kısa ve orta vadeli çözüm daha verimli içten yanmalı motorlarla donatılmış hibrit araçlar bana göre. Günümüzde 400km menzil eşiğini aşabilen çok fazla ticarileşebilmiş elektrikli araç yok. E ben Ankaradan Antalyaya ailece tatile gideceğim, Afyonda veya Konyada durup en az 45dk-1 saat zorunlu şarj molası mı vereceğim? İçten yanmalı motorlarda "downsizing" akımı nasıl çıktı, neden çıktı? Verimlilik günden güne artacak ve hibrit çözümlerle desteklenecek, bence şu an için daha iyi bir pil ve şarj teknolojisi geliştirilene kadar en makul çözüm yolu bu.

İşin elektrikli araç üretim maliyetleri boyutuna hiç girmedim, sadece teknolojik kısıtlardan bahsettim, maliyetler çok ayrı bir boyut.

santafe2004 ve katitan bunu beğendi.
  12. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Şuan elektrik üretimlerinin çoğu hala fosil yakıtlardan sağlanmakta kömür gibi ve bunlarında gaz salınımları baya fazla.Okuduğum bir makalede şuan elektrikli araç bataryası üretilebilmesi için 11 ton CO2 üretiliyor,benzin ve dizelin 10 yılda çıkarttığı salınıma eşdeğer.İlerde bu üretimler için kömür,doğalgaz azalacak belkide elektrik maliyetleri artacak bu seferde bu dediğim Hidrojenin ayrıştırılmasında da geçerli.Yenilenebilir enerjilere geçiş olması lazım,Şebekelerin yenilenmesi lazım,Menzillerin artması,Şarj sürelerinin baya kısalması ve en önemlisi elektrikli arabaların fiyatlarının alınabilir olması lazım bunların oturması bence adamların dediği gibi 2040-2050 gibi anca olur:DŞuan benzinli ve dizel araçların bizi taşıma enerji oranı + verimliliği bakıldığında %1,hidrojenin %5,elektrikli aracın %7 yani en iyisi elektrikli görünse bile geri kalan %90 lık kısımlar boşa gittiği söyleniyor.Belki bataryalar ufalır çok az enerji ile çok uzun kmler gidilir,Şebeke hatlarına çok yük binmez o zaman elektrikli tam anlamıyla iyi olur ama bu 20 25 yıllık süreçte hibritler mantıklı gibi tabi bunlar bizlerin görüşü ileriyi yaşayıp göreceğiz ;)

13. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkürler :)Beyin fırtınası iyidir biz tam olarak konuya hakim değiliz daha neler olacak bakalım bence bu araçlar üzerinde çalışanlarında en çok takıldıkları noktalar buralardır.

santafe2004 bunu beğendi.
  14. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet bende sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum.Bizi bir %100 elektrik sevdasına attılar:DAltyapılar nasıl olacak,kömür,doğalgaz,yenilenebilir enerjiler ihtiyaçları karşılayabilecek mi,Şebekelere yükleri taşıyacak mı?çevreye duyarlı diye elektrik araçların bataryalarının üretimindeki karbon salımlarını neden kimse söylemiyor,%100 yenilenebilir enerjiyle üretemedikten sonra elektriği ne anlamı kaldı petrol tüketmeyecez,kömür ve doğalgaz tüketecez bu seferde.Bugün petrol azalıyor diye düşünüyorsak yarında kömürler,doğalgazlar azalacak ve en önemlisi yeni teknolojiyle çözselerde bu sefer yeni teknoloji diye maliyetler yüksek diye araç fiyatları herkesin alabileceği rakamlarda olamayacako_O

santafe2004, muhendus ve gokhan06 bunu beğendi.
  15. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evim yakın olsa ilk yapacağım şey bisiklet almak daha da yakın olursa yürümek :) Şu aşamada bisikletle gidip gelsem işe bildiğin survivor hayatı yaşarım.Ezerler bizi buralarda yoksa yollar müsait olsa saygı olsa 7,8km demem alırım bisiklet birde elektrikli bisiklet olursa hiç sorma :D

MAERKEK ve santafe2004 bunu beğendi.
  16. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bir diğer ve hiç konuşulmayan önemli konu da elektrik motorunun sağlığa etkileri.
    İçindeki yüksek manyetik güç hücreleri bozabilir mi?

katitan bunu beğendi.
  17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ülkemizde bile üretilen elektriğin yarısı yenilenebilir kaynalardan üretilyor. rüzgar, jeotermal, güneş, hidroelektrik. bu oran 10 sene önce %10lar civarındaydı.

bir de tesla yeni kurduğu pil fabrikasıyla dünyanın pil üretim kapasitesini 2ye katladı. yani pil üretmek için şu kadar enerji kullanılıyor diye birşey diyemiyoruz çünkü rakamlar ikiye katlandı. henüz bu fabrika tam kapasite üretime başlamadı. ama pil maliyetlerinin en az %30 düşmesi bekleniyor.

diyeceğim, enerji üretimi ve elektrikli araçlarla iilgili doğru bilinen sayılar son yıllarda çok çok hızlı değişiyor. internette dolaşan ve 5-10 yıl öncesine ait değerler doğru değil.

MAERKEK, santafe2004 ve muhendus bunu beğendi.
  18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının resmi verilerine göre malesef henüz yenilenebilir enerji üretimimiz o kadar artmadı.

https://www.enerji.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/Elektrik

2018 yılında elektrik üretimimizin, %37,3'ü kömürden, %29,8'i doğal gazdan, %19,8'i hidrolik enerjiden, %6,6'sı rüzgârdan, %2,6’sı güneşten, %2,5'i jeotermal enerjiden, ve %1,4’ü diğer kaynaklardan elde edilmiştir.

Pil ve şarj teknolojilerinde ciddi bir atılım olmadı. Şu an en güncel Lityum pil teknolojisi en az 25 yıllık, ancak otomotiv sektöründeki 25 yıllık teknolojik gelişime bakarsak cidden pil teknolojisi gelişimi çok yavaş. Şarj sürelerinin en fazla 15 dk ya inmesi gerek. O da şu an zor, daha hızlı şarj için daha yüksek kilowatt enerji gerekiyor. Kısacası elektrikli araçların biraz daha olgunlaşması gerekli.

katitan bunu beğendi.
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ağustos değerleri %50yi geçti

http://www.emo.org.tr/ekler/e13d2827ac1e371_ek.pdf?tipi=41&turu=X&sube=0

tam da bunu söylüyorum, 1 yıl olmadan o kadar şok şey değişebiliyor ki. 1 yıllık bilgi bile eskimiş oluyor.

muhendus, katitan ve santafe2004 bunu beğendi.
  20. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Dediğiniz doğru katılıyorum da teknoloji bu ama ticaret,limitler ve zaman var...
    • 2018 yılında elektrik üretimimizin, %37,3’ü kömürden, %29,8’i doğal gazdan, %19,8’i hidrolik enerjiden, %6,6’sı rüzgârdan, %2,6’sı güneşten, %2,5’i jeotermal enerjiden, ve %1,4’ü diğer kaynaklardan elde edilmiştir.
    • 2019 yılı ilk yarısı itibarıyla kurulu gücümüzün kaynaklara göre dağılımı; yüzde 31,4’ü hidrolik enerji, yüzde 29,0’ı doğal gaz, yüzde 22,4’ü kömür, yüzde 8,0’ı rüzgâr, yüzde 6,0’ı güneş, yüzde 1,5’i jeotermal ve yüzde 1,7’si ise diğer kaynaklar şeklindedir.
    Kömür ve jeotermal düşerken,doğalgaz hariç diğerleri artmış evet ama herşeyin limiti var ve Otomobil sektörüne bakarak hareket edersek en basiti bir bölgede kaç tane aynı anda elektrikli araç şarj edilebilir daha bu adamların ellerinde binlerce dizel,benzinli çeşit çeşit araç var ve elektrikli araç modellerini çoğaltıp seri üretimine geçirip satması ve altyapıların sağlaması 10 yıl kadar kısa sürede olamaz ticari olarak yapmazlar ellerindeki araçları çöpe atmış olurlar en basitinden diye ticari açıdan düşünüyorum.En önemlisi de genel kullanıcıya fiyat olarak hitap edebilmesidir umarım dediğiniz gibi 10 yıl içinde olur bunlar :)

muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş