LPG KABLO

1.2 benzinli i20 piston sarması

'İ20 Forum - Club' forumunda Ysn Mercan tarafından 22 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Normal yag ve buji bakiminda iscilikten dolayi aracin aracin yatak sarmasi bana zor gibi geldi kaldiki yanlis yag ve yag filtresine yag bile koymamis olsa yine yatak sarmaz ama isciligi yapan kisi ary niyetliyse yagin icine baska bisey karistirmissa nasil olsa artik garanti disi servise giymez dediyse bilemem

2. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    çok biliyorsaniz servis açin size getirelim arabayi 3,5 litre yag koy arabaya iste sizin gibiler yuzunden esnaflık ölüyor servise gider pasa pasa 500 lira odersiniz yag bakimina sanayiye dusuncede ustanin isine karisir fiyatta pazarlik yaparsiniz sanki servis bizim yaptigimizin aynisini yapmiyoda baska bisey yapiyor biz bisey bilmiyorsak kapatip gidelim o zaman

Önal, Halil5759 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. accent2002

accent2002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad Soyad:
    orhan levent
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    yağ değişimi basit gibi görünsede filtreler orjinal olmayınca sorun çıkarabilir.yağ geçirgenliği az olan bir yağ filtresi düşük yağ basıncına neden olabilir ve ciddi sorunlar çıkarabilir.hava filtresi özellikle turbo beslemeli araçlarda filtre ne kadar yumuşak bir malzeme olsada 300000 devirde dönen turbo kanatlarına filtreden bir parça gitmesi sonucu yamulabilir.o yüzden filtreleri önemsiz olarak görmeyin ve orjinal kullanmaya özen gösterin.

Ömer Yiğit bunu beğendi.
  4. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İşini düzgün yapan esnaf elbet vardır ama sanayiden ağzı yanmayan kullanıcı yoktur.

Olası bir hatayı asla kabul etmez sanayi erbabı.
    Her daim arabaya hata bulur.
    Yetkili serviste en azından muhattap alabileceğiniz birimler var. Kişilerle ağız dalaşı yapmaya gerek almaz. Bir üstüne şikayet edersiniz, o da yetmezse bir üstüne vs vs.

Ama sanayide başınız belaya girer, ustanın insafına kalır iş. Kavga edersiniz, dövüşürsünüz, vurur vurulursunuz.
    Ya da "LANET OLSUN, ALLAHINDAN BULSUN" der sineye çekersiniz.

zemburak, baosavrin ve oguzcalik bunu beğendi.
  5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Yetkili servis /sanayi ustası ayırımına karşıyım , eğer bu olay yetkili servisten çıktıktan sonra olsaydı bu gün burada bir çok arkadaş yetkili servise sayıp duracaktı bence ustalık önemli , bu ustalığı yetkili servistede kullanabilirsin sanayideki dükkanında da aslolan ustalıktır , benim sanayide tanıdığım kaliteli ustam var , şahine binerkende, opele binerkende aynı ustaya giderdim ve 20 yıldır şikayetim olmadı ama şu anda aracım iki yıllık ve mecburi servise gidiyorum kısmet garanti bitimine , geçen oğlumun getzini getirdim ( klima kayışı avare , bilyası , sol teker körüğü değişimi ile arka tekerlerin fren ayarları ) yapıldı ve malzeme +işçilik ( 80+100 ) yaptırdım belki işçiliği biraz fazla ama tam yapıyor kafan rahat , bu hafta yetkili servise kızımın arabasını getirdim 30 bin bakımına 500 tl nin 153 tl si işçilik yaptıkları iş fazla değil filtre yağ vs.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

Halil5759 bunu beğendi.
  6. maycicek

maycicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    138
    Ad Soyad:
    Murat AYÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    peki sence bakimda yapilan hangi yanlis piston sarmaya neden olabilir?

7. maycicek

maycicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    138
    Ad Soyad:
    Murat AYÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    yarim litre fazla yağdan piston sarar mi?

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ben tamamen bakımdan kaynaklı demek istemedim zaten mesajımda. Asıl demek istediğim araç 3 yıldır yolda 40000 km yol yapmış bir sorun olsa fabrikasyon hata kısa sürede çıkardı piyasaya. Ayrıca bir şekilde 40.000 km de bu sorun çıksaydı, ki çıkabilirde garantiden halledilirdi. Malesef artık o şans da kalmadı.

Ben sonatayı garanti içinde oldugu için servis e götürdüm ama dışarıda da yaptırabilirdim. Fakat garanyiden 4 hoparlör değişti 1000 tl ye yakın fiyatı vardı.

Demek istediğim her zaman dışarıda sağlam usta ile iş yapılabilir ustalarımıza güveniyorum. Fakat şunada şahit oldum her türlü sıvıyı aynı huni ile dolduran da var, bu konuda çok bilgim yok ama atıyorum fren hidroliği bulaşıgı olan bir huni ile motor yağı doldurulması acaba motor yagına ne Yapar.

Birde en olası yan sanayi yağ filitresi, basınç sıkıntısı yapabilir hatta yaglamayı bile kesebilir.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

oguzcalik bunu beğendi.
  9. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    filitreden kaynaklı olabilir usta filitrenin içinde değildi ya üretim hatası olabilir zaten piston sarması ya uzun süre yüksek devirde kalmasıyla yada aşırı yağ eksikliğinden yalanmanın kesilmesinden olur

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Asil fren hidroligini pis huni ile doldurduklarini dusunuyorum. Sonra kan ter basiyor beni. Ben Karadenizliyim dusunsenize Ziganadan asagi inerken frenlerin sistigini.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

t.eser ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Nedenleri belli aslında.

1)soğutma suyu bitmesi/devirdaim olmayışı
    2) Yağ karterinden sızıntı (tapası iyi takılmamış olabilir.
    3) Yağ filtresi dibinden yağ eksiltme (yağ filtresi aşırı sıkılarak karşılığı çatlamış kırılmış olabilir)
    4) Fazla yağ

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Yağ değiştirmek çok kolay ama sırasına göre bir iş, arabayı dümdüz bir yere çekip yağ kapağını açacaksınız yağ çubuğunu çekip seviyeye rengine şöyle bir bakacaksınız sonra kılavuzdan kaç litre motor yağı lazım ona bakacaksınız mesela 3.3 litre diyorsa bunu ölçebilecek imkanınız olması lazım 3,2 yada 3,4 litreden birşey olmaz tabi hatta bidonun kenarında cetvel vardır oradan bakılabilir, sonra tavayı alta koyup alttaki tapayı sökeceksiniz peşinden filtreyi sökeceksiniz, yağ sıcaksa temas edip yanmamaya dikkat edeceksiniz çıkan yağı inceleyeceksiniz içinde neler var? siyahmı? kahverengimi? yoksa başka renkler varmı? her kullanılmış yağın bir manası vardır. Yağ komple boşalınca mutlaka orjinal olarak servisten alınmış yağ filtresinin contasına hem sızdırmazlığı iyi sağlasın hemde sıkana kadar bozulmasın diye azıcık yağ sürüp takacaksınız elle sıkmak yetmeyebilir benim gücüm yetmez mesela anahtarla sıkıyoruz onu sıktıktan sonra karter tapasına bakacaksınız dibinde contası oluyor erimemiş olması lazım, karter tapası yada contası sağlam değilse onuda değiştireceksiniz yetkili servis her yağ bakımında karter tapasını contasıyla beraber değiştirir parasını da sizden sarf malzemesi adı altında alır yağ değişimini kendi imkanınızla yaparken tapa eskimişse acımayın değiştirin. Tapayla contayı taktıktan sonra üstten kılavuzda belirtilen miktarda yağı boşaltıyoruz ne eksik ne fazla tam kılavuzda yazan değeri doldurmak lazım, burada dikkat etmek gereken şey yağı boşalttıkça yağ seviye çubuğundan sürekli olarak ne kadar doldurduk yağı diye takip etmek ama şimdi burada şaşırtıcı bir dikkat noktası var yağı doldurduk kılavuzda yazdığı kadar yağı motora koymadan çubuktaki seviye F ye geldi ? tam bu noktada kapakları kapatıp marşa basıp motoru kısa süre çalıştırıyoruz, motor yağı yağ boşalttığımızda pompa ve filtre içerisinden süzülüp motor çalışmazken içi yağsız ve boş olan yağ filtresi ve pompanın içi motor çalışır çalışmaz yağ ile doluyor burada göstergeden yağ uyarı lambasını takip etmek lazım söndüğü zaman motoru stop ediyoruz ve karterdeki yağ seviyesi içi boş olan pompa ve yeni filtreye giden yağ sebebiyle F nin altına birkaç saniyede düşüyor sonra stop edip yağı kılavuzda belirtilen miktara tamamlıyoruz yaklaşık 300-500cc yağ daha alır ve F çizgisine tam olarak gelir, tekrar marşa basıp 10-15 saniye sonra stop ediyoruz çubuğu çekip siliyoruz bakıyoruz hala seviye F de ise aynı yerdeyse yağ değişimi kısmen tamamdır kısmen oluyor çünki birde işin bonusu var

Yağ değiştirdikten sonra bir 5-10 km yol yapıyoruz bu esnada supap sesi ve düzgün bir dikiş makinası sesi arıyoruz motorda motor sesi düzgün olacak supaplardan ses gelmemesi lazım eğer bir anormallik yoksa iyi, sonra aracı park ettiğimizde yağ filtresi kenarından yağ püskürmüşmü yada tapadan akan birşey varmı? yada yeni yağın rengi hala açık sarı mı? seviyesi yerindemi diye bakıyoruz eğer herşey yolundaysa iş tamamdır.

Bende kendi imkanlarımla ve bu şekilde değiştiriyorum yağı, biz böyle yapıyoruz sorun olmuyor bu yukarıda yazdıklarıdma atlanan doğru yapılmayan bir işlem yapılırsa elbet yağ değişimi sonrası problemler olur. Kullanma kılavuzunda motor yağını haftalık kontrol edin zor koşullarda daha sık kontrol edin diyor yani yetkili servis bile bakımdan sonra sorun çıkarsa ve servis itiraz etmek için çok çabalarsa motor yağından olan problemlerden dolayı kendini sorumlu tutmayabilir.

13. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Eren senin kadar dikkatli olsak bizim arabalar 500.000 km rahat gider :)

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

t.eser, zemburak, Hakan07 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Eren kardeşim arabayı denize sokup yağ değiştiresim geldi, denize sıfır (0) çarşaf gibi 4 tekerde :D

15. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Yağ değişiminde ustalar çok yanıla biliyor. Aceleden unutabiliyor yağ filtresini tam sıkmadan gonderebiliyor sıkıntılı durum yanı. Çok çok geçmiş olsun...

16. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Tuzlu su metal parçaları hızla paslandırır, yağ değiştirirken mecburen arabayı düz ve kuru bir yere çekmek gerekiyor eğer yatık eğimli zeminde yağ değiştirilirse karterdeki yağ bir kenara toplanacağı için eski motor yağı karterden tam olarak dışarı süzülmeyecektir eski yağın normalde olmaması kadarlık bir kısmı içeride kalır boşalmaz, ayrıca yağ seviyesi kontrolünde yada yağ doldururken yatık ve eğimli zeminde bu işlemler yapılırsa yanıltıcı sonuçlar verir yağ seviyesi eğik durduğu için yağ çubuğu eksik yada fazlaymış gibi gösterir.

17. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Eren kardeşim sen çok yaşa, rahmetli Sadri Alışık (Turist Ömer ve mistır Sparkı anımsattın "mantık dışı" :)).

t.eser bunu beğendi.
  18. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)

19. Ysn Mercan

Ysn Mercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Yasin Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    bizde öyle olduğunu düşünüyoruz ve götürdüğüm servis 12 yıl huyundainin servis mekanik sorumlusuymyş arabayı daha servise çekerken plakalıklardan dolayı marka yazmasına rağmen abdullah ustanın oraya niye gitti diyerek gülümsemişti servis elemanı

20. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sanayide bu laflar her daim var;

"Abi bu adam VWden ayrılma" vb