LPG KABLO

1.5 Gls Araç Çok Yakıyor Gibi

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda teomn tarafından 13 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    evet hocam dediğiniz sensöre yaptım ve sensör takılıydı

2. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    şimdi baştan şunların olması lazım ecfi tapa yeri kapalı olacak+rölanti motoru fişi takılı olacak bir de senin aracın sıralı sistem lpg li değil yanılmıyorsam düz sistem diye düşünüyorum eğerki düz sistemse lpg giriş hortumunu o gaz kelebeğinin yanındaki lastik hortumu delerek orayı slikonlayarak mı yapmışlar eğer öyleyse o lpg giriş hortumunun yerinden araca kaçak hava girişi varmı onu da kontrol etmen lazım..hem oradan hem de ecfi tapa yerinden kaçak hava giriyorsa önce o kaçak hava olayını halletmen lazım..sonra gaz kelebek sensörünün çıkış voltuna rölantide hem benzinde hem lpg de kontrol etmen lazım..tekrar haberleşelim!

3. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    evet hocam dediğiniz gibi normal sistem bu kaçağı bi araştırayım hocam peki benzin rölantisini nasıl yükseltebilirz yani aracı benzine alınca rölantisi düşük bunu yükseltmenin bir yolu yokmudur

4. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    bizim araçlar 800 devir de çalışır senin benzinde çalışırken devirin kaç gibidir?aracın yazılımı rölantide klima kapalıyken 800 devir klima açıkken 830-840 devir gibi aracın çalışmasını sağlıyor..aracın lpg de ve benzinde devir farkı olmaması lazım rölanti motorun düzgün çalışıyorsa bunu sağlaması lazım..

5. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    benmkide 800 900 devir felan klimayı açmam ben genelde belki rölantiyi yükselterek stop etme olayı benzinde ortadan kalkar benzinde kullanırdım hiç olmassa aracı

6. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    aracın rölanti saplamasına düz tornavida ile müdahale ederek yükseltilmeye çalışıldığında rölanti motoru aracı tekrar 800 devire indirmeye çalışıyor başaramıyor bu yüzden daha çok rölanti zıplamaya dengesizleşmeye başlıyor..sonuç olarak 800 devirin arttırımına girişim başarısız oluyor ben bunu denedim..

Halil bunu beğendi.
  7. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    anladım hocam ben bi şu hava olayını arastırayım çok teşekkür ederim hocam bu arada ilgnize

8. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    rica ederim sen hava olayını çöz belki de sorun kaçak hava olayıdır sorunun çözülmezse tekrar haberleşiriz..

9. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    hocam baya bi baktım ama sanmıyorumki aracın hava alacak yeri baska yok elimle felan hortum diplerini kontrol ettim ancak yok bugün farkına vardım şöyle bi durum söz konusu ben aracı çalıştırdıgımda motor sogukken gayet güzel ancak hararet ibresi ne zaman kalkmaya baslıyor rölantide o zaman yavaş yavaş bozulmaya başlıyor ilk başlarda ara gazı veriyorum ibre en aşşağı 1100 e düşüyo ama işte sıcaklık hafif yükselince durum video daki gibi oluyo ve ensonunda stop ediyo
    44--1.21--1.57 de ben ara gazı veriyorum 2.09 da aracı benzine alıyorum 3.27 ve 3.57 ben aragazı veriyorum ve stop ediyo araç

10. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Şimdi gaz kelebeğinin soketi çıkıkken aynen böyle 2 dakika falan devir göstergesinin videosunu yükle ibre hareketlerini izleyelim..

GT-S6310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Arkadaşım yüklediğin video sesini defalarca dinledim analiz ettim senin aracındaki sıkıntı şu; aracın 3 silindir çalışıyor %99 eminim buji kablosunun yada bujinin biri çalışmıyor yanıldığımı zannetmiyorum..

Ogun bunu beğendi.
  12. Ahmet3737

Ahmet3737 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ahmet GÜĞÜMCÜOĞLU
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Benim aracimda 1.5 gls basınç sensörü arizalanmisti tabi ustaya götürdüm yaptim dedi aracin yakiti artti sonra götürdüm ayni ustaya tup ayari bozulmus dedi biraz tartistik ama tup ayarindan sonra duzeldi cekiside yakiti da

SM-A800I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Buji, kablosu, yada piston sorunu mantıklı,

Arac yolda tekleyerek gidiyor ve performans ta düşmüş ise evet.
    Test : araç çalışırken buji kabloları tek tek sökülüp çalışma dengesinin bozulup bozulmadığına.
    Bujilerden ateşleme olup olmadığına bakılır.
    Bu işin sonu dağıtııc yada ecu ye kadar gidebilir.

[" İyi günler arkadaşlar 99 accent 1.5 gls aracım bakım sonrası fazla yakmaya başladı.Aracımın Geçen Hafta buji buji kabloları triger kayışları değişti " ]

Kontrol ettirmekte fayda var.

14. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    aracın büyük ihtimal 3 silindir çalışıyor takılan bujinin yada buji kablosunun birisi arızalı ihtimali var diğer ihtimalde buji kablosunu takan usta sıralamayı yanlış yaparak taktı sana örnek resim yüklüyorum.buji kablo sıralaması aracında aynen böyle olacak...
    yüklediğim bu resme dikkatli bak kendi aracınla karşılaştır..buji kablo sıralaman doğru ise diğer teste geç araç benzinde çalışırken birer birer buji kablolarını çekeceksin her çektiğin buji kablosundan sonra motorun sarsıntısı artıyorsa veya stop ediyorsa o buji kablosu ve buji sağlamdır eğerki birini çektin ve aracın çalışmasında herhangi bir anormallik gelişmedi işte arızalı buji kablosunu veya bujiyi buldun demektir.daha sonra yeni bir buji takıp araç çalıştığında sıkıntı geçmediyse buji kablosu arızalı demektir.kabloyu aldığın parçacıya iade et ve yenisini taktır..yarın bunları dene %99 sorunun bu olduğuna inanıyorum...

15. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Dediğiniz gibi hocam araçta çekişte bir anormallik var keşke hiç yaptırmasaydım bu değişimleri elimizdeki sağlam aracı bozuk varsın bi rölantisi bozuk olsaydı oda sadece gazda bu teklemeyi yapıyodu değişimden sonra gaz ayarı yaptırdık benzinde oluştu sonra tabi gaz kelebeği rölanti sensörü temiliği yapıldı giden paralar tabi cabası aracın çekişine gelirsek aracı kaptırıp 3 te cıktıgım rampada 4 isterdi araç şimdi ise yıgılma oluyo 2 ye düşürüyorum gazı köklememe ragmen daha dik yokuşları mecbur 1 ile cıkıyorum aracı bagırtıyorum tam 2 takacam anda yıgılma oluyo mecbur 1 ile cıkıyoz.biraz baya gezdim sensörün çıkış voltajına bakıyım dedim biraz baktım hocam aynen 0.43 far açınca 29 düşüyo fan açınca 33 e düşüyo voltaj genelde sabi tabi ölçüm yaparken motor teklemeler yapıyodu aracın geçtim birazda ibreden bakayım dedim ne olduysa rölanti bian yükseldi 1500 yapıştı araç kendilinden gaz veriyodu resmen benzine aldım aynı 5 dk oldu aynı stop ettim tekrar çalıştırdım eski haline döndü tabi neden öyle yaptı anlamadım.şimdi serkan hocam yarın ben bu sıralamaya bakıyım araç çalışırken buji kablosunu çekmek zarar verdirirmi fazla yakmaya sebeb olabilirmi bujinin ateşleme yapıp yapmadığını nasıl anlarız ogün kardeşim dağıtıcı dediğiniz nedir.ahmet kardeşim senn basınç sensörü dediğin hangisi sendemi böyle durumlar yasıyodun ondanmı değiştirdin şimdiden herkse çok teşekkürler

16. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Dağıtıcı dediği ateşleme bobini oluyor..basınç regülatörü bozuk olsa idi sıkıntı sadece benzinde olurdu.. emme manifoldundan çekilen vakumla çalışır basınç regülatörü..araç benzinde yüksek hızlara çıkamaz ve fazla gelen benzin depoya geri gönderilemez motor sürekli boğulur falan..senin aracında lpg dede aynı durum var basınç regülatörü seni bağlamaz şu an...ateşleme bobininin artık bozuluyor olmasıda ihtimal dahilinde onun kontrolünü bir elektrikçiye danış istersen..ama önce buji kablo sıralaması ve tek tek buji kablosu çıkar ve motordaki değişimi izle kontrolünü yapıcan sonuca ulaşamazsan sonra ateşleme bobinini elektrikçiye kontrol ettirirsin..bobinde normalse tekrar sensörlere döneriz..ama bence motorun 3 silindir çalışıyor yada buji kablo sıralaman yanlış çıkacak yarın göreceğiz...

17. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    anladım hocam yarın ilk işim bunu test etmek olacak inş sorun bunlardan biridirde olayı kısadan çözeriz bıktım artık tedirgin tedirgin yola cıkmaktan sizede ayrı ayrı teşekkür ederim hocam

18. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    iyi aksamlar hocam dediğiniz yerlere baktım ancak bi anormallik göremedim sorun burdanda değil bence ilk önce buji kablo sıralarına baktım aynen resimdeki gibi idi sonra buji kablolarını araç benzinde iken söktüm tek tek elimide yaktım bu arada ancak hiç birindede motor ne stop etti nede sarsıntıya geçti sadece hepsini söktüğümde bujinin orda cıtırdama ve motorun sesinde çok hafif bi düşme oluyodu oda belli bile olmuyodu başakada bişey olmuyodu

19. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    motor çok sıcakken yapmana gerek yoktu ılık ikende olurdu bu işlem neyse artık elini yakmışsın umarım kötü yanmamıştır elin çok geçmiş olsun..her kabloyu söküp takarken çıtırdama duyduysan ve motorun çalışmasında hafif bir değişme oluyorsa ve buna eminsen buji kablolarını sağlam kabul ediyoruz..rölanti düzensizliğini sağlayan diğer unsurlara geçelim o zaman..sırada ateşleme bobininin yeteri kadar güçlü kıvılcım üretip üretemediğinin testine geçelim ama bu testi bir oto elektrikçide yaptırsan daha iyi olacak yada ben kendim yapabilirim dersen önce bujiyi sökecek bir anahtar edinmek gerek daha sonra eline yalıtımlı bir eldiven giymen gerekki kazara bobin elektriği vücuduna geçiş yapmasın!..sonrası ise şöyle olacak..(Alıntı yapıyorum);
    Ateşleme Bobini Kıvılcım Testinin Gerçekleştirilmesi
    1Aracı kapatın ve kaputu açın. Araç bakım türlerinin çoğunda olduğu gibi, aracın park halinde ve motoru kapalıyken bu teste başlamak gerekmektedir. Ateşleme bobini bulmak için kaputu açın. Kaputun açılacağı kısım araçtan araca değişkenlik göstermekle birlikte, genellikle çamurluğun yakınında veya marşın veya distribütör kapağının altında yer almaktadır. Unutmayın, distribütörsüz araçlarda bujiler bobine doğrudan bağlanabilir.

• Ateşleme bobini bulmanın kesin yolu distribütörü bulmak ve sonrasında herhangi bir bujiye bağlanan kabloyu takip etmektir.
    • Başlamadan önce, gözlerinizi için koruyucu bir gözlük takmanızda ve elektrik çarpmasından korunmak amacıyla yalıtılımış ekipmanlar kullanmanızda fayda vardır.

2Buji kablosunu yerinden çıkarın. Yaralanmaları önlemek için, aracınızın elektrik sistemi ile çalışırken çok dikkatli olmalı ve her zaman eldiven ve yalıtımlı araçları kullanmalısınız.

• Aracınız kısa bir süre önce çalıştıysa, kendi iç parçaları çok sıcak olması muhtemeldir. Eğer öyleyse, bu ilk adımı atmadan önce 5-10 dakika aracın soğumasını beklemelisiniz.

3Bir buji soketi kullanarak bujiyi sökün. Buji kablosunu çıkardıktan sonra,
    bujiyi yerinden sökün. Buji anahtarı yardımıyla bu sökme işlemini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

• Bu noktadan itibaren, bujinin yerinden çıkarılmasıyla birlikte boş olan deliğe herhangi bir şeyin girmemesine dikkat edin. Bu deliğe sıkışan bir şey aracın, motorun çalışmasına zarar verebilir. Bu tür bir şeyin yaşanmaması için en baştan tedbir almanızda fayda var.

4Tekrar buji kablosunu bujiye takın. Şimdi dikkatli bir şekilde kabloyu bujiye takın. Elektrik çarpması olasılığını önlemek için yalıtılmış pense ile bujiyi taşıyın.
    5Buji dişli bölümüne dokunun.

• Yine, yalıtılmış pense (ve mümkünse, eldiven) ile dikkatlice bujiyi tutun. Bu basit güvenlik önlemini ihmal etmezseniz sonraki birkaç adımda elektrik çarpması riski zaten yoktur.

6Aracın kontak anahtarını açmak için bir yanınızı bir yardımcı alın. Bu sayede aracın elektrik sistemine güç sağlanmış olacaktır.

7Mavi Kıvılcım arayın. Aracın ateşleme bobini düzgün çalışıyorsa arkadaşınız motoru çalıştırdığı zaman, sizde buji boşluğu karşısında parlak mavi kıvılcım atlamaları görmelisiniz. Bu kıvılcımlar, gün ışığında açıkça görünürdür. Bir mavi kıvılcım görmüyorsanız, ateşleme bobini muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekmektedir.

• Turuncu kıvılcımlar kötü bir durumun habercisidir. Bujiye yetersiz elektrik geldiğini, zayıf akım, arızalı bağlantı vb. durumlara işaret etmektedir.
    • Son olasılık hiç bir kıvılcımın meydana gelmemesi olasılığıdır. Bu genellikle ateşleme bobininin tamamen ölü olduğunun işaretidir. Bunun dışında diğer ihtimaller ise bir ve birden fazla elektrik bağlantı hatası olduğuna ya da testin adımlarında yanlış birşeyler yapıldığının işaretidir.

8Dikkatle bujiyi yeniden yerine koyun ve kablosunu yeniden bağlayın. Yukarıdaki adımları tersten uygulayarak bujiyi yerine takın ve kablolarını yerlerine doğru şekilde taktığınızdan emin olun.

• Tebrikler! Ateşleme bobini testini tamamladınız
    bobin testi işte böyle olacak...senin aracının sorununu fazla masraf yapmadan böyle bir şeyleri test ede ede bulma yolunu deneyeceğiz..her denilen parçayı değiştirmeye kalkarsan hem maddi anlamda seni mağdur eder hemde aracına hevesine götürür..aslında rölanti düzensizliğine neden olabilecek parçalar şunlar ; gaz kelebeği,rölanti motoru,hava akışmetre,ateşlemesi zayıflayan bobin,oksijen sensörü,buji kablosu ve bujilerdir.bunların herbirinin yenisini ve orjinalini alsan gaz kelebeği 90 lira,rölanti motoru 330 lira,hava akışmetre 450 lira,bobin orjinal 220 lira,oksijen sensörü orjinal 300 lira,buji kablosu orjinal 115 lira ve bujiler 30 lira toplamda 1500 lira masraf yapıp bu parçaları hepsini komple değiştirsen aracının rölantisi saat gibi olur kesin ama bu paralar kolay kazanılmıyor..umarım sorunlu parçayı tespit edebiliriz ve o parçada umarım ucuzlarından biri çıkar..

Hüseyin 99 GT bunu beğendi.
  20. teomn

teomn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    teomn Uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:

Bu Sayfayı Paylaş