LPG KABLO

'07 Santa Fe Çözemediğim (henüz) Bazı Sesler..

'Santa Fe Forum - Club' forumunda Trad tarafından 22 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. Trad

Trad Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Nurettin Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Dört ay önce 2007 model, 2.2 Crdi bir Santa Fe'yi severek, beğenerek aldım. Ardından araçla bir yurtdışı seyahatim oldu.

Ardından kış soğukları geldi ve satın aldığım arkadaşın da söylediği üzere kızdırma bujilerini değiştirdim.

Bundan sonra ön-alttan, sanki sağ ön teker iç civarından, birtakım sesler gelmeye başladı. Üfleme, ıslık ve ardından ön tekere sanki birşeyler sürtüyormuş benzeri sesler...

Tekrar aynı ustaya gittim. EGR contası değiştirildi ama önceleri olmayan (!), ıslık benzeri ses devam etti. Arabaya ilk bindiğinizde olmuyor, bir süre sonra başlıyor ve çok da önemli olmayan seviyelerde.

Tekrar gittiğimde, turbonun revize edilmesi gerektiğini söylediler.

Başka bir Hyundai ustasına gösterdim. Turbodan ama çok başlangıç seviyesinde olduğunu, şimdi revizyona girmenin çok da gerekli olmadığını söylediler.

Ardından bir turbo servisine gösterdim. Bu servis de herhangi bir problem olmadığını, basıncın yerinde olduğunu söyledi.

Takvimim itibariyle acelem vardı ve tekrar yurtdışına çıktım araçla. Şu an size yurtdışından yazıyorum. Yukarıdaki detaylı bilgiyi aşağıda yazacaklarım için açıklayıcı olarak verdim:

Sanıyorum son iki veya bir gündür, sanki havalandırmadan da geliyormuş gibi sanılabilecek, daha çok alt takım/yürürden diye adlandırılabilecek, araç dururken devri yükseltince hiçbir şekilde duyulmayan, ancak ve sadece tekerler dönerken, sanki sert bir plastik parça lastiğe fasılalı olarak sürtüyormuş gibi hissettiren, zaman zaman kaybolan, -dün akşam olduğu gibi- zaman zaman artan bir ses var. Dün akşam alttan bir parçanın araça vurduğunu ve sarsıntı yaptığını bile hissettik eşimde birlikte ama ardından kesildi.

Parkettiğimde, olabildiğince gözlemeye çalıştım ama elbette pek/hiçbir şey göremedim.

Düşünceleriniz ne olabilir?

Bir hafta kadar sonra memlekete döneceğiz, o zaman bizim ustalarla bunu çözeriz diye düşünüyorum ama yine de fikirleri duymak istedim. Eğer çok ciddi görüşler/öneriler çıkarsa burada baktırmak gereği oluşabilir.

Teşekkürler,

Son düzenleme: 22 Şubat 2020
  2. Hasan65

Hasan65 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Hasan ENGENÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bende de 2007 var ama böyle bir problem ile hiç karşılaşmadım. Acaba sağ ön teker bilyası dağılmış olabilir mi diye düşünüyorum.

Trad bunu beğendi.
  3. Trad

Trad Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Nurettin Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Elbette bunların hiçbiri kronik problemler değil, 13 yaşında ve 180 bin km de bir araçtan bahsediyoruz. Böyle şeyler olacak ister istemez... Pek sanmıyorum ama teker bilyası önerinizi not ettim. Çok teşekkürler.

Hasan65 bunu beğendi.
  4. Trad

Trad Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Nurettin Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Aslında konuyu genel bir resim olarak ele alıp değerlendirince benim aklıma gelen...

Kızdırma bujilerini değiştiren usta, bu iş için intercooler, EGR vb komple sökmek zorunda kalıyordu haliyle. Acaba uğraştığı bu bölge ve komponentlerden kaynaklı bir durum olabilir mi diye düşünüyorum daha basitçesi...

onurforces bunu beğendi.
  5. u_d_cicek

u_d_cicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Benim de mesajı okurken ilk aklıma bu geldi açıkçası.
    Çünkü bahsettiğiniz sesler yapılan işlemden sonra gelmeye başlamış...

Trad ve onurforces bunu beğendi.
  6. cenker_baba

cenker_baba Guest

aklıma gelen lifte alınıp çalıştırılabilir.
    veya araca gopro takılıp alttan birşey vuruyor yazmışsınız ona bakılabilir
    veya daha iyi ir ustaya gidip buki değişiminden sonra oldu diyip baştan aracı söktürüp toplatmak gerekebilir.
    bence alt muhafaza varsa onlardan birisinin vidası bile düşmüş olabilir.

Trad bunu beğendi.
  7. Trad

Trad Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Nurettin Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Evet, görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Aracı bugün biraz kullanmak durumunda kaldık. Ses, hızlıyken yine var ama çok da rahatsız etmiyor. Ancak şehir içinde 20-40 km/h hızlarla giderken oldukça fazla.

Bir ustayla yarın sabah görüşmek üzere randevulaştık. Bakalım, umarım teşhis edebilir ve tedavi uygulayabiliriz. gelişmeleri paylaşacağım.

8. Trad

Trad Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Nurettin Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Usta dün sebebi tespit etmiş ve parça sipariş etmişti. Bugün teslim aldım aracı.

Şaft rulmanı/bilyası -askı rulmanı (?)- bozulmuş.

Araç eski fısır fısır haline döndü çok şükür.

Selamlar,

9. Ayhan Kocatürk

Ayhan Kocatürk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Ayhan Kocatürk
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Benimde 2009 model aracımda aynı sesler var, usta üstün körü inceledi bişey bulamadı daha sonra detaylı bakarız dedi şimdi forumda benzer problem ve tespiti görünce çok sevindim, paylaşımınız için çok teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş