LPG KABLO

Yay ve Amortisör Bilinmezi

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda koreci tarafından 6 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ürün ambalajıyla, kendisiyle belli eder. Sem Tuning'te eibach yay incelemiştim benim kullanıklarımla aynısı orjinaldi. Fk yaylar artık herkesçe bilinir, Türkiyede merdiven altında üretiliyor. Eğer illa yay alacaksanız belki biraz fazla verirsiniz ama bir defa alırsınız satmak istersenizde elinizde durmaz bile ;)

2. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Benim de yeni aldığım araçta amortisör sorunum var.. Araç bakımdan çıktıktan sonra otobanda biraz yolculuk etme fırsatı buldum. Ağır taşıtların karayoluna etkisi olarak yoldaki satıh farklılıklarında araç çaprazlama ön-arka yapıyor. Sol ön ve sağ arka olarak sert bir şekilde vuruntulu sallıyor.. Aracı tek başıma veya iki kişi sürerken sıkıntı yok, ancak arkayı 3 leyip toplam 5 kişi binince epey fark ediliyor ve inanılmaz güvensiz geliyor araba.

Sola virajda da sanki götü atacakmış gibime geliyor. Yüksek ihtimalle sağ arka amortisör patlak.. Ben önce (şu anki maddi yeterlilik doğrultusunda) Kore malı orjinal amortisörler ile değiştireceğim arka amortisörlerin ikisini de.. Duruma göre de ileri doğru Jant + Lastik + Yay bakabilirim..

3. uqur1987

uqur1987 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Uğur Çınar
    alacağın yeni amörtisörle de aynı olacağıının kanısındayim ben maysan mando taktım sol taraftaki ön arka amörtisör patladı spor yay var araçta ama şaşırdım sallama olayı hiç değişmez söyliyim ben şimdi sertleştireceğim

4. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Spor yay varsa neden patlıyor ki o zaman? yaylar ne marka?

5. uqur1987

uqur1987 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Uğur Çınar
    voglant

6. turquoise.ht

turquoise.ht Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

ben 2006 getz sahibiyim.arka tarafa iki ortalama insan binince veya bagaja yüklenince araba çöküyor ufak çukurlarda bile küt küt vuruyordu.ayrıca virajlarda çok yatıyordu.amortisörleri yeniledim hiçbirşey farketmedi. ankara şaşmaz ve ostimde ustalara gösterdim getzler böyle deyip çıktılar işin içinden.daha sonra Ersin beyin yukarıda belirttiği gibi era yaylarının çok yumuşak olduğunu bu yüzden fazla esnediğini tüm yükün amortisörlere bindiğini okudum. getz için de durum böyle olabilir düşüncesiyle ostimde nam amortisör diye bir yere gösterdim. getze uyumlu ancak orjinallerden biraz daha sert ve kalın olan tempra yaylarının sorunu çözeceğini söyledi. 40 liraya iki yay ve işçilik ücretiyle taktırdım (Günsan marka Türk yapımı). gerçekten de araba daha bi oturaklı oldu. ben bi ara 400 liraya eibach taktırmayı bile düşündüm yani. çukurlarda tümseklerde geçerken araba hemen topluyor kendini zıplama yaylanma gitti ve yaylar sarsıntıyı orjinallere göre daha iyi emiyor.tabi konfor çok arttı diyemem ancak kesinlikle eski halinden daha iyi oldu.

7. astamiga

astamiga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Selamlar.

Benim arac ta kia rio 1.5crdi yani Eranın aynısı. Haliyle aynı sıkıntı bende de var. Araç cok sert.
    Yayları değiştirmek istiyordum. Eibach Pro-Kit 25mm yay baktım.
    Lastikler 185/65/14 boyutunda.

Bunu serviste mi değişmemiz gerekecek işçilik ne kadar tutuyor?
    Bide amortisör değişmeme gerek var mıdır?
    Hyundai accent admira kadar olmasa da ona yakın bi yumuşaklık istiyorum.
    Olmadı satıp otomatik admira alcam :)
    Teşekkürler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Kasım 2014
  8. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Hocam Era için 4 amrtisör olarak hangisini alalım

9. mehmedbekir

mehmedbekir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    bekir korkmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Ben de 2006 getz sahibiyim.artik bu yay konusuna el atacam.aracim hafif tumseklerde bile sanki saseye oturuyor gibi tak tak yapiyor bununla birlikte demir demire deyiyor gibi sesler cikariyor.amortisorleri monreo alacagima kararimi verdim ama bu yaylar hk herhangi bir islem yaptirsam mi?sen hala bu sekilde mi kullaniyorsun?tavsiye ediyor musin?yoksa sadece amortisorleri degistirsem yeterli mi?arkada konfor diye birsey kalmadi.hele ki en son sag arko amortisoru mypart adli bir amortisorle degistirdikten sonra..ayrica 4 amortisoru mi degistireyim yoksa sadece arkalari degistirsem yeterli mi?arkadaslar fikirlerinizi bekliyorum..

10. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Tüm amartisörler mi aynı lak lak vurma var yoksa konfor için tümünü değişmek tabiki güzel olur demir demire vurma sesisyle patlamış demektir yaylara dokunmayın amartisör değişip bakarsanız durumu monroe çok serttir getz hafif araç zıplayarak gitme olabilir biraz yumuşak bir amartisör olsa daha uygun olur şahsi kanaatim :)

mehmedbekir bunu beğendi.
  11. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arka taraftaki ziplatma sorunu monroe takinca geciyor. Fakat arkaya 3 kisi oturunca ve bagajda da yuk varsa yine cok hafif oluyor ziplatma ama eskisine gore cok cok iyi ve yukluyken olan ziplatmayi da herkes anlamayabilir o kadar az yani.. ama onlere de monroe taktiracaksaniz konfor diyr bisey kalmiyor bozuk yollarda cok sarsiyor ama tum bunlara ragmen 4 amortisor monroe olunca aracin yol tutusu ve freni bariz iyilesiyor, benim sahsi gozlemlerime gore maysan mando saglam bile olsa cok kararli calismiyor bazen cok sert bazende patlakmis gibi yumusak olabiliyor ( sanirim sicak-soguktan etkileniyor) eger konfordan odun vermek isyemiyorsaniz sadece arkalari monroe ile degistirin yeterli

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    amortisörler sürekli çalıştıkları için ısınır ve yumuşarlar.konuyu baştan okudum.kimi sert kimi yumuşak demiş.sert amortisör iyi yol tutar virajı ve freni iyidir.yumuşak amortisör konfor odaklıdır sert kadar yol tutmaz.bende monreo amortisör aradım aracıma. 3cm eibach ile uyumlu olsun diye.fakat monreo müşteri hizmetleri aracım için monreo olmadıgını.piyasada satılan mando-kyb türevi amortisör almamamı çogunun çin menşeli oldugu için en iyisinin servisten made in kore olan amortisör tavsiye etti.bende buna uyarak servisten aldım.milden 2,5cm.kısaltıp aracıma taktırdım.mutlu son :)

bu arada unutulmaması gereken konu türkiye şartlartlarında 80-85bin yapmış amortisör patlamasa bile çöptür.

Murat ve mehmedbekir bunu beğendi.
  13. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Era icin monroe piyasada mevcut. Ayrica monroe bulunamazsa mando alinabilir mandoyu da tavsiye eden duydum ama kullanmadim

14. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Unutmadan yumusakmi sertmi konusuna kendimce yorum yapayim. Eski aracim honda civic 1.6 ies idi ve erayi alinca amortisorler biraz sert geldi en fazla da arka tarafin ziplatmasi rahatsiz etmisti arkalara monroe takilinca arkadaki ziplatma sorunu cozuldu fakat onlere de takinca monroe nin orjinalinden sert oldugunu anladim. Demem o ki eski aracima gore orjinal maysan mando amortisorler sert olsa da monroeler daha sert. Zaten monroenin biraz sert oldugunu amortisorcude soylemisti

15. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Monreo Maysn mandodan sert monreo spor yarış araçları için ideal viraj larda çok artısı oluyor değişilecekse hidrolik li amartisör alınmalı zıplamalara çözüm ancak virajda ani harekette savruluyor Era için fazla bir çözüm yok ya sert olup sağlam yol tutacak yada yumuşak olup dikkatli davranılacak. Eranın en büyük eskisi viraj sisteminin olmaması olsaydı monreolarda çok iyi olurdu.

23korg23 bunu beğendi.
  16. mehmedbekir

mehmedbekir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    bekir korkmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Dun arka amortisorleri monreo ile degistirdim.sol arka amortisor stoperi (sari renkli)dagilmisti onu degistirdim.arabama guvenim geldi.oncesinde virajlara giremiyordum birkac kez arkasi atti.sanirim stoperin de faydasi buyuk.ses falan hicbisey kalmadi.arkadaslara tesekkur ederim.monreo iyi oldu.

Murat bunu beğendi.
  17. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aslinda amortisorlere hic dokunmadan arkalara bir baska aracin yayi takilarak sorun cozulebilir diye dusunuyorum. Zaten tempra yayi taktirarak arkanin ziplatma olayini cozenler varmis ustelik daha ucuz bir yol hemde aracin konforunu kaybettirmeden yapilmis olur. Sahsi kanaatim orjinal yaylarin sert olusundan ve amortisorlerin yumusak olusundan kaynaklanan bir sorun arka tarafin ziplatmasi. Benim suan da 4 amortisor de monroe ve yol tutus ile frenleme bariz duzeldi ancak yoldaki tum egimleri icerde hissediyorsunuz hemde rahatsizlik verici bir duzeyde

18. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    İşte Era dar ve tasarım sebebiyle ağırlığını lastiklere yayarak oturtamadığından fabrika sert amartisör takıyor ve viraj da da daha dik duruyor yumuşak yay takıldımı direksiyon her çevirişte ürükütecek kadar yatma hissi veriyor en iyisi orjinal bırakmak bu araçlar böyle adamlar yüksek güç ve genelde taksiciler gibi yük taşıyanlar için üretmiş çok konfor arayan varsa gider Alman amerikan alır .

19. mehmedbekir

mehmedbekir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    bekir korkmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Benim arabanin arkasi cok konforsuz.zip zip zipliyor.ne yapalim? Ya orjinal yay alip yenileyecem yada bu bahsettiginiz tempra yayi alacam.tavsiyeniz nedir? Nasil cozebiliriz bu durumu?

20. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Konuyu King of the hort yaptım kardeşim kusura bakma ama ...
    DERDİM = KONFOR :)
    Kış bitiminde aracın alt süspansiyonuna tabir yerindeyse girişcem... Hem gürültülü hemde kasislerde ve yoldaki tüm pürüzleri hissettiriyor.
    Ön taraflardan ses geldiği için , rot başları amortisör takozları vs hepsi yenilenecek, ama servisden dedilerki amortisörlerin patlak değil ama km'ye (113.000km) bağlı ömrünü yitirmiş olabilir dediler... KYB takılacakmış ama oda sert bir amortisörmüş araştırmalarıma göre...

Şimdi sorum şu ben o zaman amortisör değişsin eyvallah ama o zaman benim aracın yayını da daha sert bir yayla mı değiştiriyim. Hatta fiyat yüksek çıkacak bunu biliyorum madem girişmişken Air süspansiyonamı çevirsem konfor artarmı ki ? :)

Teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş