LPG KABLO

1.2 benzinli i20 piston sarması

'İ20 Forum - Club' forumunda Ysn Mercan tarafından 22 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    arkadaşlar hepinize ilgisinden dolayı teşekkür ederim son durum şöyle;

Bakımını yapan özel servis ustam 12 yıl hyundainin mekanik ustabaşıymış ayrılıp kendi özel servisini açmış. dün yanına gittim böyle böyle oldu deyip meramımı anlattım oda servis müdürünü arayıp epeybi azarladı.bu arda şimdiki servis müdürü bizim ustanın çalıştığı yıllarda ara elemanmış servise müdür yapmışlar havasından geçilmiyor dedi.ben 12 yıl hyundaide çalıştım zamanında kaç deha yağ değişimi başka yerde yapılmış arabayı garantide onardık sende çok iyi biliyorsun bu adamların işini niye halletmiyorsunuz dedi daha 2 yıllık araba 60000 bini doldurmadan yağ değişiminden garantiden çıkmaz deyip sinirlendi telefonu kapattı.Garanti kapsamında değiştirdikleri toplu iğne dahi olsa malzemeninde işçiliğinde parasını hyundai assan ödüyor zaten dedi.ha birde ustamın dediği bu arabaya pistan sardımı dediler size diye sordu evet dedim.şunu iyi ayırd edin ona göre merkez hyundaiye şikayetinizi iletin afedersin s.... s..... yapacaklar dedi.yağla alakalı sıkıntı olsa yatak sarar piston sarmaz ikisi ayrı şey,eğer piston sardıysa soğutmayla lakalı mekanik bi sorun var dedi.
    Şimdi gelelim asıl dirsek büktükleri yere

İskontolu olarak motorun rektifiyesi için verdikleri fiyat sıkı duru tam 8000 tl

bunun 5000 tlsi malzeme 3000 tlsi işçilikmiş ha bu rekktifiye dediğim de üst kapağı sanayi taşlatacaklarmış gömleği sanayide çaktıracaklarmış bunu diyen yetkili servis peki bu arkadaşlar sanayiye götürsem benimde pekala yaptıracağım işleri yaptırıp 5000tllik nasıl bi malzeme koyacaklar arabada değişecekse bi piston ve buna bağlı birkaç parça değişecek kalanı ne bu meblanın? motorun değişimi nekadara maal olur dedik sormaz olaydık tam motor bile değil yarım motor için 9500 tl olur dediler bunları ustama bahsettim o arabanın kapağını taşlayıp gömlek çakacaklarsa getir buraya ben malzemesiyle en alasını 3000 liraya yaparım ama yine tekrar ediyorum bastırın hemen caymayın afedersin ama sinirimden tekrar söylüyorum s... s.... yapacaklar dedi.

şimdi gelelim bizim mantığımızla neden bunu yaptıklarına garantiden yapılacak olsa hyundai parçaları kendi gönderecek haliyle kafalarına göre maliyet yansıtamayacaklar ama dışardan yapılınca dediğim gibi 8000 lira gibi astronomik bir rakamı talep etmeleri ki bundada değişen külfetli bi parça yok sanayide ne yapılacaksa bi ustanın dediği servis böyle işlemlerden sonra arabaya 10000 km garantisi verdiği için zincirdi kayıştı pompaydı arızası olmasa dahi abuksubuk herşeyini değiştirir.

Hyuındai assanla yaptığımız görüşmede aracın yağ değişimi yani mekanik bi onarım yapılmadıysa garantiden çıkmaz siz bize yapılan bakımın faturalarını gönderin eğer bizim kullanımını önerdiğimiz yağ değerlerinde ve markada ise araç garantiden yapılır.biz servisle görüşeceğiz dediler.şuan evrakları gönderdim beklemedeyiz..

<<bülent>> ve zemburak bunu beğendi.
  2. kursat52

kursat52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    kürşat gagıloğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    allah işine rastgetirsin kardeşim.. sonucu bizede hemen bildir. inanırmısın kendi arabammış gibi merak ediyorum...

Ysn Mercan bunu beğendi.
  3. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    inşallah servis aracını garantiden tamir eder kardeşim. yazıklar olsun bu paraları isteyenlere . 8000 tl kolay kazanılmıyor 40 bin km deki araba arıza yapıosa hyundai çeksin cezasını. bu forumdaki arkadaşlarımızın tamamı yıllarca çalışıp birikim yaparak alıyor arabalarını. babadan kalan dükkanlardan gelen parayla 300 binliralk arabalarımız yok ki 8 bin tl çöpe atalım. çok geçmiş olsun tekrardan konuyu takipteyiz

Ysn Mercan ve 35mustafa35 bunu beğendi.
  4. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Allah Razı olsun Kürşat Bey gelişmeleri sizlerle paylaşırım

kursat52 bunu beğendi.
  5. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Teşekkürler Ali Bey İnşallah. Nede güzel dile getirmişsiniz yıllarca cabalayıp bir araba alıyoruz.aldığımıza pişman ediyorlar

35mustafa35 bunu beğendi.
  6. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun inşallah garanti kapsamında hallederler.

35mustafa35 bunu beğendi.
  7. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yağ Filtresi dandikdir , Üzerinden Parça kopar motora gider. Bujiyi sökerken takarken parça kırmıştır delikten içeri düşer. Çeşitli senaryolar mevcut. Ama 3 yaşındaki araçta Fabrikasyon hata olması çok zor bir olasılık.

8. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Fabrikasyon hata olsa bunca km ye kadar motor sarardı,,,,,Yağ değişiminde veya soğutma sistemlerinde nasıl bir hata yapıldıysa artık,,,,,,Çok geçmiş olsun.Umarım kısa sürede sizi memnun edicek şekilde sorun çözülür.

9. serkan.ozaydin

serkan.ozaydin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    serkan özaydın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    Sogutma sisteminde arıza oluştu ise her yere şıçratır olayı silindir kapagının üstünden su vereip piston kırıp egebilir akabinde yatak dökme olayı gerçekleşir en kötü ihtimal hyundai den yatakları alamaya bakın derim ve üstlerine gidin gerekirse mahkemeye verin prestij otobusum daha geçen ay sogutucu çatlaması nedeniyle pistonlara su sızdırdı bir eğik piston ve çizilmiş gömlek veyataklarla kurtardık firmayla uzun didişmememiz sonucunda yatakları alabildim sadece yanlız garantım olmadan aldım bunu alabilmem sebebimde sogutucun çatlamasından şöförün mudahelesi yada kullanımıyla alakalı arıza yada çatlama yapması mümkün değil bu sebeple yatakları verdiler fabrikasyon hatası olarak kabul edip müşteri memnuniyeti sebebiyle verdiler 18.000 tl çıkan masrafı 10.000 indirdik nakitte bu rakana enjektör bakımı da dahil burdan pay biç alabildiiğini al benim aracım ticari çalışan araba oldugu için fazla bekletemezdim kurtardıgımızı kar sayıp kalanını ödedim şahsi aracında sıkıntı olmaz gerekirse bilirkişi raporu tuttur serviste bakım yapmadın diye garanti dışına çıkma diye bir şey yok benim aracımda servis te bakım olmadı bakımlarını zamanında yaptıgını kanıtlarsan senden yana hiç bir şey olmaz fatura yani mahkemelik durumlarda buna bakıyorlar bakımları zamanında yapılmışmı faturası var ise kanıtladınmı tamamdır buyuk rentcar firmalarına sorup danışabilirsin.

10. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Yağ filitresi yan sanayi olabilir mi. Ata hyundai ye bir i30 gelmişti dışarıda bakim yapılmış yan sanayi yağ filtresi tıkanmış baya bir masrafı vardı.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Garanti süresi içinde orjinal parça ile değişim dahi yapılsa servis dışında adamlar istemedikden sonra garantiye sokmaz arkadaşlar. İnşallah girer garantiye ama girmez ise ne firma nede servis i baglayan birşey yok.

Yan sanayi yada orjinal olsun filtre yada başka birşeyde hata olsa servis öyle olmasa böyle olurdu deme hakkına sahip oluyor.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. dikizaynası

dikizaynası Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    büyük geçmiş olsun bence orjinal parça önemli

13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bu adam size yalan söylüyor. aracınız garanti dışıdır. Hyundai Assan kesinlikle onarımına karışmaz.

Sadece yağ filtresi değil sahte yağda var piyasada. özellikle özel servislere çakıyorlar bu yağları, 3000km'de 2 litre eksiltmiş araç gördüm, bu gibi bir durumda piston sarması oldukça normal. Pelte olmuş yağ sadace krank yağlıyor, segmanlar yağlanmayıp aşırı ısınınca gömleğe yapışıyor haliyle.

Son düzenleme: 12 Ekim 2015
    A.L.P.E.R bunu beğendi.
  14. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Bu tür durumlarda bakımı geciktirin uzun yola gidecekseniz gidin bakım zamanından 1000 1500 km sonra bakım yaptırmanın bir zararı olmaz bu yüzden servis te neden geç bakım yaptırdınız demez diyemez ama işini geçte olsa serviste yaptırmış olmanız sizi korumuş olacaktır.

Murat ve MSC bunu beğendi.
  15. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Neye Dayanarak bukadar net konuştunuz anlıyamadım Serdar Bey :)

16. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet arkadaşlar an itibariyle assan hyundai konuyla ilgilendiğini gösterdi aracımız servis dahilinde motoru değişyor yalnız işçilik ve motor seri numarasını ruhsata işletme bedelini servis alacak yani 10000 ila 12000 tl dedikleri işlemi 3250 tlye hallettik çok şükür hemde rektifiye falan değil direk motor gömleği ,pistonlar , piston kolları , krank mili , emme manifotu , yağ pompası vs vs anlıyacağınız bu arızaya neden olan olabilecek olan ne varsa değişiyor :)ustan Yalan söylüyor diyen arkadaşlarım ustamın sözünü dinlemeseydim belki şimdi garanti ısrarımdan vaz geçip sanayide motorun altını üstünü taşlatıp rektifiye ettirmekle uğraşıyor olacaktım ki ne kadar sağlıklı bir olay orası da meçhul ve rektifeyeye bile 3500 lira fiyat vermişlerdi. kredi kartına 6 taksit yapacaklar yarın geliyor parça zannediyorum ki 1 haftaya kadar arabama kavuşacağım :) ha bu arada 30000 bakımını da dışarıda yaptırmıştım onun faturasını bulamadım o yuzden yapılmadı olarak görünüyor eğer bulsaydım ruhsatı yenileme haricinde başka bişey ödemeyecektim burdaki serviste bunu fırsat bilip yine yollarını buldular :D neyse sağlık olsun ilk çıkarttıkları rakamlardan sonra şükrediyorum hem motorda sıfırlanmış olacak. Takip eden , ilgilenen , fikir beyan eden arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkürler ;)

Asel Kaan Efe ve kursat52 bunu beğendi.
  17. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Ha bu arda bu yaşadığım durum umarım diğer arkadaşlara da örnek teşkil eder ve hemen olmadı deyip sanayinin yolunu tutmazlar.Hyundai europa ya kadar mail attık düşünün yani işin nasıl inada bindiğini :D olmaz yapamayız bizim yapacak hiçbişeyimiz yok diye tavır surat yapan servis müdürü bugün beyefendi işte sizin arabayla ilgili gelişmeler oldu gelirseniz bi görüşelim gelmiyceksenizde bilgilendirirseniz sevinirim diyor telefonda. Hyundai assan Anlaşılan gerçekten de hassasiyetle işin üstüne düşmüş :) Hyundaiye güvenim yerine geldi :)

ihakkis ve kursat52 bunu beğendi.
  18. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Haydi hayırlısı kardeşim

Ysn Mercan bunu beğendi.
  19. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Geçmiş olsun. Hyundai farkı bu işte,

Ysn Mercan bunu beğendi.
  20. kursat52

kursat52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    kürşat gagıloğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    senin adına çok sevindim kardeşim. Allahın sevdiği kuluymuşsun :)

Ysn Mercan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş