LPG KABLO

Yeni Tucson Almak Istiyorum Arti Ve Eksileri Nelerdir Kullanan Arkadaslar?

'Tucson Forum - Club' forumunda Er.tansel tarafından 15 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. eeg

eeg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Eyüp Elvan Gülmez
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    3 ay önce 1.6gdı style manuel aldım. 3500 km yaptım şimdiye kadar. Civic -qashqai - tucsonn arasında gidip geldim, tucsonn da karar kıldım.
    Şahsi görüşlerimi paylaşmak isterim(daha önce de hyundai marka araç kullandım):
    * fiyat performans kalite açısından dengeli bir araç.
    * Hyundai' nin servis hizmeti kesinlikle müşteri odaklı. Bakım ücretleri toyota ve vw e göre ekonomik. Önceki araçlarımda servise gidip te memnun olmadan çıktığım olmadı. (konya-aksaray ve sivas ta birçok kez servise gittim)
    * yakıt şehir içi 8-11,5 lt arasında şehir dışı 6,5-8 arasında gösterdi yol bilgisayarı. Şu an araç 3500 km de ortalama tüketim 7.7 lt görünüyor. yarı yarıya şehir dışında kullanmışımdır aracı. Ben sakin kullanan biriyim performanslı kullanan arkadaşlar daha çok yakıt tüketir.(2007 model 1.4 getz im de var hemen hemen benzinde getz den şehir içi 1 lt fazla yakıyor) Yakıt konusunda çekincelerim vardı( 25 bin fazla verip dizel Qaşhqai alacaktım son anda vaz geçtim) ama araç abartıldığı kadar çok yakmıyor, suv a binip dizel clio kadar tüketim olsun isterim ama bildiğim kadarı ile henüz öyle bir araç yok :) varsa da benim haberim yok.
    * 1.6 gdi motor daha önce dizel araç kullananlara kesinlikle rampalarda yetersiz gelir, rampa haricinde yeterli biraz yüklendim 180/190 dedi. performans tutkunu değil de sakin kullanıcı iseniz kesinlikle tatminkar.
    * rahatlığı genişliği tatminkar, malzeme kalitesi aynı fiyatlara satılan araçlara kıyasla daha iyi düzeyde.
    * aracım baz model olmasına rağmen birçok özellik standart( nissan' ın baz paketinde çelik jant bile yoktu).
    Genel olarak araçtan memnunum düşünenlere tavsiye ederim. Olumsuz yanlarını da yazayım dedim ama şu an aklıma bişey gelmiyor.

Oguzayhank, HakanTorbali ve Halil bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aramıza hoşgeldiniz

eeg bunu beğendi.
  3. eeg

eeg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Eyüp Elvan Gülmez
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    teşekkür ederim

4. murat352

murat352 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    murat ata
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    bende 4*2 elite turbo dct var.performansına hayran kaldım.gönül rahatlığıyla alınır arkadaslar.sehirdışı 7 şehirçi 10 litre yakıyor.otobanda 120 ile 6.8 lt.yaktı ankara istanbul arası.senede bin maksimum 2bin fazla yakıyo diye bu aractan vazgecilmez.aylık 100 veya 200 tl maksimum dizele göre artış olur.bende 100 tl oldu

5. yardanos

yardanos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    yardan özel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar,
    2013 model quasqai 1.5 dizel tekne paket düz vitesten sonra 23 aralıkta tucson elite plus otomatik 4x4'e geçiş yaptım.
    Hem kıyaslama yapma hem de bilgi verme adına lisa bir özet geçeyim.
    Yaşadığım yer kaş kalkan, her yer tepe, her yer yokuş. Daha 1000km anca oldu.
    Şehir içinde quasqai ile 9 litreye kadar da gördüğümüz oldu. Ama ortalaması 8 litre ancak. Şehir dışında 5.6 litre civarında.
    Tucson ise 9,8 litre gösteriyor şehir içinde. Şehirler arası 8 litre civarında.
    Sadece yakıt karşılaştırması tamamen insafsızlık olur. Iki aracı da kullanan biri olarak performans, ses, güven, elektronik detay, iç ve dış görünüm, iç hacim kullanım detayları, elektronik güvenlik tertibatı VS gibi pek çok konuda tucson açık ara farkla önde. Mesela antalya trafiğinde önümdeki araç aniden firene bastı. Her ne kadar ben tam firene abanacakken, tucson benden belkide bir salise önce firene basmıştı bile. Tuhaf bir gülümseme yayıldı suratıma mesela. Quasqai ile çarparmıydım bilemem. Ama insana güven veren bir özellik.
    Eğer gözünüz hep yakıt göstergesinde, aklınız hep kredi kartı benzin ödemelerinde olursa, aktif firen sistemi de işe yaramaz, kaza yaparsınız
    Yanı diycem odur ki, aslan beslemeye karar verirseniz, neyle besleyeceğinizi de bilirsiniz. Hele bir de spor modu var ki, akıllara zarar...
    Bu arada, çok sakin bir kullanıcı değilimdir. Fırsatları değerlendirmeyi severim. Yakıt daha sakin olunursa mutlaka daha da düşer

Oguzayhank, MSC, muratbaris37 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yakıtı düşürmek isteyen arkadaşlara bir ufak tecrübemi iletmek istiyorum. Aracım Hyundai Tucson 2015 T-Gdi 4x4 Elite Plus. Yılbaşında satın aldım ve ahlakını yeni öğreniyorum. Tabi herkes araçlarını ve lastik basıncı vs bilgilerin farkında ama benim Tucson gibi büyük araçlar için ne kadar önemli olduğunu şu şekilde anladım ve paylaşmak istedim;

Lastik basıncını önemseyip bakmadığım için soğuk halde 32 olan lastik havalarım daha soğuk havada 30 olarak çalışmaya başlıyordu ve şehir dışı (Ankara-Konya) 10l/km şehir içi 13l/100km ortalama ile bir depoyu yedikten sonra lastik havalarını 37psi yaptım soğukken 36psi ve ısınınca (yine soğuk havada) 38psi olarak çalışıyorlar. Tüketim şehiriçi 8,5l ve şehirdışı 7l/100km olarak değişti. Konya-Aksaray arasındaki toplam 147km yolu 7l ortalama ile bitirdim hızım cruise control ile sabit 110km/saat. Yol süresince birkaç kez ufak eğimli rampa tırmanırken tüketim 0.2l arttı ama ortalamada 7l ile bitirdim. Yolculuk -4/-1 derece soğukta gece gerçekleşti. Yolculuk başlangıcının 20l gibi olduğunu düşününce aracımın bu ortalama için 4-5l seviyesini gördüğünü söyleyebiliriz. Zaten forumda 80-90km gibi hızlarda 3.7l/100km ortalama yapılmasına ait video var.

7. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    1 hafta önce style tgdi dct modelini aldım. Suv sınıfı bir çok marka ve modele baktım. Tucson için herkes fazla yaktığını söyledi. Emsal modellerin fabrika verileri de hemen hemen aynı. Araba güzel. Giriş paket bile full sayılır. Tasarım güncel. Araba heybetli. Motor şanzıman uyumu iyi. Malzeme kalitesi fena değil bence. İç hacim ve bagaj sınıfına göre gayet başarılı. Bundan önce yarı otomatik astra h benzinli aracım vardı. Ortalama 7.5 litre/100 km gibi benzin tüketimi vardı. 1280 kg, 115 beygir, 155 tork. Tucson az bile yakıyor. Fren biraz tepkisiz geldi bana. Keza direksiyonda. Bunun dışında gözlemlediğim bir ekşisi yok. Kazasız belasız günler dileğiyle.

Halil bunu beğendi.
  8. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tucson almak isteyenlere araba kullanım tecrübemi aktarmaya devam etmek istedim. Bu ara Almanya'daydım ve kiralık bir Ford Focus SW kullandım. Araba özellik olarak Tucson'da bulunan önemli konfor özelliklerinin çoğuna sahip (direksiyon ısıtma, deri olmamasına rağmen koltuk ısıtma, navigasyon, ayna kapatma, park pilot vs). Kış lastikleri Conti takılmıştı ve hem kar-buz içinde, hem tipi altında otobanda hem de ıslak otoyollarda çekiş ya da kontrol kaybı olmadı. 4*4 özellik eksik ama buna ihtiyacı da yok.

Genel olarak o araçta Tucson'da olan;

1. Geri kamerayı özledim kullanım rahatlığı açısından.
    2. Cam tavan veya açılır olmadığından gökyüzünü özledim (son bir iki haftadır Rus havası ile kış bastırdığı için özlem azaldı tabi).
    3. Aracın yüksekliğini ve içinde yaşadığım lüks duygusunu özledim çünkü aynı hissiyatı vermiyor açıkçası.
    4. Autohold özelliğini özledim lambalarda durunca ayağı kurtarmak için Park'a almak lazım. Tabi bizim araçta da mode düğmesine basmak lazım pek hoş bir kullanım sayılmaz.
    5. Bizimkinde de kullanım çok kolay olmuyor ama o arabada Cruise Control düğmesi inanılmaz kötü bir noktaya yapılmış.
    6. Arada bir de olsa Otomatik park asistanını özledim.
    7. Lastik basınç kontrolü sadece düşük teker basıncını gösteriyor ancak hangi lastiğin havası kaç göstermiyor. Bir gece vakti donarak arabaya lastik havası eklemeye çalışırken çok özledim.

Tucson'u karşılaştırmak gerekirse;

1. 170-180 ortalama süratle otobanda dolaşmaya ve bazen 210'a kadar yükselmeme rağmen ortalama yakıt bilgisayara göre 6,5lt (arabayı kullandığım 15 gün ve 4000km'nin ortalaması). Şehir içinde 8,5-9lt ortalama yapmak benzinle az masraflı oluyor:)
    2. Araç 1.6 Turbo Dizel olduğundan alt devirlerde ve normal modda Tucson'a göre aşırı canlı. İlk anda Tucson'a geri alışmakta zorlandım.
    3. Otomatik vitesin yan kısmında manuel kullanım için +/- düğmeleri var. Hem ele tam geliyor ve kullanımı kolay hem de manuel artırma veya azaltmadan bir süre sonra kendi kendine otomatiğe geri dönüyor. DCT gibi manuele çektin orada kalmıyor...
    3. Spor modu Otomatik vitesin en arka kısmında. Yani anlık olarak vitese geri asılıp direk spor moda alabiliyorsun çok kullanışlı. Bizim arabada mode ve autohold için düğme arıyorsun.
    4. Navigasyonda yoldan çıkış yapılması gereken şekli ve yol tabelasını aynıyla gösteriyor. Yani okuman gereken tabelanın aynısı ile çıkış yapınca sağdan/soldan gideceğini çizgi film gibi gösteriyor.
    5. Geri vitese takınca park pilot orta ekranda oynadığından aracın değebilecek yerleri için görselden yararlanabiliyorsun. Tucson'da görüntü yardımcı ekranda görüldüğünden direksiyon yüzünden çoğu zaman görmek mümkün olmuyor. Geri manevrada açığı kamera kapatıyor ama yinede kamera görüntüsü yanında açılsa daha iyi olurdu.
    6. Bagaj koruma perdesinin kullanımı aşırı kolay ve güzeldi. Perdeyi çekiyorsun direk kendisi yuvaya oturuyor. Açmak için sadece aşağıya bastırıyorsun hemen geri çekiliyor.
    7. Multimedyada Car Play vs. olması ve kullanımın çok kolay olması iyiydi.

Tilki bunu beğendi.
  9. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bu arada az evvel lastik markasını zikrederken Conti markasının tam adını yazınca "Continental" diye bir mesaj çıktı. Ben bu firmaya mal satan bir Türk firmasında ihracat müdürüyüm ve bu firma Almanya'da tanıdığım en nazik ve anlayışlı personelin çalıştığı bize en ufak düşmanlığı olmayan buna ihtiyacı da olmayan bir firmadır. Admin sana not düşeyim istedim.

10. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Deminkine ek bilgi Tucson'un geri vites anında arkadan gelen trafiği gösteren uyarısı, ayna üzerinden ve sesli araç uyarısı, önden çarpışma uyarısı, şerit takip sistemi gibi ileri teknolojik özellikleri Ford Focus'un o versiyonunda bulunmuyordu. Buradan daha donanımlı modelleri de olduğu izlenimine kapıldım ama almayacağım için araştırmadım. Tucson'un en büyük artıları bence bunlar ki benim aracı seçmemde en büyük etkenlerdir. Kullanımda inanılmaz yardımlarını görüyorum ve ferah ortamla birleşince içinde oturan diğer yolculara da çok lüks bir intiba yaratıyor.

11. HakanTorbali

HakanTorbali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    182
    Ad Soyad:
    Hakan Akcay
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Siz continentalin reklam filmini izledinizmi?

12. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet Yeni Şafak tarafından fırsat icabı acil dalaşma meselesi yapılan reklam filmini gördüm.

Reklam firmalarının dışarıdan ve bağımsız işler yaptığını da hesaba katmak lazım derim. Bu tür şirketlerin başka şirketler ve büyük bütçeli vakıflar ile ortaklıkları var. Bu ortaklar farklı farklı reklam şirketleriyle çalışır bu çalıştıkları şirketin politikası bile olabilir. Çıkıp özür dilediler, ben avukatları değilim ama firmaya hatasını bildirmek yeterlidir. Düzeltmezse o zaman protesto edelim derim ben. Çünkü malını almamak için uğraştığınız firmalar aslında sizin bilmediğiniz bir çoğunun sahibidir pek işe yaramaz.

13. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Style paket tgdi dct aracım var. 4000 km’yi geçti. Artıları çok. Eksileri de var.
    Faydalı olmasını umarak yazıyorum.
    Artılar:
    Geniş iç mekan
    İvmelenme mükemmel.
    Giriş paket olmasına rağmen full gibi.
    Yol lastik sesi ideal.
    Motor sesi mükemmel.
    Güven ve kalite hissi veriyor.
    Dct çok güzel.
    Kalorifer çok iyi.
    Görüş açısı yeterli.
    Yakıt bu cüsse ve motora göre az bile
    Araba tasarım olarak göz alıcı
    Eksileri:
    Plastik kalitesi bazı yerlerde çok vasat.
    Bagaj kısmından değişik enstruman sesleri geliyor zaman zaman.
    Yağmur ve far sensörü geç tepki verebiliyor.
    Camlar tek dokunma ile açılmıyor. Sıkışma önleme yok.
    Ön ızgara arası çok açık. El giriyor oraya. Uzun yolda taş çarpması radyatör hasarına neden olabilir.
    2. Vitese geçtiğinde bocalıyor bazen.

Benim gözlemlerim kısaca bu şekilde.

ozdemirh bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş