LPG KABLO

Yerli Araba Hakkında Düşünceleriniz ?

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda erdies tarafından 28 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Gerçekten olumsuz olmak istemem ama yukarıda @koreci beyin paylaştığı resimler 2017 yılı ve jantlar hariç aynı geldi bana... bizimkiler tasarladiysa helal olsun

ozgutozkan bunu beğendi.
  2. Ue-Gazi

Ue-Gazi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Ulaş TETİK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX20 (2011-201X)

Son düzenleme: 28 Aralık 2019
    snngngr19 bunu beğendi.
  3. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    ozgutozkan bunu beğendi.
  4. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Lakin bir konu var oda daha önce bir araç çıkmış idi a habee ballandıra ballandıra anlatmış idi o araç ile şimdi sunulan araçlar hiç birine benzemiyor. İlk çıkacak denen araça ne oldu?

<<bülent>> ve ozgutozkan bunu beğendi.
  5. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Açıkcası multijet motoru alıp bir kasaya koyup satsak bile yeterdi. Bu haliyle yeterince albenili ama her işimizde olduğu gibi bunun da amaları var. Dışa bağımlılık olmayacak deniyor. Yerli üretim bataryadab bahsediliyor ama yanılmıyorsam lityum ion madenimiz hiç yok. Hammadde konusunda bir bağımlılık olacak gibi. Çinliler gibi araba kopyalamaya da razıydım ben. Bir de bunu görelim. Umarım başrılı oluruz. Pahalı olacak deniyor olsun. Tamamını ihraç etsek keşke. O zaman yatırım yerini bulur.

Samuera, erenuzel41, erdies ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benim çok merak ettiğim bir konu var. Bu araçlar nasıl yapıldı. Yani torpidosu direksiyonu koltuğu kaportası vs vs nasıl nerede üretildi de bu kusursuz araçlar ortaya çıktı.

ozgutozkan bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    siyasi fanatizmi, milliyetçi duygularımızı kenara bırakalım...

ortada fabrika yok, önce fabrikayı kursunlar sonra tebrik ederiz. 2 yıl içinde bu aracın yollarda olması teknik olarak imkansız. hyundai kocaeli fabrikasında yeni i10 için neredeyse 1 yıldır çalışma yapıyor. hyundai kendi robotlarını kullanan tek otomobil fabrikasıyken revizyon 1 yıl sürüyor. daha önce hiç bir üretim tecrübesi olmayan bir girişimin bu standartta bir suv'u çıkarması minimum 4-5 yıl. bakın sedan araç bile DUMMY olarak getirmişler. Araç yürümüyor, içindeki direksiyon koltuklar vs tamamen plastik demo.

diğer konu ise bu aracın 50-100 yada 150.000 gibi rakamlara satılacağını düşünmek. orta kalite ile bu aracın fiyatı en az 200.000 seviyelerinde olur. 2 ton aracı 400km menzile ulaştırabilecek kapasiteli bataryanın fiyatı minimum 10.000 usd yani 60.000 liradır.

sonuçta hepimiz bu aracı ve alınabilir olmasını istiyoruz ama gerçekçi olmak gerekiyor.

KilecNasah, Samuera, muhendus ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  8. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Gündem nasıl değişti. Kanalıydı arabasıydı derken.
    Ben olsaydım cute tarzı bir şey ile başlardım. Ufak adımlar ile.
    https://sahi.io/s/0fQiu8vc
    Elektrikli ise araç hafif olmalı ki menzil yüksek olsun. Üretimi daha kolay olur.

En önemlisi bataryayı bizim üretmemiz lazım.

Togg çok popülist bir proje elimizde patlaması mümkün. Çünkü halka parçası ucuz yürürü kolay araç lazım.

9. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Olsun ben hep 50 TL lik şarj ediyorum favorim :)[​IMG]

Huawei P30 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

erhancakmakk ve Roadrunners bunu beğendi.
  10. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Katılıyorum size kopya mopya en azından şimdiye kadar elimizde bir tecrübe olurdu.Hep hüsranla sonuçlandı yerli araba işi.Ceo'nun konuşma şekli mi öyle bilmiyorum ama CNN'le yaptığı röportajda çok kararlı gelmedi konuşması bana .Bilemiyorum bilgi vermekten mi kaçındı ama çok net bilgiler veremedi. Bence çıkacak olan suv ve sedan çok ucuz olmaz ama sonra çıkacak olan hb ve kücük sınıf araçlar daha uygun olur diye düşünüyorum.Ayrıca ilk çıkacak olan suv ya da sedanın 2çeker 200 beygir otonomsuz 300km menzilli hali çok pahallı olacağını sanmıyorum.Olursa da saçma olur. Fabrika işi de bana 2 yıla zor olur gibi geliyor.Tamam inşaatını yapabilirsin ama bataryadır motordur kaportadır bunları seri üretime geçirmek okadar kolay olacağını sanmıyorum.Ceo'nun dediğine göre 2020 yılı içinde suv ve sedandan 120- 150 tane civarı daha yapılacak (muhtemelen italya'da) ve yıl içinde tüm testlere tâbi tutulacak eksikler giderilecek rötuşlar yapılacak. Bakalım yaşayıp göreceğiz neler olacak umarız ki dedikleri gibi olur ...

Çaloğlu bunu beğendi.
  11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Nasa da bile Türk çalışan var, bu arabayı isterse tamamen elin yabancısı da tasarlasa mülkiyet hakları lisansı bizim olduğu sürece bu araba bizim yerli arabamız olur:) bugün italyanı tasarlar yarın öbür gün alman a tasarlatılır eli Cad Cam tutan adam çok bu dünyada.

Seri üretime geçmek biraz zor olacak, hatta çok zor olacak. Ancak elektrikli arabanın üretimi yakıtlı arabadan kolay.

Batarya ya fazla kafa yormaya gerek yok yerli üretim Aspilsan gibi firmalar var F-16 ya aselsan telsizlere vs. akü üretiyorlar ithal olsa ne olur? bence hiç sıkıntı olmaz Samsung un Fluence bataryasını Güney kore vermez mi?, Gamak gibi bir firma envai çeşit elektrik motoru üretiyor bu kadar malzeme bolluğunda çokta şey etmemek gerek, hani sıradan bir insan bunları takip edip uğraşsa kendisi garajında ayağını yerden kesecek elektrikli dört tekerlekli birşeyi zaten rahatça yapar üretir biner, maliyeti elbet biraz yüksek çıkar, tabi polisten jandarmadan rahat yok ne muayene var ne plaka istesen vermezler onları haliyle millet uğraşmıyor mesela ben.

ama sıfırdan başlayıp çok ince hesaplarla tasarlayarak bir kum kalıbına 1600ºC de ısıtılmış çok özel alaşımdan oluşma eriyik demiri döküp sonra bunu CNC frezede işleyip taşlayıp parlatıp en basit bir motor bloğunu yapmak o kadar kolay iş değil, biyel koluna binen yükü hesaplamak egzantrik mili açılarını tutturmak kolay değil, çeşitli hız aralıklarına göre vitesleri barındıran şanzımanını, debriyajını, soğutma sistemini yağlamasını vs. sıfırdan üretmek çok çok zor bu motorun titreşimini alabilecek lastik motor takozlarının sönümleme kabiliyetine kadar bir sürü dert içerir yakıtlı bir araba üretmek.

Elektrik motoru böyle değil kendi imkanlarınızla bile elektrik motoru üretebilirsiniz bir tane torna ufak bir freze ve yalıtkanlı bobin teli işe başlamak için yetiyor hobi amaçlı ufak el yapımı elektrik motoru yapanlar bile var.

Elektrikli arabada şanzıman zaten yok en fazla bir tane redüksiyon dişlisi olur o kadar yani bir tane diferansiyeli olur fazlasını zannetmem, debriyajı zaten yok, vitesi yok tek vites tek dişli, elektrikli motorda yakıtlı motor gibi titreşim olayı yok bu yüzden çok komplike sönümleme takozlarına çok sağlam şasiye gerek yok, soğutma suyu devirdaim pompası yok, yağ pompası yok, kalorifer sistemine kadar basit elektrikli sistem. Günümüzde elektrik motorlarının çalışma hızları için çok basit hız ayar elektronikleri var hepimizin evinde var onlardan çamaşır makinelerinde bulaşık makinelerinde. Elektrikli arabada boş kalan bölme çok olur ön arka komple 1000 litre bagaj C sınıfı bir elektrikli arabada yapılabilir bence.

Elektrikli araba üretmek çok dert edilecek şey değil. Bunu da ülkecek başaramazsak aslında yüzümüze köpekler güler:)

snngngr19, Çaloğlu ve sipartacus bunu beğendi.
  12. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Uzuuuuuuuuuuuuun uzun yazardım ama üşendim o yüzden fısa keseyim.
    Fos.

MSC bunu beğendi.
  13. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Elektrik motorlarını üretmek ve kullanmak belki çok kolay ama bunların hızlarını ayarlayan sistemler yani motor sürücü sistemlerini üretmek ve kullanmak o kadar kolay değil malesef. AC motor da kullanılsa DC motorda kullanılsa bu sürücüler kullanılmak zorunda . İşyerinde yıllarca bir mühendis olarak akü ile çalışan dc ve ac motorlu trenlerin arızalarıyla boğustum ve bu konuda baya pratik ve teorik bilgi sahibi oldugumu söyleyebilirim. Türkiye de hala bunları sıfırdan tasarlayıp üretebilecek altyapı malesef yok. Zaten şu an icin bu konuda yerli bir firmanın esamesi dahi yok. Frenini yapın, amortisorunu yapın, başka artistik yerlerini yapın ama dediğim gibi aküden aldığı enerjiyi motor talebine göre ayarlayacak elektronik sistemlerin su an icin yerli üretilmesi mümkün değil. Gerisi de faso fiso bence .

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erenuzel41 bunu beğendi.
  14. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Yerli araba muhabbeti beni adete kusturdu. Siyasi olarak iktidara da muhalefetlere de muhalif konumdayım ama her 2 taraf da o kadar mantıksız şeyler söylüyorlar ki artık gına geldi. Lafım meclisten dışarı bir grup bu araba italyadan geldi yerli falan değil diyor bu mantıkla gidersek bizim era yerli araba oluyor. Öteki grup her şeyini biz yaptık Türk mühendisleri tasarladı diyor o da hikaye. Ben bu olayda olaya temkinli yaklaşanların tarafındayım.
    Tasarımı kime yaptırılırsa yaptırılsın ortada "bizim üreteceğimiz araç bu" denen bir şey olması iyidir. En son yerli araba hikayesinde hazır alım arabaları kamuflajlayıp yeni araba yaptık diye yedirmelerindense bu sefer en azından adam akıllı daha önce üretilmemiş bi tanıtım yaptılar.Pininfarina'nın daha önce konsept olarak yaptığı bir tasarımın üzerinde yapılan değişikliklerle bir araç ortaya çıkmış gibi duruyor. Buradaki en büyük soru işareti daha önce yaşanan yerli kısa mesafe yolcu jeti yerli araba yada altay tankı gibi bir grup medya tarafından trilyonlarca üretilmeye hazırmış muamelesi görüp üretimine bir türlü başlanamayan veya komple iptal olan projeler. Ben bu seferki yerli araba projesine bir öncekinden daha olumlu bakıyorum çünkü en azından ortada bu işi üslenmiş bir konsorsiyum var. Şu anlık TOGG adı altında toplanmışlar ve önümüzdeki yıl bir marka olarak ortaya çıkacaklarını iddia ediyorlar bekleyip görücez. TOGG'un ceo olarak seçtiği insan da benim projeye bir tık olumlu bakmamı sağladı. Mehmet Gürcan Karakaş çok kariyerli bir isim ve sanki bu işte ciddilermiş izlenimi yaratıyor.

Siyasi yönünü üretilir mi üretilmez mi sorularını bir kenara bırakıp belirtilen takvimde üretileceğini kabul ederek araca dönersek.
    Ben araç seçimi çok yanlış ve çok riskli buldum. Otomobil sektöründe kalıcılığınız soru işaretiyken yıllardır bu sektörde olup kendine bir pazar payı elde eden tüketicilerin güvendiği markalar varken insanlar neden hiçbir tecrübeleri olmayan hiçbir fikirleri olmayan bir markanın lüks bir aracını alsın ? Fiyat uygun tutulur alınır deniyor. Fiyat günümüz şartlarında olarak 200.000 TL bandında bekleyen çok kişi gördüm ya onlar yanılacak ya da ben çok yanılacağım ama ben 200.000'i hayal olarak görüyorum. Bugün Renault Zoe denilen araç 234.000 TL BMW i3'ün en düşük versiyonu 302.000 TL ve bu bahsettiğimiz 2 araçta A sınıfı denilebilecek araçlar. Parça kalitesinden çok fazla ödün vermemiş bataryaları bu bahsettiğim 2 araçtan artakalır yanı olmayan bir araç hem de C segmetindeki bir SUV bunlardan daha ucuza çıkabilir mi ? Hiç sanmıyorum. Ancak nasıl olabilir devletin kendine alacağı araçlardan vergi alınmayacağını düşünürsek %15 ÖTV %18 KDV düşülür i3ten düşünürsek 220.000TL dolaylarına düşer kamu için alınabilir olur. Sen-ben alabilir miyiz ? Bu şartlarda ben alamam.

Bence olması gereken neydi diye anlatıp daha da uzatmadan bitireyim.
    Öncelikle iç piyasanın yükselen sıfır araç fiyatını durduracak ve 2020 yılında vatandaşına arka camları çevirmeli 2 hoparlörü olan bir araç sattırmayacak bir B sınıfı araçla piyasaya girilmeliydi. Üretim sürecini hızlandırmak ve insanlara güven verebilmek adına ilk üretilecek araçta ülkede sağlamlığı kabul görmüş bir markadan alınacak atmosferik sağlam bir motor kullanılmalıydı. Tasarım olarak da sıfırdan tasarlanma sürecinin uzun olacağı düşünülüyorsa yine bir markanın daha önceden kullandığı bir şase alınıp onun üzerine bir araç inşa edilmeliydi. Böyle bir araçla piyasaya giriş yapılsaydı taksiciler,orta sınıf,kiralama şirketleri,kamu kuruluşları bu aracın kolaylıkla kendine pazar bulabileceği 4 ana yer olurdu. Eğer siz kendinize ülkenize güvenip bu aracı sağlam bir şekilde ortaya koyduysanız ve bu kitle aracı tutarsa sonrasında üstüne diğer modelleri inşa etmeniz daha kolay olurdu. İş şu an gösterilen gibi bir SUV tasarlayıp satışa sunmaya geldiğinde de gerekli araştırmalar yapılır marka algısına yönelik çalışılır B sınıfı ülkenin orta-alt kesimine yönelik insanlara satılanla premium segmenti aynı marka altında satmamaya karar verilirse bu şirkete bağlı yeni bir marka kurulur ve premium üretim onunla devam ederdi.

erdies ve aliii0752 bunu beğendi.
  15. cenker_baba

cenker_baba Guest

Daha fabrika yapılacak üretim hattı kurulacak sonra üretim olacak beş sene sonrasının konusu bu bence birde fiyatları çoğu kişinin ulaşamayacağı bantta olacaktır yani bizler LPG ve dizel üzerine tartışalım konuşalım

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bence herkes ümidini kaybetmemeli, evet lüks segment ve eksikleri fazla evet olumsuzlukları cok ama yine de bir ümit değil mi?hepimiz içimizden keşke olsa demiyor muyuz? bence tüm olumsuzluklara rağmen tarafsızca üstüne düşülmeli, süreç takip etmeli...unutulup gitmemeli...

erdies bunu beğendi.
  17. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Girişim güzel ve olumlu.
    Ama sonuç nasıl olur insan merak ediyor.
    Henüz ortada bir fabrika yok. Tam otomatik bant sistemli çalışan bir fabrikanın kurulması ve tam kapasite ile çalışabilmesi minimum 4-5 yıl sürer.
    Olaki 5 yıl sonra aktif çalışır hale geldi, bu tasarım 5 yıl sonranın ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?
    Araçlar hybrid değil elektrikli. Elektrikli şarj istasyonları bu süreçte yaygın olarak kurulabilecek mi?
    Bu araçlar için servis noktaları bu süreç içinde yaygın olarak kurulabilecek mi?

Komplo teorisi üretmek istemiyorum lakin aracın yola çıktığı videoda araç içindeki görünümde araç hızı 0 km vites konumu p'yi gösteriyor.

18. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    En çok güneydoğu anadolu merakla bekliyor...Nasıl olsa elektrik bedava.....

<<bülent>>, MSC, exuberant43 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Direkten arabaya kesintisiz hat çekerler

Roadrunners bunu beğendi.