LPG KABLO

Xenon Kabloya Ek Yapmak Sağlıklı Mıdır ?

'Elektrik & Elektronik Sistemler Sorun Ve Çözümleri' forumunda koreci tarafından 22 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar Merhaba,

7 senedir epey sönükleşen xenon h7 ampüllerimi değiştirmek üzere Aliexpressten xenon ampul aldım.

Fakat soketleri farklı olanı sipariş etmişim, ürün geldi ve ben eski soketlerimi atmamıştım, ampüle giden kabloları keserek eski sokete ek yaptım. Ampüller çalıştı, hatta mükemmel aydınlatması oldu.

Yanlız içime kurt düştü, sonuçta ampule giden kabloyu keserek araya ek yaptım ve ilk ateşlemede binlerce volttan söz ediliyor. Zamanla su girer, bant çıkar diye kuşkulanıp ampulleri çıkarıp normal h7'lere döndüm...

Sizce kablosu ekli vaziyette xenonları kullanayım mı, orijinal halogenlere mi döneyim ? Farlarım mercekli ve far yıkaması vs her şeyi var.

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Birde xenonların mercekli farda far çanağını kararttığı vs söyleniyor ama ondan da emin değilim. Sonuçta 7 senedir sonradan takılma orijinal philips xenon ampüller vardı üzerinde ve kararma olmamıştı...

Herkez bişey söylüyor, yok farın içini eritir diyende var, sokete kadar yakar diyende var... Çalışırken hangisi daha çok ısı çıkarır, yani halogen ampül mü, xenon ampül mü onuda bilmiyorum...

3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
  4. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Siyah bant ile sıkıca sardım. Hatta bant yapılan yerin üstüne bolca plastik kelepçeyle üstten sıktım' ki bant zamanla açılıp bozulmasın...

Birde ısı olayı kafamı kurcalıyor, xenon mu daha çok ısınır, halojen mi acaba ?

5. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sorun yok yapabilirsiniz. Sıkıntı çıkartmaz.

koreci bunu beğendi.
  6. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    normal ek yapıp güzelce bantlarsanız sorun olmaz , bantı normalinden 3 5 tur fazla sarın , iyi sarmazsanız elektrik atlayabiliyor çat çat sesleri duyup kablo üzerindeki atlamayı görebilirsiniz , ki yakın değilse atlamada olmaz :) Yani kısacası bir sorun yok .
    Xenon ampülün içinde gaz ısınarak yanıyor parlaklığı veriyor , halogen ampülde ise rezistans mantığı ile tel yanıp parlaklığı veriyor. İkiside aynı derece ısı verebilir , xenon halogenden fazla değildir diye düşünüyorum. Kararma olmadıysa 7 yıldır korkmayın çok :)

koreci bunu beğendi.
  7. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Olayı daha iyi anladım. Normal ampülde içindeki havayı boşaltıyorlar ki tungsten tel okside olup yanmasın.
    Halojenler periyodik tablonun sonunda yer alırlar. Saf halde duramazlar her şeyden (soygazlar hariç) elektron alıp bileşik oluştururlar. Halojen lambanın içinde iyodin veya bromin kullanılıyor. Astatin(radyoaktif) en nadir bulunan elementlerden kullanılmıyor. Flor ve klor ise çok daha aktif. Şimdi bunlar saf halde değil I2 veya Br2 şeklinde bulunur. Birbirinden ayırmak anlaşılan zor ki lambada kullanıyorlar. Sadece telin ışıldamasıyla ışık üretiyormuş. Oluşan ısıdan çok az da olsa telle reaksiyona girdiği için ampül ömrü xenon a göre azmış.

Xenon bir soygaz (istisnası var önemli değil burada) onun için diğer atomlar ile bileşik kurmaz. Xenon ampül içinde xenon var ve xenon etkileştiği zaman ışık veriyormuş. Onun için xenon ampüller daha çok ışık veriyor. Ama xenonun sıkıntısı az bulunduğu için pahalı. Işığı ve ömrü fazla buna rağmen oluşturduğu ısı az.

Periyodik tabloda yeri en sağda alttan ikinci Xe xenon. Br, I ve Xe yanyanalar ve ampüllerde kullanılıyorlar. Xe extra parlaklık veriyor.

koreci ve Ersin bunu beğendi.
  8. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ufak bir not : içiniz rahat etmezse eriyen bant kullanabilirsiniz. Harici ortamda çok başarılı.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgutozkan ve koreci bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş