LPG KABLO

Yeni Elantrayı lpgli kullananlara bir sorum var

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda Mete_han tarafından 27 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Mete_han

Mete_han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Metehan E. Özbey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Aracımı değiştirmek için araç arıyorum. 2003-2009 arası Avensiste karar kılmıştım ancak eşim çok karşı istemiyor. Empati yapınca haklı tam erkek arabası.

Bende düşündüm 33 verene kadar 10 daha vereyim hem sıfır olsun aracım hemde Elantra olsun dedim. Tipini de seviyoruz.

Neyse bugün servise gittik... Araca baktım bayıldık her yönüyle. Bagajı, arka koltugu genis. Arac konforlu. Güvenlik opsiyonları standart.

Buraya kadar hersey tamam ama satış temsilcisi arkadas lpg soruma;

Lpg olmuyor bu motorlara biz takmıyoruz garantiyi bozuyor ayrıca dışarda taktırsanızda farketmez zamanla sorun çıkarıyor dedi. (Sagolsun ilgili bir arkadastı)

Bu konuyla ilgili baslıklar oldugunu biliyorum, okudum da...

Yeni Elantra yı lpgli kullanan arkadaşlardan hiç sorun yaşayan çıktı mı? Kaç bin km dir kullanyırsnz?

Kafama takılan tek sorun bu lpg de sorun yaşamayacagımı bilsem hiç düşünmem araba her yonuyle kafama yattı. Ama servisinde bir bildigi var ki boyle dedi diye dusunuyorum. İkinci el eski kasa lpgli i30dan bu yuzden vazgeçmiştim aynı tip motor sanırım?

2. COPILOT17

COPILOT17 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    Ramis EKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba,
    Yaklaşık 7500 km'dir LPG ile kullanıyorum. Şu ana kadar hiçbir sorunum olmadı. Gayet uyumlu çalışıyor. İlerde çıkacak tek sıkıntı sübaplarla ilgili. O da 50000 km. civarında olması bekleniyor. Aracın tek sıkıntısı arkadan kayma hissi vermesi. Bu da arka süspansiyon sistemi ve lastiklerden kaynaklanıyor. Keyifli bir araç.

3. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ramis abi diğer elantra kullanıcıları arka süspansiyonu değiştirtmiş. Bununla ilgili servise başvurdun mu?

4. cafy

cafy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    CAFER Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Sübaplar alüminyum alaşımlı olduğu için uyumsuz mutlaka sorun çıkartacak sonra çelik sübap vs alacaksınız bir sürü masraf lpg den yaptığınız tasarrufu sübap olarak geri harcayacaksınız.Çok km yapmıyorsanız gerek yok ben taktırmadım senede 15000 km yaptım çünkü. Elantranın süspansiyonlarını ben değiştirdim ama daha oturmadı sonucu biraz daha kullandıktan sonra anlayacağız ama şimdilik kayma sıkıntısı yok.Lastikler kim ne derse desin kötü bence değiştirmek lazım.

5. Orhan

Orhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Beyaz_MeLegiM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Merhaba 2011 Elantra Otomatik Aracıma Bundan 7 Ay Önce Lpg Taktırdım. 10.000KM dir Sürüyorum Hiç Bir Sıkıntısı Yok.
    Güzel Düşünmüşsünüz Konu Açmakla Benden Size Tavsiye İsterseniz Yılda 5,000 Km Kullanın LPG Taktırın. Yıllık 15,000 KM Kullanan Arkadaslar Taktırmam Diyorlar Kendi Fikirleri. Subaplar Değişecek Elbet. Bununda Maliyeti Zaten 1,000TL Geçmez. Ki Subaplar Takıldıktan Sonra Ömürlük Oluyor Araç. Her 50,000 KM De Subap Değiştirmiyorsunuz.
    Kullanan Biri Olarak Tavsiye Ederim. Bizim LPP Markası Kit MTM Çelik Enjektörlü Ve Gayet İyi.
    Fikir Olsun Diye Paylsıyorum Takılan LPG Montajı :https://www.hyundaiclubtr.com/26028...-lpg-ve-brombi-takildi-gazla-calisiyorum.html
    Buda Takıldıktan Sonra Lpg Dolum Yerinin Sonradan Yapılan Montajı : https://www.facebook.com/photo.php?...89316991.86504.298941990167565&type=1&theater

6. yasarkaymaz

yasarkaymaz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    lpg ile 100000 km geçmiş elantralar var.Hiç bir sıkıntı yok.
    Ama dikkat edilmesi gereken elantra için en uygun kit BRC.Çünkü BRC nin elantra için özel kiti ve yazılımı var.Sübap sıkıntısı yüksek devirlerde aşırı ışınma ile oluyor.BRC yeni yazılımı ile 3800 devirin üstünde benzin püskürterek sübapları sogutuyor.Sakın sübapları koruyor diye yağlama sistemlerine boşuna para vermeyin.Çünkü onlar emme manifoltunu yağlıyor onunda bir faydası yok zaten.Asıl yıpranan eksoz subapları.Ayrıca BRC de kablo kesme ve manifold delme yok.Orjinal parçalarla birebir uyumlu.Tavsiye ederim.

7. Orhan

Orhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Beyaz_MeLegiM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    BRC ZATEN KIT MTM Firmasında Üretiliyor. KIT MTMnin %90 Parçaları BRC dir Zaten Yai ikiside Aynı Düşünmeden Takılabilir.

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yok öyle bişey, özel kit v.s.

Neden BRC? Söyliyim, Hyundai Assan taksicilere sormuş, anket sonucu en çok brc kullanıldığını görmüş ve brc ile anlaşmış. Yani amaç taksicilere garantili ACCENT ERA satmak ve üzerinede onların sevdiği kiti koymak. Gelen kit normal brc'den tek farkı bence işe yaramaz pipoları (ben kendi aracımda denedim, gaz yeteri kadar içinden geçmiyor ve benzin enjektörlerini geride bıraktığı için enjeksiyonu bozuyor. Aynı şekilde sorun yaşayıp söktüren arkadaşlarda var forumda) ve enjektör kablolarının arasına giren soketleri. Ne yazılım farkı var, ne kit.

Sizin 100.000'i geçmiş dediğiniz XD/Xd2 elantralar ile yeni elantraların motor teknolojileri tamamen farklı. Emme manifoltunun sübabına benzin püskürtsen ne fark eder yağ püskürtsen ne fark eder. Hava zaten soğutuyor. Problem egzoz sübaplarında, bunda da sıkıntıyı lpg'nin yüksek EGT ısısı oluşturuyor. AFR'yi kaçırmayacak OBD desteği olan bir kit takılırsa uzun süre sıkıntı çıkarmaz. Yoksa BRC'nin OBD desteği yok, kötü bir ayarla 10.000'de sübaplar elinizde...

koreci bunu beğendi.
  9. cafy

cafy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    CAFER Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Valla ben onu bunu bilmem serviste ustalarla aram iyi onlar cık diyorsa taktırmam.Ben bu arabaya 5 yıl garantili diye biniyorum yoksa bi manası yok.Ne zaman servis uyumlu lpg çıkartır garantiyi bozmadan takarlar işte o zaman 3bin lira da olsa taktırırım. Elantranın az satılmasının başında marka imajı falan değil lpg uyumsuzluğu geliyor.Hyundai bunun farkında ama şu an eli kolu bağlı çünkü gerçekten uyumsuz. Biraz fazla araba satacam diye bu seferde milletin arabasına garanti durumundan lpg masrafı yapmamak için şimdilik bekleniyor.Bence durum bundan ibaret...

10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Elantranın az satılmasının nedeni lpg falan değil. Dizel motor olmayışı. Getirseydi Turbo beslemeli benzinli motoru , Getirseydi GDİ motoru , Getirseydi dizeli o zaman görürdük satışı.. Millet sıkıldı artık atmosferik Milattan kalmış motordan değişiklik istiyor.
    Senelerdir satılan Direk Enjeksiyonlu motoru daha yeni tr ye sokan zihniyet 10 sene geriden geliyor.. Böyle oluncada ne satış rakamı yakalanıyor nede başka bişey.. Böyle bir mantık yok Her benzinli arabaya lpg takılmak zorundamı , Kesinlikle hayır.

Satış yapmak için önce benzinli motoru getiriyor , çok uyanık ya .. Sonra getiriyor o aracın dizel motorunu binlerce kişiden güzelce bir küfürü yiyor.. Helalı hoş olsun hakediyorda..

11. cafy

cafy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    CAFER Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    İnsanlar showroomlara Elantra için geldiklerinde ilk soru lpg takılıyor mu oluyor buna ne demeli...Şimdi i30 neden satıyor gdi motor lpg tam belli değil o neden satıyor diyeceksiniz onun boşunda ki donanım ve özellikler Elantra da olsa o zaman Elantra bence daha fazla satar. Hyundai Elantraya dizel motor gelirse 60 bin liraya yakın olacak ki ben o parayı kimsenin kolay kolay vereceğine inanmıyorum. Hyundai assan işi biliyor sahtekarlık yapıyor ama bu durum hepsinde var sonuçta burası Türkiye neyi koyarlarsa onu almak zorundayız... Birde hyundai de şunu sevmiyorum üst donanım denilen arabada sadece göz boyamalık donanım oluyor şasi aynı süspansiyon aynı... Adam üst donanım yapıyor örneğin opel Astra da spor şasi, üç farklı süspansiyon ve sürüş modu hıza göre değişen otomatik far kavşak aydınlatma bilmem ne vs vs vs... Bu durum hyundai de yok 200 liralık navigasyonla adam kekliyorlar. Ama vazgeçemiyorum Elantra dan ne olursa olsun aşığım...

12. alparslan76

alparslan76 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    alparslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    hyundai aman aman bir araç değilde ondan opel diyorsun opel araç olarak hyundai ye 10 basar kalite olarak ama hyundai de bu paraya bukadar

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hangi aracı on basıyor acaba ? Hyundaiyi Eradan ibaret sanmayın lütfen. Sorun makinesi , sıfır araçları bile sorunlu opeli abartmayın. Opel Hyundai 10 değil 0 basamaz. Aynı klasmandaki araçlar..Görüyoruz kalitelerini arızadan kullanıcıları kullanamıyor bile..

14. cafy

cafy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    CAFER Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    polemik olmasın o değişir bazı konularda örneğin öğretmen arkadaşın yeni astradan var ama benim elantraya binince abi bu nasıl bir konfor diye iç geçiriyor. yani fark yaratan alanları var markaların bazı konularda...

15. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Neden peki biliyormusunuz ? Opel o kadar kalitelidirki.. Dümdüz yolda bile ön takım dağatacak kadar kalitelidir.. :)
    Neyse konu dışına çıkmayalım.

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Opel alsaydınız keşke. Ya her gün opellerin içinde olmasam inanacağım bu yazılanlara ama işte olmuyor, inanamıyorum bir türlü :)

Ersin bunu beğendi.
  17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Adaptif farlar haa :)

GM'de mi çalışıyorsun arkadaşım? O farların arıza lambası yakmasından takılıp kalmasından millet bıktı, söktürmüye çalışıyor sen kalkmış hyundai'nin taktığı navigasyonu beğenmiyorsun. 200 liraya getir desem getiremezsin boş beleş yazarsın. Forum kurallarına uygun olmayan mesajın için siliyorum üyeliğini, Adam amcaya selamlar.

https://www.hyundaiclubtr.com/3-hyundaiclubtrcom-forum-kurallari.html#post477951

1)Forumlarda kişi veya firmaların onurlarını zedeleyecek hakaret, küfür vs. içeren mesajları yazmak kesinlikle yasaktır.

18. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    i30 da flexstell sistemi baz modelde bile var. Zaten ben i30 un Elite paketine baz demek istemiyorum. Neredeyse herşey var.
    Opel o sistem için yani kendi adı altında Flexride sistemi için ek paralar alıyor... Opelin spor şasisini de çok merak ediyorum acaba değişiklik var mı diye?? Asıl spor şasi GTC dedir. Onunda fiyatı belli....

19. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    i30 larda viraj içi aydınlatma sistemi mevcut, fotoğrafını da bir arkadaşımın aracından kendim çektim,merceğin solundaki ampul viraj içi aydınlatmadır, sabittir, sapıtıp arıza lambası yakmaz. assanın teknik servis müdürünün de yaptığı açıklama "hyundainin ilk amacı sorunsuz bir sistem olması idi" şeklindedir. beraber çalıştığım arkadaşım sıfır 1.4 turbo astra j kullanıyor, adamın arabası benzin gibi yağ yakıyor. opel mi evet opel

20. herneyse

herneyse Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M.C
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    İ40 1.6 GDİ (2012-201X)
    Şimdi böyle bir mesajı yazmak için yönetici mi olmak lazım bu hakarete saygısızlığa girmiyor da lafın gelişi sahtekar dedik diye mi yasakladınız beni.Bu mudur yani? Canınız sağ olsun ben opelde falan çalışmıyorum zerre kadar da sevmem sorunlarıyla da ilgim yok sadece olanı söyledim hemen fanatikliğe geçip hyundai de o da var bu da var , o yok ama opelde var ama sorun var sen ne anlarsın tarzı saldırıya geçmeye gerek yok . Mesajıma dikkat ederseniz bu hepsinde var sadece hyundai için geçerli değil tarzında yazmıştım. Neyse fazla uzatmanın anlamı yok kalın sağlıcakla.

Bu Sayfayı Paylaş