LPG KABLO

1.5 Crdi Era Yağ Motor Üflemesi Hakkında

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda firarist tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    merhaba arkadaşlar ilk defa konu açıyorum aradığım cevabı bulamadım tam olarak.
    motor sıcakken yağ çubuğunu çıkarttığımda yoğun olmayan orta karar bir sıyaha yakın duman çıkıyor,aracımda yağ yakma 10 bın km de yarım lıtre kadar egzostan da bır duman çıkışı yok yokus yukarı sadece deneme amaçlı 4bin devire çıktığımda duman atıyor.havalar soğukken ılk calıstırmadan sonra bir süre bekleyip yokuş çıkmaya çalışssam araba gaz yemıyor çok isteksiz motor ısınınca herhangibir sorun yok. bu sebeplerle forumun tecrübeli üstatlarına danışmak istedim motor üfleme mi yapıyor çünkü triger değişimi, emme manıfoldu ve egr temizlenicek dolu hasarı yaptırılacak açıkcası motorda bir sıkıntı varsa okadar para yatırmadan satmak isterim.Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bu arada araç 200 bin km de ve 5w30 shell helix yağ kullanıyorum.

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Öncelikle aracınızda büyük bir sorun olduğunu zannetmiyorum. İlk olarak egr valfini temizletin. Sonrasında 5-30 yağdan 5-40 a geçmelisiniz.

gogo46 ve firarist bunu beğendi.
  4. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.5w40 a trığer değişiminde geçeceğim nasipse ama motor sağlığı ile ilğili süphelerim var her nekadar gidişinde bir sorun olmasa da kendi kendıme yokusta stop edip 1 vitese takıp kayma yapıyor mu diye kontrollerini sağladığımda araç tutuyor 3 dk sonra bı 5 cm salıyor sonra yine tutuyor bu böyle devam ediyor.Ayrıca motor bölmesinde sol sağ alt üst heryerde yağ kacakları var buda motor sağlığı açısından bi yoruma varmamıza neden olurmu acaba ?

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Çok fazla yağ kaçakları varsa araç biraz bakımsız kalmış gibi. Bir ustaya gösterin ona göre karar verirsiniz.

firarist bunu beğendi.
  6. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aslinda arac senede 3 defa bakima giriyor kendim sokuyorum bakimsiz degil bi sorun oldumu bu forumdan arastirip orjinel parcasiyla degistiriyorum ama bu kacaklar icin 1 yil bekledim cunku 10 binde hep yarim litre eksiltiyor ve triger degistirildiginde contalarda deyisiyor diye bir seferde elden ciksin istedim.

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sizin bahsettiğiniz yarım litrenin bir kısmı zaten kaçaklardan geliyor olabilir.

firarist bunu beğendi.
  8. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    evet ama bu üflemeyi aklım almıyor:oops:

9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bildiğim kadarıyla yağ çubuğundan az miktarda duman çıkabiliyor. (Yağ buharı)

Siz siyah duman demişsiniz, o konuda tam bir şey söyleyemeyeceğim. Belki egr tıkalı diye belkide yağ ince geldiği için olabilir.

firarist bunu beğendi.
  10. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bakalım aynı motoru kullanan arkadaşlarda da aynı durum varmı acaba eğer dediğiniz gibiyse içim rahatlıyacak.

11. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba arkadaslar simdi birdaha kontrol ettigimde yag da sicratmaya basladi yag kontrol cubugundan ustayi arayip sordugumda 200 bindeki arac icin normal dedi ama acaba motor bitik mi bilemedim tecrubesi olan varsa bilgi paylastikca guzeldir :)

12. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Güncel.

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,060
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    motorun bitik olduğunu sanmıyorum.

ayrıca triger değişirken contaların değişmesi rutin bir işlem değil diye biliyorum. yağ kaçağı varsa ve fazlaysa değişmesi iyi olur tabi.

egrnin kirli olması zaten aracın performansını da etkiler.

bu aracı satınca üzerine para koyarak daha iyi birşey alacaksanız satmak belki doğru olur, ama aynı paraya başka araba alacaksanız elinizdeki her zaman daha güvenilir olur.

firarist bunu beğendi.
  14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    motor bitik falan değil bence

200bin km de ve biraz bakıma ihtiyacı var gibi.yağ çubuğunu çektiğinizde yağ buharı çıkar.turbo dizelde bu durum normaldir.devir arttıkçada çıkan dumanda çoğalır.

bence hazır bakıma girecekse komple emme-cooler-araboruları-egr yi söktürüp temizletin,değişmediyse yakıt filtresini değişin.

200binde sağlam kurum yapmıştır.
    yağ olarakta 5w40 a geçin derim.

firarist ve umutd07 bunu beğendi.
  15. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu ufleme eger normal kosullardaysa crdi icin,
    Aslinda araci cok satmak istemiyorum ilk kendime ait aracim cok km yaptim irili ufakli masraf ta yaptim hundai nin yaptigi arabayi da sevdim acikcasi eps direksiyonun tepkileri olsun motoru olsun freni disinda uzmedi beni hic bu arabayi satmaktansa yapip koseye koyup diger aracimi benzinli performansli bir model den yana kullanacagim galiba. egr ile emme manifoltu temizlenince performansinin da yerine gelecegini dusunuyorum yaptirinca burdan detaylari paylasirim.

Halil bunu beğendi.
  16. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet arabanin bakima ihtiyaci var intercooleri yag kacaklari oldugu icin degistirmistim aslinda 6 ay once degistirilirken yag sogutucusunda da bir kacak farkedildi o da degisti yag sogutucusunda bir problem kalmadi ama intercoolerin hala da giris cikis hortumlarinda yag kalintilari var aslinda dediginiz gibi o kismi da temizletmek lazim komple ama ordan yag basmaya devam edecek galiba anliyamadigim turboda ne ses var nede guc dusmesi yagi kalinlastirdigimda oyle bir sorun da kalmaz insallah .
    Degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim.

17. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen bakıma bi sokun aracınızı düzelecektir satmayın bedavadan. Aldığınız yakıta da dikkat edin derim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

18. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaslar merhaba konu ile ilgili ilerleme var 2 gun once ustayla gorustum ufleme var dedi bu ufleme normalmis dedim baska arabalarda da var aynisi hayir degil dedi ufleme olmamasi lazim diye bende bisey demedim ayrica bakim parcalarini aldim filtreler yag antifiriz v kayisi iki tane onun yuvarlak kasnagi galiba devirdaim 9 parca triger seti enjektor contalari kulburutor contasi emme manifoltu contasi aldim 1340 tuttu karter contasi ile motor ust kapak contasi aldirmiyor usta ikisindede kacak olmasina ragmen sivi conta mi surecek acaba gelismeler oldukca burdan yazarim .

mursel_balci bunu beğendi.
  19. firarist

firarist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    volkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    merhaba arkadaşlar 3 gün önce zincir seti ve devirdaim değişimi emme manifoltu,egr temizliği,enjektör bakımı ve aracın bakımları yapıldı.
    sabah 8 gibi gittim ahmet abinin yanına ilk önce aracın altı yıkandı hertaraf yağ içindeydi çünkü motorun sol kapağı alt karter ve üst kapak söküldü enjektörler bakıma yollandı.[​IMG] [​IMG] [​IMG]
    motor üst kapaği karter ve trigerin kapağı benzınle güzelce yıkandı motorun ustunde kalan yerlerde aldığım 4 tane spreyle temızlendı guzelce emme manıfoltu cok kirli değildi yıkamacıya götürüp güzelce yıkattım ama içindeki katranvari şeyler tam olarak gecmedi.egr de kurum vardı söküldü iki parçasıda temizlendi .sıra zinciri takmaya geldi [​IMG]
    zincir takıldı sente ayarları yapıldı.Zincir de pek bir aşınma göremedim gergilerinde aşınmalar vardı yer yer özellikle zincirin en üstündeki 9. parça aşınmıştı.Devirdaimin içi pasımsı gibi bir durumdaydı(sürekli 3 litre antrifiriz içinde olmasına rağmen) zaten akıcı da dönmüyordu oda değişti. Güzelce contalar konulup motor kapatıldı karterde ve sol kapakta conta olmadığı için sadece sıvı conta sürüldü bu arada @MSI da geldi ahmet abiye sportage yi getirdi birazda aklını ben çeldim galiba çok yaktığını söyledim:D
    aracın yağı filtreleri en son temizlendi 5 litre 5w40 yağ almıştım ama ertesi gün kontrol ettiğimde eksik kaldıgını gördüm karter açıldığı için eksik kalmıs yarım litre 5w40 yağ koydum arkadaşlar arabanın motoru cok temiz oldu eski heryerinden yağ akan bir motorum yok artık aracın cekişi cok farketti özellikle 3 gün bu yüzden bekledim 150 km yol yaptım.Önceleri sabah calıştırmadan sonra yokuş cıkmak istemiyordu gaz yemiyordu o sorunda düzeldi.
    motorun sesinden zincir ve kayış sesleri çıktı enjektörlerde bakıma sokulduğu için saat gibi calışmaya başladı ben yapılan işten ve aldığım sonuçtan memlun kaldım.Üfleme konusuna gelirsek üfleme nin yarısı konumunda azaldı yani beni rahatsız etmiyecek düzeye geldi ordan çıkan azıcık dumanında yağ buharı olduğunu düşünmeye başladım.Ahmet abinin işciliğine ve titizliğini cok sevdim sanayide başka yere yaptıracaktım biraz daha ucuz diye adam arabanın basında duramassın dedi benim 1340 a aldığım parça fiyatına rağmen toplam 1600 fiyat çekti güvenemedim kafam rahat olsun istedim.İsteyen olursa özelden yaptırdğım yerin bilğilerini paylaşabilirim.İşlem akşam 10 gibi bittiği için motorun kapanmış fotoğraflarını çekemedim sonradan çekip güncellerim konuyu bu serüvende böylece bitti:D

Halil, gogo46, ierkus ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  20. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    merhaba,

Sanırım ustanızdan memnunsunuz, aracım için yaklaşık olarak aynı işlemleri yaptırmak istiyorum. Ustanızın ve parçaları temin ettiğiniz yerin adresini(eğer İstanbuldaysa) verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu Sayfayı Paylaş