LPG KABLO

Xenon Sislerde Göz Alirmi?

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda i_ipek tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. i_ipek

i_ipek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,207
    Ad Soyad:
    Ibrahim Ipek
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Getz 1.6 (2003-2011)
    Selamun aleyküm.

Baslikta belirttigim gibi sislere xenon taksam (beyaz renk) aksamlari karsidan gelenlerin gözünü alirmi? Alirsa takmicam tabiki o yüzden. Mercek yok sislerde getz icin sormustum.

Tesekkürler :)

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    takınız tabi:) karşıdan gelenin gözünü alır, kaza bile yaptırır ama orası danimarka olduğu için karşılaşmayız sizinle o yüzden problem yok, Türkiye de xenon sis farı araç muayenesinden geçmiyor danimarka da geçiyorsa takılabilir, ama gözü alır.

şimdi gelelim ön sis farının amacına; bu sis farının amacı kısa menzile düşük ışık şiddeti vermesidir çünki sis tabakasına kuvvetli ışık vurduğunuzda sis tabakası bembeyaz perde gibi olur sis tabakasının arkası şiddetli ışık çarptığında göze gözükmez çünki kısa mesafede parlama yapar ama 10-15 wattlık orjinal sis farı ampulleri düşük ışık şiddeti ile çalıştığı için sis tabakasını beyaz perde oluşturmadan sis tabakasından gelen yansımayı azaltarak sisli havada yolu aydınlatır sis tabakasını bembeyaz yapmaz, sis farına xenon takarak arabanızdaki bu kabiliyeti de yok etmiş olacaksınız. Demekki sis farını kendi amacıyla değil farklı bir amaçla kullanacaksınız tabi otomobilin bazı kısımlarını modifiye ederek trafikte farklı amaçla kullanmak ta suç teşkil eder. Bazı şeyler kanunlarda yazmasa dahi vicdani kabahattir

Son karar sizin tabi ben ne kadar yazsam pek bir anlamı da yok aslında:)

yvz ve Tilki bunu beğendi.
  3. i_ipek

i_ipek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,207
    Ad Soyad:
    Ibrahim Ipek
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Getz 1.6 (2003-2011)
    Mesajiniz icin Tesekkürler.. Danimarkadada led ve xenon yasak eger fabrika cikisi degilse. Muyaneden gecmiyor kurallar ayni. Ilk mesajimda belirttigim gibi göz alirsa takmicam tabiki yazmistim :) sorumun cevabini aldim ve takmicam..

Suanda sislerde led takili, ve karsidan gelenler hic bi sekilde selektor yapmadi yani göz almiyo diye düsündüm hep. Xenon hakkinda pek bi bilgim yok o yüzden bøyle bi konu actim

4. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Sis farını amacı için kullanacaksanız yani sadece siste yağmurda açacaksanız kesinlikle takmayın görüşü etkiler sis farı sarı renk olmalı işlevini yerine getirmesi için.
    Yok amacı dışında sürekli yakacağım derseniz taktırabilirsiniz zaten sis farı normalde yakması yasak olan birşey ve xenon taktırmanız artı olarak göz alma miktarını artırır sadece. Kimisine göre güzel duruyor karşıdan da tamamen gösteriş maksatlı. Aydınlatması kötüleşir ve karşıdan gelenin gözlerini alır. Benim almıyor diyenler de olabilir göreceli birşey.

5. i_ipek

i_ipek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,207
    Ad Soyad:
    Ibrahim Ipek
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Getz 1.6 (2003-2011)
    Tabi haklisiniz abi.. Normal ampullere gøre xenon daha iyi isitiyor ve bu yüzden tamamen emin olmak istedim göz almiyorsa siparis verip takacaktim, egerki göz aliyorsa karsidan zaten takmam kimsenin hayatini riske atacak degilim zaten niyetim bu degil. Sis farlarini hic kullanmiyorum aslinda cok naadir

Önal bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim sis farlarının önünde yarı mercek gibi bişicik var , ama bende takmadım. Zira hakkaten karşıdan gelenin gözünü alıyor zıkkım xenon. Ama sis farı için azcık güçlendirilmiş ampül takabilirsiniz. Ben yumurta sarısı güçlendirilmiş ampül düşünüyorum. Benim sislerin yüskeklik ayarı yapılabiliyor o sayede azcıkta aşağıya eğerim tamam....

7. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Konuyu açtığınıza göre belli ki insanlara rahatsızlık vermek istemeyen duyarlı birisiniz, tebrik ederim. Sislerde xenon elbette gözleri alır, kısa farda bile mercek yoksa veya fabrikasyon xenon yoksa gözü alacaktır(bazı modellerde merceksiz orjinal xenon mevcut, far tası yapısı xenona göre dizayn edilmiş).

8. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    orjinal xenon denildiğinde mercek, far yıkama sistemi ve otomatik yükseklik ayarı olması gerekir. sadece mercekle orjinal olmaz. sonradan taktıkları orjinal xenon dediklerinin %99 u gözü alıyor. hele siz bunu sis farına takarsanız. karşı tarafı tehlikeye sokarsınız.

Bu Sayfayı Paylaş