LPG KABLO

1.4 Era sabahları titreme.gaz yememe

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda mdmrx tarafından 31 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

1. Misafir

Misafir Guest

Soğukta tekleme olayını anlamıyorum benim 1.3 lx aracımda soğuk havalarda hiçbir zaman tekleme olmamıştı arkadaşlar...

2. mdmrx

mdmrx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    konuyu açan benim henüz başlamadı. bakalım 1 aya kadar belli olur. geçen seneden tek farkı yıllık bakımda 5-30 ince yağ konuldu faydası ne kadar olur göreceğiz. bu sorunu yaşayan herkesin yapacağı 2 şey var.
    1- 1. vitesle kalkınca 70-100 mt kadar devam edin sonra 2 ye takarak normal bir şekilde yolunuza devam edin..
    2- motoru çalıştırınca yola çıkmadan devrin biraz azalmasını bekleyin yaklaşık 40sn-1dk rolantide çalıştırın yani.

başka bilinen çözümü yok. bu sorun kış sabahları ısının 5 derecenin altına düştüğü illerde yaşanıyor. istanbul-adana-izmir gibi illerden şikayet yok.

ankara-konya-tokat vb orta anadolunun soğuk illerinden şikayet var

3. Misafir

Misafir Guest

Şunuda anlamıyorum. Bir araç düşünün bulunduğu ortamda ısı -5 derecede. Motoru çalıştırır çalıştırmaz teklemeden harekete geçecek bir araç motoru var mıdır? Zaten ilk çalışmada 40 sn - 1 dk. Her aracı bekletmek gerekmezmi motor kendine gelsin biraz.

4. alpertekin

alpertekin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tabiki zaten her aracın kitapcığında yazar...

Fakat motoru dururken ısıtmak yerine yavaş gidip ısıtın yazarlar...

5. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Türkiyede ki benzin fiyatlarını düşünürsen yavaş gidip ısıtmak mantıklı geliyorhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gifhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

6. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Sabah ilk 500 metrede arabayı zorlamazsanız isterse erzurumda olun sorun yaratmaz arkadaşlar.

7. Misafir

Misafir Guest

Yapma Leventt kardeşim, aracın 30-40 sn de ya da1 dk da yakacağı yakıt miktarı ne olabilir? Motor çalışır çalışmaz hareket etme isteğinden amaç tasarrufsa, soğuk motor hemen harekette hele birde tekliyorsa 30 - 40 sn beklerken yaktığından çok daha fazla sarfiyat yapmazmı? Yinede 30-40 sn beklemek bu yapılacak tasarruf açısından daha mantıklı bence...

8. mdmrx

mdmrx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    ben marşa bastıktan 10-15 sn sonra kalkıp gitmesi gerek diyorum, günümüzdeki bütün araçlarla bunu yapabilirsiniz. megane, era 1.6 vs..bu zaten sorun olmasa idi hyundai teknik bülten çıkarmazdı. çıkardı beyne program yazdı ama nafile sorun geçmedi. büyük ihtimal tork düşüklüğünden. aynı motora sahip reno yeni symbol veya honda yeni city bizim era dan 100 kg daha hafif.

bunun benzin yakması veya durduğu yerde yakacağına yolda yansın mantığı yok. yeni nesil bir araçtan beklenti sadece. başkası yapmıyor 1.4 ler neden yapıyor, sorusu ve sorunu

9. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    sabah kalktığında sen nasıl oluyorsan motorda ilk çalıştığında öyle oluyor işte.motorun 1-2 dakika çalışıp kendine gelmesi gerekiyor,bu 1-2 dk da farkındaysanız motorun sesi bile değişiktir.1-2 dk çalıştıktan sonra istersen gazı kökle git hiç bir sorun yaratmaz.veya rölantide çalışmasın diyorsançalıştırıp hemen kalk ve 500 mt boyunca 2. vites 30-40 ile git.

ama sen çalıştırıp hemen kalkayım ve anında gazı kökleyim 100-120 km hız yapayım dersen arabada tabiki bir tekleme,çekiş düşüklüğü sorunu olur...ve her seferinde bu şekilde yaparsan motorada zarar verirsin.

10. Misafir

Misafir Guest

Bilmeyenler için..... arkadaşlar otomobillerde jikle diye bir sistem var'dır, görevide soğuk havalarda zengin karışım (az hava, çok benzin) yaparak motorun daha rahat çalışmasını sağlar, ancak bu demek değildir'ki motorun performansı ısındığı zamanki gibidir, zaten araç zengin karışım çalışıyor, bunun üstüne birde siz gaz pedalına basıp daha fazla hava gelmesini sağlarsanız motoru boğarsınız.
    1 - Motor jikle devrede iken çalıştığında normal zamandakinin neredeyse 3 katı yakıt harcar
    2 - Aracınızı çalışır vaziyette durduğu yerde fazla bekletirseniz bulunduğunuz ortamın egzost gazlarıyla daha fazlazehirlenmesine sebep olursunuz
    dolayısıyla 30sn kadar bekleyip motoryağının en ücra köşelere kadar ulaşmasını sağladıktan sonra fazla yüklenmeden aracınızı hareket ettirebilirsiniz.
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

11. mdmrx

mdmrx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    era-06 benim iş yeri evden 4 km..öyle bir anda 120 ye falan çıktığım yok..yolumun üstünde 3 z keskin virajı birde sola dönüş var lambalardan..

sorunda şu zaten önce kalktın 1 le az sonra 2. ye takılınca araba tekliyor. keşke 2 ye takabilsekte 500 metre gidebilsek, senin dediğin gibi..arabanın devri birden 600 lere düşüyor ve check lambası yanıyor ve zorla ilerliyor. hemen debriyaja basıp arabayı durduruyorum. 20 sn sonra alınan benzin hızla yanarak devir 1200 e normal değerine çıkınca yola evam edebiliyorsun. neyse ilk sayfalarda arabanın nasıl davrandığını defalarca sıkıntısı olanlar anlattı. artık diyecek bir şey yok bu era 1.4 böyle kısacası.
    bu sorundan şikayeti olanlar bu sayfada yazdığım diğer yazımdaki2 maddeden birini sabah çok soğuklarda uygulamalılar. yoksa motorları zarar görebilir. huylunun suyuna gitmek lazım

12. GÜRSEL

GÜRSEL Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Peki diğer marklarda veya hyundai'in diğer modellerinde neden böle bir problem yok.Arkadaşlar artık 2000'li yılların araçlarına biniyoruz.Yok 1 dakika bekle yok 3 dakika bekle teknolojinin çok mu gerisinde bu araçlar ki? https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

13. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ARKADAŞLAR AYNI SORUNU SÜREKLİ YAŞIYORDUM.SONUNDA FABRİKAYA SİKAYET ETTİM.İŞİN AÇIĞI TEHDİT TE ETTİM.DÜRÜSTÇE ANLATTIM.BEYİN DEĞİŞTİ.YENİ YAZILIMLI BİR BEYİN TAKTILAR.SU ANDA HİÇ BÖYLE BİR SORUN YASAMIYORUM.İLGİLİLERE DUYRULUR.1.4 ERALARDA BU SORUN MAALESEF ÇOK SIK KARŞILAŞILIYOR.ÖYLE NORMAL BUNLAR SÖZLERİNE İNANMAYIN.HİÇ TE NORMAL DEGİL.YOLDA GİDERKEN ARAÇ STOP BİLE EDİYOR.İLERLEYEN DÖNEMLERDE.

14. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    NE BİR DAKİKASI ÜÇ DAKİKASI ARKADAŞLAR.SİZ HİÇ BİR FORD FOCUS YADA WOLKSVAGEN KULLANICISININ BÖYLE BİRSEY YAPTIGINI DUYDUNUZ MU?HİÇ SANMAM.ENÇOK SIKINTIYI YASAYANLARDAN VE SÜREKLİ BUNU DİLE GETİRENLERDEN BİRİYİM.FABRİKA SONUNDA HATASINI KABUL ETTİ.İNANIN ARAÇ ÇOK DEGİŞTİ ŞU ANDA

15. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sizin adınıza sevindim.

16. mdmrx

mdmrx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    afyonda soğuk bir il..eğer aralık sonu ve ocakta da şikayetlerin yeniden oluşmazsa, sana zahmet buraya tekrar yaz yada sana özelden mesaj atayım bende bastırırım beyin için.

bırak focus u başka hyundai bile yapmıyor bunları. sadece 1.4 era
    Düzenleyen : mdx78

17. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    Eğer bi daha yaşamazsanız,burdaki 1,4 era sahipleri olarak toplanır topluca assana mail veya tlf yoluyla ulaşırsınız,diğer arkadaşların sorunlarıda giderilmiş olur.bizim site hariç diğer sitelerde ve taksicilerde böyle bir sorun hiç duymamıştım,acaba buda EPS gibi bir partide gelen(mesela 500 araç)araçlardamı var?

ayrıca ersoyus bey büyük harflerle yazmamaya özen gösterelim...

18. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Az önce evden çıktım.sabahları tahmin edersiniz bu şehir çok soğuk oluyor.anında çalıştı.vitesi attım.bastım hiç yığılmadan kalktı.ikiye taktım yine sorun yok.servis te fabrika da hatasını kabul etmek zorunda kaldı.araç tüplü olmasına ragmen.sonucta ben onların yüzünden bunu taktırdım.unutmadan araç besyüz metre gitti tüpe geçti.degiştiği günden beri inanın performansı bile degişti.allah nazardan saklasın.arkadaslar maile cevap vermiyorlar.telefon açın.ilgileniyorlar.sevisler cok korkuyor fabrikadan çünkü satış yadasevis haklarını ellerinden alıyorlarmış

19. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    abi geçen amortisör patladı.aracım benim 20000 km de daha.servise gittim gelen sese normal dediler.ısrar ettim bas usta geldi iyice baktı.amotisör kilitlenmiş dedi.ben dumur tabi.kilitlenme ne bir neden bu kadar çabuk iki.degiştirdiler.inanın defalarca gide gele bagıra çagıra fabrikaya telefon aca aca yaptırıyorum.servis sahibi arkadasımın arkadası.o olmasa hepten bitikiz.

20. Misafir

Misafir Guest

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim arkadaşlar. Bu durumda demekki bu normal birşey değilmiş öğrenmiş oldum teşekkürler...

Ersoyus arkadaşım amortisör konusunda dediğinizin aynısı bendede oldu. Ön taraftan sesler geliyordu lokurtu gibi. Servise gittim usta hemen ön amortisörler kilitlenmiş değişecek dedi. Aracı bıraktım. Almaya gittiğimde gördümki dördünü birden değiştirmişler. Bir ara amortisörler sorunluydu şimdi iyileştirilmiş olanları takıyorlar. Sizin aracınızdada bu sıkıntı yaratan amortisörlerden varmış büyük ihtimalle.Ben tartışmaya girmeden hemen değiştirdiler.Servislerde birbirini tutmuyor. Benimde aracım 20.000 km civarındayken değişti. Sanki kurulmuş gibi bu km ye gelince bozuluyor demek.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

Bu Sayfayı Paylaş